apo
16.05.08,09:42
S problémom pri vystavení faktúry odberateľovi z EÚ som sa obrátil cez technickú podporu na realizačný tím POHODY a takto sa snažili poradiť.

Problém:
http://www.porada.sk/t82144-den-dodanie-a-den-vystavenie-fa-do-eu-a-kurzy-nbs.html

Technická podpora:
Zákon o DPH, konkrétne § 26 Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane hovorí nasledovné:

Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti.

V súlade s § 19 sa dá zjednodušene povedať, že daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, služby alebo dňom prijatia platby.

Na základe uvedeného sa domnievame, že pre účely DPH je potrebné v prípade vystavenia faktúry pre odberateľa z EÚ, použiť kurz dátumu dodania (nie vystavenia), teda rovnaký kurz ako pre účtovné účely.

Moja reakcia na ich radu:

Dávam Vám do pozorornosti nasledovné ustanovenia §19

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).

Technická podpora:

- zapísať faktúru do agendy Vydané faktúry s kurzom vystavenia, s predkontáciou "Bez zaúčtovania", s členením DPH "UDdodEU" (ak sa jedná do dodanie tovaru oslobodené podľa § 43 zákona),
- pre účely zaúčtovania si vytvoriť doklad v agende Interné doklady v cudzej mene s kurzom dátumu splnenia dodávky, s členením DPH "UN - nezahrňovať do priznania".


Moja reakcia na ich radu:


Na Slovensku ani v Českej republike som presvedčený, že neexistuje účtovný softvér, ktorý vyžaduje pri vystavení faktúry odberateľovi zaúčtovanie aj v interných dokladoch, aby sa docielilo zadosť zákonu o účtovníctve aj zákonu o DPH.

Vašu radu považujem za zlý žart ...

-----------------0--------------------

Vyzerá to tak, že v Pohode to myslia úplne vážne, že ak je deň vystavenia faktúry pri dodaní to EÚ odlišný od dňa dodania je nutné vykonať zápis aj do interných dokladov.

Skutočne rád robím v Pohode, ale to čo je výsledkom algoritmu pri účtovaní kurzových rozdielov je jemne povedané jeden veľký neporiadok keď nepoužívate iba jedno číslo účtu pre všetky druhy záväzkov a všetky druhy pohľadávok. Teraz k tomuto problému pribudla chyba pri zaúčtovaní kurzových rozdielov na zálohových platbách (tam Pohoda nezaúčtuje žiadny kurzový rozdiel) a nový problém pri realizácii účtovania pri dodaní do EÚ.

Čo s tým, ako dotlačíme realizačný tím Pohody aby reagoval na to, že Česko aj Slovensko je v Európskej únii a že ich produkt musí rovnako komfortne riešiť účtovanie v cudzích menách ako aj v domácej mene.

Používal som soft Book Keeper a boli dva dôvody prečo som urobil zmenu softu:
1. Účtovanie v cudzích menách
2. Evidencia DPH

ad1
Pri cudzích menách som bol nadšený ako to funguje ľahko a perfektne, ale len do tej doby kým som nezačal čistiť SALDOKONTO, totiž Pohoda všetky kurzové rozdiely zaúčtuje na jeden účet pohľadávok a jeden účet záväzkov. Jeden týždeň som po večeroch keď som spravil bežnú robou dával do poriadku účtovanie kurzových rozdielov aby bolo SALDO OK, a potom každý mesiac znova.

ad2
V Book Keepri sme niektoré faktúry pred rokom 2004 súvisiace so zahraničnou prepravou museli riešiť v evidencii DPH jedným riadkom navyše. No a v roku 2008 to musím robiť aj v Pohode.

Takže záver.
Mám komfortný program, ale to čo som chcel ozaj vyriešiť som nevyriešil.

Som z toho smutný.

apo
Ziarowka
25.05.08,12:06
Aj ja som z toho rozčarovaná, lebo Datalock Wéčko som vymenila, kvôli tomu, že jeho tvorcovia sa na tento program a jeho vylepšovaní úplne vykašlali a zamerali sa na iné programy. A podľa všetkého sa mi zdá, že tvorcovia Pohody si asi myslia, že na nej už nie je čo vylepšovať. Príklad... už vyše niekoľkých rokov existuje v ČR doplnok k Pohode ... pohoda GLX, keď som sa ich už po niekoľkýkrát pýtala kedy ho preklopia do SR, povedali mi, že o tom ani neuvažujú.... tak som si povedala dobre, nech sa radšej venujú legislatíve.... ale ono to podľa toho, čo si napísal tak nevyzerá


... potom ma napadá len čomu sa venujú, keď nie zákazníckym podnetom
Ziarowka
25.05.08,12:40
Ešte jeden citát zo stránky www.stormware.sk:

"Aktualizácie online reagujúce na pripomienky užívateľov či aktuálny legislatívny vývoj sprístupníme operatívne."
apo
25.05.08,13:42
Ak dobre rozumiem Tvojmu príspevku tak zdieľaš so mnou pocit, že Pohoda má rezervy v udržaní výborného image, ktorý je často prezentovaný na PORADE a ktorý nakoniec aj ja často zvyšujem hodnotením toho čo je v Pohode urobené excelentne. Zhoršenie image spôsobuje neoperatívne odstraňovanie nedostatkov, ktoré sa v Pohode vyskytujú.

Trápi ma to, že v osobnej korenšpodencii sa realizačný tím tvári ako keby som poukazoval na kozmetické chyby v programe, ale ONO IDE o závažné nedostatky, ktoré rozbijú hodnotu informačného systému Pohody. Nedostatky s cudzími menami sa premietnu do saldokonta. Ak saldokonto ukáže, že evidencia záväzkov a pohľadávok je v súlade so stavom súvahových účtov to je zárukou že jedna časť účtovníctva a to tá podstatná, je vedená korektne. Chyby, ktoré tu prezentujem spôsobujú, že saldokonto vykazuje rozdiely napriek tomu, že účtovník dodržal všetky postupy, ktoré Pohoda pri účtovaní záväzkov a pohľadávok predpokladá. Pohoda nedokáže zaúčtovať sama od seba súvzťažnosti, ktoré sú popisované v každej bežne dostupnej účtovnej príručke, ale vyžaduje individuálne upraviť GLOBÁLNE NASTAVENIE pre každý účtovný prípad kde sa predpokladajú kurzové rozdiely. To je nedostatok, ktorý je radikálny a pre účtovnú jednotku, ktorá používa rôzne cudzie meny a o cudzích menách účtuje aj v ostatných záväzkoch, ostatných pohľadávkach, interných dokladoch a pri zápočtoch sa v stave v akom Pohoda momentálne je stáva nepoužiteľným softvérom .

STAČÍ tak málo, opraviť časť programu GLOBÁLNE NASTAVENIE.

Pozdravujem.

apo
Carl
22.06.08,08:39
Plne súhlasím s tým, čo si napísal. Tiež som prešiel z Book Keepera na Pohodu a nevedel som si to vynachváliť. Ale len do doby, keď prešla firma na obchodovanie so zahraničím.
Pridám ešte jeden oriešok. Na účte 261 (a aj na majetkových účtoch) zostáva zostatok v CUDZEJ MENE, ktorý sa nedá zlikvidovať. V SKK účty sedia, ale napr. v EUR každým rokom narastá zostatok. Odpoveď technickej podpory: podľa zákona sa účtuje v SKK, ostatným sa nezaoberajte! Som zvedavý, ako to urobia pri prechode na euro.
apo
22.06.08,12:39
Pri prechode z roku 2006 do roku 2007 som účtovanie súvzťažne s účtom 701 opravil tak, aby bol vždy iba jeden zápis. Čo ich vedie k zaúčtovaniu počiatočného stavu súvahového účtu na 2x som neprišiel, ale určite to súvisí s cudzími menami.


V ROKU 2008 som to ešte neriešil.

Ako si prežil prechod z Book Keepru do Pohody? Pre mňa bol prechod veľmi príjemný. Uvažoval som, že firmu s exportom a importom budem robiť v Omege, aj som bol skúsiť jednu malú firmičku s colným skladom účtovať v Omege, aby som sa vedel rozhodnúť. No rozhodol som sa hneď pri prvom sedení. Pochopiť Omegu, tak aby som vedel ako vnútorne funguje a teda mohol s ňou pracovať rovnocenne ako v Pohode by mi dalo riadne zabrať a tak som od tejto alternatívy upustil.

Treba veriť, že v roku 2009 už Euro bude naša národná mena a chronický nedostatok Pohody viac menej zanikne.

Pozdravujem.

apo
osvetka
29.06.08,10:27
Kúpila som si POHODU, lebo mi ju odporúčali, ale stretla som sa s výraznými nedostatkami, ktoré nie sú v súlade s postupmi účtovania. Napr. lízing. Od nich som obdržala usmernenie, ako ho zaúčtovať ručne, nepáčilo sa na aké účty sa tam účtuje, dala som to preveriť metodičke účtovnictva na daňovom riaditeľstve, ktorá mi to potvrdila. Nezodpovedá postupom účtovania a pri kontrole preto subjekt môže schytať za účtovníctvo až 3 % z hodnoty majetku. Ako je možné predávať program s takými postupmi, ktoré narobia viac škody, ako úžitku?
apo
29.06.08,11:09
Vítam, že sa k tejto téme pridávajú aj ďalší užívatelia Pohody a verím, že takáto prezentácia postrčí Pohodu k ešte lepšiím parametrom.

Čo sa týka lízingu, tak si myslím, že Pohoda neporušuje zákon o účtovníctve. Je na škodu, že od roku 2004 keď sa lízingy účtujú ako majetok nenašli vo svojej tvorivej činnosti priestor nato, aby našli riešenie, ktoré okrem odpisov dokáže zaúčtovať aj časové orzlíšenie nákladov z úrokov, poistenia a odpočtov DPH.

Riešenie by bolo pomerne jednoduché, vyžadovalo by si na začiatku lízingu naplniť všetky položky splátkového kalendára tak ako to robíme v Exeli a Pohoda by užívateľov programu odbremenila od opakovaného účtovania lízingu v intervale jednotlivých splátok.

Ale Pohoda má skutočne miesta v ktorých porušuje zákon o účtovníctve a napriek upozorneniam v JÚ počíta nesprávne základ dane z príjmu v prípade vyplácaných bonusov a preplatkov na dani z príjmu FO pri závislej činnosti. Pohľadávky zaúčtuje s predkontáciou gPNost čo je Ostaný príjem nedaňový. Na túto chybu som Pohodu upozornil už v roku !! 2006 !! a napriek tomu, že uznali chybu stále to robí s touto predkontáciou, pričom takto dochádza ku chybe z pohľadu štruktúry výdavkov, má to byť MZDA a aj z pohľadu základu dane živnostníka, ktorého zamestnanci sú poberateľmi daňového bonusu a sú im vyplatené preplatky na dani zo závislej činnosti.

apo
Ziarowka
30.06.08,18:08
Vyšla nová verzia pohody 2008 leto.... vie niekto aké zmeny v nej nastali okrem eurokalkulačky?.... pretože som bola nedočkavá a stiahla som si ju z netu, ale bohužiaľ chýbal tam popis noviniek a takisto pri nainštalovaní boli "novinky" z januárovej verzie.... niektoré veci ako prenos položiek dokladov s výberom položiek a tým aj nový stĺpec, označenie dokladu ako trvalý, nová resp. upravená tlačová zostava inventúra pohľadávok /so zaškrtávacím políčkom "iba nenulové stavy"/.... a tá vyššie spomínaná eurokalkulačka.... postrehol ešte niekto niečo nové???
Ziarowka
04.07.08,04:35
konečne pribudlo automatické sťahovanie kurzov z nbs pri štarte pohody... paráda
apo
04.07.08,08:51
To si zaslúži pochvalu naviac v tom smere, že iné softy dávajú túto funkciu za príplatok.

Uvidíme ako sa v Pohode vysporiadali s mojou požiadavkou, aby Pohoda vedela prideliť správny kurz aj v deň pracovného voľna a vo sviatok ALEBO aby Pohoda nedosadila KURZ 1 ale 0 v prípade, že na zadaný deň nie je kurzový lístok.

Som skeptik zatiaľ žiadnu poriadnu novinku nedotiahli dokonca, vždy je to len na pol ceste.

