Iconka
17.05.08,17:12
Dnes som si kupila krasnu fuchsiu,ale neviem,ci ju mam dat radsej von(juzna strana),alebo radsej nechat vo vnutri v izbe.Viem,ze sa pestuju aj vonku aj vo vnutri,ale radsej si necham poradit,aby som ju mala stale krasnu. Tak radte:)
jaja99
17.05.08,15:36
Fuchsia neznáša priame slnko. Na južnej strane jej nebude dobre.
Iconka
17.05.08,15:40
No dik za odpoved,ja som si to aj myslela a tiez zvazujem vo vnutri v izbe pri okne...
arizona
17.05.08,16:14
No dik za odpoved,ja som si to aj myslela a tiez zvazujem vo vnutri v izbe pri okne...
Ja mávam fuchsie v altánku, kde je iba skoro ráno slnko, inak sú v tieni. A darí sa im.
Iconka
17.05.08,16:32
Arizona,ale ja byvam v cinziaku a nemam ani balkon,takze vela moznosti nemam...len na okne z vonku,ale pri okne vo vnutri....
beba13
17.05.08,17:46
Fuchsia je nádherná, ked kvitne celé leto. Tiež som ich mávala, pokiaľ sa mi na staršie rastliny nedostaly také malé biele mušky, alebo čo to bolo všetko som mala lepkavé od nich tak som viac nepestovala. Možno budúci rok si ich znova kúpim.
arizona
17.05.08,19:17
Arizona,ale ja byvam v cinziaku a nemam ani balkon,takze vela moznosti nemam...len na okne z vonku,ale pri okne vo vnutri....
Iconka, nevedela som, kde bývaš.Ale v 1. príspevku si riešila dilemu, či von, alebo dnu... Z toho som konštatovala..., no zle.:rolleyes:
Ale nevadí, z môjho príspevku sa dalo aj tak vydedukovať, že nemá rada
slnko a moc horúco.Držím palčeky a dúfam, že nám zanedlho ukážeš fotku, ako Ti krásne kvitne:):)
Iconka
17.05.08,19:59
Arizona..no vsak v pohode,hlavne,ze sme sa pochopili.Takze zajtra ju asi zavesim blizko okna vo vnutri tej juznej izby a poslem aj fotky.Som z nej cela vytesena,tak snad sa jej bude aj darit.
Iconka
18.05.08,09:36
Tak uz visi:)
Modroocko
19.05.08,09:23
Fuchsia je nádherná, ked kvitne celé leto. Tiež som ich mávala, pokiaľ sa mi na staršie rastliny nedostaly také malé biele mušky, alebo čo to bolo všetko som mala lepkavé od nich tak som viac nepestovala. Možno budúci rok si ich znova kúpim.

Tie biele lepkavé mušky sú molice. Kým ich je málo, dajú sa odstrániť pravidelným sprchovaním rastliny, neskôr pomôže už len chémia. Ja som za používanie chemických prostriedkov v domácnosti až v krajnom prípade, takže som radšej volila každodenné prácne sprchovanie a radikálny rez na konci vegetačného obdobia. Na druhý rok už bola tá istá rastlina krásna ako za nova a nebolo na nej poznať žiadne stopy po škodcoch.
Modroocko
19.05.08,09:53
Fuksia je jedna vďačná a krásna rastlina, má rada svetlo, ale nie priame slnko, to by ju spálilo. Treba ale pamätať, že ide o exotickú rastlinu a tá potrebuje v zime obdobie kľudu. Na konci vegetačného obdobia zhodí lístky, treba ju zostrihať a celú zimu držať v chlade. Postačí 5 - 10 stupňov Celzia. Ak je priestor dostatočne vlhký, nie je nutné ani polievanie, aby rastlina nezhnila. Ja moju držím celú zimu na zasklenom nevykurovanom balkóne, kde v pohode vydrží aj bez polievania. Na jar, keď začne tvoriť nové listy, ju postupným otváraním okien privykám na vonkajšie prostredie, potom je vhodné ju každý mesiac hnojiť a nádherne kvitne celé leto a robí radosť až do októbra (podľa vonkajších teplôt). Dá sa rozmnožovať vrcholovými odrezkami, ktoré zakorenia pri teplote 16 - 20°C.
Daria21
23.05.08,07:13
Dobrý den!
Chcem sa pripojit do debaty,len z trochu inou temou ohladne fuchsii.Tiez som si dnes kupila krasnu fuchsiu,mam ju dnu za oknom.Mam ale taky problem:mame macku a tej sa velmi pacia tie zvonceky,bojim sa,ze ich bude obhryzat.Dufam,ze fuchsia nie je pre macky jedovata.V zoznamoch jed.rastlin na macacich forach som ju nenasla,ale chcem mat istotu.Neviete nahodou?:confused:
lindusaaa
23.05.08,22:20
Nam tieto musky napadli orchideu(pravdepodobne z fuchsie) a trvalo skoro rok kym som sa ich zbavila...a to som aj striekala. Pravidelne kazdy tyzden-dva som ju umyvala, ale vzdy mi tam uplne v strede zostali. No stale ich bolo menej a menej a nakoniec sa mi to podarilo. Dokonca aj na kvetinaci boli, aj zo spodu....
Modroocko
26.05.08,11:59
Dobrý den!
Chcem sa pripojit do debaty,len z trochu inou temou ohladne fuchsii.Tiez som si dnes kupila krasnu fuchsiu,mam ju dnu za oknom.Mam ale taky problem:mame macku a tej sa velmi pacia tie zvonceky,bojim sa,ze ich bude obhryzat.Dufam,ze fuchsia nie je pre macky jedovata.V zoznamoch jed.rastlin na macacich forach som ju nenasla,ale chcem mat istotu.Neviete nahodou?:confused:

