Deny
08.04.05,09:27
Máte niekto skúsenosti, aké povinnosti má zamestnávateľ, keď je zamestnanec v 2. pilieri? Ja robím mzdy sama sebe ako účtovník a prišlo mi z z druhého piliera Oznámenie pre zamestnávateľa. Vie niekto, čo s tým? Na sociálke mi povedali, že iba založiť do spisu, ale mala som pocit, že pani sama nevie, čo treba robiť a chce sa ma zbaviť. Díky.
petra:-)
08.04.05,07:34
Založiť do spisu a na výplatnej páske uvádzať, že zamestnanec je zúčastnený na II.pilieri. Pozrite aj sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8098&page=2&highlight=p%E1ske
:)
Livia2
08.04.05,07:36
Máte niekto skúsenosti, aké povinnosti má zamestnávateľ, keď je zamestnanec v 2. pilieri? Ja robím mzdy sama sebe ako účtovník a prišlo mi z z druhého piliera Oznámenie pre zamestnávateľa. Vie niekto, čo s tým? Na sociálke mi povedali, že iba založiť do spisu, ale mala som pocit, že pani sama nevie, čo treba robiť a chce sa ma zbaviť. Díky.

Správne, len si to založ, nemusíš nič a nikomu nahlasovať. Ešte nie je (aspoň mne) jasné, ako to bude s výplatnými páskami pre zamestnancov od apríla. Bude sa tam príspevok vyčíslovať? Už to na Porade bolo rozoberané, ale stále neviem konečné stanovisko. Koniec koncov, môj softvér, v takej podobe, ako je dnes, mi ani neumožňuje dostať to na výplatnú pásku.
petra:-)
08.04.05,07:39
Ja robím v Olympe od Krosu, :p mne to na páske vypisuje :p
deha
08.04.05,09:04
Ktorá právna norma prikazuje deklarovanie tohto imaginárneho odvodu DSD pre zamestnávateľa ?Viete už číslo? To je predsa len reklamný trik a želanie ministra prace, a každy si to može kontrolovať na nete alebo nejakými kartičkami!
Velettka
08.04.05,10:01
Hovorí o tom Zákonník práce v znení zákona č 82/2005 Z.z. §130 ods.5 - platné k 1.4.2005
Sany
08.04.05,10:29
Nech čítam ako čítam, v tom paragrafe nič také nie je, že má byť na páske odvod do DSD. Už tu o tom bola debata. Mňa vôbec nezaujíma, či je zamestnanec v druhom pilieri, alebo nie. Ja stále odvádzam to isté a to na páske bolo vždy.
Livia2
08.04.05,10:41
Hovorí o tom Zákonník práce v znení zákona č 82/2005 Z.z. §130 ods.5 - platné k 1.4.2005

Tam sa ale spomína len celková cena práce, nie jej členenie, čo ju tvorí. A celkovú cenu práce sme uvádzali na páske aj doteraz, tak neviem, či sa niečo vôbec mení.
Počula som ale v rádiu rozhovor s Kaníkom, ktorý o uvádzaní príspevku na SDS hovoril ako o hotovej veci, tak už môžem po výplate čakať nejakého aktívneho zamestnanca, ktorý sa príde sťažovať.
Sany
08.04.05,11:04
Daj mu prečítať zákonník práce a nech sa sťažuje Kaníkovi...
Magma
08.04.05,11:11
Uvedený § 130 ods. 5 hovorí o tom, čo má obsahovať údaj o celkovej cene práce a nie to, že by mal byť na páske údaj o DSS.
Katty
08.04.05,12:02
Nestresujte sa!

