zuzanka222
19.05.08,10:18
Dobrý deň! prosím o Váš názor,ak si tovar, materiál ,SZČO nakupuje sám/výber z pokladne na nákup/tak ku bločku od dodáv.resp.predajcu,vypíše aj VPD,ide o to ,že kto má byť na VPD ako príjemca peňazí/teda ak je na VPD kolónka vyplatené komu/názor na toto je rôzny,/teda ak si vyberie peniaze z pokladne ,tak by tam mal byť on?alebo ten od koho tovar kúpil?dosť ma to zneistilo?môže mi na toto niekto odpovedať?
Tweety
19.05.08,08:20
Dobrý deň! prosím o Váš názor,ak si tovar, materiál ,SZČO nakupuje sám/výber z pokladne na nákup/tak ku bločku od dodáv.resp.predajcu,vypíše aj VPD,ide o to ,že kto má byť na VPD ako príjemca peňazí/teda ak je na VPD kolónka vyplatené komu/názor na toto je rôzny,/teda ak si vyberie peniaze z pokladne ,tak by tam mal byť on?alebo ten od koho tovar kúpil?dosť ma to zneistilo?môže mi na toto niekto odpovedať?
Samozrejme ten, kto peniažky vybral z pokladne a zaplatil.
tetrisss
19.05.08,08:50
Celkom dobre nechapem, co sa pytas, ale na vydavkovom bloku musi byt komu som tie peniaze vyplatila, cize napr. COOp Jednota, alebo XY, ale podla mna nie ja.
ZuzanaP
19.05.08,08:51
Ak tvoríme súhrnný doklad, tak je to trošku problém. Tiež používam meno toho, kto peniaze z pokladne prijal a za danú vec zaplatil, mali sme aj kontrolu a DÚ nemal námietky.
zuzanka222
19.05.08,08:57
AK som tomu porozumela ,tak na VPD má byť /vyplatené komu -,meno majteľa/,pretože ak zaúčtujem doklad ,tak v JÚ-program Alfa,a vytlačím si doklad ,tak mi napíše do kolónky -/vyplatené komu/napíše meno dpdávateľa teda od koho sa tovar kupoval/a nie toho kto peniaze vybral z pokladne.Pretože,ak by tam malo byť meno SZČO tak by to bol výber cez Pr.pol,alebo nie?
Jarka 1
19.05.08,09:25
Tak toto je moja večná dilema. Mám dve možnosti:
1. ako príjemcu napísať podnikateľa, čo je oveľa jednoduchšie, rýchlejšie
2. ako príjemcu pracne opísať údaje z dokladu z ERP vrátane IČO, IČ DPH ak ho ešte nemám v adresári. Aj to hľadanie v adresári zaberie nejaký čas.
Používam druhý, pracnejší spôsob. Ak mi niekto dokáže presne podložiť zákonom, že bez pochybností môžem používať prvý uvedený, budem veľmi rada.
Zaráža ma však, že v prípade, že doklad z ERP prinesie zamestnanec, nemám zábrany vystaviť VPD na jeho meno a nie na údaje o firme z dokladu. Tak isto nemám zábrany vystaviť VPD na podnikateľa v prípade súhrnného dokladu.
Prosím odpovie niekto s použitím zákona. Nestačí mi, že pri kontrole DÚ nemal námietky. Ďakujem
zuzanka222
19.05.08,10:57
No nie som z toho múdrejšia,ale súhlasím s odpoveďou od /Jarka1/,aj keď je to pracnejšie ale zdá sa mi to správne,myslím tým spôsob 2,ktorý si uviedla.P
Martin Mocko
19.05.08,11:14
Pri nákupe mat. alebo služieb, ku ktorým máme doklad z ERP predávajúceho podľa mňa je dôležitejší doklad z ERP a nie vypísaný VPD... Mnhohí podnikatelia to robia i tak, že nevypisujú k drobným nákupom VPH ale očísľujú priamo doklady z ERP ako výdavok. A taktiež som sa nestretol s DU, ktorý by mal s tým problém.
Z úplne logického hľadiska..na VPD je i podpisový záznam príjemcu hotovosti. A podľa mňa skutočným príjemcom a poskytovateľom služby alebo tovaru je predávajúci..a nie pokladník alebo nakupujúci podnikateľ.
Jarka 1
19.05.08,11:43
Pri nákupe mat. alebo služieb, ku ktorým máme doklad z ERP predávajúceho podľa mňa je dôležitejší doklad z ERP a nie vypísaný VPD... Mnhohí podnikatelia to robia i tak, že nevypisujú k drobným nákupom VPH ale očísľujú priamo doklady z ERP ako výdavok. A taktiež som sa nestretol s DU, ktorý by mal s tým problém.
Z úplne logického hľadiska..na VPD je i podpisový záznam príjemcu hotovosti. A podľa mňa skutočným príjemcom a poskytovateľom služby alebo tovaru je predávajúci..a nie pokladník alebo nakupujúci podnikateľ.

