NADEJKA
23.06.04,08:21
Dobrý deň "poradcovia",
asi to nie je tá najsprávnejšia rubrika, ale potrebujem poradiť.Chceme doviezť cukrovinky,práškové džúsy a iný potravinársky tovar z Turecka,kde získam informáciu,či sa na Turecko vzťahuje clo i keď patrí pod krajinu tzv.voľného združenia.Pozrela som stránku colnej správy ale neviem,kde to hľadať. Z príspevkov viem,že sú tu kolegovia zo špedičných firiem,tak vás prosím,poraďte mi.Veľmi pekne ďakujem.
NADEJKA
23.06.04,07:35
Kolegovia,prosím vás, tí ktorí ste v tom "doma" poraďte.Viem,že nie je najvhodnejší čas,termín na DPH vrcholí, ale ja potrebujem urobiť kalkulácie a s tým clom to neviem doriešiť.Prosííííííííííííííííí ím!!!!
Braňo
23.06.04,08:09
Nadejka, pokiaľ plánuješ doviezť cukrovinky a pod. treba pozrieť colný sadzobník, pravdepodobne tam clo+DPH bude, ale to je skôr otázka pre colníkov. Pri dovoze určite budeš mať JCD takže nevidím problém s DPH a clom, nakoľko tam všetko uvedené bude. Jedná sa o dovoz z tretích krajín.
Marian
23.06.04,08:42
Pozrite TARIC.
http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/dds/sk/tarhome.htm
Tam si nájdite tovarovú položku a nechajte si vypísať colné sadzby pre zvolenú krajinu. Clá sa však menia denne.
NADEJKA
23.06.04,09:31
Marian,vďaka za odpoveď.Našla som si čo treba, ale ak môžete a viete,skúste mi prosím vysvetliť čo to znamená,keď je vypísaná colná sadzba plus EA(l)MAX.18,7+ADSZ (1). Vďaka.
Marian
23.06.04,18:15
NADEJKA,

rád by som poradil, ale netuším čo tie zaklínadlá znamenajú. TARIC, ktorý nahrádza náš známy colný sadzobník je aktuálny pre nás od 1. mája a všetky jeho fajnovosti sa naučíme až časom. Skúste sa opýtať na Vašej colnej odbočke.
niko.presov
26.06.08,19:11
Dobry vecer, potreboval by som sa poradit s niekym, kto dovaza texril z Turecka. Je tu niekto taky?
JANKA71
27.06.08,10:46
Nadejka,

v prvom rade musíš presne vedieť, čo budeš dovážať. Tovarové položky treba presne zatriediť podľa čísla kombinovanej nomenklatúry, ktoré nájdeš na stránke colnej správy v záložke TARIC. Kódy EA znamenajú doplnkové clo, ktoré sa vypočíta z obsahu cukru, glukózy, škrobu a pod., je to tzv. meursingové clo. Výšku cla budeš vedieť až po zadaní týchto hodnôt. Aby si ich vedela presne, musíš si dať urobiť v certifikovanom laboratóriu rozbor konkrétne na tie zložky, od ktorých závisí výška cla. Podľa toho budeš vedieť tzv. meurisingový kód, od ktorého závisí výška cla. Okrem toho treba každý dovoz vopred nahlásiť na Štátnu potravinovú správu, pretože colníci to bez ich súhlasu nemôžu uvoľniť do voľného obehu. U nás to funguje tak, že vopred nahlásime dovoz, keď predložíme JCD na colnicu spolu s tovarom, colník pošle avízo potravinárom, a až keď dostane od nich vyjadrenie, že súhlasia s uvoľnením tovaru do voľného obehu, tovar sa prepustí. Neviem, na ktorej colnici budeš vybavovať dovoz, podrobnosti sa spýtaj na tej colnici. V podstate ho môžeš vyclievať kdekoľvek, ale nezabudni na to, že potravinári to musia prísť skontrolovať. Ak potrebuješ presnejšie informácie, daj vedieť. Je to trochu zložitejšia procedúra, ale dá sa to zvládnuť.
jajusa
05.08.08,06:19
Dobrý den, vie mi prosim niekto poradiť? Kupili sme osobne auta z USA mame na nich DPH aj CLO cez JCD vykázané. Sme platitelmi DPH. Co bude obstarávacia cena?
Suna na faktúre, DPH a aj CLO?
Ďakujem
jajusa
11.08.08,08:47
Nikto mi nievie poradiť?
JANA71
12.08.08,17:25
Treba ísť na stránku colnej správy, záložka colný dohľad - TARIC. Do tabuľky vyplniť kód nomenklatúry - po kliknutí na text sa rozbalí colný sadzobník, vyhľadať správne zaradenie tovaru, vypísať krajinu pôvodu TR a zaškrtnúť import. Dať hľadať a systém vypíše všetky opatrenia, ktoré sa vzťahujú na dovoz. Ostatné rady som už písala minule.