andrea0
16.05.08,09:27
Prosím poradí a vysvetlí mi niekto aký je postup , v prípade,že je zamestnanec práceneschopný a zamestnávateľ mu má preplatiť niekoľko dní nemocenskej? Neviem koľko ani koľko Sk, možno ,že som položila aj zlé otázky,ale nemám vôbec prehľad.Zatiaľ som nemala taký prípad.
Ďakujem
Tweety
16.05.08,07:33
Prosím poradí a vysvetlí mi niekto aký je postup , v prípade,že je zamestnanec práceneschopný a zamestnávateľ mu má preplatiť niekoľko dní nemocenskej? Neviem koľko ani koľko Sk, možno ,že som položila aj zlé otázky,ale nemám vôbec prehľad.Zatiaľ som nemala taký prípad.
Ďakujem
Zamestnáv. prepláca najviac 10 KD náhrady príjmu počas PN, prvé tri dni 25% z DVZ, a potom 55%. Pri PN nad 10KD potom prepláca nemocenské SP.
andrea0
16.05.08,07:36
Ďakujem Ďakujem Ďakujem Ďakujem
MartinkoK
24.11.08,08:54
Prosím Vás mám prvý-krát PN a neviem ktoré tlačivo a do koľkých dní mám poslať do soc.poisťovne.
VERONIKA6
24.11.08,09:04
Prosím Vás mám prvý-krát PN a neviem ktoré tlačivo a do koľkých dní mám poslať do soc.poisťovne.
Prvých 10 kalendárnych dní prepláca zamestnávateľ, potom odovzdáš diel II. Žiadosť spolu s "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku".
fiesta
05.05.09,10:19
Zdravím všetkých,
môže sa zrušiť už vystavená PN (kratšia ako 10 dní) ak si zamestnanec zmyslí, že chce radšej čerpať dovolenku?
drobeceva
05.05.09,10:20
Zdravím všetkých,
môže sa zrušiť už vystavená PN (kratšia ako 10 dní) ak si zamestnanec zmyslí, že chce radšej čerpať dovolenku?
Treba to riešiť s lekárom, lebo neviem do koľkých dní postupujú PN na sociálnu poisťovňu.
mzdarka renca
05.05.09,10:38
Zdravím všetkých,
môže sa zrušiť už vystavená PN (kratšia ako 10 dní) ak si zamestnanec zmyslí, že chce radšej čerpať dovolenku?

môj názor je, že nie, lebo lekár posiela oznámenie do SP a ZP. V ZP si účtuje aj výkony.
Agerát
24.11.09,11:02
Prosím o radu: náhrada mzdy za PN sa zaratáva do hrubej mzdy? Program mi to zaráta do hrubej mzdy, odvody vyráta z čiastky poníženej o náhradu za PN.. neviem či je to správne.. :(
veronikasad
24.11.09,11:04
Prosím o radu: náhrada mzdy za PN sa zaratáva do hrubej mzdy? Program mi to zaráta do hrubej mzdy, odvody vyráta z čiastky poníženej o náhradu za PN.. neviem či je to správne.. :(
Náhrada príjmu nie je predmetom dane. Neviem, čo rozumieš pod hrubou mzdou.
Tweety
24.11.09,11:10
Prosím o radu: náhrada mzdy za PN sa zaratáva do hrubej mzdy? Program mi to zaráta do hrubej mzdy, odvody vyráta z čiastky poníženej o náhradu za PN.. neviem či je to správne.. :(
Z náhrady sa odvody a daň neplatia.
Agerát
24.11.09,11:57
Skúsim sa spýtať ešte raz. Program mi náhradu mzdy za PN zaráta do hrubej mzdy (mesačná mzda+osobné prekážky platené priemerom+náhrada príjmu počas PN), ale odvody a daň mi vyráta z čiastky poníženej o náhradu mzdy počas PN. Je to správne?
Andyke
24.11.09,12:20
Program Ti nesprávne zaradil do hrubej mzdy náhradu za dočasnú PN.

§ 118 Zák. práce

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Nutricia
24.11.09,12:21
§138 zákona o SP
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51)
ginate
24.11.09,12:44
Prosím o radu. Som zamestnaná na dobu určitú, zmluva mi končí k 31.12.09, nakoľko nemám odpracované 3 roky, len 2 roky som teda sociálne poistená podporu asi nedostanem. Mohla by som to riešiť PN-kou, alebo sa na to na mna nevzťahuje. Alebo sa prihlásiť na úrad práce a vypísať sa na PN a platiť si sociálne. Ďakujem
veronikasad
24.11.09,12:54
Prosím o radu. Som zamestnaná na dobu určitú, zmluva mi končí k 31.12.09, nakoľko nemám odpracované 3 roky, len 2 roky som teda sociálne poistená podporu asi nedostanem. Mohla by som to riešiť PN-kou, alebo sa na to na mna nevzťahuje. Alebo sa prihlásiť na úrad práce a vypísať sa na PN a platiť si sociálne. Ďakujem
Odkedy trvá súčasný prac.pomer ?
ginate
24.11.09,15:00
Trvá od 1.11.2008.
veronikasad
24.11.09,15:04
V prísp. č. 15 píšeš, že máš 2 roky poistenia v nezamestnanosti. Ak boli v posledných 3 rokoch a všetky prac.pomery boli na dobu určitú, máš nárok na dávku v nezamestnanosti
ginate
24.11.09,17:00
Bola som zamestnaná od 1.11.07 do 31.10.08 a teraz od1.11.09 do 31.12.09- obidva na dobu určitú.Predtým som bola vedená na ÚP 1 rok, a ešte predtým som pracovala v zahraničí sezónne, takže mi to nevychádza za posledné 4 roky - 3 roky soc. poistená, preto si myslím,že na podporu nemám nárok.
terezamaria
24.11.09,17:24
Bola som zamestnaná od 1.11.07 do 31.10.08 a teraz od1.11.09 do 31.12.09- obidva na dobu určitú.Predtým som bola vedená na ÚP 1 rok, a ešte predtým som pracovala v zahraničí sezónne, takže mi to nevychádza za posledné 4 roky - 3 roky soc. poistená, preto si myslím,že na podporu nemám nárok.
Ale pokiaľ si mala dobu určitú, tak Ti stačia 2 roky z posledných 3 rokov, aby si podporu v nezamestnanosti dostala.