Ja osobne sa nestotožňujem s tým, že by som nevypísala VPD, ale len očíslovala doklad z ERP. Pri jeho preplatení z pokladne mám úbytok fin. prostriedkov v hotovosti a treba sledovať aj stav pokladne. Myslím, že podnikatelia, ktorí to aplikujú v praxi, nie sú účtovníci. Súhlasila by som, len ak pôjde o súhrnný doklad. Vtedy by som očíslovala doklady z ERP a vystavila jeden sumárny VPD.
Ten podpisový záznam na VPD podľa mňa netreba, ak je doklad z ERP.
tetrisss
19.05.08,11:44
Pri nákupe mat. alebo služieb, ku ktorým máme doklad z ERP predávajúceho podľa mňa je dôležitejší doklad z ERP a nie vypísaný VPD... Mnhohí podnikatelia to robia i tak, že nevypisujú k drobným nákupom VPH ale očísľujú priamo doklady z ERP ako výdavok. A taktiež som sa nestretol s DU, ktorý by mal s tým problém.
Z úplne logického hľadiska..na VPD je i podpisový záznam príjemcu hotovosti. A podľa mňa skutočným príjemcom a poskytovateľom služby alebo tovaru je predávajúci..a nie pokladník alebo nakupujúci podnikateľ.
Tak, aj mne sa z logickeho dovodu zda spravne, vsak nie je dolezite kto to zaplatil, ale komu a preco. Od roku 1992 tak vypisujem vydavkove bloky a nikdy mi nenapadlo inak.
Ale vydavkove bloky poctivo vypisujem.
Jarka 1
19.05.08,12:25
Netvrdím, že machinak a tetrisss nemôžete mať pravdu. Dokonca by som to tak rada robila aj ja. Len mám stále akúsi brzdu, že by som si to nevedela oprieť o §, ak by kontrola oponovala. Tak dajte prosím, niekto z poraďákov odpoveď v podobe zákona a §.
Dúfam, že sa niekto nájde, lebo mám pocit, že všetky debaty na túto tému sa skončili dvomi názormi. Alebo som niečo prehliadla?
Denda
19.05.08,13:20
Pri nákupe mat. alebo služieb, ku ktorým máme doklad z ERP predávajúceho podľa mňa je dôležitejší doklad z ERP a nie vypísaný VPD... Mnhohí podnikatelia to robia i tak, že nevypisujú k drobným nákupom VPH ale očísľujú priamo doklady z ERP ako výdavok. A taktiež som sa nestretol s DU, ktorý by mal s tým problém.
Z úplne logického hľadiska..na VPD je i podpisový záznam príjemcu hotovosti. A podľa mňa skutočným príjemcom a poskytovateľom služby alebo tovaru je predávajúci..a nie pokladník alebo nakupujúci podnikateľ.
Dávam do pozornosti §6 ods.1,2 a §10 Zákona o účtovníctve. Vo Vašom prípade je účtovným dokladom výdavkový doklad a nie doklad z ERP. Doklad z ERP predávajúceho deklaruje účtovný prípad, označenie účastníkov.
Jarka 1
19.05.08,13:44
Dávam do pozornosti §6 ods.1,2 a §10 Zákona o účtovníctve. Vo Vašom prípade je účtovným dokladom výdavkový doklad a nie doklad z ERP. Doklad z ERP predávajúceho deklaruje účtovný prípad, označenie účastníkov.