Na páske stačí rozpis odvodov (starobné dokopy) a celková cena práce takže tak ako doteraz.
evae
01.06.05,05:33
nenasla som nikde odkaz na treti pilier, prijali sme zamestnanca, pracoval 33 rokov v akciovke a oni mali treti pilier ci co, zamestnavatel im prispieval 500,- Sk a oni si platili 500,- Sk co s tym? nevie niekto? mam povinnost mu to teraz platit? alebo musim spravit extra smernicu na to a platit to potom vsetkym?
Darana
01.06.05,06:00
nenasla som nikde odkaz na treti pilier, prijali sme zamestnanca, pracoval 33 rokov v akciovke a oni mali treti pilier ci co, zamestnavatel im prispieval 500,- Sk a oni si platili 500,- Sk co s tym? nevie niekto? mam povinnost mu to teraz platit? alebo musim spravit extra smernicu na to a platit to potom vsetkym?
Zamestnávateľ MôŽE prispievať do tretieho piliera, ale NEMUSÍ.
Denda
01.06.05,06:13
nenasla som nikde odkaz na treti pilier, prijali sme zamestnanca, pracoval 33 rokov v akciovke a oni mali treti pilier ci co, zamestnavatel im prispieval 500,- Sk a oni si platili 500,- Sk co s tym? nevie niekto? mam povinnost mu to teraz platit? alebo musim spravit extra smernicu na to a platit to potom vsetkym?
Myslíš tým doplnkové dôchodkové poistenie platené zamestnávateľom?
evae
01.06.05,06:14
no take nieco, ja som mu vravela, ze to je nepovinne a ze ak ustanovime, ze budeme prispievat (mame cca 10 zamestnancov), tak by som mala dat tuto moznost vsetkym, nielen jemu. len neviem ci mam pravdu a ani poriadne o co tam ide :(
Chobot
01.06.05,06:22
Presne ako si mu povedala. Zamestnávatel nie je povinný prispievat do 3. piliera. Môze sa tak rozhodnút, ale nemusí. A ak uz urci pravidlá, tak by mali platit pre vsetkých (môzu byt výnimky, napr. ze nie pre tých, co sú v skús. dobe, na dobu urcitú,...). Tiez môze rozodnút o výske príspevku. Spravidla to býva urcené tak, ze kolko si prispieva zamestnanec, tolko mu dá zamestnávatel, avšak s urcitým limitom (napr. max. 500,- SKK). Zamestnanec môze potom aj viacej prispievat, ale zamestnávatel bude len max. tých 500,-. u nás je to urcené percentom z hrubej mzdy (3%) bez odhladu na to, kolko prispieva zamestnanec.

Manzelke najprv prispieval zamestnávatel do 300 Sk, teraz zmenila miesto a nový zamestnávatel nemá tento soc. program, tak si setri iba sama, bez príspevkov zamestnávatela. To je prípad aj toho vásho nového cloveka - nech si urcí sám, kolko si bude sám odvádzat, pokial vasa firma neprispieva.
bea
01.06.05,06:29
Určite máš pravdu. To ani predtým nemuseli všetci zamestnávatelia prispievať. Keď odišiel z firmy, kde im na doplnkové dôchodkové poistenie prispieval zamestnávateľ, tak o tento príspevok prišiel. Je taká možnosť, že on bude sám pokračovať, ale len vo svojom príspevku a potom je to u neho odpočitateľná položka podľa § 11 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov.
evae
01.06.05,06:29
aha, dobre, tak mu poviem.
ohladom toho, ze mozem urcit komu, (na zaklade nejakych pravidiel) ja mam na dobu neurčitú iba spoločníkov :) ostatní su na urcitu, nebude to neferove?
keby sa vsak firma rozhodla prispievat, neviete aky je postup? Iba napisem nejaku smernicu, so zamestnancami mam spisat zmluvu o prispievani alebo tak a pripievam? Ide to do danovych nakladov?
bea
01.06.05,06:42
Firma musí vypracovať smernicu a tam určiť podmienky, ktoré musí zamestnanec splniť, aby mohol ten príspevok dostať.Napr. u nás musel byť zamestnanec vo firme zamestnaný min. 1 rok.
Do daňových výdavkov firmy príspevok ide v zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 3 písm. l)
Treba s príslušnou DDP podpísať zmluvu. Zákon o DDP je č. 123/1996.
evae
01.06.05,06:48
dakujem, velmi pekne. konecne som trochu v obraze :)
Peťo
01.06.05,07:26
Na doplnenie k III. pilieru - skúste si pozrieť § 5 ods. 2 a § 12 ods. 2 zák. č. 650/2004 o doplnkovom dôch.sporení, kde sú uvedené prípady, kedy má zamestnavateľ aj povinnosť platiť príspevky za svojich zamestnancov. Pekný deň.
evae
01.06.05,09:59
:D :D :D dakujem
bea
01.06.05,10:47
Dovolím si upresniť informáciu:
Zákon 123 / 1996 bol zrušený k 31.12.2004.
Od 1.1.2005 platí zákon 650 / 2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení

:)
Je to tak, pomýlil ma Poradca 5-6/2005, kde je výklad k písm. l) a tam je ešte uvedený tento zákon a ani v JASPI nie je uvedené jeho zrušenie.
nikulik
30.06.05,09:32
Chcela by som sa opytat ako je to s tym druhym pilierom, ked sa uzatvori zmluva o starobnom dochodkovom sporeni tak ake ma povinnosti zamestnanec, nahlasit to zamestnavatelovi, a zamestnavatel ma co urobit? lebo pocula som ze tam moze byt aj ulava na dani ak to zamestnanec ma uzatvorene.
Zita4
30.06.05,09:37
Chcela by som sa opytat ako je to s tym druhym pilierom, ked sa uzatvori zmluva o starobnom dochodkovom sporeni tak ake ma povinnosti zamestnanec, nahlasit to zamestnavatelovi, a zamestnavatel ma co urobit? lebo pocula som ze tam moze byt aj ulava na dani ak to zamestnanec ma uzatvorene.Zamestnanec to nahlási zamestnávateľovi, zamestnávateľ to len vezme na vedomie. Nemá žiadne iné povinnosti (zatiaľ;) ). Daňovú úľavu nemôžeš uplatniť na II. pilier dôchodkového popistenia, pretože sa zo sumy odvodov na sociálne a zdravotné poistenie neplatí daň. Daňovú úľavu si môžeš uplatniť na doplnkové dôchodkové poistenie alebo sporenie a na životné poistenie do výšky maximálne 12000 Sk za celý rok. :D
Jaroslávka
30.06.05,10:55
Odpoveď máš na str. 431 - 434 PORADCA 2005 11-12,
kde ZP priamo nestanovuje povinnosť informovať zamestnanca o výške príspevku na
DSS, ale ....... musíš si to prečítať.
Jaroslávka
nikulik
30.06.05,11:03
Tak zareagovali zamestnankyne, ale nevedela som na to odpovedat, tak sa pre istotu pytam, dakujem za odpovede, ale jedna pracovnicka mi doniesla zmluvu s DSS a prisiel jej domov aj papier z tej DSS ze dakujeme za doveru...bla.bla.bla, a bolo tam aj Vase indentifikacne cislo soc.zabezpecenia je.... a k tomu papier mala aj maly papierik kde bolo napisane, ze musi oznamit zamestnavatelovi, ze takuto zmluvu uzatvorila s prislusnou DSS, a nahlasit aj to identifikacne c.soc.zabezpecenia, tak potom naco je mne to cislo?
Zita4
30.06.05,11:14
Založ si to pre prípad, keby si to niekedy potrebovala.
nikulik
01.07.05,05:51
dakujem vam, prefotila som si to a zalozila.
endrju, mam to aj v mzdovom programe DSS-nazov aj datum prihlasenia ale aj DDS-cize treti pilier tam mam, idem to nahodit.
nikulik
01.07.05,05:54
Ak sa dobre pozrieš na ten papierik s identifikačným číslom a porovnáš ho s rodným číslom zamestnanca, tak zistíš, že sa zhodujú....
pozrela som sa na to, ale nesedi to s rodnym cislom, to cislo je uplne ine a zacina 00...atd. no ale zalozim to pre istotu.;)
Ajuška
01.07.05,06:59
Nikulik, informácia o identifikačnom čísle odlišnom od rodného čísla je pre mňa novinka.:eek:
Asi mi niečo uniklo pri čítaní zákonov. Alebo je to ľudová tvorivosť nejakej nemenovanej DSS?:confused:
Po prečítaní Tvojho príspevku môžem skonštatovať, že aj dnes som sa na Porade dozvedel niečo nové.:)
Aspoň budem mať o jeden dôvod viac "byť múdry ako rádio Jerevan...";)
...identifikačné číslo sporiteľa starobného dôchodkového sporenia je vlastne registračné číslo /z čiarového kódu/ zmluvy o SDS a nemá sa prečo zhodovať s rodným číslom sporiteľa. Zároveň je to aj číslo osobného účtu sporiteľa v DSS a spoločnosť musí k tomu účtu sporiteľovi oznámiť aj prístupový kód /pre možnosť kontroly stavu a pohybu platieb na jeho osobnom účte starobného dôch. sporenia cez internet/. Zamestnávateľovi má povinnosť len oznámiť, že sa stal sporiteľom......... id.číslo je jeho súkromný údaj......