Typickým príkladom polovičatosti Pohody je napríklad funkcia kontroly dokladov cez ZÁZNAM na správnosť zadanej DPH. Funkcia je prístupná vo všetkých častiach programu kde sa robí s DPH OKREM pokladne v JÚ. Ja som ich na to upozornil a ich osoba zodpovedná za smer ktorým sa má Pohoda vyvýjať ma vyzvala, aby som jej udal dôvod prečo v JÚ v agende pokladňa potrebujem funkciu kontroly dokladov. Mám taký pocit, že som na túto požiadavku ani nereagoval, lebo by som musel byť neslušný vo vyjadrovaní.


Dúfajme, že nás Pohoda nesklame.

Pozdravujem.

apo
apo
15.07.08,08:47
BINGO,

automatické sťahovanie kurzov z NBS funguje a MOJE OBAVY, že to nedotiahnu dokonca boli v tomto prípade neopodstatnené. Na dni pracovného voľna keď nie je vydaný kurzový lístok prekopírujú kurzový lístok z predchádzajúceho dňa, takže sobota a nedeľa má číslo kurzového lístka z piatka.

Overil som si to a je to tak. Týmto spôsobom som si kurzové lístky dopĺňal aj pred zavedením tejto funkcie do Pohody. Nepríjemné bolo to, že bolo nutné sťahovanie KL opakovať pre každú účtovnú jednotku osobitne.

Dnes Pohoda vytvorila podadresár KL a tam sú všetky KL prístupné všetkým účtovným jednotkám ktoré pracujú s cudzími menami.

JE TO O.K.

apo
Dixxinka
17.07.08,19:30
Ahojte,

V POHODE pracujem už 4 roky. Mám skúsenosti nielen s účtovníctvom ale trochu lepšie rozumiem počítačom a databázam. S realizačným tímom som si užila nervov viac než dosť. Za tento čas som prišla k jednému zásadnému záveru:

ZABUDNITE na verbálne a telefonické upozornenia, kde sa dozviete "nedá sa", "neviem", "reštartujte si počítač". Musíte Vaše požiadavky písať ako REKLAMÁCIU PRODUKTU, zasielať to emailom a žiadať písomné stanovisko. V takom prípade musia milé slečny na hotline postupovať zásadne ináč, ako v prípade zúfalého rozčarovaného telefonátu vynervovaného účtovníka dňa 31.3.XX. Verte mi, veľa vecí som vyriešila nepomerne promptnejšie a profesionálnejšie, nakoľko REKLAMÁCIE sa už musia evidovať a spracovávať a tak... Najlepšie, ak si budete reklamácie aj číslovať, naberie to na dôležitosti.


Goodluck ;)
ludmilla
17.07.08,21:09
BINGO,

automatické sťahovanie kurzov z NBS funguje a MOJE OBAVY, že to nedotiahnu dokonca boli v tomto prípade neopodstatnené. Na dni pracovného voľna keď nie je vydaný kurzový lístok prekopírujú kurzový lístok z predchádzajúceho dňa, takže sobota a nedeľa má číslo kurzového lístka z piatka.

Overil som si to a je to tak. Týmto spôsobom som si kurzové lístky dopĺňal aj pred zavedením tejto funkcie do Pohody. Nepríjemné bolo to, že bolo nutné sťahovanie KL opakovať pre každú účtovnú jednotku osobitne.

Dnes Pohoda vytvorila podadresár KL a tam sú všetky KL prístupné všetkým účtovným jednotkám ktoré pracujú s cudzími menami.

JE TO O.K.

apo

sounds good
Používam WinDuo a chcem prejsť na pohodu, len si neviem predstaviť ako prenesiem všetky uložené údaje z Winduo do pohody????
apo
17.07.08,21:51
Stiahni si demo. Predpokladám, že aj tam pôjde import údajov.

Importovať sa dá zo súborov formátu:
dbf, xls, mdb

Ja keď som prechádzal na Pohodu tak som naimportoval adresár obchodných partnerov a otvorené faktúry.

Nahodenie odpisovaného majetku išlo veľmi rýchlo.

V PÚ musíš nahodiť ručne počiatočné stavy účtov a Salda.

V Pohode sa dá začať aj uprostred roka.

Pozdravujem.

apo
great.zv
23.07.08,15:37
zdravím, dnes som si stiahla aktualizáciu ES Leto 2008 release 8900. po otvorení účtovnej jednoty mi vyskočil "oznam" Prehľad noviniek v programe POHODA január 2008, relaese 8800. neviete prečo?:o kde som urobila chybu...
apo
23.07.08,16:31
Pozri v Pocnníkovi o aplikácii akú máš verziu, asi Ti neprebehla korektne.

1. Inštalácia sa mala robiť z CD-éčka
2. V návodoch na inštaláciu som čítal, že pred inštaláciu je nutné odstrániť v adresári Update adresár Klient
Predtým bolo nutné odstrániť adresár File. Ja som odstránil pre inštaláciou obidva a prebehlo to O.K.

Skús ešte raz, ale urob si zálohu celého adresára Pohoda.

apo
great.zv
23.07.08,16:41
vďaka za radu, ale práve že, v technickej podpore aj v pomocníkovi o aplikácii je uvedená verzia 8900. akurát, že po aktualizácii pri otváraní jednotlivých účtovných jednotiek sa mi otvára ten oznam o "novinkách 8800"
apo
23.07.08,16:54
Ja ten oznam vždy odkliknem bez čítania. Tak v tu Ti nepomôžem.

apo
Ziarowka
25.07.08,04:40
veď o tom som písala vyššie, či niekto nevie aké sú novinky, ja som to videla len z popisu na internete a dokonca aj teraz pri zobrazení vypisuje ako novinku starú verziu. Ale na stormware.sk je všetko popísané.
Zdenka 0705
25.07.08,05:48
zdravím, dnes som si stiahla aktualizáciu ES Leto 2008 release 8900. po otvorení účtovnej jednoty mi vyskočil "oznam" Prehľad noviniek v programe POHODA január 2008, relaese 8800. neviete prečo?:o kde som urobila chybu...
ja to mám tak isto... tak niekto napíšte, čo je tam nového, mám pohodu komplet. Možno je to zase len nejaká "malá chybička". Inštalovala som z CD.
bv_alexandra
25.07.08,06:11
Mne sa to tiež stalo môžem sem jedine ak chcete prilepiť letáčiky ktoré prišli spolu s cd:)
bv_alexandra
25.07.08,06:36
tu je
great.zv
29.07.08,07:17
tiež som inštalovala z CD, letáčiky s novinkami s ním prišli tiež, ale v programe sú "iné novinky" ... že by kozmetická chybička? :rolleyes:
Zdenka 0705
29.07.08,07:27
"iné novinky", ktoré už novinkami nie sú :-))
bv_alexandra
04.08.08,15:21
Pýtala som sa na to aj v pohode, a je viac než zrejmé že sa nepostupovalo podľa inštrukcií inštalácie. Môže to začať robiť chyby napr pri niektorých tlačových zostavách. Proste ako keby nenatiahlo celú a kompletnú aktualizáciu aj napriek tomu že v databáze eviduje leto 2008:)
TREBA ROBIŤ INŠTALÁCIU TAK AKO PÍŠE VYŠŠIE APO
apo
04.08.08,19:51
Po inštalácii novej verzie Pohody z CD-éčka mi pri otvorení účtovnej jednotky (mám Pohoda komplet) dávalo informáciu o novinách z verzie 8800.

Pred niekoľkými dňami, možno v piatok 1.8.2008 mi prebehla automatická aktualizácie a pri otvorení účtovnej jednotky s neaktualizovanou databázou už nabehne okno s informáciami o verzii 8900, čo je OK.

No je to tak, že aktualizácia z CD prebehla tak, že informácie o novinách neboli pod hlavičkou 8900, ale pod hlavičkou 8800.

Ja mám veľmi kritický uhol pohľadu na realizačný tím Pohody, neodpustím im nič, ale teraz viem si predstaviť, že majú plnú hlavu problémov, ktoré riešia a o ktorých ani ešte možno ani netušia v súvislosti s uzávierkou roka 2008 a otvorením účtovníctva pre rok 2009.

Tak nedostatok o informíci o novinkách im môžeme odpustiť, ale mám VEĽMI VEĽKÉ OBAVY Z TOHO AKO ZVLÁDNU PRECHOD Z ROKA 2008 DO ROKA 2009 NAKOĽKO MODULY, KTORÉ OŠETRUJÚ CUDZIE MENY MAJÚ UROBENÉ VEĽMI POVRCHNE. Kto má Report dizajner a vojde tlačových zostáv pre cudzie meny zistí, že tam majú označenie meny NATVRDO zadané ako SK.

Ako zabezpečia spätnú kompatibilitu tak, aby sme mohli aj v roku 2009 tlačiť zostavy aktuálne pre roky 2008 a predošlé sa nechám prekvapiť, ale bojím sa, že to prekvapenie nebude príjemné.

apo
apo
06.08.08,09:25
Upozornenie na postup pri SAMOZDANENÍ nákupu z EÚ bez nároku na odpočet dane.

Takéto prípady nastanú:
- pri kúpe osobného motorového vozidla v inom štáte EÚ
- napríklad keď nemáme faktúru od dodávateľa a podľa zákona o DPH došlo k daňovej povinnosti pri obstaraní z iného štátu EÚ.

Pri samozdanení Pohoda vytvorí zápis do interných dokladov s predvolenou predkontáciou "aInt". Výsledkom zaúčtovania je MD účet 399, ktorý nemá pridelený riadok v SÚVAHE, DAL účet 343.

Ak po takomto obstaraní majetku, alebo služby dáte počítať SÚVAHU budete upozornení na nerovnosť Aktív a Pasív.

V mojom prípade som do predkontácií zaradil "aInt042" kde MD je 042, DAL 343.

V prípade zásob by som použil postup ako pri nevyfakturovanej dodávke a následne po doručení faktúry by bolo nutné zaradiť upravenú predkontáciu "bInt".

Neviem či uvedený problém hodnotiť ako chybu POHODY, ale v každom prípade Pohoda predvoleným postupom sama vytvorí nerovnosť Aktív a Pasív a na takýto stav by mal slušný soft upozorniť okamžite.

apo
apo
21.09.08,18:42
Objavil som v Pohode výbornú funkciu.

Pri náhľade tlačovej zostavy je možné zatlačením ikony EXELU vykonať export tlačovej zostavy do exelu.

Pri vytlačenom účtovnom denníku v PÚ je to veľmi zmysluplná funkcia ak sa vo vytvorenej tabuľke zadá filter napríklad na číslo účtu a na konci tabuľky sa vytvorí SUBTOTAL. Po zadaní ľubolného účtu sa dá dopracovať k vyfiltrovaniu požadovaných riadkov z denníka aj so súčtom za vybrané položky.

Objavil som objavené, ale pre toho kto túto funkciu nepozná to môže byť užitočné.

Pozdravujem.

apo
apo
03.10.08,16:29
Dokúpil som si rozšírenie Pohody o účtovanie zásob metódou A.

Poslali mi inštalačné čísla a žiadny návod ako nato.

Skúsil som z CD, ale musel som inštaláciu zastaviť, lebo mi vyhlásilo že na CD je nižšia verzia ako v počítači. Potom som stiahol najnovší update súbor z webu a nič sa neudialo, lebo v počítači je taká istá verzia ako v update súbore, ale aj tak by mi to asi nepomohlo, lebo pri takejto inštalácii nepýta inštalačné čísla.


Vie mi niekto poradiť ako mám zakúpené rozšírenie Pohody dať do života?

Ďakujem.

apo
Onko
03.10.08,21:24
Dokúpil som si rozšírenie Pohody o účtovanie zásob metódou A.

Poslali mi inštalačné čísla a žiadny návod ako nato.

Skúsil som z CD, ale musel som inštaláciu zastaviť, lebo mi vyhlásilo že na CD je nižšia verzia ako v počítači. Potom som stiahol najnovší update súbor z webu a nič sa neudialo, lebo v počítači je taká istá verzia ako v update súbore, ale aj tak by mi to asi nepomohlo, lebo pri takejto inštalácii nepýta inštalačné čísla.


Vie mi niekto poradiť ako mám zakúpené rozšírenie Pohody dať do života?