Preštudovala som uvedený §6 a §10.Ešte stále sa mi celkom nerozsvietilo. Znamená to, že ak doklad z ERP predávajúceho deklaruje označenie účastníkov, potom je úplne v poriadku ak do VPD ako dodávateľa a zároveň aj odberateľa napíšem adresu podnikateľa? Alebo ako druhého účastníka, teda dodávateľa napíšem firmu uvedenú na doklade z ERP?
Veľmi prosím o odpoveď, nech už v tom mám konečne úplnú istotu. Ďakujem.
Dav
19.05.08,14:28
Pridám svoj spôsob. VPD vypisujem na firmu, ktorej platím peniaze. 1. účastník je firma, z ktorej pokladne sa peniaze vyberajú a 2.účastník je firma, ktorej sa peniaze vyplatili. Pokiaľ chcem mať podchytený úbytok peňazí z pokladne, kým mi slečna XYová z kancelárie zakúpi kancelársky papier, vypíšem doklad na ňu s textom záloha na nákup materiálu, vypíšem príjmový, vrátená záloha XYová, a výdavkový za kancelársky papier. Predsa keď budem účtovať ten výdavkový pokladničný doklad, tak zamestnanec slečna XYová nie je platca DPH, a teda nemám si ako odpočítať DPH. Ani slečna XYová nepodniká, nemá oprávnenie na to, aby mi predala ten papier. Oporu v zákone mám len "označenie účastníkov"
Jarka 1
19.05.08,15:15
Pridám svoj spôsob. VPD vypisujem na firmu, ktorej platím peniaze. 1. účastník je firma, z ktorej pokladne sa peniaze vyberajú a 2.účastník je firma, ktorej sa peniaze vyplatili. Pokiaľ chcem mať podchytený úbytok peňazí z pokladne, kým mi slečna XYová z kancelárie zakúpi kancelársky papier, vypíšem doklad na ňu s textom záloha na nákup materiálu, vypíšem príjmový, vrátená záloha XYová, a výdavkový za kancelársky papier. Predsa keď budem účtovať ten výdavkový pokladničný doklad, tak zamestnanec slečna XYová nie je platca DPH, a teda nemám si ako odpočítať DPH. Ani slečna XYová nepodniká, nemá oprávnenie na to, aby mi predala ten papier. Oporu v zákone mám len "označenie účastníkov"

Najprv som chcela pridať súhlas, ale potom som zháčila. Ak robím súhrnný doklad, tak vtedy nepíšem 2. účastníka podľa ERP, ale podnikateľa. A aj tak je nárok na odpočet DPH. Že by som si predsa len mohla to vypisovanie VPD uľahčiť? Prosím, vyjadrí sa ešte niekto?
Rozalka
19.05.08,18:21
Pri nákupe mat. alebo služieb, ku ktorým máme doklad z ERP predávajúceho podľa mňa je dôležitejší doklad z ERP a nie vypísaný VPD... Mnhohí podnikatelia to robia i tak, že nevypisujú k drobným nákupom VPH ale očísľujú priamo doklady z ERP ako výdavok.
:eek::eek::eek:
Tak s tým, že sú očíslované paragóny (vtedy ešte o ERP sa ani nechyrovalo) do poradia ako pokladničné doklady, som sa stretla naposledy v r. 1991, ale vtedy aj príručky na účtovníctvo začínali vetou: K vedeniu účtovníctva vám stačí zošit za 1,- Kčs. :rolleyes:
Martin Mocko
20.05.08,04:54
Dávam do pozornosti §6 ods.1,2 a §10 Zákona o účtovníctve. Vo Vašom prípade je účtovným dokladom výdavkový doklad a nie doklad z ERP. Doklad z ERP predávajúceho deklaruje účtovný prípad, označenie účastníkov.

Keď je to tak...tak potom nevidím dôvod dávať doklady z ERP do účtovníctva. Načo potom? Keď stačí vypísať vlastný VPD a daňový úrad mi uzná i náklad i DPH :eek:
Denda
20.05.08,05:55
Keď je to tak...tak potom nevidím dôvod dávať doklady z ERP do účtovníctva. Načo potom? Keď stačí vypísať vlastný VPD a daňový úrad mi uzná i náklad i DPH :eek:
Jedna rada na nezaplatenie, jedno dobré školenie a uzrejmíte si pojmy účtovný záznam, účtovný doklad, účtovný prípad, účtovný zápis - §10 a ďalšie Zákona o účtovníctve. Školenia na postupy a zákon o účtovníctve sú v ponuke aj tu na porade - v blogu videoškolenia http://www.porada.sk/view.php?pg=skusdoba
zuzanka222
20.05.08,08:17
Dobrý deň.,ďakujem za vaše názory ,vidím,že nie som sama ,ktorej to nieje celkom jasné,a musím sa priznať ,že po prečítaní vašich názorov,nie je to aj tak jednoznačné.tak skúsim si vypočuť videoškolenie.,ale skôr sa prikláňam k názoru,je na VPD má byť uvedený ten kumu vyplatím,bude dodávateľ.Ak by ešte mal niekto názor prosím nech napíše.
ekopo
20.05.08,08:41
Martin Mocko
20.05.08,09:19
Zaslal som dopyt na DRSR...ked pride, tak ho sem zverejnim, nech v tom mame konecne jasno
antiny
21.05.08,05:28
je jedno či tam budete písať toho kto tie peniaze vybral z pokladne (treb.majiteľ) alebo či názov obchodu. Dôležité je to robiť celý účtovný rok rovnako a nie raz tak a raz tak.

