honey333
18.05.08,21:52
Ahoj,moja otazka sa tyka kliestou...dufam,ze mi vie niekto poradit...Ja som mala v sebe klieste velakrat,vacsinou stale ked som v lese...Mala som aj pred tyzdnom jeden,priatel mi ho vybral,ale neslo to lahko...jeho hlava tam ostala,nedalo sa ho vybrat lahko,ale nakoniec ho vybral pinzetou...Teraz vsak mam na tom mieste opuchnutu kozu a cervene,akokeby tam bola vacsia vyrazka. Este som take nikdy nemalavacsinou to zmizlo hned po vybrati... Ma s tym niekto skusenosti? Mozem mat infekciu?
wagner
18.05.08,20:15
Radím ísť s tým k lekárovi a nečakaj. Bolerióza je veľmi rozšírená. Inak doporučujem na dezinfekciu Tree Olej, je veľmi účinný. Na dezinfekciu hoc akej rany, ale najmä kliešťa.:mad:
motylik7
19.05.08,04:34
Určite treba ísť čím skôr k lekárovi. Ja mám tiež boreliózu a prišli mi na ňu až oveľa neskôr len preto, že som si nevšímala poriadne všetky svoje ranky po kliešťoch. Teraz po dlhom čase som si ani nevedela spomenúť, akej veľkosti bol ten červený kruh okolo štípanca. Ale to je tiež individuálne a odvíja sa to od imunity, tú mám dobrú a preto ani ten kruh nebol nejaký výrazný. Borelióza ti napadne po čase všetky kĺby a kosti a môžeš skončiť aj na invalidnom vozíku (bez srandy). Preto bež čo najrýchlejšie k lekárovi. Ja som ju podceňovala, ale všetkého do času :( A najbližšie ked pôjdeš do hory, napchaj sa niekoľko hodín pred tým vitamínom thyamín (neviem či to dobre píšem). A má sa vraj nosiť tmavé oblečenie.
BXLmiami
19.05.08,09:46
Treba do dostatočne dlho preliečiť antibiotikami a po určitom čase spraviť vyšetrenie na Boreliozu.
robovi
20.05.08,07:58
Nemusi to vsak byt hned borelioza, zapal sa dostavi pri kazdom poskodeni pokozky. je to obranna reakcia organizmu. Tak ju neplaste. Treba navstivit lekara, ten ti pravdepodobne preventivne nasadi antibiotika proti zapalu a aj preto, ze borelioza sa v tomto stadiu da este preliecit, ale ked ma uz chronicku formu v pokrocilejsom stadiu, tak sa uz lieci len velmi tazko, a vlastne sa vtedy liecia len sekundarne nasledky choroby, bolest klbov, svalstva a pod.
ppaalloo
20.05.08,08:59
Nezlahcujte prosim, zapalenu pokozku v okoli po kliestovi treba okamzite ukazat lekarovi,ten musi nasadit antibiotika,dat VYSETRIT KRV!/nechcu to vzdy robit,je to drahe/.Ak sa to zanedba v zaciatkoch,je velky problem!!!Mam osobnu skusenost z liecenia v TRNAVE,liecenie robili na infekcnom oddeleni,kde to nepatri.Po neuspesnej liecbe len konstatovali skutkovy stav. Nastastie existuje internet a tam sme sa dozvedeli ze na liecenie je specializovane oddelenie v Statnej nemocnici v Bratislave,neurologicke odd,alebo hladaj borelioza na zozname.Velmi ustretovy pristup k pacientom,pri podozreni na ochorenie NEVAHAJTE!!!
kukurička
20.05.08,09:09
Tak klieštov som už mala tiež požehnane, keďže veľa chodievam na hríby a raz som mala aj boreliozu. Pamätám si, že kliešťa som vybrala pekne, ani som nemala po ňom ranku, ktorá svrbí, alebo je trochu zapálená. Už neviem po akej dobe a či vôbec na tom mieste, kde bol kliešť sa mi urobil taký kruh trochu tmavšej farby ako mám pokožku /dohneda/. Bola to borelioza, hneď mi nasadili antibiotiká, zobrali krv na pečeňové testy a brala som ich asi 6 týždňov a zase krv na vyšetrenie, no dopadlo to dobre.
Niekde som čítala, že je dobre si do topánok nasypať fenykel, to pekne vonia, ale trošku zo začiatku pichá, no dá sa to vydržať. Keď to mám v topánkach, tak kliešťa nechytím. Dávam si aj Indulónu - repelentnú. Ak je to miesto zapálené, to ešte nemusí byť Borelioza, ale je to obranná reakcia. Ja som veľa razy prišla na kliešťa až na druhý deň, keď ma miesto svrbelo. Lepšie by bolo, keby si si to dala pozrieť lekárovi.
BXLmiami
20.05.08,09:38