Ďakujem.

apo

Pri rozširovaní licencie býva pridelené nové licenčné číslo a Pohoda musí byť kompletne preinštalovaná s jeho použitím. Ak na CD je nejaká staršia verzia než aktuálne používaná (napr. 8900, pričom z webu už bola inštalovaná aj 8901), po preinštalovaní Pohody z CD je nutné urobiť následne aj tú aktualizáciu z webu, aby bolo možné potom databázy otvoriť.
Pidgey
06.10.08,23:08
Ono skor asi hlasilo ze do zvoleneho priecinka uz bola nainstalovana ina verzia Pohody.To preto lebo v povodnej instalacii si pouzil ine cislo. Inak co sa tyka uctovania skladov A, teda neviem ci to zmenili,ale my sme to u seba zrusili aj ked to mame zakupene, z toho dovodu, ze pri takomto uctovani hodi do uct dennika kazdy zaznam z FA, to znamena, ak mas na fakture (tovar) napr 100 poloziek, tak mas v UD 100 zaznamov. No, my mavame faktury s cca 200-300 polozkami, plus mame denny predaj po kusoch, cize by sme mali neskutocne kvantum zaznamov v uctovnom denniku. Nie som sice uctovnik,ale nasa uctovnicka to radsej vzdy na konci mesiaca zauctuje na prislusny ucet rucne podla skladovej tlacovej zostavy.Inak praca je nadalej rovnaka, len ti pribudne v Globalnom nastavenie polozka Sklady A, kde si to aktivujes a potom treba pozret agendy , nechcem zavadzat ale tusim v Sklady/Sklady a nastavit ucty pre jednotlive sklady (presnejsie ti asi povedia v Stormware).
apo
07.10.08,07:01
Takže inštalácia dopadla tak ako sa na Pohodu patrí. Vštko majú urobené POLOVIČATO, ako som už niekoľko krát prezentoval.

Pri rozšírení Pohody z čoho vyplýva nový inštalačný kľúč nie je iná možnosť inštalácie len cez inštalačné CD. Takže aj napriek tomu, že na CD je nižšia verzia bolo treba inštaláciu dokončiť.

Realizačný tým Pohody sa domnieval, že Pohodu spravili inteligentne a teda, že skôr ako otvorí databázy si skontroluje verziu programu, a urobí upgrade zo súboru, ktorý som Pohode podhodil do adresára UPGRADE. No ale keďže Pohoda v rozhodujúcom okamihu vždy robí naopak tak aj teraz sa zablokovala, lebo najskôr išla otvoriť databázu a tam našla knflikt vo verzii programu a verzii zapísanej v databáze.

Preto bolo nutné, súbor s koncovkou *.upd premenovať na *.zip. Následne súbor rozbaliť a rozbalené súbory pekne po jednom popresúvať tam kde patria, čiže ručne urobiť upgrade. Po telefóne ma z Pohody navádzali 35 minút.

Takže Pohoda opäť NESKLAMALA, namiesto toho, aby pri rzšírení Pohody poslali ako samozrejmosť nové inštalačné CD ja som strávil pol pracovného dňa s tým, že som náhradným spôsobom zabezpečoval vo vlastnej réžii to čo majú mať perfektne vyriešené.

Povedal by som, že ich HOTLINE je z 1/2 nato, aby sme za naše peniaze riešili ich chyby.

Pozdravujem.

apo
apo
07.10.08,07:08
co sa tyka uctovania skladov A,

Ja priamo účtovať v A-čku nebudem, ale mám klienta, ktorý si robí všetky rutinné činnosti sám a ja v časových intervaloch urobím kontrolu či je všetko zaúčtované, kontrolu a nápravu saldokonta.

Inak neprekvapuje ma, že niekoho v Pohode napadne taká zvrhlosť, aby položky faktúry jednotlivo zapisoval do denníka, možno sa treba tešiť, že aj položky z príjemky a výdajky neúčtuje Pohoda samostatne.

apo
zuzugali
14.10.08,19:14
Pozdravujem všetkých užívateľov POHODY. Neviem, či ste si všimli, ale problém o ktorom píšete, že máte na doklade viacero položiek, ktoré majú rovnakú predkontáciu a zapisujú sa Vám do účt. denníka jednotlivými zápismi, sa dá vyriešiť tak, že si cez Nastavenie/Globálne nastavenie - Zaúčtovanie zaškrtnete možnosť "Sumarizovať položky s rovnakou predkontáciou". Následne, akonáhle vytvoríte nejaký doklad, ktorý bude obsahovať napr. 10 položiek s rovnakým zaúčtovaním, v záložke Zaúčtovanie bude ich suma sčítaná a do účt. denníka prenesená pod jedným zápisom. :)
Ziarowka
21.10.08,14:44
Chcela by som sa opýtať, či využíva niekto "html" faktúry a ich import do účta... a aké má s tým skúsenosti.
apo
21.10.08,15:23
Pravdu povediac som nevidel zmysel html faktúry, ale po tejto otázke to vidím ako praktické ak na druhej strane to vie niekto naimportovať.

Zatiaľ so to neskúšal.

apo
Pidgey
21.10.08,22:17
ja som to skusal, vyhoda je v tom, ze ak prijemca faktury ma Pohodu, vie si ju naimportovat do systemu. A ak ma aj skladove karty (ak su na nej aj skladove polozky) s rovnakym kodom ako su na FA, tak sa to priamo importuje s vazbou na sklad. Jedine by som upozornil, aby ste si pri tom davali pozor, ak mate viac skladov s rovnakymi polozkami, abyste si pred importom vybrali iba sklad, kam chcete danu FA prijat
Ziarowka
22.10.08,07:33
a ešte ma napadlo... to posielate tie html faktúry "preventívne" každému alebo iba partnerom, o ktorom viete, že má Pohodu. Ja sa pýtam kvôli tomu, že z t-mobile som si skúsila stiahnúť ich html faktúru, ale do pohody sa nedá dostať, resp. neviem ako.... to bol len taký pokus... nevydarený:)
jimni
27.10.08,14:06
Zdravim,

iba chcem pridať svoj poznatok k Pohode.

Viete o tom, že Pohoda (8902) neviem v JU vystaviť dodatočné priznanie k DPH?
Teda vie, ale zle. Vôbec nepočíta riadky 35 a 36.

Fantazia, vzdy dodrbu nieco co im uz fungovalo :)
Onko
28.10.08,10:53
a ešte ma napadlo... to posielate tie html faktúry "preventívne" každému alebo iba partnerom, o ktorom viete, že má Pohodu. Ja sa pýtam kvôli tomu, že z t-mobile som si skúsila stiahnúť ich html faktúru, ale do pohody sa nedá dostať, resp. neviem ako.... to bol len taký pokus... nevydarený:)

To je tým, že T-mobile nepoužíva Pohodu :D Ako napísal Pidgey, Faktúra HTML z Pohody sa dá importovať len do Pohody a naopak, neexistuje žiadny univerzálny formát, ktorý by umožnil prenos údajov medzi odlišnými systémami.
Ziarowka
29.10.08,07:11
Chcela by som sa opraviť tá faktúra z T-mobilu bola v .xml formáte. Veľa spoločností aj iných konkurenčných programov používa na export-import dokladov tento formát a predsa to akosi nefunguje. Nemalo by to byť jednotné?(to je len taká úvaha). Viem, že každý program má iné parametre (vstupné polia), ale v dobe kedy sa používajú elektronické podpisy, elektronické bankovníctvo mi príde zasielanie faktúr poštou trocha zdĺhavé...a nepraktické.
Standa
29.10.08,13:37
no ja neviem, ale mne to tam pekne vypočítalo, ja sa s nimi momentálne dohadujem o tom, že upomienky faktúr v omeškaní nerobia v cudzej mene, sumu mi tam prepočíta na Sk, čo je pre zahraničného odberateľa asi dosť nepodstatné a ani číslo účtu to nedokáže stiahnuť správne z faktúry, odpísali mi, že sa s tým nemienia zaoberať keďže prechádzame na euro ( ako by na svete iná mena okrem eura nebola), z tohoto ich prístupu som dosť smutná
Onko
29.10.08,18:00
Chcela by som sa opraviť tá faktúra z T-mobilu bola v .xml formáte. Veľa spoločností aj iných konkurenčných programov používa na export-import dokladov tento formát a predsa to akosi nefunguje. Nemalo by to byť jednotné?(to je len taká úvaha). Viem, že každý program má iné parametre (vstupné polia), ale v dobe kedy sa používajú elektronické podpisy, elektronické bankovníctvo mi príde zasielanie faktúr poštou trocha zdĺhavé...a nepraktické.

Mohlo by to byť jednotné, ale to by museli konkurenčné firmy spolupracovať. Jazyk XML je totiž rozšíriteľný (to X v skratke je eXtensible) a prakticky to funguje tak, že dve strany, ktoré medzi sebou v tom jazyku chcú komunikovať, sa dohodnú na slovnej zásobe, ktorú budú používať (schéma). Aby fungovala výmena dokladov medzi ekonomickými systémami, museli by všetky používať jednu spoločnú schému. Neviem, ako iné, ale Pohoda má vlastnú a pokiaľ chcete použiť XML komunikáciu, musíte tejto schéme prispôsobiť druhý systém, alebo mať urobený prevodník medzi dvoma schémami.

Spomínaš elektronické bankovníctvo... V súvislosti s tým mi nedá neuviesť, že aj elektronické výpisy z účtov bývajú v rôznych formátoch: multicash, clearing, abo, gemini, atď. Zároveň, ak Tvoj systém dokáže načítať napr. clearingový výpis z jednej banky, nie je zaručené, že načíta clearingový aj z druhej, lebo tiež tam zrejme nie je úplná jednotnosť.
Ziarowka
29.10.08,22:33
Spomínaš elektronické bankovníctvo... V súvislosti s tým mi nedá neuviesť, že aj elektronické výpisy z účtov bývajú v rôznych formátoch: multicash, clearing, abo, gemini, atď. Zároveň, ak Tvoj systém dokáže načítať napr. clearingový výpis z jednej banky, nie je zaručené, že načíta clearingový aj z druhej, lebo tiež tam zrejme nie je úplná jednotnosť.

Áno súhlasím, ale na spočítanie bankových inštitúcií a teda aj rôznych formátov elektronických výpisov nám kľude postačia aj prsty na rukách.... Ale na spočítanie softvérových spoločností by sme si už s prstami asi nevystačili... Možno raz... zatiaľ to sú len také špekulácie :rolleyes:, ... ktoré by nám ale uľahčili prácu
apo
30.10.08,07:00
Musíme dúfať, že Pohoda časom rozšíri svoje menu aj o načítanie xml dokladov cez ZÁZNAM priamo v jednotlivých agendách čo by značne zjednodušilo prácu a prevodníky naprogramujú v priamo v Pohode.

Pohoda má tiež svoju diskusnú stránku, ktorej som ešte neprišiel na chuť, tak mali by sme aj tam čas od času mali podhodiť takýto podnet.

apo
Ziarowka
30.10.08,08:37
Úplne súhlasím... Pikoška: v manuále od Krosu som sa dočítala, že Omega vie importovať aj z Pohody a MRP-čka doklady, nielen z Krosu.
Pidgey
30.10.08,09:37
Úplne súhlasím... Pikoška: v manuále od Krosu som sa dočítala, že Omega vie importovať aj z Pohody a MRP-čka doklady, nielen z Krosu.
no, ja som si ten import vyskusal, a zial nic moc (teda import z Pohody do Krosu). ja robim cca denne rozne importy , ale v kombinacii import v Pohode a dodatocna uprava v accese. Podla mna ziaden import z ineho uct systemu nemoze byt uplne koretkny, resp taky, na ktory by som sa odvazil spolahnut. Pokial to niekto potrebuje jednorazovo naimportovat, je podla mna lepsie si to u niekoho znaleho zaplatit, ako postupom casu nachadzat rozne chyby a chybajuce zaznamy, ci vazby medzi agendami...Minimalne po takomto importe viete presne co tam mate, ako to tam mate, s akymi vazbami a co presne vam chyba. Pri automatickom importe aky vam ponukaju uct programi (import z ineho systemu) tam mozno budete mat vsetky zaznamy, ale bez vazby na adresar, likvidacie v banke, pokladni, bez poloziek v dokladoch a pod...)
suschi
12.11.08,10:44
ked ste(sme) sa tu tak svorne zišli ako POHODACI ;) nevedel by mi niekto poradit ako zaradit majetok po skončení lízingu (z roku 2003)... pri zostatkovej cene 0,00 sk... neviem ako docieliť, aby v majetku bola ZC 0,00 a stym spojene nepočítanie odpisov.... dakujem vám... idem kuki na tek "pokec" na pohode
Zita5
12.11.08,10:58
Po prečítaní Vašich príspevkov som mala zmiešané pocity - to znamená , že radšej o kúpe POHODY ani nemám uvažovať ? Vidím , že v programe je dosť problémov .
apo
12.11.08,11:50
Nie, to by som tak nebral. Každý softvér má svoje muchy.