poprípade to vyriešite zálohou a potom jej následným vyúčtovaním + vrátením rozdielu - budete mať viac VPD a PPD
antiny
21.05.08,05:34
kontrola z DÚ Vám toto určite nevytkne
u mňa nemali námietky
monyka
21.05.08,07:27
trošku sa pridám k téme VPD

1) prijali sme platbu od klienta cez poštu, na VPD ako vyplatené komu dávame konkretne toho klienta elebo poštu.
2) opačný prípad - vrátili sme platbu klientovi, na VPD bude klient alebo pošta (Pošt.podaci harok typu H)
zatiľ som dala klienta, aj keď uhrádzame faktúry cez poštu dávam obch. partnera nie poštu, je to tak dobre?

3) keď nakupime PHL napr. na cerpacej stanici Slovnaft ale partner je niekto iný, kto nám to predal, koho uvedieme na VPD? (na niektorých býva že služby označ. napr. F predáva partner...)
Ďakujem.
Tweety
21.05.08,07:30
trošku sa pridám k téme VPD

1) prijali sme platbu od klienta cez poštu, na VPD ako vyplatené komu dávame konkretne toho klienta elebo poštu.
2) opačný prípad - vrátili sme platbu klientovi, na VPD bude klient alebo pošta (Pošt.podaci harok typu H)
zatiľ som dala klienta, aj keď uhrádzame faktúry cez poštu dávam obch. partnera nie poštu, je to tak dobre?

3) keď nakupime PHL napr. na cerpacej stanici Slovnaft ale partner je niekto iný, kto nám to predal, koho uvedieme na VPD? (na niektorých býva že služby označ. napr. F predáva partner...)
Ďakujem.
1. klienta
2. klient
3. meno zamestnanca,alebo SZČO ktorý PHM nakúpil
monyka
21.05.08,09:42
3. myslím nie kto vyhotovil doklad, ale koho uvediem ako vyplatené komu (firma od kt. sme kúpili PHL). Chápeme sa? či Slovnaft alebo pod ním ešte obch. partner
jana007
21.05.08,09:53
Ja na VPD vypisujem firmu, ktorá vystavila bloček, to znamená SLOVNAFT, Drogéria, Papiernictvo atď. Mala som kontrolu z DÚ a nepovedali na to nič.
tetrisss
21.05.08,15:37
Neviem, pre mna je toto uvazovanie okolo toho nelogicke, vsak hore je moja firma vo vydavkovom doklade a podla mna v kolonke komu je logicky moj dodovatel. Mala som uz dve danove kontroly, ale nikto mi to nevytkol. Cize pisem do tejto kolonky toho, komu som skutocne zaplatila.
Rozalka
21.05.08,16:56
Na výdavkovom pokladničnom doklade musí byť podpis príjemcu peňazí. Ak je "príjemcom" Slovnaft, OMV, Tesco atď. KTO TEN DOKLAD PODPÍŠE??? Z toho vyplýva, že príjemcom je zamestnanec (podnikateľ, majiteľ...), ktorý doklad predložil do pokladne na zúčtovanie.
tetrisss
21.05.08,17:24
S tym suhlasim, ale stalo sa uz niekomu, ze by sa nad mnou opisanym sposobom vyplnenym vydavkovym dokladom niekto kompetentny pozastavil? Podla logiky predsa peniaze nie su vynalozene na mna, ale na to, na co skutocne su pouzite a to nie je podnikatel, okrem niektorych specifickych pripadov, ako napr. osobna spotreba.
Muška
21.05.08,17:52
čítali ste?? http://www.porada.sk/733240-post20.html

