lenzpavol
16.05.08,09:38
Ak je stanovený pracovný čas a zamestnanec v priebehu mesiaca viackrát nedodrží stanovený pracovny čas,nastupy do práce o20,30,50min. neskôr môžem mu tento čas spočítať za celý mesiac a ak mi to vyjde nad 8 hodín dať mu jeden deň absenciu.
Stina
16.05.08,07:51
Dala by som mu vytýkací list, s upozornením na porušovanie dĺžky pracovného času s upozornením na možnosť ukončenia pracovného pomeru.
Zaplatené dostane len to čo odpracoval.
lenzpavol
16.05.08,08:11
o.k.ale čo v prípade že ma min.mzdu zaplatiť mu predsa musím v plnom rozsahu,vytykací list-ano v poriadku,ale čo s tým ak sa to zopakuje aj ďalší mesiac a problem je aj v tom,že praca je taká,že na pozíciu je potrebné zaškolenia a mať na to určité predpoklady(nový sa ťažko hľadá-asi si je toho vedomy), ide o to,že by som nerad o zamestnanca prišiel(bo prepustiť není problém),len potrebujem viac menej vbedieť či môžem tieto časy nasčítať?
veronikasad
16.05.08,14:42
Ak je stanovený pracovný čas a zamestnanec v priebehu mesiaca viackrát nedodrží stanovený pracovny čas,nastupy do práce o20,30,50min. neskôr môžem mu tento čas spočítať za celý mesiac a ak mi to vyjde nad 8 hodín dať mu jeden deň absenciu.

Pozri § 109 Zákonníka práce, ktorý hovorí o krátení dovolenky :
Krátenie dovolenky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
--------
Veronika
Miri82
17.06.08,18:22
Čaute,

poradí mi niekto, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov?Ja sa s tým v práci stretávam pomerne často a už fakt neviem ako mám postupovať, aby to bolo správne!Jeden náš zamestnanec neprišiel do práce 15.4.08, za čo dostal disciplinárne s upozornením, že ak sa to znova zopakuje, tak to bude dôvod na okamžité skončenie PM.8.6.08 však znova urobil absenciu a od 10.6. sa hodil na PN. Preto som sa informovala na rôzne strany. Zo zdroja, ktorý považujem/ alebo som považovala?/ za dôveryhodný mi povedali, že musím dodržať tú dvojmesačnú lehotu/§68/ a to by som nestihla, takže vraj mu okamžité skončenie nemôžem dať. Preto som sa obrátila na právnika a ten mi povedal, že ak nám tou absenciou nespôsobil nejakú veľkú škodu, tak nám neodporúča dať okamžité, ale radšej dať mu výpoveď podľa §63písm.e.- lebo z vlastnej súdnej praxe vraj okamžité skončenie sa používa len výnimočne a boli prípady, kedy zamestnanec svojou absenciou spôsobil väčšie škody ako v našom prípade a na súde vyhral.Tak aký je váš názor?
Miri82
23.06.08,09:40
Čaute,

poradí mi niekto, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov?Ja sa s tým v práci stretávam pomerne často a už fakt neviem ako mám postupovať, aby to bolo správne!Jeden náš zamestnanec neprišiel do práce 15.4.08, za čo dostal disciplinárne s upozornením, že ak sa to znova zopakuje, tak to bude dôvod na okamžité skončenie PM.8.6.08 však znova urobil absenciu a od 10.6. sa hodil na PN. Preto som sa informovala na rôzne strany. Zo zdroja, ktorý považujem/ alebo som považovala?/ za dôveryhodný mi povedali, že musím dodržať tú dvojmesačnú lehotu/§68/ a to by som nestihla, takže vraj mu okamžité skončenie nemôžem dať. Preto som sa obrátila na právnika a ten mi povedal, že ak nám tou absenciou nespôsobil nejakú veľkú škodu, tak nám neodporúča dať okamžité, ale radšej dať mu výpoveď podľa §63písm.e.- lebo z vlastnej súdnej praxe vraj okamžité skončenie sa používa len výnimočne a boli prípady, kedy zamestnanec svojou absenciou spôsobil väčšie škody ako v našom prípade a na súde vyhral.Tak aký je váš názor?


Vie mi prosím niekto v tomto poradiť?
veronikasad
23.06.08,09:51
Čaute,

poradí mi niekto, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov?Ja sa s tým v práci stretávam pomerne často a už fakt neviem ako mám postupovať, aby to bolo správne!Jeden náš zamestnanec neprišiel do práce 15.4.08, za čo dostal disciplinárne s upozornením, že ak sa to znova zopakuje, tak to bude dôvod na okamžité skončenie PM.8.6.08 však znova urobil absenciu a od 10.6. sa hodil na PN. Preto som sa informovala na rôzne strany. Zo zdroja, ktorý považujem/ alebo som považovala?/ za dôveryhodný mi povedali, že musím dodržať tú dvojmesačnú lehotu/§68/ a to by som nestihla, takže vraj mu okamžité skončenie nemôžem dať. Preto som sa obrátila na právnika a ten mi povedal, že ak nám tou absenciou nespôsobil nejakú veľkú škodu, tak nám neodporúča dať okamžité, ale radšej dať mu výpoveď podľa §63písm.e.- lebo z vlastnej súdnej praxe vraj okamžité skončenie sa používa len výnimočne a boli prípady, kedy zamestnanec svojou absenciou spôsobil väčšie škody ako v našom prípade a na súde vyhral.Tak aký je váš názor?
Možno by bolo najlepším riešením ukončiť pracovný pomer po skončení PN-ky dohodou v zmysle § 60 Zákonníka práce.

Pre nových zamestnancov - uviesť v pracovnej zmluve " Za hrubé porušenie pracovnej disciplíny sa považuje neospravedlnená neprítomnosť v práci v trvaní dlhšie ako 1 deň" . Potom môžeš použiť § 68 - Okamžité zrušenie pracovného pomeru.
Miri82
24.06.08,11:25
Diky za odpoveď, lebo ja už fakt neviem ako postupovať a som z toho zúfala, pretože väčšinou ide o prípady, kedy dohoda vôbec nepripadá do úvahy a tie názory na okamžité skončenie sú rôzne. A zaviedlo ma najmä vyjadrenie právnika, aby sme radšej to okamžité skončenie nedávali, vraj by sme sa pohybovali po tenkom ľade.Práve preto hľadám pomoc u niekoho, kto má skúsenosti s absenciami zamestnancov.