Ja som urobil jeden pokus, že zoberiem robiť jeden malý colný sklad v ktorom sa účtuje pod Krosom. Musím povedať, že práca s Krosom a s Pohodou sú málo podobné, pričom komfort pri práci s Pohodou je vyšší. Kto pozná prácu s exelom tak mnohé výbery z účtovníctva sa dajú kombinovať výstupom do exelu čo Kros nemá. Pri predvádzaní práce v Krose som od colného skladu ustúpil a povedal som si, že už nebudem pozerať po iných softvéroch.

Pre mňa najväčším nedosatkom je Globálne nastavenie účtovania kurzových rozdielov. No rozsah tohoto nedostatku zanikne prechodom na Euro a to ostatné sú len drobné muchy.

apo
Pidgey
12.11.08,12:12
taktiez si myslim ze Pohoda ma svoje muchy rovnako ako vsetky ostatne SW.Ale nakoniec tak ako v kazdom inom uctovnom programe aj tu sa uctovnik dopracuje k vysledku.takze ostava uz porovnat (pre mna) komfort prace, a v tom je u mna Pohoda na prvom mieste.Aj co sa tyka rychlosti prace, zobrazovania udajov, praca s nimi, tlacove vystupy a pod.Urcite by som nemenil.
Zita5
12.11.08,12:17
Vďaka Vám obom za odpovede , ktoré ma potešili . :)
Ziarowka
12.11.08,12:48
No ja som napríklad typ "nedočkavca na novú verziu" a musím povedať, že Pohoda je jeden z programov, ktorý stále niečo vylepšujú a dolaďujú. Už som si pozerala dokonca aj príručku o prechode na Euro, ktorú dali už aj na web.
Beba
10.12.08,11:26
Práve som začala pracovať s Pohodou vo firme /ale bez príručky/ a potrebujem zistiť rekapituláciu počtu zamestnancov /za celý predchádzajúci rok za každý mesiac/.Dá sa to niekde vytlačiť? Nenašla som v uvedených možnostiach tlače. V rekapitulácii miezd mi tiež nedáva počet zamestnancov. V programe, ktorý som predtým mala som si zostavy bez problému vytiahla. Vďaka za pomoc
Beba
11.12.08,07:22
Nik neporadí?:mee:
bv_alexandra
11.12.08,08:15
A keby si si klikla len na položku Mzdy a potom mzdy a tam ti ich zoradí od januára do decembra a potom len dať tlač tabuľky. Resp. môžeš vyfiltrovať obdobie ktoré potrebuješ. Skúsim priložiť tlačovú zostavu samozrejme som odstránili údaje zamestnancov:)
Beba
11.12.08,12:02
:)Vďakaaaa, vyskúšam a nasčítam
baby2
13.01.09,10:41
Prosím, poraďte, ako a kde zadať do Pohody predkontáciu tak, aby mzdy, zrážky, stravné lístky,poistenie... účtovalo analyticky na každého zamestnanca - je ich vyše stovky. Neviem si s tým rady:mee:. Vďaka
baby2
13.01.09,11:01
Nik nevie poradiť?:mee:
great.zv
13.01.09,11:50
máš na každého zamestnanca analytiku??
baby2
13.01.09,12:15
hej, hrúza, že?
baby2
13.01.09,12:22
Musím ich rozlíšiť aspoň podľa stredísk, ale 335 samostatne každého
great.zv
13.01.09,12:28
a zamestnanci výplaty 335? ...pohoda umožňuje strediskové a dokonca aj zákazkové účtovanie, 331/stredisko/zákazka. nastavenie pre mzdy - globálne nastavenie/mzdy1, mzdy2 a mzdy3. tam si zadáš čo potrebuješ - základné predkonácie sú prednastavené
apo
13.01.09,12:50
Áno pohoda to má prednastavené a účtovanie s analytikou na osobu sa urobiť nedá, okrem toho nieviem si predstaviť načo by to takto mohol niekto potrebovať. treba si uvedomiť, že niekedy sa natrápime kým dáme do poriadku jeden účet 331 a nie to ešte robiť odsúhlasenie pre 100 331.

Pohoda má strediská ako bolo predo mnou už uvedené, to je cesta k podrobnejšiemu analyzovanie nákladov.

apo
baby2
13.01.09,13:30
Vďaka. Ja musím mať nie len 331, ale hlavne 335/zo mzdy/ kvôli konsolidácii rozčlenené. Napr. 331/100 BA, 331/200 KE... a 335 sledovať podrobne na asi 25 ľudí . Veľa položiek sa platí zo mzdy. Ostatné sa členiť nemusí. V tomto bol Money S3 lepší. Po prvom zadaní som sa už nestarala, samo mi to zaúčtovalo a roztriedilo kam patrí. No škoda. Budem prikladať iné zostavy k zaúčtovaniu. Veľa zostáv neviem z Pohody dostať, ale asi časom prídem na to, ako filtrovať /zvláštne filtre/ a použiť, čo sa dá. Len začínam a bez manuálu a školenia...no trápim sa a radím s vami. Som vďačná za každú radu.
great.zv
14.01.09,05:41
manuál? ;) skús to cez ich stránku www.stormware.sk (http://www.stormware.sk/zc)
Beba
14.01.09,11:08
Vďaka, už sa na tom pracuje:D
apo
15.01.09,10:43
Pozor pri ročnom zúčtovaní koeficientu DPH.

V tlačovej zostave je opačné znamienk vo výslednej sume.
Príklad ročný koeficien je -15.000.

Podľa tlačovej zostavy je to na ťarchu ŠR, ale v skutočnosti je to v prospech ŠR a my túto sumu zaúčtujeme ako prevádzkový náklad.
548/343
V mojom prípade sa nadmerný odpočet 2.000 zmenil na daňovú povinnosť 13.000 SK.

A ešte prešiel rok a stále pri výpočte DPH za 4. q, alebo 12. mesiac Pohoda zvykne spadnúť.

apo
apo
15.01.09,12:41
Ešte pridám upozornenie.

Robím invetúru účtov a dal som si v databáze roku 2007 prepočítať DPH za december 2007. Pohoda mi padla.

POZNATOK:
Ak padne Pohoda pri výpočte DPH za 4.q., alebo 12 mesiac a koeficientujete počas roka musíte výpočet opakovať dovtedy kým pohoda nepadne. V opačnom prípade sa výsledok ročného prepočtu koeficientu nepremietne do daňového priznania.

Potom si SKONTROLUJTE, či NOVÝ ročný koeficient je zapísaný v globálnom nastavení, ak nie tak si ho zmente sami.

apo
apo
02.02.09,20:16
Pohoda má nový problém.

Verzia 9100 z 26.1.2009 v niektorých databázach má chybu v ponuke Účtovná osnova Tlačové zostavy Pohyb na účte zobrazí a napočíta obraty na účte 2x.

Z Pohody oznámili, že chyba sa odstráni pri novej aktualizácii. Zatiaľ máme používať tlač "Pohyb na účtoch (za zdaň. obdobie)".

apo
srska
03.02.09,02:44
Ešte pridám upozornenie.

Robím invetúru účtov a dal som si v databáze roku 2007 prepočítať DPH za december 2007. Pohoda mi padla.

POZNATOK:
Ak padne Pohoda pri výpočte DPH za 4.q., alebo 12 mesiac a koeficientujete počas roka musíte výpočet opakovať dovtedy kým pohoda nepadne. V opačnom prípade sa výsledok ročného prepočtu koeficientu nepremietne do daňového priznania.

Potom si SKONTROLUJTE, či NOVÝ ročný koeficient je zapísaný v globálnom nastavení, ak nie tak si ho zmente sami.

apo
- padá aj pri normálnom q výpočte - u mňa občas
m.aj.a
03.02.09,21:31
Zdravím "pohoďákov". Tiež by som veľmi potrebovala poradiť. V programe POHODA účtujem klientov, ktorí prídu s dokladami na konci roka, resp. po ukončení roka. Uzávierku r. 2007 som v niektorých prípadoch nevykonala, pre prípad "keby niečo". Teraz, keď idem nahadzovať doklady r. 2008, musím najprv urobiť uzávierku. Avšak keď som otvorila účtovníctvo r. 2007 vybehla mi hláška o novšej verzii, v ktorej už program pracuje, a tak aby som mohla danú účt.jednotku otvoriť, musela som ju zaktualizovať. Ako si poradiť s uzávierkou r. 2007, keď mám najnovšiu verziu s Eurom? Poradí mi v tom niekto, ako sa dostať z tej šlamastiky? Ako postupovať?:eek:
Ešte jedna vec: Bojím sa, či mi teraz po uzávierke neprepočíta všetky zostatky a počiat.stavy na Eura.
apo
03.02.09,21:59
Podľa mňa nie si v šlamastike. Pohoda vie ku ktorému roku ideš urobiť uzávierku.

apo
m.aj.a
04.02.09,18:13
Ďakujem za radu, podľa toho, čo som si tu na porade už stihla prejsť, verím, že sa na tvoje rady môžem spoľahnúť. Ja mám ešte v tomto dosť málo skúsenosti. M
Kája.
04.02.09,18:35
Po nainštalovaní novej verzie 9 100 v zostavách pohyby na účtoch sú všetky pohyby duplicitné. Robí to aj Vám?
apo
04.02.09,18:53
Áno, písal som do Pohody a aj na Porade som už o tom písal, neviem prečo to tu nie je.

Chyba sa odstráni pri novej verzii cca do týždňa. Doporučujú používať ponuku "Pohyb ana účtoch za zdaňovacie obdobie".

Dá sa použiť táto voľba, ale skôr ako si pozrieš nejaký účet tak si ho vyfiltruj (X=Áno), lebo v tejto ponuke pripraví pohyb na všetkých účtoch, alebo na vyfiltrovaných.

Filtrovanie X=Áno, alebo iný filter je celkom zmysluplné ak potrebuješ nazrieť do viacerých účtov odrazu.

Každé zlo je na niečo dobré, takto nás priviedli na používanie novej ponuky v programe pre prezeranie pohybov na účtoch.

apo
Natallka
05.02.09,11:39
Ahojte poradaci j ama na Vas jednu otazku.Citam si brozurku prechod na euro a tam je napisane: Prijatu fa v roku 2008 kt. je neuhradena k datumu 31.12.2008, je potrebne zapisat do roku 2008 aj do roku 2009.Som z toho jelen mam take asi 2 faktry ktore som neuhradila.No nechapem kam ich mam zapisat v tomto roku?Ved ich znova zapisem tak ich budem mat dva krat nie?AVed uch ich mam zauctovane v roku 2008 po nejakym cislom.....nechapem.
PROSIM O RADU, dakujeeeeeem.
apo
05.02.09,11:50
Ahojte poradaci j ama na Vas jednu otazku.Citam si brozurku prechod na euro a tam je napisane: Prijatu fa v roku 2008 kt. je neuhradena k datumu 31.12.2008, je potrebne zapisat do roku 2008 aj do roku 2009.Som z toho jelen mam take asi 2 faktry ktore som neuhradila.No nechapem kam ich mam zapisat v tomto roku?Ved ich znova zapisem tak ich budem mat dva krat nie?AVed uch ich mam zauctovane v roku 2008 po nejakym cislom.....nechapem.
PROSIM O RADU, dakujeeeeeem.

