elgo
16.05.08,11:36
Chcem sa pustiť do stavby pivnice pre skladovanie
vína a prípadne aj ovocia. Dosť dlho už hladám na
nete konkrétny príklad pre takýto typ pivnice, ale
zatial bezvýsledne. Jamu mám už vykopanú, len nie som
ešte rozhodnutý či mám nechať podlahu hlinenú, alebo
ju vybetónovať. Na murovanie chcem použiť kameň
s klenbovým stropom. A aj ďalšie praktické rady a skúsenosti
o stavbe takejto pivnice by ma potešili. Ďakujem.
dad111
16.05.08,10:06
Ja mam pieskove lozko a na tom poukladane plastove vyradene palety. Bol som v krasnej velkej vinarskej pivnici, kde podlaha bola zasypana pieskom a ako dlazba pouzita tehla volne poukladana na plocho. Dobre to drzi vlhkost. Len ta tehla by asi nemala byt velmi drobiva. Navlhnuta sa asi moze rozpadat, na druhu stranu ale asi nie je drahe a narocne to raz za cas vymenit. Zabetonovat sa to da hocikedy, najprv vyskusaj take riesenia, ktore sa lahko nahradzuju. Dolezite bude aj odviest vodu, ak aj tam nie je spodna voda, tak po dazdi a zime bude do pivnice v prvych rokoch po vystavbe presakovat voda cez obsyp az dokial si zem "nelahne". Ja mam ilovitu hlinu a do nej voda nevsiakne. Ked mas jamu vykopanu a tiez ilovu zem, skus niekde vykopat trativod, casom mozno budes rad ak tam bude voda zostavat, potom trativod zasypes pieskom.
arizona
16.05.08,11:21
Na nejakej českej Tv som dávnejšie videla, že nový majiteľ chcel vylepšiť pôvodnú kamennú pivnicu na víno. Vybetónoval podlahu, no po čase tam mal po kolená vody,ktorá nemala kadiaľ uniknúť.
Skús vyhľadať v archívoch českých TV, v nejakých kutilskych reláciách.
legolas
18.05.08,08:49
Samozrejme že hlinenú, ktorú potom môžeš posýpať hrubozrným pieskom, no a keď si v oblasti kde sa vyskytuje povrchová voda tak potom v kúte pivnice urob jimku na malé čerpadielko a bude to vyriešené. Betón v žiadnom prípade!
elgo
19.05.08,04:04
Ďakujem za poučné rady. Aj keď tam spodná voda nie je,
trativod tam určite spravým. Tú podlahu zatial nechám
len hlinenú. Aj tak by ešte nebolo od veci pozrieť si konkrétnu
vinnú pivnicu.