Ešte som nepočula o tom, žeby bola fuksia jedovatá.
A okrem toho - mačky majú 7 životov, nie? ;)
alchemilka
28.05.08,15:37
Fuksia je jedna vďačná a krásna rastlina, má rada svetlo, ale nie priame slnko, to by ju spálilo. Treba ale pamätať, že ide o exotickú rastlinu a tá potrebuje v zime obdobie kľudu. Na konci vegetačného obdobia zhodí lístky, treba ju zostrihať a celú zimu držať v chlade. Postačí 5 - 10 stupňov Celzia. Ak je priestor dostatočne vlhký, nie je nutné ani polievanie, aby rastlina nezhnila. Ja moju držím celú zimu na zasklenom nevykurovanom balkóne, kde v pohode vydrží aj bez polievania. Na jar, keď začne tvoriť nové listy, ju postupným otváraním okien privykám na vonkajšie prostredie, potom je vhodné ju každý mesiac hnojiť a nádherne kvitne celé leto a robí radosť až do októbra (podľa vonkajších teplôt). Dá sa rozmnožovať vrcholovými odrezkami, ktoré zakorenia pri teplote 16 - 20°C.

Ahoj, chces mi povedať, že ak mi teta v zime ostrihala fuksiu, a teraz vyzerá ako holobriadok len s malými výhonkami od korenov, cca 15 cm, postupne mi stihne zakvirnúť? Dokonca tento rok???:(
dari1
29.05.08,11:24
urcite, prihnoj ju najskor niecim na rast (kristalon start), potom na kvitnuce rastiliny.
Iconka
30.05.08,12:10
No dlho som sa z tej mojej netesila.Opadlo jej strasne vela pukov,aj celkom malicke odschli a aj dost listov ozlklo...v com je chyba?
Akurat som ju osprchovala,nech sa trochu preberie...
alchemilka
01.06.08,07:39
urcite, prihnoj ju najskor niecim na rast (kristalon start), potom na kvitnuce rastiliny.
:odiki, tak to skusim:o
Modroocko
02.06.08,09:10
Ahoj, chces mi povedať, že ak mi teta v zime ostrihala fuksiu, a teraz vyzerá ako holobriadok len s malými výhonkami od korenov, cca 15 cm, postupne mi stihne zakvirnúť? Dokonca tento rok???:(

Na toto ti nedokážem dať dostatočnú odpoveď, lebo netuším, ako si svoju fuksiu mala zazimovanú. To obdobie chladu je potrebné naozaj dodržať, inak veľmi nekvitne. Ak si ju v držala v teple, tak treba najprv zistiť, či ti nevyschla. Ak si ju ešte aj polievala, narušila si jej vegetačný cyklus a ten kvietok je potom z toho zmätený a potrebuje čas, aby si zvykol. Moja fuksia je už v tomto období krásne rozkonárená. Má cca 20-30 cm dlhé výhonky a kopec kvetov aj pukov.
To zostrihanie od tvojej tety bol prvý dobrý krok, ktorý bol urobený, daj vedieť, čo bolo s kvietkom ďalej, ako si ho mala uskladnený cez obdobie vegetačného pokoja.
Zatiaľ ti viem odporučiť len pravidelné polievanie a hnojenie (nehnoj na suchú zeminu, spáliš korienky!), drž ho na slnečnom mieste v polotieni, ak nebude kvitnúť tento rok, nebol správne zazimovaný, stačí ho len udržať pri živote a túto zimu to urobiť správne. Potom sa ti určite odvďačí bohatým kvetenstvom.
Modroocko
02.06.08,09:16
No dlho som sa z tej mojej netesila.Opadlo jej strasne vela pukov,aj celkom malicke odschli a aj dost listov ozlklo...v com je chyba?
Akurat som ju osprchovala,nech sa trochu preberie...

