xBORISx
18.05.08,12:27
Zdravim vsetkych!

Slovensky zivnostnik je platcom DPH a nakupuje tovar z EU za ceny bez DPH...na uzemi SR bude musiet do ceny tovaru zahrnut aj DPH, vsak? Ako sa moze zivnostnik dozadovat vratenia DPH? Ak to vobec je mozne....dakujem
Zoltán Kovács
18.05.08,10:34
Zdravim vsetkych!

Slovensky zivnostnik je platcom DPH a nakupuje tovar z EU za ceny bez DPH...na uzemi SR bude musiet do ceny tovaru zahrnut aj DPH, vsak? Ako sa moze zivnostnik dozadovat vratenia DPH? Ak to vobec je mozne....dakujem

Ak slovenský živnostník, platiteľ DPH, nakupuje tovar z EU od platiteľa DPH v inom členskom štáte, tak nakupuje bez DPH, a na Slovensku tento prípad je podriadený samozdaneniu. Čiže živnostník si dopočíta daň (DPH) aj na vstupe aj na výstupe. Z hľadiska voči štátnemu rozpočtu (DÚ) výsledný efekt je nulový.

Neviem kde chce živnostník dožadovať vrátenie DPH, keď nakúpil bez DPH.
SAIVI
18.05.08,10:36
ako platca DPH nakupuješ v rámci EU od zahraničných platcov DPH bez DPH. Faktúru zaúčtuješ a spravíš samozdanenie "+" "-" . Aku DPH chceš aby ti vrátili? ...ako platca DPH pracuješ s cenami bez dane.
xBORISx
18.05.08,11:22
Takto...ja tomu moc nerozumiem preto sa pytam :D Cize, ja sice nakupujem bez DPH ale ak to idem nasledne predavat u nas na slovensku tak musim z predajnej ceny odviest DPH nie? A o to sa mi rpedsa predrazi tovar...ci to chapem zle? :(
Zoltán Kovács
18.05.08,11:23
Takto...ja tomu moc nerozumiem preto sa pytam :D Cize, ja sice nakupujem bez DPH ale ak to idem nasledne predavat u nas na slovensku tak musim z predajnej ceny odviest DPH nie? A o to sa mi rpedsa predrazi tovar...ci to chapem zle? :(

Keď si platiteľom DPH, tak to je samozrejme, že k cene pripočítavaš DPH.
xBORISx
18.05.08,11:26
Cize ju pripocitam a tym to hasne hej? Ziadne naroky na nejake vratenie DPH ani podobne...hm...
KEJKA
18.05.08,11:29
ako platiteľ (nepoužívaj slovíčko "plátca") si povinný odvádzať DPH, ktorú si k svojej cene pripočítaš a ktorú ti ODBERATEľ ZAPLATí.
Čiže nedávaš zo svojho, iba dáš do štátu to, čo ti zaplatí zákazník. Takže aké vracanie?
xBORISx
18.05.08,11:34
No to mi je jasne, skusim modelovu situaciu...nakupujem tovar z nemecka, som FO zivnostnik platca DPH, kupim tovar v hodnote 1000sk a na Slovensku ho predam za 2000sk, cize platim z 2000sk 19% statu - je pravda ze mi ich zaplati sapotrebitel tych 1000sk navyse ale o 19% mi klesne zisk z daneho tovaru po zaplateni DPH...
mengel
18.05.08,12:01
neklesne ti nič - kúpiš bez DPH, predáš s DPH. Tých 19% nikdy nebolo tvojich, takže z nich nepočítaš zisk. tie sú jednoducho pridané pre štát.
xBORISx
18.05.08,12:07
A tedy kedy by prichadzalo do uvahy hovorit o vrateni DPH?
SAIVI
18.05.08,12:20
Ako platca DPH kúpiš tovar z EU od platcu DPH za 1000,- SK
Zaúčtuješ :
1.nákup tovaru 1000,-SK
2.vymeranie/odpočet DPH (19% z 1000,-Sk) prirátaš aj odrátaš (190,- SK + aj -)
...takže tvoje náklady sú len 1000,- Sk.