V brožúre hovoria o faktúre do roku 2008, ktorá Ti príde už po údajovej uzávierke a nebude táto faktúra v roku 2008 uhradená. Potom takúto fa v r. 2008 zaúčtuješ v Sk a v roku 2009 v Euro tak ako keby prešla údajovou uzávierkou.

apo
Natallka
05.02.09,16:16
APO jaaaaaj?Dakujem tak uz mi to je jasne dakujem za vysvetlenie.
zuzugali
09.02.09,17:51
Ešte by som trošku doplnila Apa, aby si náhodou nemala problém pri zadávaní faktúry, dáš ju do r. 2009 s predkontáciou "Bez", so starým dátum a aj číslo dokladu vyplniť ručne, nie cez výber, lebo tu Ti bude program ponúkať už len nové čísla. A nezabudni si čiastku na faktúre prepočítať konverzným kurzom a zaokrúhliť ju na 2 d. m. matematicky. Pri všetkých faktúrach, ktoré prešli uzávierkou sa automaticky vyplnila i externá poznámka - záložka Poznámka. Je dobré si túto poznámku doplniť ručne i pri faktúre, ktorá je z r. 2008 ručne dohraná i do r. 2009 - POZOR!!! poznámku nepíš ručne do tejto záložky, choď cez Záznam/Informatívne hodnoty a do okna, ktoré sa Ti otvorí vpíš čiastku Celkom v Sk a K likvidácii v Sk k 31. 12. 2008. Dúfam, že som To napísala zrozumiteľne.
Kája.
11.02.09,10:54
Po nainštalovaní poslednej aktualizácie 9101 mi v JU vymazalo pokladňu sociálneho fondu a knihu cenín , ale v peňažnom denníku sú zaúčtované pohyby. Chyba bude odstránená v ďalšej aktualizácii.
apo
11.02.09,11:14
Máš pravu, ja práve maturujem kde sa mi stratila pokladňa gastrolístkov. V denníku je, v užívateľskom nastavení gastropokladňa je, ale v pokladni, ani v pokladničnej knihe nie je.

Sú to riadni hlupáci.

apo
apo
11.02.09,11:26
Volal som do Pohody.

Ospravedlňujú sa, ak nás to poteší a že po obede budú mať poradu na ktorej určia ako ďalej.

Keď mi mailom príde ich stanovisko tak ho sem prenesiem.

apo
apo
11.02.09,11:37
Internet bol pomalý tak mi zopakovalo príspevok.
apo
apo
11.02.09,13:34
Odpoveď od autorov PHODY:

táto chyba bude vyriešená Updateom Release 9101L, ktorý bude zverejnený ešte dnes na našej internetovej stránke.

Ďakujeme za pochopenie.
Onko
11.02.09,13:53
Ja svojim zákazníkom vždy odporúčam neinštalovať novú verziu Pohody skôr, než vedia, že ju skutočne kvôli niečomu potrebujú, lebo pri každej aktualizácii dostanú kopec nových chýb, ktoré určite nepotrebujú.
Rozalka
11.02.09,19:59
Možno som mimotemy
ale dnes som sa trápila s faktúrami z Pohody. Moji 2 zákazníci majú pohodu. Pri nahrávaní vystavených faktúr do účto som hromžila, hromžila, hromžila.
V Pohode vypočítavajú DPH z každej fakturovanej položky a nie z faktúry ako celku. Potom súčet všetkých DPH nie je zhodný s DPH zo základu dane (môj SW ma pri takejto nezrovnalosti upozorní: Prever sumu DPH!, čo samozrejem zdržuje).
Myslím si, že to takto nie správne.
Ak máte nejaké skúsenosti, povedzte, či to majú títo moji klienti zle nastavené alebo vždy to tak počítajú.
apo
11.02.09,20:05
Ešte som nefakturoval v roku 2009.

Pohoda má pri vystavovaní faktúry možnosť cez MENU záznam-zaokrúhlenie zvoliť zaokrúhlenie v každej položke faktúry, alebo v každej sadzbe.

No a to je ten problém, že zaokrúhľujú v každej položke. Pri Sk to robilo zanedbateľný rozdiel, ale pri centoch to zrejme už ovplyvní výsledok viac.

apo
ranelx
12.02.09,14:08
Pohoda má po uzávierke na r. 2009 v nastaveniach predvolené všetky dokady nezaokrúhľovať, aj upozornenie, že po prechode na €, by sa nemalo zokrúhľovať.
apo
15.02.09,16:16
Centík SEM centík TAM.

Aké máte skúsenosti s údajovou uzávierkou s prevodom na Euro.

Pri pohľadávkach so sumou skoro 12 miliónov SK to dopadlo takto.

Evidencia vydaných faktúr má po prevode o 5 centov viac ako počiatocný stav účtov.
Na moje prekvapenie sú tieto centíky už zaúčtované v denníku, ale čo čert nencel je tam o 1 centík viac.

Počiatočné stavy salda vykazujú oproti evidencii faktúr viac o 7 centov. No a teraz je práca pre vrahov zisťovať v ktorých faktúrach sa o oných 7 centov líšime nakoľko to nebude zrejme 7 faktúr, ale niečo do plusu a niečo do mínusu.

Záver.
Domnievam sa, že najhoršie na celom prevode bude zosúladenie počiatočného stavu salda s evidenciou faktúr.

Inak som veľmi kritický voči Pohode, ale neurobili to špatne až nato, že za spôsob vytvárania evidencie PS salda ich stále kritizujem.

apo
apo
15.02.09,18:21
Našiel som v Pohode celkom efektívny a časovo nenáročný spôsob ako zosúladiť saldo s evidenciou faktúr z databáze pre rok 2009.

1. Vytlačiť inventúru zaväzkov/pohľadávok ku 31.12.2008.
(U mňa je to 50 odberateľov a zrejme toľko bude aj dodávateľov.)
2. Vypočítať saldo ku dátumu 31.12.2008.
v Salde dať filter na 311 pre pohľadávky, 321 pre záväzky.
3. Vytlačiť súčtovú zostavu.
(Jedno ičo jeden riadok)
4. Porovnať neuhradenú čiastku z inventúry so sumou v salde.
5. Pri rozdielnej sume v inventúre a salde postupovať tak, že salde zadať filter na ičo, zotriediť párovacím symbolom.
6. Vyhľadať na obrazovke párovací symbol, ktorý má inú hodnotu ako je uvedená v inventúre.
7. Tam kde je rozdiel pridám, alebo uberiem v úhradách centík, ktorý robí rozdiel.

Za 10 minút som zosúladil 50 odberateľov.

Takto máme zhodu medzi saldom a evidenciou faktúr. Prípadný rozdiel oproti účtu 311 alebo 321 sa dorovná kurzovým rozdielom. V prípade pohľadávok som odstránil dva interné doklady po 1 cente a v prípade záväzkov som zaúčtoval kurzový zisk 1 Euro a tri centy bez ohľadu na variabilný symbol.



apo
apo
24.03.09,12:55
Po údajovej uzávierke keď už máte pre rok 2009 všetko skontrolované a dáte si vypočítať súvahu pre rok 2009 dostanete hlášku o NEROVNOSTI AKTÍV A PASÍV.

Postupne som dal do poriadku všetko čo bežne robím a hláška bola stále. Poslal som Databázu do Pohody a dozvedel som sa, že POHODA PRE ROK 2009 má pripravenú súvahu a výsledovku podľa novej fazóny, ale v účtovnej osnove neopravili čísla riadkov do výkazov.

Opravenú databázu mi poslali naspäť.

Ja do prílohy dávam účtovnú osnovu, ktorá má pridelené správne čísla riadkov v súvahe a výsledovke pre rok 2009 podľa ktorej si môžete vaše účtovné osnovy upraviť.

Tento krát bola v Pohoda ozaj ústretová.

Pozdravujem.

Doplnok:
V Pohode nič nefunguje na 100% takže si prosím po stiahnutí tabuľky opravte tieto účty:
311, 312,313 na riadok 48 ak sú krátkodobé
321, 322,324,325 na riadok 106
331, 333 na riadok 111
384 na riadok 123 ak sú krátkodobé

apo
apo
26.03.09,17:13
Pozdravujem, Pora´dákov, Pohoďákov.

Dnes som chcel v PÚ účtovať o ceniách a zistil som, že sa nedá.

V PÚ Pohoda založí pokladnu len pre čísla účtov 211, ceniny 213 nemajú nárok.

Ostávajú len interné doklady, alebo sklad.
Jedno lepšie ako druhé.

Má niekto nápad ako to urobiť?

apo
ranelx
27.03.09,11:01
My účtujeme:
Nákup kolkov v pokladni: 213/211
Spotreba - interné doklady: 568/213.
apo
27.03.09,13:19
Práve tomu som sa chcel vyhnúť, aby som spotrebu nemusel účtovať cez interné doklady.

Počkám čo nato v Pohode.

Ďakujem.

apo
Ziarowka
27.03.09,14:31
Aj ja som chcela založiť pokladňu - ceniny a prišla som na to, že sa to nedá.... druhá otázka by bola ako účtovať napr. nákup cenín.... teraz účtujem priamo 213/211 v pokladni EUR:
Napadá mi iba tento spôsob účtovania: 213/261 prírastok do pokladne ceniny a 261/211 - úbytok peňazí v pokladni EUR... každopádne prosím daj vedieť ako si dopadol v Pohode
great.zv
08.04.09,07:57
pokúsim sa popísať môj zážitok zo včera :(
firma PÚ: uzavretie r.2008 odkontrolované zostatky účtov, všetko OK a nasleduje prevod dát do r.2009 - vyskočili mi zostatky na účtoch, ktoré boli k 31.12. nulové. napríklad účet 324 - v € vystavená pfa, úhrada cez výpis na 324, ostrá ofa s odpočtom pfa a nasleduje doplatok. urobila som chybu pri účtovaní ofa versus pfa? viete mi poradiť? vďaka
apo
11.04.09,10:39
Tu je odpoveď na problém cenín:

ekonomicky system Pohoda momentalne neobsahuje zvlast agendu na uctovanie cenin. Uvedenu poziadavku som zaslala na posudenie vyvojovemu timu, ktory rozhodne o jej zapracovani alebo nezapracovani do niektoreho z dalsich update. O jej zapracovani budeme zakaznikov informovat prostrednictvom mailoveho spravodaja. Za pochopenie Vam dakujem.

Teda musíme čakať.

apo
apo
11.04.09,10:43
pokúsim sa popísať môj zážitok zo včera :(
firma PÚ: uzavretie r.2008 odkontrolované zostatky účtov, všetko OK a nasleduje prevod dát do r.2009 - vyskočili mi zostatky na účtoch, ktoré boli k 31.12. nulové. napríklad účet 324 - v € vystavená pfa, úhrada cez výpis na 324, ostrá ofa s odpočtom pfa a nasleduje doplatok. urobila som chybu pri účtovaní ofa versus pfa? viete mi poradiť? vďaka


Lepšie pozri do počiatočných účtov.

Pravdepodobne tam najdeš riadok 701/324 s plusovou honotouk KZ účtu ale aj z mínusovou hodnotou.

prob,ém dvoch riadkov sme tu už diskutovali a nik nevie prečo to tak Pohoda robí, ale zrejme to súvisí s cudzími menami.

Myslím, že aj ty to budeš mať OK, len lepšie nazri dpo súvzťažností s účtom 701 v roku 2009 a skontroluj či účet 701 má KZ NULA.

apo
Kája.
12.04.09,20:47
V nápovede v pohode, pri kurzovom lístku je uvedené upozornenie, že kurzový lístok bude sťahovaný v súlade s platnou legislatívou t.z. do dňa 13.1.09 pohoda stiahne kurz ECB zo dňa 12.1.09 a tým pádom pri nahravaní faktúr majú byť vždy správne kurzy. Ako Vám to funguje? Ja mám niektoré kurzy v poriadku (od polovice marca), ale zo začiatku roka mám kurzy zlé.
apo
22.02.11,19:31
Už som sem dlho nenapísal žiadnu perličku z Pohody.

Dnes som objavil SUPER PERLU v jednoduchom účtovníctve.

Náklady z lízingov na konci roka účtujem v internom doklade.
Do položiek rozpíšem riadky:
Odpisy, úroky, poistné pre potreby štatistického vykazovania som sa rozhodol, že každý riadok dostane samostatný nákladový druh.
Odpisy dostali predkontáciu "2Zvýdaj"
Úrokom a poistnému som vymyslel samostatné predkontácie typ "VR ostatné"

S klientom sme cez ponuku Daň z príjmov modelovali účtovnú závierku. Keď sme boli spokojní tak som zaúčtoval čo sme vymodelovali a vytlačil som Výkaz o príjmoch a výdavkoch.

Na moje prekvapenie Základ dane a rozdiel príjmov a výdavkov z výkazu bolo celkom iné číslo.

Dopátral som sa k tomu, že rozdiel sú odpisy z lízingov.

DOVOD:
Ak v internom doklade v položkách sa použije predkontácia "2Zvýdaj" tak sa suma z tejto položky nezahrnie do prevádzkovej réžie, ale v Ponuke Daň z príjmu ovplyvní základ dane.