Uvedom si, že ten kvietok bol doteraz v prostredí nejakého sklenníka, alebo možno už aj v exteriéri a ty si ho teraz zavrela do vnútra. Potrebuje sa z tej zmeny spamätať. Ak by to s ním stále išlo dolu vodou, skús ho premiestniť na iné miesto, veľakrát to pomôže.
To sprchovanie bol dobrý nápad, akurát dávaj pozor, aby si veľmi nepremáčala zeminu (vhodné je zakryť ju ešte pred sprchovaním rastliny), veľmi zamokrený substrát je živnou pôdou pre molice:confused:
velvet
02.06.08,10:36
Pokiaľ je problém s molicami, treba k napadnutej rastlinke zasadiť levanduľu ;)
Iconka
02.06.08,11:38
Modroocko,zda sa mi,ze uz sa spamatava.O puky sa nebojim,vyzenie nove,len som sa bala,aby cela nevyhynula.A snazim sa nesprchovat hlinu a ak sa tam dostane,tak nepolievam,aby som ju nemala premocenu,ale nastastie ma velke odtokove otvory.Myslim,ze napadnut azatial nie je...a ak by,tak skusim ako tu niekto radi,zasadit k nej levandulu.Dik:)
Modroocko
13.06.08,09:23
Toto je foto asi spred dvoch týždňov. Na ľavej strane je posadený nový odrezok. Ešte poriadne nevyrástol, ale kvitne jedna radosť.
wagner
13.06.08,15:59
Je nádherná, ja som zaťažená na fuchsie. Tiež mám a teraz mi kvitne bielo-ružová. :)
LesnáVíla
13.06.08,17:05
No ja tiež pripájam foto mojej fuksie,ale ospravedlňujem sa kvalitu,fotila som to mobilom lebo manžel zobral so sebou foťák do Anglicka.
wagner
13.06.08,17:32
Sú nádherné. :)
Iconka
21.06.08,06:58
No a zda sa,ze moja sa uz spamatala a nahodila konecne puky:)
alchemilka
28.06.08,20:15
urcite, prihnoj ju najskor niecim na rast (kristalon start), potom na kvitnuce rastiliny.

Mala si pravdu, pekne už rastie. Má už jeden kvietok.
jana007
20.05.09,11:18
Dnes som dostala od sestry fuchsiu - sadenicu asi 15 cm, kvitne červeno - fialovo. Ako sa má ňu starať - kde zasadiť, ako polievať a prezimovať. Ďakujem skúseným za rady.
arizona
20.05.09,13:45
Dnes som dostala od sestry fuchsiu - sadenicu asi 15 cm, kvitne červeno - fialovo. Ako sa má ňu starať - kde zasadiť, ako polievať a prezimovať. Ďakujem skúseným za rady.

