vertigo
17.05.08,19:31
Ahoj.
mam takúto situáciu:
- bola založená spoločnosť s.r.o. nepeňažným vkladom ZI 1 mil
- táto spoločnosť v priebehu rokov postupne zvýšila ZI a aj ho znížila (oproti 413) na konečnú sumu 700 tis.
- posledné zníženie predstavovalo zníženie o 300 tis. teda súčasná výška ZI je 400 tis.
- momentálny stav je asi taký, že u nás v účtovníctve je vedený podiel 061 (je tam 99,70 % podiel) a to vo výške 700 tis.

- ja mám teraz za úlohu spätne zistiť čo sa udialo a prečo máme rozdiel
- z ktorej strany sa mám do toho pustiť?
- aké sú možnosti stanovenia hodnoty takéhoto podielu v obchodnej spoločnosti?
- možnosti opravy? je to 4 roky stará záležitosť
ďakujem
KEJKA
17.05.08,20:13
Ahoj.
............
- táto spoločnosť v priebehu rokov postupne zvýšila ZI a aj ho znížila (oproti 413) na konečnú sumu 700 tis.
- posledné zníženie predstavovalo zníženie o 300 tis. teda súčasná výška ZI je 400 tis.
- momentálny stav je asi taký, že u nás v účtovníctve je vedený podiel 061 (je tam 99,70 % podiel) a to vo výške 700 tis.
....................ďakujem
je to čudné a dávaš malo informácií.
"u vás v účtovníctve"..........znamená, že mate podiel v spoločnosti, ktorá postupne zvyšovala a znižovala zakl. imanie?
ZI spoločnosti nemá nič spoločné s 061.............
99.7% podiel na inej spoločnosti vedený na 061 nijako nevychádza na 700 tis.Sk.
atd atd..... zmätok.

základná odpoved na základnu otázku...ak spoločnosť zvyšovala u seba ZI tak ku každej zmene musí existovať zápis VZ, a ten sa dá získať. Podľa spôsobu riešenia zmeny treba overiť správnosť účtovania (určite nie cez 061).
vertigo
18.05.08,08:41
vďaka za odpoveď.
snažím sa z tohto prípadu aj ja vysomáriť. Tie sumy boli len ilustratívne a zaokrúhlené (pre jednoduchosť ?). Takže je to takto:
1.ja som v materskej spoločnosti, ktorá má vedený podiel v dcérskej spoločnosti s.r.o.
2.spoločnosť bola založená s počiatočným vkladom do ZI - 1 186 000,-
- vklad je v matke vedený na 061
3. v roku 1997 podľa výpisu z obchodného registra sa ZI zmenilo na 7 171 050,-
4.moja predchodkyňa upravila hodnotu podielu vedeného v matke (061) na hodnotu 7 171 050,- (toto je súčasný stav účtu 061A)
5. v roku 2004 opäť podľa výpisu z obchodného registra sa ZI znížilo na 1 000 000,-
- s.r.o. majetok nepredala (s.r.o. - dcéra účtovala zníženie 411 oproti 413)
6. vnútorná kontrola oddeleniu účtovníctva vytkla nedostatky v tejto oblasti.

Doplňujúce intormácie:
- informačný systém uchováva záznamy len 2 roky (máme ešte archív)
- doklady o týchto zmenách (rozhodnutia VZ) k dispozícii nemám, požiadala som dcéru aby mi dodali záznamy
- podľa môjho názoru v minulosti nepostupovala predchodyňa úplne korektne (ale závierka je overená audítorom, čo ma dostáva do pomykova)
KEJKA
18.05.08,08:53
kedže matka je 100%-ný vlastní, body 1, 2, 3, 4 sú správne.
zníženie v sro - rok 2004, treba vyžiadať z OR alebo od dcéry zápis VZ a súvisiace listiny. účtovanie 411/413 nie je obvyklé, ale nie je ani vylúčené. V takom prípade aj stav 061 je v poriadku - zodpovedá výške investície a tvorí zrejme súčet 411+413 u dcéry.
Záver - rozdiel na dohľadanie nevidím.
Podiel nie je 99,7 ale je 100%......nespomínaš spoluzakladateľa.
vnútorná kontrola nedostatky nešpecifikovala?
Audit si myslím dopadol dobre, lebo audítor potrebnú dokumentáciu asi dostal.
Takže o aký rozdiel sa vlastne jedná?
vertigo
18.05.08,09:22
1.vnútorná kontrola vytkla rozdiel v inventarizácii
- nepáči sa im, že podľa výpisu z OR je ZI 1 000 000 a matka má v účtovníctve vedených 7 171 050,-
2. dostala som len mailom od dcéry stručný prehľad účtovných prípadov ako oni postupovali
- doklady stále dohľadávame
3. Takže môžem zvoliť takýto postup?
- okrem zápisu z VZ rok 2004 by bolo vhodné si vyžiadať aj výkazy 2004
- ďalej získať aktuálne výkazy
- skontrolovať výšku VI (ak nedošlo k odpredaju majetku, výška by mala byť v poriadku)
4. ešte by som sa chcela uistiť:
- pri účtovaní podielu v obchodných spoločnostiach teda vychádzam z výšky VI?
- ak by došlo k odpedaju majetku a tiež zníženiu ZI (a aj VI) náležite účtujem aj príjem/výnos
- v prípade zníženia ZI (a aj VI) z dôvodu straty je to pre mňa náklad
5. Musím sa tiež priznať, že okrem toho, že som nováčikom na porade, nemám rozsiahlejšiu účtovnícku prax (mám nejaké skúsenosti z oblasti účtovania vo VS) ale v podstate sa s niektorými vecami v praxi stretávam prvý krát po škole.
KEJKA
18.05.08,09:40
061 v účto matky zostáva bez zmeny, ak ona ten OP nepredala, niet o čom.
Keby sa ZI v dcére znížilo kvoli strate, u matky by si účtovala opravnú položku. Asi nejde o tento prípad, kedže časť ZI bola iba preúčtovaná na 413.
Nerozumiem, o akom majektu stále píšeš.

