Danovnik
16.05.08,16:43
Ahojte,

rada by som Vás poprosila o radu ohľadom oslobodenia príjmu z prevodu obchodného podielu (účasti na spoločnosti s ručením obmedzeným).

Ide o to, že fyzická osoba predáva obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným nadobudnutý v roku 1994 (vtedy vznikla táto sro). Neviete mi poradiť, či je tento príjem oslobodený od dane z príjmov?

A ako by to bolo, ak by sa jednalo o predaj účasti v sro, ktorá bola nadobudnutá v roku 1997 alebo v roku 1999?

Ďakujem Vám pekne za pomoc!
Danovnik
16.05.08,18:39
Prosím, nevie mi niekto poradiť?
Agneša
21.05.08,13:39
Je to príjem oslobodené od dane.
Vladimír Ozimý
21.05.08,13:42
Ahojte,

rada by som Vás poprosila o radu ohľadom oslobodenia príjmu z prevodu obchodného podielu (účasti na spoločnosti s ručením obmedzeným).

Ide o to, že fyzická osoba predáva obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným nadobudnutý v roku 1994 (vtedy vznikla táto sro). Neviete mi poradiť, či je tento príjem oslobodený od dane z príjmov?

A ako by to bolo, ak by sa jednalo o predaj účasti v sro, ktorá bola nadobudnutá v roku 1997 alebo v roku 1999?

Ďakujem Vám pekne za pomoc!

je to oslobodené pretože prechodné ustanovenie v par. 52 ods. 21 hovoria, že obchodný podiel nadobudnutý pred účinnosťou tohto zákona sa riadi zákona 366/1999 a tam je zadefinované že pokiaľ prešlo 5 rokov od nadobudnutia obchodného podielu tak príjem z predaja je oslobodený...takže vlastne aj podiel z roku 2002 by bol oslobodený od dane z príjmov
Yuya
12.08.09,09:39
Takze chapem spravne, ak FO preda svoj OP v s.r.o., ktoru zalozila v roku 1992 inej Fo alebo PO ci uz odplatne alebo bezodplatne, tento prijem je oslobodeny od DzP. A co ten co nadobudne OP bezodplatne. Nie je to nepenazny prijem? Nemusi to zdanit?
Yuya
13.08.09,05:43
posuvam...........
Vladimír Ozimý
13.08.09,06:17
Takze chapem spravne, ak FO preda svoj OP v s.r.o., ktoru zalozila v roku 1992 inej Fo alebo PO ci uz odplatne alebo bezodplatne, tento prijem je oslobodeny od DzP. A co ten co nadobudne OP bezodplatne. Nie je to nepenazny prijem? Nemusi to zdanit?

ak ho nadobudne bezodplatne treba sa pozrieť aká forma bezodplatnosti je zvolená...ak mu ho darujete tak dar nie je predmetom dane...takže odporúčam...inak samozrejme je to jeho nepeňažný príjem ktorý musí zdaniť...
Danovnik
11.09.09,13:37
inak samozrejme je to jeho nepeňažný príjem ktorý musí zdaniť...

Toto by bolo, prosim Vas, v akom pripade? A na koho sa to vztahuje, prosim? Na prijemcu alebo poskytovatela toho obch.podielu?

Dakujem pekne za Vase odpovede!
casch
11.09.09,20:10
Ja si myslím, že nadobudnutie obchodného podielu bezodplatne nie je predmetom dane pri nadobudnutí. Ale v prípade ďalšieho prevodu do 5 rokov od nadobudnutia - sa zdaní celá hodnota prevádzaného podielu, lebo obstarávacia cena je nulová.
alekna
23.03.10,16:11
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať, spoločník predal obchodný podiel s.r.o založenej v roku 2005. Predal ho v 12/2009, vtedy dostal peniaze, ale na výpise z OR je spoločníkom do 02/2010. Ako to bude s daňou z príjmu FO. Je predaj podielu predmetom dane z príjmu FO?
Ďakujem za rady...