pepa78
17.05.08,18:28
Zdravím Vás, potrebujem poradiť. Chcem zriadiť po dohode s majiteľmi na troch pozemkoch právo prechodu a prejazdu na moj pozemok a výstavbu sietí. Ide o toto:

1. pozemok je moj - planujem na ňom stavať RD
2. pozemok je 1/3 moj, 1/3 idem odkupovať, 1/3 je neprededená a budúci možní majitelia...škoda reči
3. pozemok je práve v ded.konaní - majitelia prístupný
4. pozemok je tiež v ded.konaní - majitelia prístupný
5. pozemok je moj - idem predávať, ale bez zabezpečeného prístupu nemám šancu

Je možné v takomto právnom stave zriadiť spomenuté bremená? Alebo nechať spraviť geometrický plán na prístupovú komunikáciu?

ĎAKUJEM VÁM ZA PRÍPADNÉ ODPOVEDE
wagner
18.05.08,15:08
Treba počkať na ukončenie dedičského konania a až potom spísať a dať zaregistrovať na KN dohodu o zriadení vecného bremena práva prechodu. Až následne predať nehnuteľnosť.
pepa78
18.05.08,16:02
OK ale co s tou 1/3 na ktoru dedictsvo neni a pravdepodobne ani nebude, lebo mozni dedici nemaju zaujem...
wagner
18.05.08,16:13
Pokiaľ možní dediči nemajú záujem si ho vybaviť, tak sa im ponúkni, že im to vybavíš za tú protislužbu, že Ti potom tú nehnuteľnosť odpredajú. Ale daj si to na papier ako zmluvu o budúcej zmluve - poraď sa s právnikom o spôsobe zabezpečenia si tej nehnuteľnosti.
pepa78
18.05.08,16:18
Spytam sa takto....ak poznam z tych 10 dedicov polovicu a na ich meno podam ziadost o prejednanie novoobjaveneho dedictva a zbytok tam neuvediem, bude si tieto ostatne mena zistovat sud? Nejde mi o to ich vynechat zamerne, ale aspon o to, aby to bolo podane....btw s tou buducou Kup.zmluvou mas pravdu, jedno dedictsvo som uz vybavil a pani si vypytala taku sumu ze az...
wagner
18.05.08,20:26
Neviem či si súd bude zisťovať dedičov, asi nie. Treba zistiť všetkých dedičov a až potom môžeš začať vybavovať dedičské konanie. Tí dediči, čo ich poznáš, nevedia kto je ešte dedičom? Je to potrebné zistiť. Čím neskôr sa začne s vybavovaním dedičstva, tým horšie, lebo aj pamätníci zomrú a nebude Ti mať kto poradiť. Poznám z vlastnej skúsenosti. Je s tým veľa roboty, ale ak niečo chceš mať, tak musíš na tom robiť.;)
filka
22.05.08,07:28
Ja mam tiez otazku ohladom prava prechodu cez pozemok, mohli by ste mi povedat ci je mozne to zakomponovat priamo do najomnej zmluvy a ako to asi formulovat?
dakujem