Nezlahcujte prosim, zapalenu pokozku v okoli po kliestovi treba okamzite ukazat lekarovi,ten musi nasadit antibiotika,dat VYSETRIT KRV!/nechcu to vzdy robit,je to drahe/.Ak sa to zanedba v zaciatkoch,je velky problem!!!Mam osobnu skusenost z liecenia v TRNAVE,liecenie robili na infekcnom oddeleni,kde to nepatri.Po neuspesnej liecbe len konstatovali skutkovy stav. Nastastie existuje internet a tam sme sa dozvedeli ze na liecenie je specializovane oddelenie v Statnej nemocnici v Bratislave,neurologicke odd,alebo hladaj borelioza na zozname.Velmi ustretovy pristup k pacientom,pri podozreni na ochorenie NEVAHAJTE!!!
Pokiaľ je zápal v okolí kliešťa,lekáry vzdy spravia Boreliozu,nie ale hned,pretože pokiaľ ťa poštípal kliešt pre týždnom,ešte nie sú protilátky.Takže treba počkať a preventívne preliečiť na mesiac antibiotikami a následne po čase si overiť,ako je to s pozitivitou na Borellie.Sledovanie boreliozy je na infekčných oddeleniach,tam to patrí,aj ked začína často kožný lekár,po potvrdení pozitivity patrí dispenzár na infekčné.Akurát už následky riešia neurologovia či reumatologovia.
Jara
20.05.08,10:44
Jednoznačne choď k lekárovi. Ja som pred rokom mala tento problém. V piatok sme boli v lese a aj keď sa stále snažíme pokontrolovať tak som ho nevidela. Všimla som si v nedelu ráno, že niečo mám na nohe také pichľavé, tak sme ho vybrali. Vydezinfikovali sme to miesto a nevenovala som tomu pozornosť. Nemala som žiaden opuch len malý červený fliačik. Asi o 3 týždne som mala strašné bolesti celého tela, ruky som nemohla dvíhať a tak zisťovali čo to asi je, no dosť to lekári pripisovali chrbtici, až náhodou na neurológiu mladučká lekárka sa ma pýtala či som nemala kliešťa. Ukazala som jej nohu, veď že tam nič nemám len taký malý ružový fliačik. Ona vravela, že stačili aj sliny a nemusím mať ani veľký fliačik ani opuch. Nasadila mi antibiotiká a zobrala mi krv na borelie a mala som to pozitívne. Po polroku som to preliečovala ale stále s tým chodím na kontroly. Bola som jej vďačná, bolesti boli skutočne veľmi silné, takže nechcem strašiť, ale istota je istota. Hneď choď na vyšetrenie. Veľa šťastia.
VERONIKA6
20.05.08,11:20
Tiež mám z detstva zlé skúsenosti s kliešťom, kedy som z kliešťa dostala zápal mozgových blán. Taktiež môj syn vtedy 17-ročný, mal kliešťovú encyfalitícu. Bol prvý deň prázdnin a pod kolenom si našiel klišťa, ktorého som mu vybrala . Večer odchádzal na prázdniny do Prahy. Po týždni mi babička volala, že má hnačky a teplotu, že s ním bola na pohotovosti a syna nechali v nemocnici na Bulovke. Stále som na neho myslela ako mu je a zrazu som si spomenula na toho kliešťa čo som mu doma vyberala a taktiež sa mi vynorili spomienky na to ako bolo mne, keď som mala zápal mozgových blán
z kliešťa. Ihneď som volala do tej nemocnice a povedala im o tom kliešťovi. Synovi hneď robili vyšetrenia a potvrdila sa kliešťová encyfalitída. Lekár mi ďakoval, že som im pomohla a hneď mu nasadili liečbu.
Tuko
06.09.11,14:12
Dobry den.Chcem sa spytat alebo nechat si poradit.Nemam ziadne typicke priznaky boleriozy ale pred nedavnom mi prestala fungovat trocha lava strana vare.Bol som u neurologa a on mi povedal ze to mam prechladnuty licny nerv aj priznaky omu nasvedcuju zacal som chodit na masaze a teraz sa mi zda ze sa to zhorsilo.Chcem sa spytat ci to moze byt az take daleke stabium alebo je to fakt len ten nerv.Lebo som nemal horucku.ziadne bolesti ani nic take az teraz toto.Dakujem.
petermikuláš
06.09.11,18:16
Dobry den.Chcem sa spytat alebo nechat si poradit.Nemam ziadne typicke priznaky boleriozy ale pred nedavnom mi prestala fungovat trocha lava strana vare.Bol som u neurologa a on mi povedal ze to mam prechladnuty licny nerv aj priznaky omu nasvedcuju zacal som chodit na masaze a teraz sa mi zda ze sa to zhorsilo.Chcem sa spytat ci to moze byt az take daleke stabium alebo je to fakt len ten nerv.Lebo som nemal horucku.ziadne bolesti ani nic take az teraz toto.Dakujem.