...aby sme sa neopakovali;) ,pozri prísp. č.11, tam je to pekne rozpísané:)
Iconka
12.06.09,12:47
Tento rok som sa poucila z minulorocneho neuspechu a zatial som spokojna.
LesnáVíla
12.06.09,13:31
Sú krásne !!! Ja som sa fuksií vzdala tiež pre môj neúspech v ich pestovaní, ale pri pohľade na tie tvoje krásne sa k nim určite vrátim, ale tentoraz ich budem pestovať už iba vnútri v byte!
Iconka
12.06.09,13:48
Praveze vlani boli dnu a vykapali,tento rok su na severnom okne a vidis ake su. (len fotka je v byte,lebo bola burka a vietor,tak boli dnu)
Jandarinka
26.06.09,09:28
Ahojte, moj tatik je tiez zatazeny na fuksie.... tento rok sa mu uz podarilo z vlanajsej narobit tolko, ze je toho plny balkom. uz zacinaju aj kvitnut, tak som sama zvedava....
Iconka
26.06.09,16:07
uz kvitnu;)
Valcake
26.06.09,23:06
Biele Fuchsie som ešte ani nevidela, ale sú krásné.;)
Iconka
28.06.09,13:46
a este mi rozkvitli tieto
janka67
29.06.09,15:13
Aj mne začala kvitnúť biela fuchsia
janka67
29.06.09,15:18
A začala aj červená
Iconka
09.06.10,12:51
zatial mi kvitnu len tieto, ale onedlho to uz bude bohatsie
lusielaL
16.06.10,08:36
Nadherne fuchsie ste tu ukazali.Ja pestujem jedine vonku,dari sa mi aj prezimovat.Teraz mam jeden štepik este vo vode,ale uz ma korienky.Kvitnu mi zatial tieto dve,cakam este na bielomodru.
andersenka
16.06.10,09:46
Nadherne fuchsie ste tu ukazali.Ja pestujem jedine vonku,dari sa mi aj prezimovat.Teraz mam jeden štepik este vo vode,ale uz ma korienky.Kvitnu mi zatial tieto dve,cakam este na bielomodru.
tak potom pridaj fotot, som zvedava na tu bielo-modrú, taku som ešte nevidela :(
andersenka
16.06.10,09:50
niekedy som aj ja ako stredoškoláčka mala fuchsie, obyčajne, aj plnené...............ale akosi mi začali odchádzať, a odvtedy som veru žiadnu nemala..........premyšlam, že by som si nejakú kúpila :)
A ako sa o ne staráte v zime?
lusielaL
16.06.10,10:52
V zime ich mam v chladnejsej miestnosti a obcas polejem.Na jar zacnu vyhanat nove listky.
andersenka
16.06.10,10:59
V zime ich mam v chladnejsej miestnosti a obcas polejem.Na jar zacnu vyhanat nove listky.
takže v zime menej zalievania............no jedine v chodbe by som mohla mať..........aj ked tam veľmi chladno nie je. Chcem tam mať aj orchidky - cambriu,catleuy,dendrobko..........tak dufam,že to tam zvladnú.........

Takže musim kuknuť na trh nejaku peknu fuchsiu......
Iconka
16.06.10,13:10
andersenka, moje zimovali v komore v byte, kde je stale otvorene mikrovetranie a jedna zimovala v pivnici. Tu v pivnici som ani raz nepoliala a tie v komore fakt ojedinele a prezimovali vsetky.
vankusik29
16.06.10,14:32
Ahojte, prvy krat som videla Fuchsiu minuly tyzden na dovolenke v UK. Tam to rastlo ako kricek pri polnej ceste. Tento kricek mal asi 2 m. Myslim, ze je to dost odolna rastlina, lebo tam ju asi nikto nezazimuje ani neostriha na jesen. Kedze teploty tam nejdu nizsie ako -5 stupnov, chcem sa opytat ci by sa dala pestovat u nas na Slovensku normalne v zahrade a na zimu prikrit pilinami alebo zabalit do jutoveho vreca ako napriklad sipove ruze. Myslite, ze by prezila?
Anna123
17.06.10,07:24
Existuje aj mrazuvzdorná fuchsia, ale ja som ju ešte ani na trhu ani v kvetinárstvach nevidela, obyčajné fuchsie v zime určite von zamrznú.
arizona
17.06.10,07:24
Ahojte, prvy krat som videla Fuchsiu minuly tyzden na dovolenke v UK. Tam to rastlo ako kricek pri polnej ceste. Tento kricek mal asi 2 m. Myslim, ze je to dost odolna rastlina, lebo tam ju asi nikto nezazimuje ani neostriha na jesen. Kedze teploty tam nejdu nizsie ako -5 stupnov, chcem sa opytat ci by sa dala pestovat u nas na Slovensku normalne v zahrade a na zimu prikrit pilinami alebo zabalit do jutoveho vreca ako napriklad sipove ruze. Myslite, ze by prezila?
Zima v UK a SK sa nedá porovnávať.
Mne občas cez zimu vymrznú aj oveľa odolnejšie kvety, či kry, nieto ešte fuchsie (napr. chryzantémy, budleja dav. )
Záleží kde na SK bývaš, možno niekde na juhu sa Ti to podarí , musíš risknúť a vyskúšať.:confused:
O prezimovaní F. pozri tu, u odborníkov :
http://www.fuchsie-slovakia.org/prezimovanie.htm
andersenka
17.06.10,08:19
Existuje aj mrazuvzdorná fuchsia, ale ja som ju ešte ani na trhu ani v kvetinárstvach nevidela, obyčajné fuchsie v zime určite von zamrznú.
tú mrazuvzdornú mali na objednanie v starklovi...
Anna123
17.06.10,09:16
Ďakujem. A máte s mrazuvzdornou fuchsiou niekto skúsenosti?
janka67
17.06.10,09:18
tú mrazuvzdornú mali na objednanie v starklovi...