POUČENIE:
Predkontáciu "2Zvýdaj" môžeš použiť v interných dokladoch iba v hlavičke interného dokladu, nikdy nie v položkách.

apo
skonline
24.02.11,09:58
cau Apo, dik za uzitocne info, ja napr. nemam v JU ziadny leasing, ale skus im napisat na hotline, ved je to chyba, co ti na to odpisu. A sledujem, ze ty si uz stary pohodak, nebol is este na tom testovani, co ponukaju za 66 EUR, ze ak urobis dostanes certifikat ze ovladas Pohodu?
apo
24.02.11,12:18
Písal som im. Pýtal som sa na obmedzenia pri použití predkontácie uzávierkových operácií. Neboli žiadne. Potom som im napísal ako sa to správa aa odpísali, že je problém keď sa dáva viac druhov predkontácií.

apo
andyd17
06.03.11,05:44
Dobry den! Ja som len teraz začala pracovať s Pohodou, mam taky problem: že ked mam na bločku viac položiek (napr tovar a materiál), možem aj cez penazny dennik>zoznam>rozuctovanie rozdelit ich a tiez cez pokladna-položky-tam do jedného riadku napísem tovar,do druhého material. Aky je v nich rozdiel? Lebo v penaznom denníku potom v obidvoch prípade mam dobre zauctovane-ked som dobre pozerala.

Druha moja otazka: pri ZP ako fakturu ako mam zauctovat, lebo fakturu k nemu nemame´... Ako variabilny symbol, cislo dokladu mozeme tam uviest hociake cislo a den posledny den v mesiaci?

A posledna otazka, pri kupnej zmluve-hned uctujeme do pokladne? ked je viac poloziek-kupili sme od FO rozne veci... Pri tomto prípade treba aj na sklad ich zaevidovať? hned s príjemkou potom v ten este este s vydajkou do spotreby, aby sme potom nemali vo Vykaze MaZ?

Ďakujem Vam dopredu za odpovede!
S pozdravom
Andrea
Onko
06.03.11,11:39
Dobry den! Ja som len teraz začala pracovať s Pohodou, mam taky problem: že ked mam na bločku viac položiek (napr tovar a materiál), možem aj cez penazny dennik>zoznam>rozuctovanie rozdelit ich a tiez cez pokladna-položky-tam do jedného riadku napísem tovar,do druhého material. Aky je v nich rozdiel? Lebo v penaznom denníku potom v obidvoch prípade mam dobre zauctovane-ked som dobre pozerala.

Rozdiel je v tom, že pri rozúčtovaní v denníku sa rozdelenie neprejaví v doklade. Takže ja osobne všetko riešim už v rámci samotného dokladu, čo sa automaticky prenáša aj do denníka. Podľa mňa je zbytočné najskôr do dokladu dávať celú čiastku, a potom ju rozdeľovať v denníku, keď sa to dá rovno zapísať po položkách v doklade. To rozúčtovanie je k dispozícii pre také "denníkové typy" účtovníkov, ktorí všetko riešia iba v účtovnom/peňažnom denníku a nezaujíma ich stav iných výstupov.


Druha moja otazka: pri ZP ako fakturu ako mam zauctovat, lebo fakturu k nemu nemame´... Ako variabilny symbol, cislo dokladu mozeme tam uviest hociake cislo a den posledny den v mesiaci?


Nie som si istý, čo je myslené pod ZP, zdravotné poistenie? Každopádne záväzky, ku ktorým nie je riadna faktúra, sa zapisujú v agende Ostatné záväzky.


A posledna otazka, pri kupnej zmluve-hned uctujeme do pokladne? ked je viac poloziek-kupili sme od FO rozne veci... Pri tomto prípade treba aj na sklad ich zaevidovať? hned s príjemkou potom v ten este este s vydajkou do spotreby, aby sme potom nemali vo Vykaze MaZ?


Do pokladne sa účtuje vtedy, keď nastal pohyb peňazí, na sklade sa eviduje vtedy, keď nastal pohyb zásob.
Ak ide o "rôzne veci" spotrebného charakteru, ktoré sa hneď používajú (kancelárske potreby a pod.) a neskladujú, tak to by som na sklad nedával vôbec.
andyd17
08.03.11,11:54
Ďakujem velmi pekne za odpoved! Ste mi pomohli veľmi! Pekný den Vám prajem!
Andrea
akinom71
08.03.11,12:54
No dívam sa, že pospolu tu riešite Pohodu, tak hoci som písala aj konkrétne na účtovný softwér Pohoda dotaz na ročné zúčtovanie, skúsim to aj tu. Urobila som ročné zúčtovanie zamestnancom - do kolónky "dane a poistné" som navolila zamestnancom zo žiadosti, čo si uplatňovali - odpočet na manželku, ročný daň. bonus... Tiež som zadala, aby bolo zúčtovanie prevedené vo februárovej mzde. Teraz som vygenerovala mzdy a hups, tí, ktoré nemali žiadne potvrdenia ani požiadavky majú zúčtovanie OK, ale ostatným neprenieslo údaje zo zúčtovania do pások. Viete mi poradiť, kde to v tej nešťastnej Pohode mám nastaviť? V pohode robím druhý rok, pomaličky si na ňu zvykám, ale niektoré veci tu zrovna nie sú naj...
andyd17
08.03.11,19:28
Žial ja s tym este neporadím, začala som len teraz používať softver pohodu. Ja mam este len taky mensi problem, že ked píšem do pokladne sumu (do položiek davam zvlast vyrobok a zvlast tovar) a software automaticky zaokruhli tie sumy, kt maju dve desatinne miesta(hore kde je súčet položiek). V pen.denníku to mam dobre, len v pokladni neviem preco mi tam zaokruhli. A to len v prípade príjmoch, pri výdavkoch to nerobí. Neviete mi poradit, kde je chyba? Bola by som velmi vdacna. Dakujem! Pekný večer!
Kája.
08.03.11,19:38
Máš to zle nastavené, oprav si to, cez nastavenie, globálne nastavenie, pokladňa a tam si uprav ako ti má doklad zaokrúhľovať.
andyd17
08.03.11,19:54
Našla som! Ďakujem veľmi pekne! Pekný večer Vam prajem!
Andrea
Adriane
17.03.11,15:51
Ahojte. Prosím Vás, máte niekto v Pohode nastavené v Glob.nastavení-Dane-Ponúkať historické sadzby DPH? Potrebujem totiž niečo v tomto roku zaúčtovať s 19% DPH a z hotline mi odpísali, že si to mám takto nastaviť, lenže mi to nefunguje, vypisuje mi to len text Hist zákl.sadzba, žiadnu konkrétnu sadzbu to nevypisuje a ani nič nevypočíta. Na hotline su len do 16.00 a ja už to dosť súrne potrebujem, takže prosím, ak to už niekto riešil, keby ste mi to tu polopatisticky napísali. Ďakujem, Adriana
Pidgey
17.03.11,15:56
su tam tri historicke sadzby, znizena, znizena 2 a zakladna. ked is kliknes na historicka zakladna sadzba, tak staci vedla do % napisat 19, a uz ti to bude pocitat. cize treba manualne tu 19% dph tam vpisat...
Adriane
17.03.11,16:00
Ďakujem,ďakujem,ďakujem. To bola rýchla a užitočná odpoveď, konečne mi to funguje. Nemôžem dať bodík. Ďakujem, Adriana
Pidgey
17.03.11,16:01
:) za malo.
andyd17
20.03.11,19:56
Dobrý den! Prosím pekne o radu. Nedávno som začala pracovať s pohodou. Mám problém zo zálohovými fakturami. Neviem vlastne ako funguju:
-mam zalohovu faktura napr v sume 200 eur napr za elektrinu. Evidujem do prij.zaloh.faktur a aj uhradím v ten den. Potom o tri dni dostanem fakturu riadnu tiez v sume 200 eur - vtedy evidujem do prijatych faktur - ale ako? To je moja otázka. Do čiastky uz netreba písať sumu tych 200 eur. Idem cez zoznam - zalohova faktura - vyberem - a potom mam tam sum -200EUR. Ten mínus neviem co s nim? Lebo potom mi nesedia záväzky. Lebo v knihe zásob mám x sum záväzkov mínus tych 200 eur. A neviem preco mínus, ked je to záväzok??? A okrem toho v knihe zásob zálohove faktury neeviduje???
Prosím pekne o pomoc. Velmi by ste mi pomohli. Dakujem! Pekny vecer!
Onko
20.03.11,20:10
Dobrý den! Prosím pekne o radu. Nedávno som začala pracovať s pohodou. Mám problém zo zálohovými fakturami. Neviem vlastne ako funguju:
-mam zalohovu faktura napr v sume 200 eur napr za elektrinu. Evidujem do prij.zaloh.faktur a aj uhradím v ten den. Potom o tri dni dostanem fakturu riadnu tiez v sume 200 eur - vtedy evidujem do prijatych faktur - ale ako? To je moja otázka. Do čiastky uz netreba písať sumu tych 200 eur. Idem cez zoznam - zalohova faktura - vyberem - a potom mam tam sum -200EUR. Ten mínus neviem co s nim? Lebo potom mi nesedia záväzky. Lebo v knihe zásob mám x sum záväzkov mínus tych 200 eur. A neviem preco mínus, ked je to záväzok??? A okrem toho v knihe zásob zálohove faktury neeviduje???
Prosím pekne o pomoc. Velmi by ste mi pomohli. Dakujem! Pekny vecer!

Funkcia Záznam - Zálohové faktúry slúži iba na odpočet zaplatenej zálohy. Do riadnej faktúry je nutné najskôr do prvej položky napísať fakturovanú čiastku, a potom uvedenou funkciou pridať položku s odpočtom. Výsledný záznam bude obsahovať 200 (fakturovaných) - 200 (odpočet zálohy) = 0 (k úhrade).
Onko
20.03.11,20:13
PS: Navrhujem administrátorovi alebo autorovi témy, ak má takú možnosť, tému premenovať, lebo teraz na ľudí pôsobí tak, že v tejto téme radí realizačný tím Pohody a sústredia sem všetky otázky na Pohodu, namiesto toho, aby zakladali na nové otázky nové témy.
apo
20.03.11,21:03
Vo svojej otázke si neuviedol či pracuješ v JÚ, alebo v PÚ.

V JÚ vôbec nedoporučujem používať zálohové faktúry.

V PÚ sa to dá, ale prestal som využívať túto alternatívu účtovania faktúr, lebo nie je prínosom pre účtovníka, ktorý robí veľa firiem.

apo
zuziku
27.03.11,19:20
Vo svojej otázke si neuviedol či pracuješ v JÚ, alebo v PÚ.

V JÚ vôbec nedoporučujem používať zálohové faktúry.

V PÚ sa to dá, ale prestal som využívať túto alternatívu účtovania faktúr, lebo nie je prínosom pre účtovníka, ktorý robí veľa firiem.

apo
a ako to riešiš prosím ťa, keď nevyužívaš zálohové faktúry ?
apo
28.03.11,07:02
a ako to riešiš prosím ťa, keď nevyužívaš zálohové faktúry ?

Upresni či robíš v JÚ, alebo v PÚ.

apo
zuziku
30.03.11,18:12
Vo svojej otázke si neuviedol či pracuješ v JÚ, alebo v PÚ.

V JÚ vôbec nedoporučujem používať zálohové faktúry.

V PÚ sa to dá, ale prestal som využívať túto alternatívu účtovania faktúr, lebo nie je prínosom pre účtovníka, ktorý robí veľa firiem.

apo
ja práve účtujem aj v JU aj v PU a všade používam zálohové faktúry.preto sa pýtam ako to riešiš bez nich ak by to bolo prehľadné a menej zložité tak by som to skúsila, pri toľkých firmách by to bolo uľahčenie práce
apo
30.03.11,23:29
Dnes ešte nie, vydrž.

apo
Laura1
03.04.11,14:39
Zdravím Vás,
môžete mi poradiť?

Začala som fakturovať za služby do zahraničia-/EÚ/, som neplatca DPH/JÚ. Zaregistrovala som sa na DÚ podľa §7a, pridelili mi DIČ. Chcem si dopredu pripraviť súhrnný výkaz, účtujem v POHODE - výkaz sa dá vyplniť len, ak si nastavím moju fimu ako platca DPH - ako mám postupovať? Keď vystavím faktúru do zahraničia - nastavím si moju firmu ako platca, pri súhrnnom výkaze detto ... a keď fakturujem služby v tuzemsku, nastavím sa ako neplataca?
Určite existuje iný spôsob, nechcem si to nechať na poslednú chvíľu, ďakujem za radu.