...rodné číslo je zatiaľ identifikačným číslom, resp. variab.symbolom poistenca v registri poistencov........ ktorý zo zákona vedie Sociálna poisťovňa.......

...takže žiadna ľudová tvorivosť DSS... len malilinký rozdiel v pojmoch...

prajem Vám pekný dník...........
nikulik
01.07.05,08:18
Ajuška diky za info., ale to ze to cislo je len sukromny udaj zamestnanca, to by som nepovedala, lebo citujem nemenovanu DSS: Važeny klient/vazena klientka, dovolujeme si vas upozorniť, ze podla § 65 zakona 43/2004 Z.z. ste povinný informovat svojho zamestnavatela o uzatvoreni zmluvy o starobnom dochodkovom sporeni so spol....., a zaroven oznamit zamestnavatelovi identifikacne cislo soc.zabezpecenia.

ale na druhej strane zase, ja to mam tiez uzatvorene ale s inou DSS a nic take mi neprislo.no pre istotu som povedala vsetkym zamestnancom, aby mi oznamili ak maju uzatvorenu zmluvu s nejakou DSS.
nikulik
01.07.05,08:20
Nikulik, informácia o identifikačnom čísle odlišnom od rodného čísla je pre mňa novinka.:eek:
Asi mi niečo uniklo pri čítaní zákonov. Alebo je to ľudová tvorivosť nejakej nemenovanej DSS?:confused:
Po prečítaní Tvojho príspevku môžem skonštatovať, že aj dnes som sa na Porade dozvedel niečo nové.:)
Aspoň budem mať o jeden dôvod viac "byť múdry ako rádio Jerevan...";)
Cely zivot sa ucime :)
Ajuška
01.07.05,18:18
... ale to ze to cislo je len sukromny udaj zamestnanca, to by som nepovedala...
-------------------------------------------------------------------------

....Nikulík musím zdôrazniť že to čísielko, čo príslušná DSS oznámila svojmu klientovi....... je identifikačné číslo sporiteľa /ich klienta/ a zároveň číslom osobného účtu....... preto som uviedla /a na tom trvám/ že je to súkromný údaj.........
...keď si však pozorne pozrieš citované znenia príslušných zákonov:
... § 65 Zákona č. 43/2004 Z.z... Povinnosti sporiteľa, zamestnávateľa a dôchodkovej správcovskej spoločnosti
(1) Sporiteľ je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť zamestnávateľovi, že je sporiteľ podľa tohto zákona, a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.3)= Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.ktorého § 235 -Identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby ...okrem iného hovorí, že .........Identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia je rodné číslo...
...dáš mi za pravdu, že DSS neoznamuje klientovi jeho rodné číslo... ale jeho číslo osobného účtu....
V § 65 je zrejme preto uvedená povinnosť oznámiť identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia... pretože sa rodné čísla v registri Soc.poisťovne nahradia novými číslami... ktoré SP pridelí a oznámi každému poistencovi... vtedy má povinnosť zamestnanca oznámiť tento údaj zamestnávateľovi svoje opodstatnenie...

...chcem veriť, že som Vás skutočne nepomýlila.... ;)



:p>:p>