http://www.starkl.sk/?Esemeny_Id=UW01Z2JtZDRjQ2hJZVdOdGVFdDFiMzBuVUhSaG VTd2xJVDRzTnowPQ==

... ale či je skutočne mrazuvzdorná ... nemám skúsenosti ...
vankusik29
18.06.10,16:40
arizona, dakujem za link o prezimovani...
Iconka
22.06.10,14:24
dalsie kvitnu
lusielaL
22.06.10,16:19
Iconka,nadhera nemam slov.Ta bielomodra zacina kvitnut aj mne,ale nemam ich este take bohate ako Ty.
wagner
22.06.10,18:22
Takto kvitnú moje fuchsie
terezamaria
22.06.10,18:39
dalsie kvitnu


Iconka presne takú, akú si odfotila vpravo hore mám na balkóne. Výhonky sú ešte dlhšie ako Tvoje a kvetov je veľmi veľa. Je ale zaujímavé, že ju mám povesenú na východnej strane, kde je dopoľudnia, cca do 11 hodiny slniečko. Je stále pekná, nevadí jej prievan, mám z nej radosť.:)

Na Tvoje môžeš byť pyšná, sú prekrásne.:)
Iconka
23.06.10,03:44
tieto na fotkach su na severnej strane,to mam doma, ale v praci mam tiez na vychodnej ako ty, tiez som sa obavala slniecka, ze im ublizi, ale vsimla som si, ze tieto na vychodnej su cca o 2tyzdne popredu. Inak su aj fuchsie vhodne na juznu, dnes uz zozenies kadeco.
lusielaL
23.06.10,06:24
Tak som odfotila tu moju tretiu,po takej som dlho tuzila,uz aby bohatsie kvitli,u nas stale prefukuje,aj dnes studeny vietor tak mu to davam za vinu ze su take pomale.
lujza.j
23.06.10,16:00
...dievčatá máte prekrásne fuchsie:):);)
vankusik29
25.06.10,06:25
Asi pred dvoma tyzdami som videla fuchsie prvy krat v zivote. Teda zaujal ma hlavne kvet pretoze je nadherny. Nasla som tuto temu a zistila, ze fuchsie asi nie su moc vhodne do zahrady. Co sa ale nestalo. Predvcerom som zbadala v susedovej predzahradke, ze im tam cosi ide kvitnut do cervena a hla fuchsia. Ma tam take dva kricky asi pol metra vysoke, maju asi tam 5-6 cm hrube kmene, cize uz maju par rockov. Urcite su to tie mrazuvzdorne, takze uz viem odkial cerpat rady a skusenosti, popripade odrezok. Aj tak dakujem za tuto temu.
janka67
25.06.10,06:31
Rady a skúsenosti od susedov načerpaj a podeľ sa s nami na porade.:)
Zdenka175
17.09.10,11:40
Konečne mi zakvitla fuksia, čakala som celé leto.:)
vankusik29
27.09.10,12:26
V sobotu som si vsimla, ze sused svoje nadherne fuchsie z predzahradky vykopal. Tak predsa nie su mrazuvzdorne, ale normalne ich niekde zimuje, tak ako sa tu pisalo. Skoda mal ich nadherne rozkvitnute obsypane cervenymi kvetmi. Mohol ich tam este nechat :)
wabi
28.09.10,07:03
Zoznámil som sa s pani ktorá má viac ako 1000 druhov fuchsií a kúpil som si 3 sorty mrazuodolných s krásnymi vicfarebnými listami, tak dúfam že naozaj vydržia. Budúci rok musím potom zohnať zase také čo majú veľké kvety a pokúsim sa ich skrížiť...
Anna123
25.04.11,04:59
Dobrý deň, kde sa dajú kúpiť mrazuodolné fuksie? Aké máte skúsenosti s ich pestovaním. Ďakujem.
lujza.j
25.04.11,06:47
Dobrý deň, kde sa dajú kúpiť mrazuodolné fuksie? Aké máte skúsenosti s ich pestovaním. Ďakujem.

