arizona
16.05.08,08:39
Milí poraďáci, prosila by som o nejaké dobré rady a nápady od tých, ktorí riešili podobný problém.
Pred pár rokmi sme kúpili domček na dedine.Bol síce pri úzkej hlavnej ceste,no to nám až tak nevadilo, na veľké množstvo áut sme boli zvyknutí z mesta.
Hneď oproti nám boli malé potraviny.Tie pred 3 rokmi zmenili majiteľa.Ten začal podnikať vo väčšom, pribudla krčma, vonk. posedenie,zmrzlina,areál s preliezkami.Včera sme sa dozvedeli, že plánuje robiť v lete záhradné gril-párty,vybavuje si aby to mohlo trvať do rána 04.hod., a do budúcna podávať nejaké desiatové polievky.
Náš 24hodinový deň vypadá takto: 6-17 hod. otvorené potraviny,
6-22(často aj do polnoci, či dlhšie) otvorená krčma , od 01- 06hod. dovoz tovaru(asi 5-6 ávií).
Takže neustály hluk,trieskanie paletami,dverami od nákladiakov,traktorov,
vytrubovanie, vykrikovanie, smrad z výfukov nákladiakov a pod.Parkovisko síce majú, ale malé,keď jedno auto vo vchode vykladá tovar, ostatné blokujú cestu a vchody do okolitých domov.
Žiaľ, priamo oproti (asi 10m) máme okná do detskej izby a spálne. Takže spať pri otvorenom okne je nemožné, vetráme jedine cez malé okienko WC, ktoré je do záhrady.
Doteraz sme boli tolerantní, viem , že krčmu kvoli nám nezrušia, ale chceli by sme ísť za starostom, žiadať o nejaké odhlučnenie a zákaz nočnej vykládky tovaru.Len chceme byť pripravení a vedieť dopredu, na čo máme nárok.Môžeme žiadať o zrušenie nočných vykládok tovaru, príp. o postavenie nejakého múru?
Majiteľ krčmy je totiž člen obecného zastupiteľstva, takže to budeme mať o to ťažšie.
Všade sa hovorí o tom, že pri takýcho zmenách prevádzky majú byť informovaní susedia, príp. dať súhlas, či pripomienky. My sme o ničom informovaní neboli. Neviem, či sme považovaní za susedov, keď bývame cez cestu oproti.Nikde som nenašla definíciu susedov, či sa to týka iba tých, čo sú priamo za plotom...
Obrátiť sa na OÚ, na hygienu, živnost. úrad, ale kde?
Prosím všetkých, ktorí majú nejakú skúsenosť, príp. vedia poradiť, čo môžeme žiadať, aké máme šance, alebo sa budeme museť zmieriť s tým, sa nedá nič robiť.
legolas
18.05.08,08:52
Ak bývate oproti tak v žiadnom prípade nie ste susedia.
arizona
18.05.08,13:37
Prosím, naozaj mi nik nevie pomôcť nejakou dobrou radou, či skúsenosťou?:mee:
arizona
20.05.08,06:55
...naozaj nik nevie poradiť?:mee:
lakon
20.05.08,07:50
...naozaj nik nevie poradiť?:mee:

Tazka rada pretoze vsetky problemy su v kompetencii zastupitelstva. Oni povoluju prevadzku a urcuju pravidla jej fungovania. Na Slovensku je to tak, a kedze dotknuty je na tomto kolotoci usadeny pevnejsie ako vy neostava vam nic ine len sa stazovat, trvat aspon na dodrziavani nocneho kludu, a dufat ze vam vyhoveju. Argument mozte ziskat meranim hlucnosti ktore myslim vykonava Ustav narodneho zdravia niekdajsia " Hygiena " myslim ze su tam nejakou vyhlaskou stanovene normy hlucnosti.
robovi
20.05.08,08:10
Obč. zakonnik pise
§ 127
(1) Vlastník veci samusí zdržať všetkého, čímby nad
mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím
by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä ne-
smie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úprava-
mi pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej
bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevne-
nie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primera-
nú pomeromobťažovať susedov hlukom, prachom, po-
p o l č e k om,d ymom,p l y nmi ,p a r ami ,p a c hmi ,p e v n ýmia
tekutými odpadmi, svetlom, tieneníma vibráciami, ne-
smie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci po-
zemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe
odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo od-
straňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využí-
vaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po
zistení stanoviska príslušného stavebného úradu roz-
hodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplo-
tiť.