Myslím, že už ďalšiu "Ameriku" neobjavíme :D
Dav
21.05.08,17:59
Zaslal som dopyt na DRSR...ked pride, tak ho sem zverejnim, nech v tom mame konecne jasno
Počkáme si. Zase je výsledok diskusie 50:50.
Martin Mocko
05.06.08,10:42
Odpoveď som dostal, tak nech sa páči:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové
riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pri uplatňovaní výdavku ako položky znižujúcej základ dane musí byť na
daňové účely splnená základná podmienka daňovej uznateľnosti podľa §
2 písm.i) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších
predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?), a to podmienka, že výdavok
musí byť preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a
udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo
zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 cit. zákona. Výdavok
súčasne musí vecne a časovo súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi).
Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov
samostatne, v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník
dosahuje zdaniteľné príjmy.
K problematike účtovného dokladu uvádzame, že náležitosti, ktoré
musí obsahovať účtovný doklad, vymedzuje ustanovenie § 10 zákona
č.431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov /ďalej len
?zákon o účtovníctve?. Účtovný doklad je teda preukázateľný účtovný
záznam, ktorý musí obsahovať jednak slovné a číselné označenie
účtovného dokladu, obsah účtovného prípadu a označenie jeho
účastníkov, peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a
vyjadrenie množstva, ďalej dátum vyhotovenia účtovného dokladu, dátum
uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie, označenie účtov,
na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z
programového vybavenia.
Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez
zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to
tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu
spôsobom podľa § 8 ods.5.
K problematike vypisovania výdavkových pokladničných dokladov
uvádzame, že táto povinnosť účtovnej jednotke vyplýva z ustanovenia § 10
zákona o účtovníctve.
Ak účtovný doklad spĺňa náležitosti podľa vyššie uvedeného, v
takomto prípade je aj na daňové účely akceptovaný.
Váš dopyt:
Dobry den.
Podnikatel (nie je dolezite ci uctuje v sustave PU alebo JU) zaznamenava svoje
vydavky, ktore sluzia na dosiahnutie prijmu. Ako doklad k tymto vydavkom mu
sluzi doklad z ERP od dodavatela tovaru alebo sluzby (drobne nakupy, nakup PHM a
podobne). Moj dopyt ma dve otazky:
1. Musi uctovna jednotka k svojim vydavkom (dokladom z ERP) vypisovat vydavkove
pokladnicne doklady (VPD)? Alebo staci v uctovnictve iba ocislovat doklady z ERP
a nepouzivat i vydavkove pokladnicne doklady.
2. Ak ano, ktora osoba ma byt zapisana na VPD ako platitel? Pokladnik, resp.
osoba, ktora fyzicky nakupuje tovar alebo sluzby? Alebo firma predavajuceho
podnikatela?

Moja poznámka k téme: pokiaľ doklad z ERP obsahuje náležitosti §10, tak netreba vypisovať VPD. K štandardnému VPD stačí odplniť označenie účastníkov a podpisové záznamy a je to OK... alebo sa mýlim?
Tweety
05.06.08,10:52
Odpoveď som dostal, tak nech sa páči:

K problematike vypisovania výdavkových pokladničných dokladov
uvádzame, že táto povinnosť účtovnej jednotke vyplýva z ustanovenia § 10
zákona o účtovníctve.
Moja poznámka k téme: pokiaľ doklad z ERP obsahuje náležitosti §10, tak netreba vypisovať VPD. K štandardnému VPD stačí odplniť označenie účastníkov a podpisové záznamy a je to OK... alebo sa mýlim?

A čo tento modrý úsek z odpovede DÚ? Tu je to jasne uvedené, že PD musía byť.
evina
05.06.08,10:53
Odpoveď som dostal, tak nech sa páči:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové
riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pri uplatňovaní výdavku ako položky znižujúcej základ dane musí byť na
daňové účely splnená základná podmienka daňovej uznateľnosti podľa §
2 písm.i) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších
predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?), a to podmienka, že výdavok
musí byť preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a
udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo
zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 cit. zákona. Výdavok
súčasne musí vecne a časovo súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi).
Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov
samostatne, v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník
dosahuje zdaniteľné príjmy.
K problematike účtovného dokladu uvádzame, že náležitosti, ktoré
musí obsahovať účtovný doklad, vymedzuje ustanovenie § 10 zákona
č.431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov /ďalej len
?zákon o účtovníctve?. Účtovný doklad je teda preukázateľný účtovný
záznam, ktorý musí obsahovať jednak slovné a číselné označenie
účtovného dokladu, obsah účtovného prípadu a označenie jeho
účastníkov, peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a
vyjadrenie množstva, ďalej dátum vyhotovenia účtovného dokladu, dátum
uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie, označenie účtov,
na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z
programového vybavenia.
Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez
zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to
tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu
spôsobom podľa § 8 ods.5.
K problematike vypisovania výdavkových pokladničných dokladov
uvádzame, že táto povinnosť účtovnej jednotke vyplýva z ustanovenia § 10
zákona o účtovníctve.
Ak účtovný doklad spĺňa náležitosti podľa vyššie uvedeného, v
takomto prípade je aj na daňové účely akceptovaný.
Váš dopyt:
Dobry den.
Podnikatel (nie je dolezite ci uctuje v sustave PU alebo JU) zaznamenava svoje
vydavky, ktore sluzia na dosiahnutie prijmu. Ako doklad k tymto vydavkom mu
sluzi doklad z ERP od dodavatela tovaru alebo sluzby (drobne nakupy, nakup PHM a
podobne). Moj dopyt ma dve otazky:
1. Musi uctovna jednotka k svojim vydavkom (dokladom z ERP) vypisovat vydavkove
pokladnicne doklady (VPD)? Alebo staci v uctovnictve iba ocislovat doklady z ERP
a nepouzivat i vydavkove pokladnicne doklady.
2. Ak ano, ktora osoba ma byt zapisana na VPD ako platitel? Pokladnik, resp.
osoba, ktora fyzicky nakupuje tovar alebo sluzby? Alebo firma predavajuceho
podnikatela?