http://www.kvetyazahrada.sk/shop/shop.php?id=4
81janka
28.04.11,18:43
Mam prosbu, pomozte prosim. Po prvykrat som si zadovazila fuchsie a rada by som sa spytala, ci aj tieto rastlinky treba hned od zaciatku ztastipovat. Fuchsie som este nikdy nepestovala, mala som len petunky a sem-tam nejaky muskatik, moja mamina ich sice mavala, ale nikdy neboli take krasne, ako na vasich obrazkoch. Preto by ma zaujimalo, ci ich mam uz teraz zastipnut - maju uz puky a je mi ich luto, no schvalne som vyberala take, aby este velmi nekvitli, ak by nahodou bolo treba.... dakujem....
Iconka
28.04.11,18:49
ano, na zaciatku sa zastipuju, aby shustli a zmocneli
81janka
28.04.11,20:35
dakujem
vogue_san
02.05.11,19:02
chcela som sa s Vami poradit ako odstranovat uz zoschnute kvety. Kvet lahko odpadne aj sam, ale neviem ci mam odstranit aj tu malu stonku na ktorej vyrasta, skusala som to a niekedy sa mi podari odtrhnut aj listky okolo :( vopred dakujem za odpoved
arizona
02.05.11,19:05
odstrihni .-)
vogue_san
02.05.11,19:11
no citala som, ze sa maju kvety odstranovat aby tak nevycerpavali rastlinu, len som nevedela, ze ci len staci kvet odtrhnut alebo aj tu malu stonku.

Dakujem za odpoved, mam tu malu stonku teda odstrihnut, aj ked je este zelena hej? A ako to je s novymi pucikmi? Tam, kde sa odstrihnu uz asi nebude nic rasit nie?:o
gardenia
02.05.11,19:30
no citala som, ze sa maju kvety odstranovat aby tak nevycerpavali rastlinu, len som nevedela, ze ci len staci kvet odtrhnut alebo aj tu malu stonku.

Dakujem za odpoved, mam tu malu stonku teda odstrihnut, aj ked je este zelena hej? A ako to je s novymi pucikmi? Tam, kde sa odstrihnu uz asi nebude nic rasit nie?:o
Púčiky neodstrihuj, čo si ! - odkvitnutý kvet len odštipni so stopkou a všetko ostatné nechaj tak. Ináč, fuksie sú najradšej vonku, vnútri ich veľmi často napadajú molice a boj s nimi je veľmi ťažký. Stáva sa to hlavne v zime, keď ich musíme držať vnútri.
katalóg
03.05.11,09:18
V Tescu majú fuksie. Rastlinky majú cca 5 až 7 cm. Oplatí sa mi ich kúpiť? Uvažujem nad nim už niekoľko rokov. Mám polotieň. Nepýtam sa z finan čného hľadiska, cena je asi v norme, ale z praktického.
Anna123
03.05.11,09:29
Fuksie rastú ako kríček ale sú aj prevísajúce , mne sa páčia, volám ich aj tanečnice, ak máš vhodný priestor v zime /svetlú miestnosť s teplotou okolo 8-10 stupňov/ dobre prezimujú, v lete vyžadujú polotieň a ak ich prihnojíš kvitnú až do mrazov. Ja som chcela vyskúšať mrazuvzdorné, ale dozvedela som sa že v zime vydržia len do -10 stupňov a to sú u nás aj väčšie zimy.
katalóg
03.05.11,10:24
Fuksie rastú ako kríček ale sú aj prevísajúce , mne sa páčia, volám ich aj tanečnice, ak máš vhodný priestor v zime /svetlú miestnosť s teplotou okolo 8-10 stupňov/ dobre prezimujú, v lete vyžadujú polotieň a ak ich prihnojíš kvitnú až do mrazov. Ja som chcela vyskúšať mrazuvzdorné, ale dozvedela som sa že v zime vydržia len do -10 stupňov a to sú u nás aj väčšie zimy.
Ja by som radšej prevísajúce, ale na označení to asi nie je uvedené a farebnosť tiež nezistím, nie sú ešte kvety. Polotieň nemám čím obsadiť, begónie ťahavé sú iba tie väčšie druhy, tie obchádzam, drobné sa mi páčia.
Chcem fuksie do košov a na okná. Mne do mrazov vydržia surfínie. Tie pestujem roky. Ale najradšej ich kupujem na Flóre. Aj keď časť si vypestujem zo semien. Dá sa.
Ďakujem.
Anna123
03.05.11,10:33
Ja som si kúpila fuksie v baumaxe a boli označené, že sú prevísajúce aj akej farby budú kvety /dvojfarebné/. Boli tam štítky. Mám ešte aj od vlani začínajú pučiť /kríčkové/ tie vysadím do záhona. Niektoré kvety už mám von, ale ich idem popratať lebo hlásia mrazy.
81janka
03.05.11,13:08
Aj ja som kupovala v baumaxe - asi minulu stredu, hoci uz ani zdaleka nemali taky vyber ako pred velkou nocou, ked som tam kupovala petunky. Este sa mi vsak podarilo vybrat pekne. A v nedelu som bola kupit este mamine, a to uz nemali ozaj skoro nic - az som sa obavala, ze stitky, ktore oznacuju farbu kvetov, nebudu vzdy na svojom mieste. Tak trochu alibisticky som jej vybrala inu kombinaciu farieb (podla pucikov) :D, aby som si v jeseni od nej nastepila a o rok mala aj ine - ak sa mi podari prezimovat ich. Este nikdy som to totiz nerobila, preto sa v tejto suvislosti chcem vlastne spytat, ci aj fuksie si mozem namnozit ako povedzme muskaty a nechat ich v podobnych podmienkach prezimovat. Ak ich nastepim v jeseni, je mozne tesit sa z nich aj o rok? vdaka
2009
03.05.11,13:13
Aj ja som kupovala v baumaxe - asi minulu stredu, hoci uz ani zdaleka nemali taky vyber ako pred velkou nocou, ked som tam kupovala petunky. Este sa mi vsak podarilo vybrat pekne. A v nedelu som bola kupit este mamine, a to uz nemali ozaj skoro nic - az som sa obavala, ze stitky, ktore oznacuju farbu kvetov, nebudu vzdy na svojom mieste. Tak trochu alibisticky som jej vybrala inu kombinaciu farieb (podla pucikov) :D, aby som si v jeseni od nej nastepila a o rok mala aj ine - ak sa mi podari prezimovat ich. Este nikdy som to totiz nerobila, preto sa v tejto suvislosti chcem vlastne spytat, ci aj fuksie si mozem namnozit ako povedzme muskaty a nechat ich v podobnych podmienkach prezimovat. Ak ich nastepim v jeseni, je mozne tesit sa z nich aj o rok? vdaka