Mas to tu cierne na bielom. Nigde som sice nenasiel definiciu suseda, ale myslim, ze obciansky sud jednoznacne ma stanovene judikaturou, kto je sused a kto nie je sused. A mam za to, ze sused cez cestu, je niekedy blizsim susedom, myslim v metroch vzdialenosti, ako sused na susediacom pozemku. Ak na nich parkrat zavolas obecnu policiu, ze ta rusia v noci krikom a podobne, tak im nejaku tu pokutu naparia a trochu ich zkresu. Mimochodom, terazky som si vsimol slovicko ineho, to znamena, ze nielen suseda
arizona
20.05.08,08:13
Tazka rada pretoze vsetky problemy su v kompetencii zastupitelstva. Oni povoluju prevadzku a urcuju pravidla jej fungovania. Na Slovensku je to tak, a kedze dotknuty je na tomto kolotoci usadeny pevnejsie ako vy neostava vam nic ine len sa stazovat, trvat aspon na dodrziavani nocneho kludu, a dufat ze vam vyhoveju. Argument mozte ziskat meranim hlucnosti ktore myslim vykonava Ustav narodneho zdravia niekdajsia " Hygiena " myslim ze su tam nejakou vyhlaskou stanovene normy hlucnosti.
Ďakujem aj za túto radu. Hoci som hľadala na stránkach hygieny už dávnejšie, nie som moc múdrejšia.Och, keby všetko tak krásne fungovalo, ako sa tam píše...
To si môžem ako občan objednať u nich meranie hlučnosti? Nevie niekto ako postupovať, koľko to približne stojí, príp. niečo bližšie?
lakon
20.05.08,12:32
Skuste sa dat dohromady s ostatnymi susedmi a staznost podat spolocne. Obec by mala v ramci riesenia vasej staznosti toto meranie zabezpecit, aj kedvelmi by som sa na to nespoliehal, lebo priemerne hodnoty mozu byt v norme, a piky nemusia byt dostatocne silne.
Mozte este skusit www.ruvz??.sk (http://www.ruvz??.sk) (namiesto ?? si daj skratku blizkeho okresneho mesta cadca ca, kosice ke,...) a tam najdi kontakt na oddelenie hygieny zivotneho prostredia HZP a skus sa s nimi o tvojom probleme porozpravat. Myslim ze ti k tvojmu problemu budu moct co-to povedat na www stranky sa toho zdaleka neda umiestnit tolko, ako sa dozvies pri osobnom kontakte s odbornikom.
arizona
05.06.08,19:15
Ahojte, ešte raz všetkým ďakujem za rady. Niečo sme sa dozvedeli na hygiene tak uvidíme...

Práve som zistila na stránkach katastru, že daná krčma a obchod (je to jedna budova) sú vedené v evidencii ako rodinný dom:eek::confused:.
Myslíte, že je možné, že tá krčma sa vlastne prevádzkuje na čierno? Ak áno,ako je to možné?
Poraďte prosím, ak viete:)
mlaco
06.06.08,05:30
Ahojte, ešte raz všetkým ďakujem za rady. Niečo sme sa dozvedeli na hygiene tak uvidíme...

