Tennessee
16.05.08,15:10
Ahojte.
Máme taký problém, chceme kúpiť pozemok je ale vedený ako "záhrada". Nakoľko sa to toho vobec nerozumieme a chcem tam stavat tak cca za 3-4 roky potrebovala by som poradiť ako postupovať. Ak je to záhrada je to brané ako orná poda? teda ho je treba vynať? Su na "zahradu" nejaké stavebné obmedzenia, lebo vraj tam možeme stavat zahradný dom celoročne uživatelný.
Na pozemku nie je ani voda ani kanalizácia, je tam len elektrika. Prístupová cesta je nová spravená.

Poradte prosím ako sa dalej postupuje.
hanelie
16.05.08,14:40
zmena záhrady na stavebný pozemok sa bude odvíjať od územného plánu / ten je k nahliadnutiu na MsÚ all OÚ
legolas
18.05.08,08:40
Záhrada j e záhrada a nie je to orná pôda, nie sú tú žiadné obmedzenia čo sa týka stavania domu alebo chaty.
cluster
10.07.08,20:14
Ahoj, pokiaľ záhrada nemá rozlohu väčšiu než 1000m2 , nie je s tým problém -pričom ďalej platí :
Pokiaľ sa pozemky nachádzajú /v intraviláne/ obce t.z. v jej zastavanom území a územný plán obce počíta s ich zastavaním je možne ich využiť na stavbu rodinného domu bez ohľadu na to, či sú v katastri nehnuteľností vedené ako záhrady, trvalé trávne porasty, ovocné sady alebo orná pôda.
Andy Kralik
11.07.08,04:00
Ja by som to radšej celé zhrnul.

To ako je pozemok vedený na liste vlastníctva, nie je až tak dôležité. Podstatné je ako je vedený v územnom pláne obce. Zájdite tam a požiadajte o územno-plánovaciu informáciu. V nej bude uvedené či je možné na pozemku stavať, požiadajte o regulatívy územného plánu a zistíte aké sú podmienky výstavby (do akej plochy, do akej výšky atď).

Keď budete mať projekt, tú časť plochy vyjmete z pôdneho fondu. Zákon sa teraz síce menil a novela bude platná ak sa nemýlim od začiatku budúceho roku, ale ak je to v intraviláne obce nemal by byť problém s vyňatím ani potom. Neviem či už definitívne znenie vyšlo v zbierke zákonov, ale dá sa nájisť na stránke NR SR.
remenova
30.07.08,07:12
Tiež mám teraz podobný problém. Začala som sa zaujímať o kúpu pozemku v prímeskej časti. Vo viacerých inzerátoch nepíšu o stavebnom pozemku ale o pozemku pre rodinné domy. Nakoniec keď tam zavolám, tak sa dozviem, že sa jedná o ornú pôdu. Tak ma to odradí aj keď cena je tam výhodnejšia. Čo je logické. Nemám s kúpou pozemku žiadne skúsenosti, preto by som chcela poradiť ako postupovať.
Viem že si mám zistiť či sa s tým pozemkom počíta v ÚP mesta, ale robí sa to formou nejakej žiadosti, kde si vypýtam nejaké vyjadrenie mesta, alebo len si nahliadnem do ÚP a potom môžem s kludným svedomím pozemok kúpiť a začať vybavovať vyňatie a hotovo? Chcela by som kúpu pozemku realizovať ešte tento rok, pretože potom sa tuším bude za vyňatie platiť, aspoň tak som počula.Nechcem dopadnúť tak, že kúpim pozemok (aj tá orná pôda už nie je najlacnejšia ak sa predáva ako pozemok pre výstavbu RD) a potom tam nebudem môcť stavať, alebo sa mi to predraží tak, že som rovno mohla kúpiť stavebný so všetkými IS.