Toto by zaujímalo aj mňa. Tiež som si jednu kúpila ružovo fialovú. Doteraz som oštikovala púčky a kvety a od mája ju nechávam tak.. Dostanem ešte 2 ružové :)
Anna123
03.05.11,14:15
Áno fuksie sa dajú množiť z odrezkov, ktoré treba zasadiť koncom augusta alebo začiatkom septembra, aby do zimy dobre zakorenili a uložiť ich na svetlom a chladnom mieste do jari.
2009
04.05.11,02:12
Vďaka tento rok to s nimi skúšam 1x
andersenka
04.05.11,06:16
a ja som si z recesia kúpila semiačka fuksie.......z celeho balíčka mi ich asi "AŽ" 5 zišlo. Tak uvidím ako budú "napredovať"........
81janka
05.05.11,11:08
Áno fuksie sa dajú množiť z odrezkov, ktoré treba zasadiť koncom augusta alebo začiatkom septembra, aby do zimy dobre zakorenili a uložiť ich na svetlom a chladnom mieste do jari.
Dakujem pekne za odpoved, snad sa to podari aj na poprve...:D
Iconka
02.07.11,18:10
Zacinaju kvitnut aj fuchsie
81janka
04.07.11,12:05
Aj moje začínajú...(obr. č. 1), na 2. foto sú maminine (cez víkend pred dvomi týždňami).
Iconka
13.07.11,14:51
prave dnes 13.7.2011
rennka
16.03.12,07:36
Ahojte kvetinarky fuksii. Mam na Vas jednu otazocku. Min. rok som si prvy-x kupila fuksie. V zime som ich mala v tmavsej a chladnej pivnici 10-13 st., a zda sa ze prezili. Len na nete som nasla, ze na jar je nutny "spatny rez". co je to? o 1/2 som ich zrezala na jesen, teraz su vysoke asi okolo 15cm a rasia im male listocky. Mam ich zrezat, ak ano, ako, kolko? Dakujem za Vase odopovede.
Anna123
16.03.12,18:06
No keďže majú len 15 cm, tak by som ich už nestrihala, rašia, majú radi polotieň, neskôr ich môžeš prihnojiť...
wagner
16.03.12,19:37
Ahojte kvetinarky fuksii. Mam na Vas jednu otazocku. Min. rok som si prvy-x kupila fuksie. V zime som ich mala v tmavsej a chladnej pivnici 10-13 st., a zda sa ze prezili. Len na nete som nasla, ze na jar je nutny "spatny rez". co je to? o 1/2 som ich zrezala na jesen, teraz su vysoke asi okolo 15cm a rasia im male listocky. Mam ich zrezat, ak ano, ako, kolko? Dakujem za Vase odopovede.