Práve som zistila na stránkach katastru, že daná krčma a obchod (je to jedna budova) sú vedené v evidencii ako rodinný dom:eek::confused:.
Myslíte, že je možné, že tá krčma sa vlastne prevádzkuje na čierno? Ak áno,ako je to možné?
Poraďte prosím, ak viete:)

- mozno z hladiska katastra je to v poriadku ze je to rodinny dom
- ano je to mozne ze to prevadzkuje na cierno
- preco by to nemalo byt mozne, ked sa pozna so starostom?
- ci je to nacierno alebo nie... mozes zkusit pozriet zivnostensky register (www.zrsr.sk) ci na tej adrese ma zriadenu prevadzku. Ale myslim ze je to len formalita
- mozes tiez pozriet do uzemneho planu obce, ci sa tam pocita s "obcianskou vybavenostou"
arizona
06.06.08,07:10
Nuž potraviny tam sú uvedené, ale krčma nie.
Píšeš, že je to iba formalita? Ja som myslela, že na umiestnenie podobnej prevádzky sú nejaké podmienky,ked je medzi rod.domami.Je hádam rozdiel,či mám dom na bežné bývanie,alebo na prevádzku,kde chodia stovky áut a robí sa hluk.:(
bertamail
30.04.09,20:08
Ďakujem aj za túto radu. Hoci som hľadala na stránkach hygieny už dávnejšie, nie som moc múdrejšia.Och, keby všetko tak krásne fungovalo, ako sa tam píše...
To si môžem ako občan objednať u nich meranie hlučnosti? Nevie niekto ako postupovať, koľko to približne stojí, príp. niečo bližšie?
Dobrý deň, mali sme tento istý problém, prvotne sme sa snažili o rozumný dialóg s majiteľom krčmy, neúspešne, hluk od rána do noci pribudli diskotéky neznesiteľnej intenzity, vraj povolené starostkou obce, s odôvodnením: ľudia sa chcú baviť, termín - nočný kľud nepozná. Živnostenský úrad vraj nemá kompetencie, Podali sme žiadosť na Reg. úrad zdrav. neúspešne a nakoniec komunikácia so SOI. Odpoveď - my kontrolujeme len dodrž. otváracie - zatv. hodiny a vraj žiadny inšpektor tam predsa v noci chodiť nebude...!Polícia neurobila taktiež nič. Nakoniec rada - dajte to rovno na prokuratúru. Chcem ešte podotknúť, že boli sme označení za prisťahovalcov, teda zrejme sme mali mlčky znášať. Miestni sa zachovali alibisticky a neurobili nič. V okolí tejto krčmy je plno domov na predaj a dlhodobo nepredajné. Našla som plno zákonov, ktoré sú bohužiaľ len na papiery. Prax je iná. Kršmš sa darí, deti tam rastú, miesto ihriska majú krčmu, my sme sa odsťahovali z novostavby, neprajem tú aroganciu nikomu. S pozdravom Berta.
arizona
30.04.09,20:37
Dobrý deň, mali sme tento istý problém, prvotne sme sa snažili o rozumný dialóg s majiteľom krčmy, neúspešne, hluk od rána do noci pribudli diskotéky neznesiteľnej intenzity, vraj povolené starostkou obce, s odôvodnením: ľudia sa chcú baviť, termín - nočný kľud nepozná. Živnostenský úrad vraj nemá kompetencie, Podali sme žiadosť na Reg. úrad zdrav. neúspešne a nakoniec komunikácia so SOI. Odpoveď - my kontrolujeme len dodrž. otváracie - zatv. hodiny a vraj žiadny inšpektor tam predsa v noci chodiť nebude...!Polícia neurobila taktiež nič. Nakoniec rada - dajte to rovno na prokuratúru. Chcem ešte podotknúť, že boli sme označení za prisťahovalcov, teda zrejme sme mali mlčky znášať. Miestni sa zachovali alibisticky a neurobili nič. V okolí tejto krčmy je plno domov na predaj a dlhodobo nepredajné. Našla som plno zákonov, ktoré sú bohužiaľ len na papiery. Prax je iná. Kršmš sa darí, deti tam rastú, miesto ihriska majú krčmu, my sme sa odsťahovali z novostavby, neprajem tú aroganciu nikomu. S pozdravom Berta.