Alžbeta
JarkaL
03.04.11,14:43
Nastav sa ako platiteľ DPH, ale len podľa §7. (Globálne nastavenia, Dane, Postavenie osoby k DPH).
Laura1
03.04.11,14:57
Ďakujem, nastavila som si.
apo
04.04.11,06:40
Vraciam sa k zálohovým faktúram v Pohode.

V programe Pohoda je veľmi veľa dobrých vecí urobených iba na polovicu. Na polovicu dobre sú urobené aj zálohové faktúry. Fungovalo to dovtedy kým sa nezaviedla povinnosť odvádzať DPH aj z prijatej úhrady zálohovej faktúry. Na túto zmenu legislatívy v Pohode neviem prečo nezareagovali a tým funkcia zálohových faktúr v podvojnom účtovníctve Pohody prestala byť pomôckou.

V jednoduchom účtovníctve zálohové faktúry sú k ničomu, lebo ak do položiek zapíšeš dodanie za 100 euro a druhú položku prijatá záloha -100 Euro tak sa nestane nič, lebo záväzkok je nula a nie je už o čom účtovať, Jediný osoh je v tom, že faktúra sa dostane do evidencie DPH, čo je ale málo.

V JÚ pracujem tak, že zálohové faktúry sú nedaňový výdaj (príjem) s odpočtom DPH (daňovou povinnosťou), ktoré sú uhrádzané v hotovosti, alebo z BÚ. Ostré faktúry s odpočítanou zálohou zapisujem do evidencie faktúru bez odpočtu zálohy.

V agende banka mám vytvorený zápočtový účet a cez tento účet robím nasledovné zápisy.

- Zaúčtovanú zálohu zapíšem mínusom
- v ďalšom kroku uhradím faktúru.

Po takejto operácii musí byť KZ zápočtového účtu vždy NULA.

Priebežne v agende Predkontácie si kontrolujem sumy zaúčtovaných záloh. Tie musia byť vždy NULA ak sú zúčtované všetky zálohy. Takto predkontácia Zálohy má význam ako účet 314 alebo 324 v podvojnom účtovníctve. Ignorujem, že podľa platných postupov sú aj zálohy daňovým výdavkom (príjmom).

Okrem toho cez zápočtový účet účtujem všetky zápočty. Ak pripravím tlač zápočtu v interných dokladoch tak tento interný doklad potom odstránim. Keď som v roku 2006 začal robiť v Pohode tak zápočty v internom doklade sa nedostávali do peňažného denníka a ja interným dokladom v JÚ neverím dodnes. Tento rok ma opäť sklamali. V interných dokladoch som zaúčtoval úroky aj odpisy z lízingov. Úrokom som v položkách dal predkontáciu 9RVOST a odpisom 2zvýdaj. Výsledok bol ten, že vo výkaze príjmov a výdavkov bol tento doklad premietnutý, ale v tlači Daň z príjmu nie. Dôvod: vraj nie je dovolené v jednom internom doklade kombinovať 2zvýdaj s inými účelmi. Kto to má vedieť.

Takže toľko o zálohách v Pohode.

apo
Onko
05.04.11,16:53
Vraciam sa k zálohovým faktúram v Pohode.

V programe Pohoda je veľmi veľa dobrých vecí urobených iba na polovicu. Na polovicu dobre sú urobené aj zálohové faktúry. Fungovalo to dovtedy kým sa nezaviedla povinnosť odvádzať DPH aj z prijatej úhrady zálohovej faktúry. Na túto zmenu legislatívy v Pohode neviem prečo nezareagovali a tým funkcia zálohových faktúr v podvojnom účtovníctve Pohody prestala byť pomôckou.


Zareagovalo na to a v agendách so zálohovými faktúrami je v menu Záznam funkcia Vystaviť daňový doklad...



V jednoduchom účtovníctve zálohové faktúry sú k ničomu, lebo ak do položiek zapíšeš dodanie za 100 euro a druhú položku prijatá záloha -100 Euro tak sa nestane nič, lebo záväzkok je nula a nie je už o čom účtovať, Jediný osoh je v tom, že faktúra sa dostane do evidencie DPH, čo je ale málo.


Keď je prijatá riadna faktúra k uhradenej prijatej zálohovej faktúre, tak záväzok skutočne je nula. Nechápem, čo ešte viac by si chcel, aby to robilo. V knihe záväzkov je to zaznamenané, v evidencii DPH to je. Na nič iné to ani slúžiť nemá. Keď v riadnej faktúre nebude odpočítaná zaplatená záloha, tak záväzok zostane v evidencii nezlikvidovaný, čo je zle.



V JÚ pracujem tak, že zálohové faktúry sú nedaňový výdaj (príjem) s odpočtom DPH (daňovou povinnosťou), ktoré sú uhrádzané v hotovosti, alebo z BÚ. Ostré faktúry s odpočítanou zálohou zapisujem do evidencie faktúru bez odpočtu zálohy.

V agende banka mám vytvorený zápočtový účet a cez tento účet robím nasledovné zápisy.

- Zaúčtovanú zálohu zapíšem mínusom
- v ďalšom kroku uhradím faktúru.

Po takejto operácii musí byť KZ zápočtového účtu vždy NULA.

Priebežne v agende Predkontácie si kontrolujem sumy zaúčtovaných záloh. Tie musia byť vždy NULA ak sú zúčtované všetky zálohy. Takto predkontácia Zálohy má význam ako účet 314 alebo 324 v podvojnom účtovníctve. Ignorujem, že podľa platných postupov sú aj zálohy daňovým výdavkom (príjmom).

Okrem toho cez zápočtový účet účtujem všetky zápočty. Ak pripravím tlač zápočtu v interných dokladoch tak tento interný doklad potom odstránim. Keď som v roku 2006 začal robiť v Pohode tak zápočty v internom doklade sa nedostávali do peňažného denníka a ja interným dokladom v JÚ neverím dodnes. Tento rok ma opäť sklamali. V interných dokladoch som zaúčtoval úroky aj odpisy z lízingov. Úrokom som v položkách dal predkontáciu 9RVOST a odpisom 2zvýdaj. Výsledok bol ten, že vo výkaze príjmov a výdavkov bol tento doklad premietnutý, ale v tlači Daň z príjmu nie. Dôvod: vraj nie je dovolené v jednom internom doklade kombinovať 2zvýdaj s inými účelmi. Kto to má vedieť.

Takže toľko o zálohách v Pohode.

apo

Chápem, že keď sa v softvéri objaví nejaká chyba, tak situáciu treba riešiť nejako inak a chybu obchádzať. No väčšinou sa časom chyba odstráni, čiže príde mi nezmyselné radiť ľuďom používať nejaké obchádzky, keď môžu využiť už existujúce a fungujúce funkcie.

Inak príde mi zvláštne, že na jednej strane vyčítaš, keď softvér hneď úplne nezodpovedá platnej legislatíve, a o niekoľko riadkov nižšie sám priznáš, že platné postupy ignoruješ :)
apo
05.04.11,19:06
Onko budem reagovať postupne:
Zálohové faktúry v JÚ.
Metodika pre vedenie jednoduchého účtovníctva dáva možnosť podrobnejšie deliť nákladové toky ako je štrukturovaný výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja túto možnosť využívam z toho dôvodu, že robím prevažne veľké účtovníctva a podrobné delenie je nutné pre štatistické vykazovanie ako aj pre podklady bankám. Keď sa uhradí záloha ešte nie je isté či zúčtovacia faktúra bude o prevádzkovej réžii, alebo materiáli a nakoniec môže sa záloha zúčtovať aj ako obstaranie dlhodobého majetku. Toto presné určenie sa dá urobiť iba na základe vyúčtovacej faktúry. Z toho dôvodu oddeľujem účtovanie záloh a zúčtovanie zálohy. Pohoda to neumožní a ja som zvolil postup, ktorý som opísal.

Ak máš záujem o podrobný rozbor nedostatkov programu Pohoda tak Ti ho dodám prostredníctvom elektronickej pošty, aby som nerobil zápornú reklamu inak koncepčne veľmi dobrému softvéru.

Ignorovanie možnosti účtovať zálohu priamo do nákladov som vysvetlil.

Pozdravujem.

apo
Onko
05.04.11,19:39
Onko budem reagovať postupne:
Zálohové faktúry v JÚ.
Metodika pre vedenie jednoduchého účtovníctva dáva možnosť podrobnejšie deliť nákladové toky ako je štrukturovaný výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja túto možnosť využívam z toho dôvodu, že robím prevažne veľké účtovníctva a podrobné delenie je nutné pre štatistické vykazovanie ako aj pre podklady bankám. Keď sa uhradí záloha ešte nie je isté či zúčtovacia faktúra bude o prevádzkovej réžii, alebo materiáli a nakoniec môže sa záloha zúčtovať aj ako obstaranie dlhodobého majetku. Toto presné určenie sa dá urobiť iba na základe vyúčtovacej faktúry. Z toho dôvodu oddeľujem účtovanie záloh a zúčtovanie zálohy. Pohoda to neumožní a ja som zvolil postup, ktorý som opísal.

Ak máš záujem o podrobný rozbor nedostatkov programu Pohoda tak Ti ho dodám prostredníctvom elektronickej pošty, aby som nerobil zápornú reklamu inak koncepčne veľmi dobrému softvéru.

Ignorovanie možnosti účtovať zálohu priamo do nákladov som vysvetlil.

Pozdravujem.

apo

Rozumiem, že v Tvojom prípade, keď robíš veľké účtovníctva, tak zvolený postup môže byť efektívnejší. Ja som na Tvoj príspevok reagoval negatívne z toho dôvodu, že Ty si celkovo odporučil v JÚ zálohové faktúry nepoužívať, avšak ja si myslím, že práve Tvoj postup by bol pre mnohých zbytočne komplikujúci. Keď niekto s niečím začína, mal by začať tým jednoduchším, a potom v prípade potreby prejsť na zložitejšie. To sa prejavil môj pedagogický duch :) Inak v pohode ;)
apo
05.04.11,20:05
Nefunkčnosť záloh v JÚ u platiteľa DPH je celkom evidentná.
V prvom kroku zaúčtuješ zálohu 120 Euro bez odpočtu DPH.
Zálohy sú daňovým výdavkom, ale u platiteľa DPH je to iba 100 Euro. Ako to urobíš?

V peňažnom denníku je 120 Euro a hotovo. Potom je už na každom používateľovi softu ako s tým vycvičí.

Ahoj.

apo
Dada
06.04.11,08:54
Nefunkčnosť záloh v JÚ u platiteľa DPH je celkom evidentná.
V prvom kroku zaúčtuješ zálohu 120 Euro bez odpočtu DPH.
Zálohy sú daňovým výdavkom, ale u platiteľa DPH je to iba 100 Euro. Ako to urobíš?

V peňažnom denníku je 120 Euro a hotovo. Potom je už na každom používateľovi softu ako s tým vycvičí.

Ahoj.

apo

Vystavím zálohovú faktúru na 120,- Eur, príde úhrada, spárujem so zálohovou faktúrou a bude to príjem OZD (samozrejme začlením, či služba, či tovar). Potom v danej vystavenej zálohovej faktúre v záložke Likvidácia na danej úhrade dám Vystav daň. doklad a urobí mi v interných dokladoch Faktúru na účely DPH, ktorú mi "rozbije" na základ 100,- a DPH 20,- a pekne to aj rozúčtuje, takže v príjmoch mám 100,- a v DPH 20,-.
A keď vystavujem "ostrú" faktúru, tak to tam pekne do položky Uhradená záloha nahodí základ -100 a DPH -20
great.zv
20.04.11,05:35
ja by som chcela poradiť od skúsenejších... DP DPH za 1.Q/2011 je DP, posledné DP DPH 4.Q/2010 bol NO. čo si mám v nastaveniach zadefinovať, aby sa mi tento NO premietol do r.30 a ponížil tak DP za 1.Q? ďakujem
Dada
20.04.11,12:18
ja by som chcela poradiť od skúsenejších... DP DPH za 1.Q/2011 je DP, posledné DP DPH 4.Q/2010 bol NO. čo si mám v nastaveniach zadefinovať, aby sa mi tento NO premietol do r.30 a ponížil tak DP za 1.Q? ďakujem

Vyplň si kolónku "Saldo nadmerného odpočtu"
kabko
02.02.12,12:24
Chcel by som sa opýtať, ako mám naimportovať STAV ZÁSOB do POHODY?!
Exportoval som produkty zo svojho eshopu do XML súboru, stadiaľ ich importujem do Pohody, no STAV ZÁSOB (teda množstvo) jednotlivých produktov mi nie a nie importovať. Či už som použil QUANTITY alebo COUNT.