Ja by som z nich zrezala tak 5 cm. Ja na jeseň nezrezávam, ale na jar nechám 5 - 10 cm konáre. Podľa veľkosti kvetu. Inak zrezávam dosť radikálne a vždy sú pekné. A samozrejme pohnojiť. Keď budú na svetle a v teplejšom prostredí, začnú rýchlo rásť.
halintoa
30.04.12,18:49
super nápad, myslím, že budem otravovať manžela, aby mi tiež navŕtal do stropu háčiky :)
Oliwa
08.06.17,08:04
Chtiac-nechtiac oživujem tému, do ktorej nikto 5 rokov ani nepáchol... ;):D To by malo znamenať, že všetkým Vašim fuchsiám sa darí... Tak poprosím o radu pre tie moje...
Celú tému som si prečítala /a nielen ju/, ale aj tak som zatiaľ nezistila, čo môže byť príčinou nerozkvitnutia pukov.
V pestovaní fuchsií som prváčka :) - kúpila som si ich tento rok prvýkrát, doteraz som odolávala... Mám dva druhy - plnokvetú ružovú a červeno-fialovú. Sú v závesnom kvetináči vonku na terase/takže miesta a vzduchu majú dosť/ na severo-východnej strane, nie sú v prievane, slniečko majú dopoludnia, majú zdravé zelené listy a sú samý puk, sú hnojené a neprepolievané. Sú obsypané pukmi, ktoré narastú do normálnej veľkosti, no keď majú už-už rozkvitnúť, nechce sa im a akoby začali vädnúť. Prvá várka pôvodných kvetov bola v pohode, aj druhá, len tento tretí "vrh" dospelých pukov stagnuje a neviem tomu prísť na koreň.
Rozmýšľala som, či náhodou v zemine nemohol byť nejaký škodca, ale to by sa hádam nedarilo ani listom a tie sú pekné pevné a sýtozelené...
Dnes som im skúsila dočasne zmeniť stanovište /keďže sa u nás po daždi podstatne ochladilo/, kde je viac slnka, tak uvidím, ale ak začnú zase horúčavy, budú musieť ísť z južnej strany preč... tam sa najviac darí plnokvetým muškátom, ktoré majú hrubšie listy...
A teraz, babo, raď... ;):):D
korela
08.06.17,09:05
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestujte-fuchsie-uspesne-10-praktickych-rad
má 1 200 druhov fuchsií, zrejme najväčší expert v cz a sk, má videá,
tiež mám prvý rok, kvety sú pekné, dá sa prezimovať http://loskutak.nova.cz/clanek/rostliny/zazimovani-fuchsii.html

dá sa aj množiť
http://www.pluska.sk/fotogaleria-zahradkar/?clanok=649102&foto=133839668_imgp6488.jpg
lujza.j
08.06.17,09:18
Fuksiu som nikdy nemala...na balkan kupujem obyc.muskatle....doma iba orchid.phale....ked sa zamyslim ako som sa o ne starala kedysi...striktne podla "knizky" a dnes je mi smiesno...uplne naopak....maju "mokre nohy" niektore mam iba korene zastrcene v sklenenej flaske...mali malo korenov..teraz puno...mozu ist do kochla....ine bez substratu...iba korene zakrutene v kochly stoja na keramzite a vo vode....a roky nehnojim a kvitnu cely rok....jedna v kuse treti rok....
Oliw...neviem ako dlho su u teba....stanoviste by som skusila zmenit iba jednej....casto by som ich nerusila...teda ja s orch.necestujem z okna na okno...nemaju radi ked ich rusim...potom ratam min.3tyzdne kym si zvyknu...a skusila by som nehnojit aspon na nejaky cas...ale to by som sa:)
Oliwa
08.06.17,09:51
Lui, mám ich od apríla. A sú v jednom kvetináči spolu... vymenila som im ráno miesto s muškátmi, či náhodou nechcú viac slniečka... keď bude páliť, budú musieť naspäť...
Tweety
08.06.17,09:53
Tiež som im neodolala asi pred dvoma rokmi. ALe vyschli mi aj napriek opatere a dostatočnej vlahy. U nás na lódžií je silné slnko skoro celý deň. Od apríla sa im darilo ale v tých horúčavách 7.-8. už uschýnali.
arizona
08.06.17,10:46
Ja mavam fuksie na terase,kde svieti iba skoro rano prve slniecko,inak je cely den v tieni. Terasa je zastresena,takze na nu ani neprsi.

Fuksia by mala byt ciastocne chranena pred vetrom a dazdom,lebo ma jemne kvietky,ktore by opadali.

Na prezimovanie potrebuje F. chladnu,svetlu pivnicu a obcasne poliatie.
Oliwa
08.06.17,11:10
Ari ;), moja taky tak :)... stanovište doteraz...