Až potom pri predaji toho tovaru tebou pri vystavovaní odberateľskej faktúry si stanovíš cenu (tvoja obstarávacia cena + to o čo si si ju navýšil) a k tomu prirátaš 19% DPH. Klient ti zaplatí predajnú cenu aj s DPH. DPH ale nie je tvoje, to priznáš na daňovom priznaní k dani z pridanej hodnoty a odvedieš štátu.
xBORISx
24.05.08,06:37
Este jedna vec by ma zaujimala...ako FO zivnostnik pri obchodovani s cudzinou ako platca DPH uctujem v podvojnon uctovnictve? Ci pri platcoch DPH je vzdy povinnost uctovat v podvojnom uctovnictve? Dakujem
cactus
24.05.08,08:43
Este jedna vec by ma zaujimala...ako FO zivnostnik pri obchodovani s cudzinou ako platca DPH uctujem v podvojnon uctovnictve? Ci pri platcoch DPH je vzdy povinnost uctovat v podvojnom uctovnictve? Dakujem
nemusiš účtovať v PÚ, nie je to povinnosť
VladoaKatka
24.05.08,11:09
Cize ju pripocitam a tym to hasne hej? Ziadne naroky na nejake vratenie DPH ani podobne...hm...

Nepíšeš odkedy si plátca DPH, ale ak si, tak musíš podávať daňové proznanie k DPH - teda nič nezhasne. Logického dôvodu, keď len nakupuješ a predávaš na Slovensku Ti musí vniknúť povinnosť odviesť DPH štátu, teda DÚ, nakoľko vždy je kladný rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a z toho vyplýva, že aj rozdiel DPH musí byť kladný. Ak by si vyvážal tovar, kde by si mal oslobodenie od DPH tam Ti môže vzniknúť za určitých okolností nárok na vrátenie,pozor - za určitých okolností.

nákup 100,- bez DPH
na to 19% DPH = 19,-
Tvoja pridaná hodnota 50,- bez dPH
predajná cena 150,- bez DPH
na to 19% DPH 28,50
DPH na výstupe 28,50
DPH na vstupe 19,00
Rozdiel 9,50 - toto musíš odviesť štátu

Ale lepšie by bolo, keby si absolvoval nejaký kurz,školenie o systéme fungovania DPH, alebo nechať si to vysvetliť od niekoho osobne, kto to vie, môže byť aj obchodník, vie ako na kalkuláciu cien a následnom pridaní DPH. Zdá sa mi, že problematiku DPH moc nepoznáš a tá veru je veľmi zložitá.
xBORISx
24.05.08,16:59
Veru neorientujem sa v tejto oblasti, skoro obec v nej nie som doma. celkovo budem musiet pri cenovej politike podniku dost pouvazovat nad DPH, ale aspon ze nie je povinnost mat podvojne uctovnictvo, i ked mesacne papierovacky s DPH ma asi neminu :)
Ok cize taky priklad...nakupim tovar z Nemecka za 1000sk, tu ho predavam za 1500sk bez dph ( tak je uvedena cena v cenniku ), v pripade ze nakupuje odo mna platca DPH je mu to jedno kedze moze ziadat stat o vratenie DPH a ked nakupuje neplatca DPH tak si jednoducho DPH prirata...mne vsak aj tak neodpada povinnost odviest DPH...cize moje iste peniaze su 500sk spravne?
xBORISx
25.05.08,12:05
???:D
Zoltán Kovács
25.05.08,12:12
Správne. Dodám, že keď budeš platiteľom DPH, tak tvoja cena bude 1500 + 285 (19% DPH) = 1785.
xBORISx
25.05.08,13:10
ano tak tak, dakujem za pomoc;)