EkoRenka
18.05.08,12:20
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ako zúčtovať stravné, ktoré si pri zahraničnej pracovnej ceste hradil zamestnanec. V hoteli mu vrámci ceny za izbu zohľadnili raňajky, potom si počas celého dňa stravu kupoval sám.
Otázka:
1 - priznáva sa mu stravné podľa zákona krátené o raňajky alebo dostene v plnej výške preplatené všetky náklady, ktoré mal na stravovanie počas celého dňa a stravné sa mu už rátať nebude?

2 - je z daňového hľadiska celkové preplatenie nákladov na stravovanie daňovým nákladom?

Ďakujem za odpoveď.
DanielaSL
18.05.08,12:02
Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ako zúčtovať stravné, ktoré si pri zahraničnej pracovnej ceste hradil zamestnanec. V hoteli mu vrámci ceny za izbu zohľadnili raňajky, potom si počas celého dňa stravu kupoval sám.
Otázka:
1 - priznáva sa mu stravné podľa zákona krátené o raňajky alebo dostene v plnej výške preplatené všetky náklady, ktoré mal na stravovanie počas celého dňa a stravné sa mu už rátať nebude?

2 - je z daňového hľadiska celkové preplatenie nákladov na stravovanie daňovým nákladom?

Ďakujem za odpoveď.
Odpoveď na prvú otázku....

Citujem zo zákona o cestovných náhradach:

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

Odpoveď na druhú otázku ....

Je to daňový výdavok, ale len vo výške, ktorú určuje zákon... nie nad limit.
SAIVI
18.05.08,12:06
časť stravného nad limit zaúčtuješ ako nedaňový výdavok
brčko
18.05.08,12:19
Vo vyššie spomínanom prípade treba podla mna tiež zamestnancovi preplatenú časť nad limit snanovený zákonom dodaniť vo výplate.

U nás sa poskytlo stravné len vo výške určenej zákonom. Zamestnanci bločky zo svojho celodenného stravovania nepredkladali, na to mali stravné. No a ako draho a kde sa stravovali, bola ich záležitosť.. Ak sa však ubytovanie nedalo zabezpečiť bez ranajok a v cene ubytovania boli aj ranajky, tak ich stravné sme znížili o sumu za ranajky (ak suma neprevyšuje 25% zo stravného) alebo sa stravné zníži o tých 25% (ak suma za ranajky predstavuje viac ako 25% zo stravného alebo suma za ranajky nie je vyčíslená) - vid § 13 ods.8 ZoCN.

Ak sa však vyskytli na sl. ceste výdaje typu "reprezentačné" - obedy s obchodnými partnermi, zaúčtovalo sa to ako repre - nedanový náklad.
EkoRenka
20.05.08,02:48
Všetkým Vám veľmi ďakujem.
Keď som sa totiž popýtala ekonómok po okolí, tvrdili mi, že všetky bločky na stravu bez ohľadu na to, koľko a ako draho sa zamestnanec stravoval, dávajú do daňových nákladov a nesposkytujú potom stravné podľa zákona.
Jeden mi dokonca povedal, že on vyhodí len vyslovene výdavky na reprezentáciu - konkrétne spotrebu alkoholu a ostatné rovno na 512!
Prajem pekný deň všetkým ekonomicky zúčastneným osobám:).
MartinkoK
30.07.08,10:44
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu, zamestnanec ide na pracovnú cestu - zahraničnú, podľa zákona o CN by mal dostať preddavok na PC. Ale ak zamestnanec tento preddavok nechce ide o porušenie zákona ak mu ho zamestnávateľ nevyplatí?
Potrebujem k tomu nejaké vyhlásenia zamestnanca alebo si mám zapracovať do internej smernice?
MartinkoK
30.07.08,11:17
Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu, zamestnanec ide na pracovnú cestu - zahraničnú, podľa zákona o CN by mal dostať preddavok na PC. Ale ak zamestnanec tento preddavok nechce ide o porušenie zákona ak mu ho zamestnávateľ nevyplatí?
Potrebujem k tomu nejaké vyhlásenia zamestnanca alebo si mám zapracovať do internej smernice?

Prosím nikto neporadí, dosť súrne to potrebujem.
Rozalka
30.07.08,12:13
Všetkým Vám veľmi ďakujem.
Keď som sa totiž popýtala ekonómok po okolí, tvrdili mi, že všetky bločky na stravu bez ohľadu na to, koľko a ako draho sa zamestnanec stravoval, dávajú do daňových nákladov a nesposkytujú potom stravné podľa zákona.
Jeden mi dokonca povedal, že on vyhodí len vyslovene výdavky na reprezentáciu - konkrétne spotrebu alkoholu a ostatné rovno na 512!
Prajem pekný deň všetkým ekonomicky zúčastneným osobám:).
:eek::eek::eek::eek:
Aj takto sa dá postupovať .... do prvej daňovej kontroly.
Chobot
30.07.08,12:34
Prosím nikto neporadí, dosť súrne to potrebujem.

Na toto sa trochu rôznia názory, ale ja som presvedčný (aj prax to potvrdzuje), že to nie je povinnosť dať zálohu, pokiaľ po ňu zamestnanec nepožiadal. Pozri si tieto diskusie:

http://www.porada.sk/t42862-zahr-cesta.html (Príspevok č. 30)

http://www.porada.sk/t79496-zahranicna-pracovna-cesta.html

http://www.porada.sk/t75598-zahranicna-sluzobna-cesta-v-slovenskych-korunach.html