Moja poznámka k téme: pokiaľ doklad z ERP obsahuje náležitosti §10, tak netreba vypisovať VPD. K štandardnému VPD stačí odplniť označenie účastníkov a podpisové záznamy a je to OK... alebo sa mýlim?


Odpoveď je všeobecná a citujúca naše základné účtovné predpisy, ktoré sú na Porade uvedené 1000 krát.

Hrubo vyznačená veta v stanovisku DR podľa mojej mienky hovorí o povinnosti vypisovať pokladničné doklady.
Náše skóre 50 na 50 v časti účastníkov účtovného prípadu opäť nevyriešené :):rolleyes:
Martin Mocko
05.06.08,17:58
Presne tak...odpoveď je hodná úrovne daňového riaditeľstva. Podľa jednej vety povinnosť vypisovať VPD vychádza zo zákona. Podľa ďalšej nasledovnej vety nemusíme, pokiaľ doklad z ERP obsahuje zákonom stanovené náležitosti. A práve k tomuto by som sa priklonil i ja. Nikto nemôže napadnúť nevypisovanie VPD, pokiaľ doklad z ERP obsahuje náležitosti §10...
Muška
05.06.08,18:11
....milujem v poslednom čase odpovede z drsr :D
Poslala som tiež jeden dotaz a pre istotu som si aj sama citovala zákon, aby sa neunúvali aj som dala 2 možnosti postupu, len som chcela odobriť , ktorá možnosť je správna, alebo správnejšia

Čo myslíte, čo mi prišlo?:rolleyes:
Citácia zákonov, ktoré som citovala vo svojej otázke :eek:

Tak som im odpovedala, že mi prišla odpoveď v ktorej mi citovali "iba" moju otázku, tak že ich opätovne žiadam o jasnú odpoveď.......a čakám....a čakám....a možno sa dočkám.......kontroly :D
cloe
05.06.08,19:01
Ja si myslím, že určite musí účt. jednotka vystavovať VPD.
Veď čo by potom znamenala veta:
...Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez
zbytočného odkladu...
Tým vyhotovením účt. dokladu sa určite nemyslí nalepenie a očíslovanie dokladu z RP.
Podľa mňa je to jednoznačné.
evina
05.06.08,19:59
Presne tak...odpoveď je hodná úrovne daňového riaditeľstva. Podľa jednej vety povinnosť vypisovať VPD vychádza zo zákona. Podľa ďalšej nasledovnej vety nemusíme, pokiaľ doklad z ERP obsahuje zákonom stanovené náležitosti. A práve k tomuto by som sa priklonil i ja. Nikto nemôže napadnúť nevypisovanie VPD, pokiaľ doklad z ERP obsahuje náležitosti §10...

No neviem skutočne ako na ten blok z ERP dostaneš kompletné údaje aj odberateľa, podpisový záznam účtovíka i schvaľujúceho účtovný prípad a v PÚ označenie účtov ....
tetrisss
05.06.08,20:13
Tiez mi z toho vyplyva, ze vydavkove doklady musime vypisovat, ale zase sme sa nedobrali k tomu, ze ako. Ja by som si dovolila este taku jednu logicku uvahu, pretoze si myslim, ze danovu kontrolu nezaujima, kto tie peniaze vzal a pouzil, ale dolezite je na co sa vynalozili a tak mi to vychadza len na tu firmu, za co tie financie vydam.
evina
05.06.08,20:23
Tiez mi z toho vyplyva, ze vydavkove doklady musime vypisovat, ale zase sme sa nedobrali k tomu, ze ako. Ja by som si dovolila este taku jednu logicku uvahu, pretoze si myslim, ze danovu kontrolu nezaujima, kto tie peniaze vzal a pouzil, ale dolezite je na co sa vynalozili a tak mi to vychadza len na tu firmu, za co tie financie vydam.
DÚ musí zaujímať aj kto tie peniaze vzal a použil ....:):)
tetrisss
05.06.08,20:31
DÚ musí zaujímať aj kto tie peniaze vzal a použil ....:):)
Preco, pokial su pouzite v sulade so zakonom?
evina
05.06.08,20:33
Preco, pokial su pouzite v sulade so zakonom?

napr. i preto, že vo firme nemôže narábať s peniazmi ktokoľvek....a nehovoriac už o FO...