Rozhodne sa vráťte k neurológovi a žiadajte testy na myasteniu gravis.
Je to jednoduché vyšetrenie z krvi.
petermikuláš
06.09.11,18:21
Ahoj,moja otazka sa tyka kliestou...dufam,ze mi vie niekto poradit...Ja som mala v sebe klieste velakrat,vacsinou stale ked som v lese...Mala som aj pred tyzdnom jeden,priatel mi ho vybral,ale neslo to lahko...jeho hlava tam ostala,nedalo sa ho vybrat lahko,ale nakoniec ho vybral pinzetou...Teraz vsak mam na tom mieste opuchnutu kozu a cervene,akokeby tam bola vacsia vyrazka. Este som take nikdy nemalavacsinou to zmizlo hned po vybrati... Ma s tym niekto skusenosti? Mozem mat infekciu?

K lekárovi na testy lymskej boreliózy nemá význam ísť skôr ako o dva týždne po poštípaní kliešťom. Protilátky v krvi sa vytvárajú až po takomto čase. Ak si dáte urobiť testy skôr, môžu byť falošne negatívne.
BIZAL
06.09.11,19:02
Ahoj,moja otazka sa tyka kliestou...dufam,ze mi vie niekto poradit...Ja som mala v sebe klieste velakrat,vacsinou stale ked som v lese...Mala som aj pred tyzdnom jeden,priatel mi ho vybral,ale neslo to lahko...jeho hlava tam ostala,nedalo sa ho vybrat lahko,ale nakoniec ho vybral pinzetou...Teraz vsak mam na tom mieste opuchnutu kozu a cervene,akokeby tam bola vacsia vyrazka. Este som take nikdy nemalavacsinou to zmizlo hned po vybrati... Ma s tym niekto skusenosti? Mozem mat infekciu?

asi pred mesiacom som s tym bola u lekara....hlavicka mi ostala v nohe a otec mi doslova rozrypal nohu az som mala zimnicu kym ju vybral. mala som to velmi zapalene a napuchnute, isla som k lekarovi.
na ranu si treba davat antibiotikovu mast a okolo rany octanove obklady. takto to sledovat az po dobu 3 tyzdnov. pokial by sa zacal okolo rany tvorit hnedy flak, treba navstivit lekara a zacat cca 3 tyzdnovu liecbu boreliozy.
po dvoch tyzdnoch mi zapal a opuch zmizol. ak ta to svrbi-hoji sa
Zvalik
06.09.11,19:23
Dobry den.Chcem sa spytat alebo nechat si poradit.Nemam ziadne typicke priznaky boleriozy ale pred nedavnom mi prestala fungovat trocha lava strana vare.Bol som u neurologa a on mi povedal ze to mam prechladnuty licny nerv aj priznaky omu nasvedcuju zacal som chodit na masaze a teraz sa mi zda ze sa to zhorsilo.Chcem sa spytat ci to moze byt az take daleke stabium alebo je to fakt len ten nerv.Lebo som nemal horucku.ziadne bolesti ani nic take az teraz toto.Dakujem.

