janahl
17.05.08,22:56
Potrebovala by som poradiť ohľadne nadpočetných hodín. Základný uväzok je 23 hodín. Ja mám 2 nadpočetné hodiny - v pondelok. Keď nám dá riaditeľka napr. riaditeľské voľno, alebo si musíme zobrať dovolenku napr. počas polročných prázdnin/v piatok/ a ja si nadpočetné hodiny odučím v ten pondelok, nepreplatí ich s odôvodnením že som neodučila celý uväzok, teda 23 hodín. Je to správne?
rony
22.05.08,10:17
Nie je, ak vám neodpadne vyučovanie v ten deň, kedy máte nadpočetne hodiny, vtedy vám nadpočetné hodiny musia preplatiť.Teda napríklad máte nahlásené nadpočetné hodiny v stredu. V piatok je štátny sviatok a nepracuje sa. Vtedy máte mať nadpočetné hodiny preplatené. Ak ale sú prázdniny, riaditeľské voľno alebo akékoĺvek voľno vrátane školských akcií, ako výlet, lyžiarsky apod. a padne vám to na deň, kedy máte nadpočetné hodiny nahlásené,teda v našom prípade na stredu, vtedy vám ich nemôžu preplatiť. Preto je najlepšie dávať si nadpočetné hodiny na dni v strede týždňa, kedy neodpadáva vyućovanie, aby ste ich mali preplatené. Podotýkam, že nadpočetnymi hodinami môže byť až piata, šiesta, siedma hodina. Nie hodiny po 4. vyučovaciu hodinu.
judita1971
29.05.08,07:32
Podotýkam, že nadpočetnymi hodinami môže byť až piata, šiesta, siedma hodina. Nie hodiny po 4. vyučovaciu hodinu.


zaujala ma táto veta, prečo prácou nadčas môže byť iba piata, šiesta, siedma hodina ?

Máš oporu v zákone ? Ak učiteľ zastupuje učiteľa na prvej hodine nie je to práca nadčas? Pedagogickí pracovníci rozlišujú (ale len interne) prácu nadčas tzv. svoju a zastupovanie . Ale to len preto, aby sa vedelo, čo je práca nadčas nariadená zamestnávateľom z rozvrhu hodín, a čo je nariadené ako zastupovanie. Ale je to stále / pre mzdára/ rovnaká a tá istá práca nadčas.

Čo je prácou nadčas hovorí len zákonník práce, pre pedagogických zamestnancov je to zapracované v pracovnom poriadku pedagogických pracovníkov, ale môže to byť len v súlade so zákonníkom práce.
alaya1
30.05.08,18:53
zastupovanie chybajuceho ucitela a nadpocetne hodiny su dve odlisne veci.
judita1971
02.06.08,05:45
nie je to to isté. Robím v školstve personalistiku a mzdy už 15 rokov. Pojem - nadpočetná hodina - v zákonoch neexistuje. Je to práca nadčas. Prosím Vás dávajte adekvátne odpovede - nezavádzajúce. Ten kto sa tu obracia o pomoc čaká, že mu odpoviete správne. Neodpovedajte za každú cenu.

Učiteľovi je na začiatku školského roka daný jeho úväzok rozvrhom hodín. Rozvrhom hodín sa stanovuje aj práca nadčas nad stanovený úväzok učiteľa.
Aká je jeho miera stanovuje nariadenie vlády SR č. 238/2004 o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických pracovníkov.Podľa nej má učiteľ ZŠ základný úväzok 23 hodín týždenne. Ak má učiteľ 100% úväzok tak má odučiť 23 hodín týždenne. Ak učí podľa rozvrhu 25 hodín, 2 hodiny týždenne sú práca nadčas, čiže pri 4 týždňovom mesiaci to je 8 hodín práce nadčas za mesiac. Ak počas toho mesiaca mimo svojho úväzku ide na 1 hod. zastupovať učiteľa, ktorý je napr. na súťaži, tak je to pre ňho ďalšia hodina. Čiže ku koncu mesiaca má 5 hodín práce nadčas. Takže sa vyjadrujme v zmysle zákona - žiadna nadpočetná hodina neexistuje.
alaya1
02.06.08,16:40
Judita, ak tvoj prispevok patril mne, nechapem tvoju odpoved, nakolko som nic o praci nadcas nepisala, len som konstatovala urcitu skutocnost, ja sice nie som personalistka, no ucim uz 22 rokov-).
judita1971
02.06.08,17:48
:)alaya1, reagovala som na tvoj príspevok, kde si v tejto téme uviedla, že - zastupovanie chybajuceho ucitela a nadpocetne hodiny su dve odlisne veci.