Nám pomohol reg.úrad ver. zdravotníctva.
Napísali sme im podrobný list a žiadali o prešetrenie.
Oni všetko prešetrovali,dokonca prizvali aj obecný úrad. Asi merali aj hlučnosť, lebo majitelia niekoľkokrát po nociach chodili kontrolovať krčmu a motory z mrazákov.;)

Neviem, ako to celé prebiehalo, ale pani majiteľka má odvtedy rešpekt. Nočný rámus už nebýva, dokonca aj nočné výkladky tovaru sa obmedzili iba na "tichučkú"dodávku chleba.

Cez deň je to síce pomerne hlučná prevádzka,ale s tým si asi nepradíme.
Ale sme radi, že aspoň v noci je kľud:)
220870
01.05.09,05:05
Dopravný inšpektorát nepomôže?Umiestnením značky zákaz zastaviť?Počul som o takom prípade.
arizona
01.05.09,06:32
Dopravný inšpektorát nepomôže?Umiestnením značky zákaz zastaviť?Počul som o takom prípade.
Tá značka je tam už tri roky. Ale drvivá väčšina áut (hlavne nákladné) radšej poruší značku a nechá auto na chodníku a niekomu pred domom, ako by mala prejsť na druhú stranu na parkovisko pred obchod.Neraz je parkovisko prázdne, takže je to skôr pohodlnosť vodičov, ako nemožnosť zaparkovať.
Tú značku sme ale vybavovali hlavne kvôli tomu, že autá blokovali vchody do domov a garáží. Čo sa týka toho hluku motorov,nie je ani veľký rozdiel, či vám traktor hrkoce pred domom, alebo "len" cez cestu na parkovisku oproti:rolleyes:
Milan.Žiška
01.05.09,06:45
mimotemy Treba k nemu chodiť piť na dlh, tak dlho až skrachuje.:):):)

K téme - obdobu som absolboval - v susedstve podnik s prevádzkovou dobou do 22:00 hod ( klasická reštaurácia - navyše spojená s hotelovým ubytovaním) . Cez týždeň sa to dalo vydržať, ako tak ale cez víkendy keď je človek doma, to bolo o hu... Navyš svadby a seansy ... Jediná schodná cesta, keď nepomohli stretnutia s majiteľmi bola sťažnosti, volanie polície .... Intenzívne, opakovane a dlhodobo a prišli výsledky. Priestory uzavreli zaskleniami, parkovanie vybudovali mimo dosah, vetranie klimatizáciou a hluk klesol cca na 1/3 možno aj 1/4. Nie že by "vojna" skončila, ale dĺžka prímeria nie je stanovená.

Prajem hodne úspechov v krokoch proti arogancii "tiež "podnikateľov, treba len vydržať a dožadovať sa svojich práv. Aj skala povolí keď sa do nej správne a dostatočne dlho udiera.:):)
Kazu
01.05.09,07:40
Tá značka je tam už tri roky. Ale drvivá väčšina áut (hlavne nákladné) radšej poruší značku a nechá auto na chodníku a niekomu pred domom, ako by mala prejsť na druhú stranu na parkovisko pred obchod.Neraz je parkovisko prázdne, takže je to skôr pohodlnosť vodičov, ako nemožnosť zaparkovať.
Tú značku sme ale vybavovali hlavne kvôli tomu, že autá blokovali vchody do domov a garáží. Čo sa týka toho hluku motorov,nie je ani veľký rozdiel, či vám traktor hrkoce pred domom, alebo "len" cez cestu na parkovisku oproti:rolleyes:


Nepoznáš nejakých dopravákov? Nič nepresvedčí šoférov lepšie ako poriadna pokuta. :---