lu_lu
17.05.08,15:43
ahojte,
vela neziskoviek planuje na leto zaujimave akcie a uctovnikom a organizatorom sa vdaka neustale meniacej sa legislative vynara velke mnozstvo otazok. Rozhodne k nim patri aj nasa n.o., a preto tato tema. Dufam, ze spolocne vydiskutujeme odpovede na siroke spektrum otazok, takze s nimi nevahajte, popripade pomahajte... :)

Ja zacinam:
lu_lu
17.05.08,13:57
ahojte, potrebujem poradit, ako preplacat cestovne a honorar ucinkujucim hudobneho festivalu. Cestovne sme doteraz riesili Individualnou zmluvou o preplateni cestovneho dobrovolneho spolupracovnika (s uvedenim vsetkych nalezitosti a vypoctu podla zakona). Honorar sme zatial riesili uctovnicky nepodlozenymi peniazmi. Ucinkujuci su vo vacsine studenti alebo zamestnani ludia, mizive percento kapiel to robi na zivnost.
victoria
19.05.08,18:02
No na to aby sa peniazky a naklady dostali aj do uctovnictva a nielen ako nepodlozeny honorar maju n.o. tak isto ako aj ostatni v podstate dve moznosti :
1. vyplata honoraru na zaklade zmluvy
2. vyplata honoraru na zaklade pracovnopravneho vztahu

Ad 1. odvedenie umeleckeho vykonu na zaklade uzatvorenej zmluve o dielo, zmluve o umeleckom vykone, zmluve o poskytnuti sluzieb ..... Vy ako organizacia s tym nemate ziadny problem ohladom dani, odvodov a podobne. Cele zdanenie takehoto prijmu je na prijemcovi teda na poskytovatelovi. Podla toho ci je to student, zamestnany alebo ktokolvek su moznosti ako aj taketo zmluvy dotacny nemusi zdanit - student pokial si takyto honorar aj uvedie do danoveho priznania predpokladam v drvivej vacsine pripadov splna aj s ostatnymi prijmami podmienkami do vysky nezdanitelnej casti na danovnika a ostatni zamestnani pokial je to jednorazova zalezitost, ktora nema absolutne nic spolocne s cinnostou ktoru civilne vykonavaju ako zavislu cinnost alebo zivnost tak sa da klasifikovat ako jednorazovy nahodny prijem a pokial je to do vysky takehoto oslobodeneho prijmu ma od dane tiez pokoj.

Ad 2. mozete to riesit uzatvorenim dohody o vykonani prace alebo dohody o brigadnickej cinnosti studentov. Minimalny odvod na urazove poistenie a garancne ktory musite z titulu takychto dohod odviest je naozaj mizivy, akurat je tu administracia s prihlasenim a odhlasenim do poistovne a podanim vykazu. Co sa tyka dane, u studentov je castokrat moznost podpisania vyhlasenia na ten mesiac, lebo okrem vas iny prijem nemaju a tym padom je s odvodom preddavku na dan pokoj a co sa tyka ostatnych, v najhorsom pripade im zrazite a odvediete dan a nemusite sa trapit ani vy ani oni ze keby nahodou na ten prijem zabudli ostane nezdaneny.
lu_lu
24.05.08,12:01
dakujem. az po tejto odpovedi som si uvedomila, ako siroko som otazku postavila. Som v situacii, ked musim pripravit 70 - 80 zmluv pre vyuctovanie honorarov a cestovneho, to vsetko popri zamestnani, skole, rodine.... takze hladam pre seba optimalne riesenie. Na druhej strane, ak sebe "ulahcim" pracu, honorar bude musiet zdanit druha strana, z ktorej 90% nebude vediet ako, a preto chcem pre nich pripravit manual. Najjednoduchsie mi z tohto pohladu pride moznost, ze si ucinkujuci zajde na DU a poziada o pridelenie DIC kvoli jednorazovemu prijmu a vystupenie vykona na zaklade zmluvy o poskytnuti sluzby.

a co sa tyka cestovneho, vaham s pouzitim zmluvy kvoli novemu zakonu o cestnej dane - musi byt aj v takomto pripade zaplatena cestna dan?