Dôvod je taký, lebo to nie je pravda.Ale nechcela som sa ťa dotknúť. Chcela som len podať vysvetlenie. Preto sa nehnevaj. Teraz už viem, že si učiteľka s 22 ročnou praxou, vážim si tvoje skúsenosti. Viem, čo je to práca učiteľa. Moji skvokrovci boli celý život učitelia, manžel pracoval 10 rokov ako učiteľ.

V rámci reakcie na tvoj príspevok som však využila aj priestor, aby som podala aj vysvetlenie tým, čo sem kliknú. Lebo nie si sama, čo používajú tieto pojmy - nadpočetné hodiny, Veď aj celá táto téma má takýto názov.

:)Ty študuješ veci ohľadom tvojej profesie,/teraz máte nový školský zákon/:) ja ich musím vedieť pri mojej profesii, lebo nesmiem porušovať zákony a sama dobre vieš, že by sa nikomu nepáčilo, keby som robila chyby pri výplatách.Preto, ešte raz, nehnevaj sa na mňa za to-:)beriem PORADU ako rodinu, a ty si poraďáčka:)- rodina.
janoko
03.06.08,17:18
nechcem sa do toho miešať, ale judita1971 má 100% pravdu čo tu napísala. Aj čo sa týka pojmu - nadčasová práca (nie nadpočetná hodina), aj vysvetlenie, ktoré uvádza o platení nadčasovej práce. "janahl" má mať nadčasovú hodinu v danom prípade zaplatenú!!
A či môže byť nadčasová hodina len piata, šiesta, siedma hodina - neupravuje žiadny predpis, môže to byť len vnútorné nariadenie riaditeľa školy, ktoré nemá opru v žiadnej vyhláške.
Môžem to potvrdiť. Robil som zástupcu riaditeľa školy 17 rokov.
jojinkoh
07.06.08,17:20
Tiež pracujem v školstve už 25 r. Chcem sa spýtať "judity", ako je to s platením práce nadčas počas zúčastnenia sa športových súťaží, keď ma vyšle škola alebo počas účasti na "kurze na ochranu človeka a prírody"?
judita1971
07.06.08,19:40
Moja skúsenosť je taká, že väčšina takýchto akcií sa koná v pracovnom čase. Takže ak je niekto na takejto akcii v pracovnom čase nie je to práca nadčas. Učiteľ vykonáva v tom čase ostatnú činnosť súvisiacu s pedagogickou činnosťou.

- Piata časť, čl. 12, odst. 2 Pracovného poriadku, ktorý je zverejnený na stránke MŠ SR.:

Týždenný pracovný čas pedagogických zamestnancov pozostáva z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť, a z času, počas ktorého vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou. Rozsah vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti je ustanovený nariadením vlády SR č. 238/2004 Z. z. o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov (ďalej len „nariadenie vlády SR č. 238/2004 Z. z.“).


Poznámka : Týždenný pracovný čas v roku 2008 je 37,5 hodín.
emili21
02.10.09,08:25
Dobrý deň, vie mi prosím niekto poradiť či môžu mať riaditelia škôl preplatné nadčas za svoju nadpočetnú hodinu, teda nie, že niekoho zastupuje ale má 1 hodinu nad svoj základný úväzok. Ďakujem.
judita1971
02.10.09,09:44
§19 ods. 3 zákona č. 553 (http://www.porada.sk/t59570-553-tvorba-a-zuctovanie-opravnych-poloziek-k-dlhodobemu-majetku.html)/2003Z.z. hovorí:
Vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom, má funkčný plat určený s prihliadnutím na prácu nadčas.

Musíte si zodpovedať najprv na otázku : Je to riaditeľ školy, ktorý má právnu subjektivitu? Ak áno, platí pre neho § 19 ods. 3 zákona, lebo je štatutárny orgán. Ak škola nemá právnu subjektivitu tak sa mu prepláca.

Je jedno či ide o hodinu, ktorá je daná úväzkom, nad stanovený úväzok, alebo zastupovanie, stále je to podľa zákonníka práce a aj zákona o verejnom záujme práca nadčas.
pavlinka
16.09.11,07:32
Zástupca školy zakl. uväzok 11 hodín.Dve nadpočetné hodiny týždenne vypočítam ako 13/11 . Takýto zamestnanec je 1,18 zamestnanca v prepočítanom stave ?