Ahoj Tuko. Nechcem Ťa strašiť, ale moja vtedy 6 ročná dcéra mala ochrnutú polovičku tváre, nehýbala ňou, bolesti nemala tiež, ale horúčku mala asi tak 2 dni. Obvodná nás poposielala na všetky vyšetrenia, boli sme na krčnom, ušnom a aj na očnom .... nevedeli z čoho, že asi z prievanu! Nepomohli žiadne mastičky, nič, nakoniec sme išli na infekčné kde sa po mesiaci /toľko trvalo, kým prišli výsledky/potvrdilo, že Mimi má boleriózu, takže nám hneď nasadili antibiotiká a okrem toho sme medzitým chodili na gymnastiku tváre vlastne také nejaké elektrické cvičenie dostávala... V tom období som jej nenašla žiadneho kliešťa a ani nejaké zvláštne fľaky. Chválabohu všetko to zabralo a Mimi je v poriadku. Takže ja by som Ti tiež radila dať si zobrať krv. Mimi
petermikuláš
07.09.11,08:52
Ahoj Tuko. Nechcem Ťa strašiť, ale moja vtedy 6 ročná dcéra mala ochrnutú polovičku tváre, nehýbala ňou, bolesti nemala tiež, ale horúčku mala asi tak 2 dni. Obvodná nás poposielala na všetky vyšetrenia, boli sme na krčnom, ušnom a aj na očnom .... nevedeli z čoho, že asi z prievanu! Nepomohli žiadne mastičky, nič, nakoniec sme išli na infekčné kde sa po mesiaci /toľko trvalo, kým prišli výsledky/potvrdilo, že Mimi má boleriózu, takže nám hneď nasadili antibiotiká a okrem toho sme medzitým chodili na gymnastiku tváre vlastne také nejaké elektrické cvičenie dostávala... V tom období som jej nenašla žiadneho kliešťa a ani nejaké zvláštne fľaky. Chválabohu všetko to zabralo a Mimi je v poriadku. Takže ja by som Ti tiež radila dať si zobrať krv. Mimi

Môžete mať infekciu spirochétami / teda boreliózu/ a vôbec nemusíte mať vedomosť kliešťa. Mnoho kliešťov sa prisaje a po chvíle odpadne, takže to nemusíte vôbec spozorovať. Stačí však keď Vás náhodou kliešť nainfikuje. Rovnako Vás môžu nainfikovať aj malé larvy kliešťov, tzv. nymfy a imagá, ktoré rovnako môžu prenášať boréliovú infekciu a sú tak maličké, že ich voľným okom nemáte šancu len tak uvidieť.
Kvaka
07.09.11,09:18
Dobry den.Chcem sa spytat alebo nechat si poradit.Nemam ziadne typicke priznaky boleriozy ale pred nedavnom mi prestala fungovat trocha lava strana vare.Bol som u neurologa a on mi povedal ze to mam prechladnuty licny nerv aj priznaky omu nasvedcuju zacal som chodit na masaze a teraz sa mi zda ze sa to zhorsilo.Chcem sa spytat ci to moze byt az take daleke stabium alebo je to fakt len ten nerv.Lebo som nemal horucku.ziadne bolesti ani nic take az teraz toto.Dakujem.
No v inej téme si písal, že si užíval aj antibiotika a že si mal problémy s chrbticou a po užívaní atb prešli.

Dobry den prajem.Pozeral som tu prispevky a neviem ci mam zapal toho nervu pretoze tu skoro vsetci pisete ze vas nieco boli,mna neboli nic ale mam problem a to taky ze ked sa smejem alebo pohybujem tak mi nefunguje 100% lava strana pusy.Neviem co s tym mam robit uz som bol u doktora a dal mi antibiotikaKLACID.Ale sa to nelepsi a tusim ani nehorsi.A este drobnost mal som problem z krizami zrejme zapal ako mi dal tie biotika sa to rapidne zlepsilo,za tyzden sa da povedat ze uz celkom super pohodicka a vraca sa to do normalu ale ta pusa nie.Neviem co mam robit ci cakat alebo co......

Takže môže to byť aj borelióza, zápal trojklanného nervu naozaj bolí, a niekto tu písal o problémoch s kĺbami pri borelióze, takže pýtaj sa na vyšetrenie alebo sa poraď s lekárom. Príznaky pozri aj tu:http://www.borelioza.sk/prejavy-infekcie.html
Po niekoľkých týždňoch, väčšinou však nie dlhšie než za 3 mesiace, sa môžu vyskytnúť rôzne prejavy postihnutia nervového, kardiovaskulárného a kĺbneho systému. Nervové príznaky zahrňujú bolesti hlavy, ztuhnutie šije, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny - a to hlavne tvárového nervu, bolesti v chrbte i v končatinách.