Majetok = OP u matky........ len toto može ovplyvniť účtovanie na 061, A to v prípade, ak by sa zmenili v dcére vlastnícke podiely.
Ak majetok predáva dcéra...teda je pohyb v DM, pohľadávkach, zásobách.......to je jej podnikanie..... a 061 u matky neovplyvňuje.
No, nie je to celom pravda, ale všetky dalsie eventuality nie sú pre začiatočníkov. OP sa môže preceniť, k OP sa môže účtovať z rozhodnutia spoločnosti opravná položka.... ale to je zasa široká problematika.
a k tým poznámkam o strate, náklade výnose sa radšej nevyjadrujem....aj tak je to mimo témy.
vertigo
18.05.08,11:00
Ďakujem za radu a tiež ochotu, :)
snažila som na to ísť logicky a ten problém tam stále vidím. (príloha)
asi tomu len poriadne nerozumiem. kontrola vyžaduje adekvátne vysvetlenie. :mee:
betka
18.05.08,11:22
5. v roku 2004 opäť podľa výpisu z obchodného registra sa ZI znížilo na 1 000 000,-
- s.r.o. majetok nepredala (s.r.o. - dcéra účtovala zníženie 411 oproti 413)
6. vnútorná kontrola oddeleniu účtovníctva vytkla nedostatky v tejto oblasti.



Iba predvídam.
V minulosti bola tvorená 413: vkladom v hotovsti, na BU, mohlo byť niečo bezodplatne nadobudnuté (napr. majetok od spoločníkov, pričom sa nezvyšovalo ZI v ocenení ROC, nadobudnuté stavby, hnuteľné veci, pozemky od spoločníkov......) Učet 413 sa Vám naakumuloval. Možno sa spoločnosť rozhodla, že zvýši ZI použitím tohto fondu: 413/411.

ZA účtom 413 sa môže kdečo skrývať (napr. nás osobne banka žiada, pri znížení splátok úveru, aby sme 365, vyrovnali na úkor vl. imania, teda aby sme zvýšili VI a znížili cudzie zdroje krytia mejetku...)

Vaša spoločnosť teraz zrejme potrebuje spať získať 413, a tým pádom musia nejakým spôsobom ísť cez ZI, aby ho znížili.

Ďalšia možnosť: Nemohli ste v minulosti získať nenávratnú dotáciu, ak ste nedodržali podmienky jej poskytnutia, ktorá sa týka do roku 1999. Vtedy 413/346. A teda ak v spoločnosti namajú na účte 413 nič, potrebujú to z nejakých fondov vykryť.

Len tak moje úvahy.

Sledujte pohyb 413 v minulosti, dopátrate sa, k čomu potrebujete. (keďže bolo účtované v min. 413/411)
KEJKA
18.05.08,11:25
Nie, oni účtovali opačne 411/413.
Pôvodne ZI = 7 mil.Sk znížili na 1 mil.Sk.
Skutočne neobvyklé.
=================
k prílohe "problém"
- vychádzajúc z predpokladu, že hodnota podielu 100% sa stanoví zo ZI je potrebné urobiť náležitú opravu..........

tvrdím, že oprava nie je nutná. Z prílohy mi logicky vychádza alternatíva B ako správna. Preto aj prechádza auditom. Usudzujem aj z doterajších tvojich príspevkov.

Takže vklad do dcérskej spoločnosti bol vo výške 100% ZI, a kedže to povodne bolo 7,1 mil.Sk, tak matka túto hodnotu má na 061 a je to správna hodnota. Toto je jej dlhodobá investícia.
Následne dcéra podnikala, možno získala nejaké fondy, dotácie, možno tam boli iné dôvody pre zaúčtovanie 4 mil.Sk na stranu Dal účtu 413. Toto nie je podstatné .... je to výlučne záležitosť účtovníctva dcéry. vyžiadajte si podklady k 413 v účtovníctve dcéry, aby ste vedeli, čo tam je.