P.s. ale tu by sme sa zas točili do kolečka. ja som zástancom písať na pokladničné doklady konkrétnu osobu, takže sme krásnym príkladom 50 na 50 :):)
tetrisss
05.06.08,20:39
Hm, zase sme to doriesili:---
Vranová
05.06.08,20:50
Podľa toho čo napísali z DÚ z BB, tak ja nemusím vypisovať VPD, nakoľko v programe čo účtujem, mám účtovné košielky , ktoré obsahujú všetky náležitosti podľa § 10 zákona o účtovníctve. Aspoň jedna pozítivná správa dnes!!:D:D:D
No moc sa dlho nebudem radovať, lebo určite za chvíľku bude zas nejaké usmernenie, ktoré to bude nariaďovať!!:confused:
Melnick
05.06.08,20:53
Zaslal som dopyt na DRSR...ked pride, tak ho sem zverejnim, nech v tom mame konecne jasno
Aj odpoveď je už na svete a jasno stále nie je. Tajomné DRSR nám to zahmlilo ešte viac. :D:D:D:D:D

Ja sa vždy na tie odpovede tak tešíííííííííííííííííííím , len škoda ,že po ich prečítaní som sprostejšia ako predtým.
Martin Mocko
06.06.08,04:19
Keď sa nad tým teraz zamyslím analyticky, odpovedali mi vlastne na obidve otázky.
1. bola, či je treba vystavovať VPD...odpoveď: Ak doklad splní náležitosti §10, netreba. Tomuto rozumiem tak, že keď k dokladu z ERP pripnem hociaký dodatok, ktory splní §10, je to OK. I keď neuvedené údaje pripíšem na doklad z ERP, je to tiež OK.

2. otázka: Meno koho stojí v prvom riadku VPD? Odpoveď - doklad musí obsahovať "označenie účastníkov". Keď zoberiem do úvahy PO - tak určite nie je účastníkom konateľ, pokladník alebo hocikto iný. Jednoznačne účastníkom musí byť PO... Pokiaľ vpíšem do VPD meno pokladníka, už doklad nespĺňa náležitosti §10.

Veta o tom, že podnikateľ musí vyhotoviť účtovný doklad bezodkladne chápem v tom zmysle, že pracovníci DRSR tým mysleli "nami vystavené doklady". Pri nákupe tovaru a služieb cez ERP chápem ako účtovný doklad skôr doklad z ERP.
evina
06.06.08,06:08
Keď sa nad tým teraz zamyslím analyticky, odpovedali mi vlastne na obidve otázky.
1. bola, či je treba vystavovať VPD...odpoveď: Ak doklad splní náležitosti §10, netreba. Tomuto rozumiem tak, že keď k dokladu z ERP pripnem hociaký dodatok, ktory splní §10, je to OK. I keď neuvedené údaje pripíšem na doklad z ERP, je to tiež OK.

2. otázka: Meno koho stojí v prvom riadku VPD? Odpoveď - doklad musí obsahovať "označenie účastníkov". Keď zoberiem do úvahy PO - tak určite nie je účastníkom konateľ, pokladník alebo hocikto iný. Jednoznačne účastníkom musí byť PO... Pokiaľ vpíšem do VPD meno pokladníka, už doklad nespĺňa náležitosti §10.

Veta o tom, že podnikateľ musí vyhotoviť účtovný doklad bezodkladne chápem v tom zmysle, že pracovníci DRSR tým mysleli "nami vystavené doklady". Pri nákupe tovaru a služieb cez ERP chápem ako účtovný doklad skôr doklad z ERP.

Pri všetkej snahe som toto zo stanoviska DRSR nevyčítala, najmä tie hrubo vyznačené vety....

P.s. Ak nevypíšeš napr. VPD a priložíš košielku napr. k 10 blokom z ERP a dokonca nebude na doklade ten kto manipuluje s peniazmi, som zvedavá, kto je zodpovedný za preberanie a vbydávanie peňazí - firma, 10 firiem? Účtovník s hotovosťou predsa vôbec nemusí prichádzať do styku...
Martin Mocko
06.06.08,06:19
Pri všetkej snahe som toto zo stanoviska DRSR nevyčítala, najmä tie hrubo vyznačené vety....

