elzany
19.05.08,06:48
Prosím, vie mi niekto poradiť, ako zbaviť manžela užívacieho práva na byt, ktorý s nami nebýva v spoločnej domácnosti už 8 mesiacov a neprispieva na nájomné. Sme v rozvodovom konaní, je možné súčasne s rozvodom zažiadať o zbavenie jeho užívacieho práva na byt ???
Chobot
19.05.08,06:35
Prosím, vie mi niekto poradiť, ako zbaviť manžela užívacieho práva na byt, ktorý s nami nebýva v spoločnej domácnosti už 8 mesiacov a neprispieva na nájomné. Sme v rozvodovom konaní, je možné súčasne s rozvodom zažiadať o zbavenie jeho užívacieho práva na byt ???

Kým ste manželia, nemôžeš mu zrušiť užívacie právo. Toto právo mu dáva zákon o hlásení pobytu občanov, podľa ktorého mu nemôžeš zrušiť trvalý pobyt, pokiaľ ste manželia - § 7.

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) ...
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov 4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2,

Z hľadiska práva ste stále manželia, hoci žijete osobitne. A ešte taká otázka - ten byt je výlučne tvojím vlastníctvom, že mu chceš zrušiť užívacie právo? Alebo aj on je spoluvlastníkom (či už podielový alebo bezpodielový) bytu? Nespadá byt do BSM?
elzany
19.05.08,06:40
Tzn., návrh môžem podať až po rozvode ? Inak , áno byt máme v BSM.
Chobot
19.05.08,06:52
Tzn., návrh môžem podať až po rozvode ? Inak , áno byt máme v BSM.

Tak ani po rozvode nemôžeš podať návrh na zrušenie trvalého pobytu, lebo aj on je vlastníkom bytu a na základe vlastníctva má užívacie právo k bytu. To by si mohla jedine po rozvode, keby bol byt výlučne tvojím vlastníctvom.

Urobiť tak budeš môcť až potom, čo súd vykoná rozdelenie BSM a on už nebude vlastníkom bytu (napr. súd prikáže tebe vyplatiť jeho podiel).

Kým je on vlastníkom bytu, môže kedykoľvek prísť do bytu a nikto ho nemôže z neho vyhodiť.
elzany
19.05.08,06:56
Ďakujem za radu. Vidím, že mi neostáva nič iné, len počkať na rozvod a potom podať návrh na majetkové vysporiadanie.
jani7458
27.08.08,10:01
Dobry den vedel by mi niekto poradit - chcem podat navrh na zrusenie uzivacieho prava exmanzelovi, ktory s nami nebyva uz 6 mesiacov a na byt neprispieva.
Byt bol darovany detom darovacou zmluvou. Kedze su este malolete v konani ich zastupovali kolizni opatrovatelia.

Navrh na zrusenie uziv. prava mozem podat ja alebo kolizni opatrovnici deti?
prip. ake su vobec moznosti postupu.
Dakujem za opdoved
Chobot
27.08.08,10:06
Dobry den vedel by mi niekto poradit - chcem podat navrh na zrusenie uzivacieho prava exmanzelovi, ktory s nami nebyva uz 6 mesiacov a na byt neprispieva.
Byt bol darovany detom darovacou zmluvou. Kedze su este malolete v konani ich zastupovali kolizni opatrovatelia.

Navrh na zrusenie uziv. prava mozem podat ja alebo kolizni opatrovnici deti?
prip. ake su vobec moznosti postupu.
Dakujem za opdoved

U teba to vyzerá byť komplikovanejšie. Majiteľmi bytu sú deti, takže trvalé bydlisko okrem nich by tam mal mať ich zákonný zástupca - tým budeš asi ty, ak si ich dostala súdom priznané do opatery. Ak manžel nemá deti v opatere, nemá ani užívacie právo na byt, teda je možné mu zrušiť trvalé bydlisko.

Kto to ale podáva, tak to neviem. Možno by si na tento úkon mala aj ty právomoci, keďže si zákonným zástupcom detí. Skús to v ohlasovni odhlásiť ty, ak to akceptujú, tak je dobre. AK nie, tak to bude musieť urobiť kolízny opatrovník.
jani7458
27.08.08,10:56
Dakujem za skoru a nadejnu odpoved pre mna.
Skutocne ste ma potesili. Ak tomu spravne rozumiem staci zajst len na bytove a odhlasit mu trvale bydlisko lebo deti su zverene do opatery mne a vymenit zamok. Tymto by sa predislo aj podaniu navrhu na zrusenie uzivacieho prava.
Alebo by ho bolo treba podat aj tak?
Chobot
27.08.08,11:16
Dakujem za skoru a nadejnu odpoved pre mna.
Skutocne ste ma potesili. Ak tomu spravne rozumiem staci zajst len na bytove a odhlasit mu trvale bydlisko lebo deti su zverene do opatery mne a vymenit zamok. Tymto by sa predislo aj podaniu navrhu na zrusenie uzivacieho prava.
Alebo by ho bolo treba podat aj tak?

Nie na bytové družstvo, ale na ohlasovňu pobytu (predtým to robila polícia, teraz je to spravidla na miestnom/obvodnom úrade).

A zrušíš mu trvalý pobyt. Užívacie právo je niečo iné, nie je to totožné s trvalým pobytom, aj keď tieto veci spolu súvisia. Najprv si pozri túto diskusiu, tam som písal, čo je to užívacie právo:

http://www.porada.sk/t62427-uzivacie-pravo.html

AK má niekto užívacie právo k bytu, tak sa môže prihlásiť k trvalému pobyt, resp. nedá sa mu zrušiť trvalý pobyt.

Teda ak má tvoj ex-manžel nejaké užívacie právo k bytu, tak mu nemôžeš zrušiť trvalý pobyt.
jani7458
27.08.08,15:23
Dakujem za usmernenie, potom ma napadlo ze to robi(la) policia a na tlacive k zruseniu trv.pobytu je ohlasovna pobytu ...

No teraz mi zasa nie je jasne ze ci ex- moze mat nejake uzivacie pravo, kedze si pisal ze ak mi boli deti zverene do opatery tak on uz nema uziv. pravo ...v darovacej zmluve som nenasla nic o tom ze tu ma uzivacie pravo...
Vidim ze to je fakt dost kompilkovane...chcelo by to osobny pohovor s niekym fundovanym k tomuto konkretnemu pripadu.
Pojdem skusit na ten urad :o)
este raz dakujem! aspon som sa pohla trochu dalej...
IVAN33
12.01.09,13:48
Mám taký problém rodičia sú už rozvedený otec už rok neprispieva ani na domácnosť ani na hypotéku a majiteľmi bytu sú obidvaja, dá sa ho zbaviť užívacieho práva na byt ak áno tak akým spôsobom. A hypotéka bolo najprv na obidvoch teraz ju však spláca iba mama.
sarasara
12.01.09,23:04
Majiteľa nemožno zbaviť užívacieho práva. Majú tvoji rodičia už rozdelené BSM? Najlepšia je dohoda o rozdelení bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak sa nedohodnú, rozhodne na návrh jedného z nich súd. Je však lepšie sa dohodnúť, súd je drahý a trvá to dlho. Jednou z možností je aj návšteva právnika, ktorý si ich pozve, všetko im vysvetlí a dorieši celú záležitosť - aj to, čo sa týka vlastníctva a užívania bytu.