Zníženie ZI u dcéry sa prejavilo navýšením 413 o sumu zníženia, teda 6,1 mil.Sk. V zásade v tom chybu nevidím, tvrdíš, že to prešlo auditom, teda musel byť tento účtovný zápis preukázaný dokumentom. Že ho nemáš momentálne k dispozícii, nie je podstatné. Táto skutočnosť nemá však vplyv na to, že matka má stále 100% podiel v dcérskej spoločnosti a nemá to vplyv na to, že výška tej investície je 7,1 mil. Sk.

Hodnota obchodného podielu aspoň účtovná je podľa čísiel v prílohe 11,3 mil.Sk, zjednodušene, ked považujem ostatné účty za nulové (421, 428, 429, 427.... teda ostatné, ktoré vytvárajú VI spoločnosti).

Na záver
Ak sa dopátrate, čo predstavuje suma 4,2 mil.Sk na účte 413 a VZ sa rozhodne tieto prostriedky použiť, previesť napr. na nerozdelený zisk......
potom na základe uznesenia VZ, ak bude v súlade so zakl.listinou, tak potom je možne preúčtovať.
betka
18.05.08,11:33
Kejka, rozumiem zadaniu.
Len som zašla do minulosti, kedy boli ZI tvorené zrejme spôsobom 413/411. Môže byť.
Učtovníčka mala terza pohnútku to preúčtovať spať 411/413, na základe minulosti.

Audírom sa to nemusí zdať. Teraz treba sledovať pohyb 413, mohli znížiť ZI 411/413, a teraz môže niečo nastať, načo budú teraz čerpať 413......, aké budú pohyby, ....(napr. ju budú čerpať na stratu minulých rokov, uhrada straty v bežnom roku 413/431, .....alebo alebo alebo....môžeme vymyslieť čokoľvek.

Iba teraz odporúčam sledovať 413, ....., aké bude mať pohyby, nepôjde spol. dole vodou, lebo .....
KEJKA
19.05.08,11:40
Kejka, rozumiem zadaniu.
Len som zašla do minulosti, kedy boli ZI tvorené zrejme spôsobom 413/411. Môže byť.
Učtovníčka mala terza pohnútku to preúčtovať spať 411/413, na základe minulosti.
.....
stále nerozumiem, z čoho ti vyplýva, že účtovali tak ako píšeš.....?
betka
19.05.08,12:44
stále nerozumiem, z čoho ti vyplýva, že účtovali tak ako píšeš.....?

Kejka, iba predvídam, niekedy sa mi podarí čítať i minulosť :D, a dopátrať sa k spôsobu, akým bolo účtované v danej UJ určite nie je problem: xxx/411 (ja si myslím, že to bolo na úkor 413, ale to nie je podstatné, čo si myslím, ....., ozaj nechcem ani špekulovať, a vôbec, čo si myslím je mimotemy

................................. len odporúčam Vertigovi sledovať, čo sa bude diať teraz s touto vysokou 413. .......... a už sa nemešiem do témy, ............predvídam dopad, čisto teoreticky :rolleyes:;) ................a možno i Ty Kejka, ;)
vertigo
19.05.08,18:08
ďakujem :-)
certik
14.04.09,13:57
Ahojte. Mám takýto problém resp. prípad, s ktorým som sa ešte nestretla.
V dcérskej spoločnosti sa navýšilo ZI rozhodnutím VH. Neviem ako mám účtovať? Účtujem matku aj dcéru.
Matka:
rozhodnutie VH napr. 10tis 061/415
splatenie 415/221

Dcéra:
rozhodnutie VH napr. 20tis: 10tis 419/411xx
10tis 419/411xx
splatenie 221/419

Takto je to správne?
KEJKA
14.04.09,14:12
Ahojte. Mám takýto problém resp. prípad, s ktorým som sa ešte nestretla.
V dcérskej spoločnosti sa navýšilo ZI rozhodnutím VH. Neviem ako mám účtovať? Účtujem matku aj dcéru.
Matka:
rozhodnutie VH napr. 10tis 061/415 061/367
splatenie 415/221............................................. 367/221

Dcéra:
rozhodnutie VH napr. 20tis: 10tis 419/411xx10tis 419/411xx
splatenie 221/419 predpis 353/419.ae
splatenie 221/353
Takto je to správne?
prečo máš inak v matke a inak v dcére? Dcéra je len na 50%?
predpis aj splatenie je dané v Postupoch, prípadne v Cenigovej......
certik
14.04.09,14:37
Dakujem za odpoved. Sumy sú len ilustračné. Matka tam má 60%. Postupy som prešla ale veru účet 367 ma nenapadol.