Pri použití "Quantity" mi vyhodí chybu pri každom produkte :
ID:101: Error'Element content is invalid according to the DTD/Schema.Nepodarila sa validácia dokumentu podľa schémy.'

A pri použití "Count" chybu nevyhodí, ale Stav zásoby je pri každom produkte NULOVÝ !

Vie niekto poradiť ?
apo
02.02.12,12:32
Skús im zavolať, snáď ti poradia.
Ja problémových veciach využívam formu mailu a niekedy priložím aj celú databázu. Obvykle na druhý deň viem ako nato, alebo mi odpovedi, že to neide a že to dajú do plánu alebo že to ani riešiť nebudú.

apo
Pidgey
02.02.12,14:44
ak staci jednoduchy import a nie cez xml (co mi pride pokial je to jednorazovy import zbytocne)
pohoda importuje bud z mdb alebo bdf suboru, staci mat nazvy stlpcov aby ste ich pochopili, udaj v stlpci musi mat presny typ formatu (text, cislo...) a potom pri importe zasob cez agendu Subor - datova komunikacia - zasoby, vyberiete tuto vasu tabulku, v dalsom kroku vas pohoda vyzve na vyparovanie poli, ktore chcete importovat, a vy ich jednoducho zadate z nacitaneho suboru.
pokial budu mat nazvy stlpcov rovnaky nazov, ako su definovane v Pohode, vyparuju sa automaticky sami. Pri tomto importe, ak sa importuje aj stav zasobu, sa zutomaticky vytvori aj prijemka na dane mnozstvo (v Pohode, v prijemka, v texte tusim napisane import zasob)
priklad, ak importujem:
kod vyrobku, format text, nazov stlpca IDS
ean, format cele cislo, nazov stlpca EAN
nazov vyrobku, format text, nazov stlpca nazev
mnozstevna jednotka, typ text, nazov MJ
stav zasoby, format cislo, nazov StavZ
nakupna cena bez DPH. format cislo, nazov NakupC
nakupna cena s DPH, format cislo, nazov NakupDPH
predajna cena bez DPH, format cislo, nazov ProdejKc
predajna cena bez DPH, format cislo, nazov ProdejDPH

pri importe doporucujem importovat cenu aj s DPH aj bez DPH,

otazka este je, chcete importovat nove zasoby,alebo aktualizovat stav skladu v Pohode, toto totiz funguje iba pri importe novych zasob.
po importe treba skontrolovat este cenovu skupinu, lebo pohpda si vytvori novu cenovu skupinu Import. Nedoporucujem to potom hromadne zmenit na iny typ, lebo moze prist k zmene predajnej ceny.
Ked uz to amte v importovane v Pohode, uz si to viete presunut, a upravit ako chcete.
apo
02.02.12,14:57
Podpisujem sa pod radu Pidgey.
Takýmto spôsobom som naplnil databázu pohody konečnými zostatkami evidencie záväzkov, pohľadávok a adresárom zo softu, ktorý používal dbf súbory.

Skutočne aj je zhoda v názve a snáď aj vo formáte robí pohoda úplne sama.

apo
apo
02.02.12,15:01
Problém z iného súdku.

V januári sa mi nepodarilo poslať cez EZU na stránke DRSR ani jedno dańové priznanie k DPH. Štvrťročný súhrnný výkaz som musel po jeho vytvorení v Pohode ručne upraviť tak, že rímsku 4. ako štvrtý kvartál som nahradil arabskou 4.

Pri DPH-čke za 4. q. a december hlásilo chyby na obdobie a potom za na nesúlad hodnoty riadkov na výstupe. Cena bez dane a daň po prepočte robí rozdiel ktorý sa EZU nepáči.

Čo s tým robíte?

apo
kabko
02.02.12,15:52
ak staci jednoduchy import a nie cez xml (co mi pride pokial je to jednorazovy import zbytocne)
pohoda importuje bud z mdb alebo bdf suboru, staci mat nazvy stlpcov aby ste ich pochopili, udaj v stlpci musi mat presny typ formatu (text, cislo...) a potom pri importe zasob cez agendu Subor - datova komunikacia - zasoby, vyberiete tuto vasu tabulku, v dalsom kroku vas pohoda vyzve na vyparovanie poli, ktore chcete importovat, a vy ich jednoducho zadate z nacitaneho suboru.
pokial budu mat nazvy stlpcov rovnaky nazov, ako su definovane v Pohode, vyparuju sa automaticky sami. Pri tomto importe, ak sa importuje aj stav zasobu, sa zutomaticky vytvori aj prijemka na dane mnozstvo (v Pohode, v prijemka, v texte tusim napisane import zasob)
priklad, ak importujem:
kod vyrobku, format text, nazov stlpca IDS
ean, format cele cislo, nazov stlpca EAN
nazov vyrobku, format text, nazov stlpca nazev
mnozstevna jednotka, typ text, nazov MJ
stav zasoby, format cislo, nazov StavZ
nakupna cena bez DPH. format cislo, nazov NakupC
nakupna cena s DPH, format cislo, nazov NakupDPH
predajna cena bez DPH, format cislo, nazov ProdejKc
predajna cena bez DPH, format cislo, nazov ProdejDPH

pri importe doporucujem importovat cenu aj s DPH aj bez DPH,

otazka este je, chcete importovat nove zasoby,alebo aktualizovat stav skladu v Pohode, toto totiz funguje iba pri importe novych zasob.
po importe treba skontrolovat este cenovu skupinu, lebo pohpda si vytvori novu cenovu skupinu Import. Nedoporucujem to potom hromadne zmenit na iny typ, lebo moze prist k zmene predajnej ceny.
Ked uz to amte v importovane v Pohode, uz si to viete presunut, a upravit ako chcete.


Ďakujem za radu...
ALE :
....ja v pohode nemám "Subor - datova komunikacia - zasoby"
....dokupil som si modul k mojmu eshopu ktorý mi exportuje všetky produkty do XML súboru, preto potrebujem spojazdniť tento XML, nemám mdb ani bdf ani nič podobné...mám len XML súbor. Snažím sa nahodiť všetok tovar z eshopu do Pohody aj s množstvom každého produktu, no práve to množstvo sa mi tam nechce uložiť.

http://img31.imageshack.us/img31/1083/datayj.jpg
Pidgey
02.02.12,18:06
ooops, subor-datova komunikacia-import agendy - a tam si zvolis cez roletove menu uplne dole Zasoby
P.S. urcite doporucujem urobit si pred importom zalohu databazy. je to najlahsi sposob ako sa vratit krok spat, ak by to nevyslo na prvy krat
Pidgey
02.02.12,18:14
este otazka pomimo, tento import ma byt teda iba jednorazovy, pre naplnenie evidencie v Pohode,alebo chcete priebezne takto importovat zasoby?
kabko
02.02.12,22:19
este otazka pomimo, tento import ma byt teda iba jednorazovy, pre naplnenie evidencie v Pohode,alebo chcete priebezne takto importovat zasoby?

No viac menej jednorázový. Potom si budem už len upravovať Množstvo produktov v Pohode na základe prijatého tovaru, čo si potom vyexportujem
z Pohody a importujem do eshopu, aby mi to sedelo aj tam, aj tam...
vrabcak
18.03.12,17:13
v priebehu kalendárneho roka došlo k zmene režimu - z platcu dph na neplatcu. nesedia mi výdavky (za tovar) v peňažnom denníku v porovnaní s tlačovou zostavou príjmy a výdavky podľa typu predkontácie - rozdiel robí práve dph z faktúr zaevidovaných ako platca dph, uhradených v čase keď bol szčo už neplatca ... nemáte s tým niekto prosím skúsenosti?
apo
18.03.12,19:23
To čo si nakúpil ako platca dane je účtované do nákladov bez dane.
To čo si utŕžil ako platca dane je účtované do príjmov bez dane.

Po zrušení registrácie na DPH si mal zo zásob vrátiť DPH. Suma vrátenej DPH zo zásob je nákladom na obstaranie tovaru.

Keď budeš takto účtovať nemôžeš mať na konci roka problém.

apo
vrabcak
18.03.12,19:46
To čo si nakúpil ako platca dane je účtované do nákladov bez dane.
To čo si utŕžil ako platca dane je účtované do príjmov bez dane.

Po zrušení registrácie na DPH si mal zo zásob vrátiť DPH. Suma vrátenej DPH zo zásob je nákladom na obstaranie tovaru.

Keď budeš takto účtovať nemôžeš mať na konci roka problém.

apo

presne takto to je zaúčtované... v peňažnom denníku ak si ho zostavím podľa čiastkových zd (nákup tovaru) - je dph rozúčtovaná len k poslednému dňu registrácie. v tlačovej zostave príjmy a výdavky podľa predkontácie je však tovar rozúčtovaný aj po tomto dátume - ak sa jedná o fa ktoré išli do priznania dph (pred zrušením registrácie) ale uhradené boli po tomto dátume... momentálne som z toho blázon...
apo
18.03.12,20:00
S rozúčtovaním úhrady faktúry na cenu bez dane a daň som v Pohode riešil, nerobí korektne vtedy keď odstrániš likvidáciu a urobíš likvidáciu odznova. Sú prípady, že sa tomu nevyhneš napríklad sa zruší zápočet, alebo urobíš úhrady a porom ti dajú zápočet k zaúčtovaniu dodatočne. S tým Pohoda má problém.

Je dobre, ži si zareagoval na tieto nezrovnalosti. Ale dávam do pozornosti, že aj po termíne zrušenia registrácie na DPH ak uhrádzaš faktúru, ktorá je z obdobia keď si mal nárok na odpočet dane tak úhradu tejto faktúry aj o dva roky bude účtovať tak, že bude cena bez dane a daň.

Opakujem to čo som uviedol predtým. Ty si základ dane uprav o DPH z hodnoty zásob, ktoré si mal pri zrušení registrácie. Tú časť odvedenej dane na DÚ ktorá je vypočítaná zo zásob si zaúčtuj ako obstaranie tovaru a to aj vtom prípade ak faktúru za dodaný tovar budeš uhrádzať až po zrušení registrácie na DPH.

apo
vrabcak
18.03.12,20:17
daň pri zrušení registrácie (zo zásob) som zaúčtovala interným dokladom ako výdavok znižujúci zd. len som zneistela a hlava nechce myslieť už ani sedliacky pri tom, akej sumy sa držať pri dani z príjmov - tej čo mi ponúka peňažný denník (teda podklady pre dp), alebo príjmy a výdavky podľa typu predkontácie...
apo
18.03.12,20:27
Robíš v Pohode predpokladám.

Ja peňažný denník nevyužívam.
Idem do neho iba v tedy ak chcem niečo filtrom vytiahnuť z celého účtovníctva.

Používam veľmi stručnú tlač v predkontáciách "Zaúčtovanie podľa typu predkontácie"


V každom prípade či pôjdeš cez denník, alebo iným spôsobom vždy sa dopracuješ k rovnakým číslam. Rovnako keď pôjdeš cez Účtovníctvo - Daň z príjmu.

Jemný rozdiel ti dá iba Výkaz o príjmoch a výdavkoch lebo tu sú zaokrúhlené hodnoty.


Ak sa ti výsledky zhodujú tak je to O.K.

apo
vrabcak
18.03.12,20:34
áno pracujem v pohode a práve že sa mi to nezhoduje... neviem prísť na to čo môže byť zle... prvý krát mi nesedia presne tie zostavy o ktorých píšeš.
apo
18.03.12,20:52
Pošli zálohu databázy do Pohody.

Keď sa nedokážem dopátrať riadnych čísel tak im to posielam.

apo
vrabcak
18.03.12,21:06
čiastka v zaúčtovaní podľa typu predkontácie je nižšia o dph z faktúr ktoré boli uhradené po zrušení registrácie ale týkajú sa obdobia kedy bola firma platcom dph. no a v účtovníctve - daň z príjmu je čiastka vyššia práve o túto dph...
vrabcak
18.03.12,21:07
vďaka za pomoc, asi budem musieť. pekný večer, monika