Máš pravdu..takáto veta tam nie je. Dedukoval som zo zákona o účtovníctve §10 odst 1 písm b) -
"Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
- Obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov."

Právnickú osobu musíme chápať ako samostatne právne zodpovednú osobu. Preto predpokladám, že nie pokladník Jožko Mrkvička je účastník účtovného dokladu, ale jeho zamestnávateľ - PO, ktorej sa účtovný prípad priamo týka. Jednoznačne musím vpísať do VPD firmu, aby som dodržal toto ustanovenie.
cloe
06.06.08,06:25
[quote=machinak;746572]Keď sa nad tým teraz zamyslím analyticky, odpovedali mi vlastne na obidve otázky.
1. bola, či je treba vystavovať VPD...odpoveď: Ak doklad splní náležitosti §10, netreba. Tomuto rozumiem tak, že keď k dokladu z ERP pripnem hociaký dodatok, ktory splní §10, je to OK. I keď neuvedené údaje pripíšem na doklad z ERP, je to tiež OK.

2. otázka: Meno koho stojí v prvom riadku VPD? Odpoveď - doklad musí obsahovať "označenie účastníkov". Keď zoberiem do úvahy PO - tak určite nie je účastníkom konateľ, pokladník alebo hocikto iný. Jednoznačne účastníkom musí byť PO... Pokiaľ vpíšem do VPD meno pokladníka, už doklad nespĺňa náležitosti §10.

Veta o tom, že podnikateľ musí vyhotoviť účtovný doklad bezodkladne chápem v tom zmysle, že pracovníci DRSR tým mysleli "nami vystavené doklady". Pri nákupe tovaru a služieb cez ERP chápem ako účtovný doklad skôr doklad z ERP.[/quote/




K tomu vyššie zvýraznenému: Aj keď pripneš dodatok, ako hovoríš, neurobíš z toho výdavkový pokladničný doklad. Tento VPD sa tak musí nazývať.
Keď to zoberiem teoreticky. Na kus papiera nalepíš doklad z RP o nákupe.
Musel by si hore napísať - Výdavkový pokladničný doklad č...., dátum,
všetky iniciály vašej firmy, predkontácie, podpisy...
Tak by z toho možno bol VPD, ale v tom nevidím žiadne zjednodušenie.
Veď čo je na tom vlastne zložité - nahrať VPD a vytlačiť z počítača a pripojiť podpisový záznam? Načo to takto komplikovať.
To je môj názor.

Čo sa týka účastníkov, teda príjemcu vyplatenej hotovosti, najlepšie by asi bolo, kedy VPD obsahoval dva údaje:
1. meno osoby, ktorej sa peniaze skutočne vyplatili
2. pre firmu: XY
Ale to je len nápad:)
KvetkaK
06.06.08,06:27
Máš pravdu..takáto veta tam nie je. Dedukoval som zo zákona o účtovníctve §10 odst 1 písm b) -
"Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
- Obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov."

Právnickú osobu musíme chápať ako samostatne právne zodpovednú osobu. Preto predpokladám, že nie pokladník Jožko Mrkvička je účastník účtovného dokladu, ale jeho zamestnávateľ - PO, ktorej sa účtovný prípad priamo týka. Jednoznačne musím vpísať do VPD firmu, aby som dodržal toto ustanovenie.
Ale predsa firma je uvedená na VPD hneď hore: FIRMA. Alebo sa mýlim? :rolleyes:A na druhej strane môže byť účastnikom aj konateľ alebo zamestnanec alebo teda tá firma, ktorej platíme peniaze. A je mi ľúto, že v tom stanovisku z DRSR nám stále nieje jasné, že ako to je najsprávnejšie.
Martin Mocko
06.06.08,06:32
Ale predsa firma je uvedená na VPD hneď hore: FIRMA. Alebo sa mýlim? :rolleyes:A na druhej strane môže byť účastnikom aj konateľ alebo zamestnanec alebo teda tá firma, ktorej platíme peniaze. A je mi ľúto, že v tom stanovisku z DRSR nám stále nieje jasné, že ako to je najsprávnejšie.

Hm..ja som doteraz vždy považoval za účtovný doklad - doklad o nákupe z ERP predávajúceho. Podľa toho čo čítam - pokiaľ doklad z ERP nedám do účtovníctva a vyplním správne VPD podľa zákona - tak som neporušil žiadny zákon a všetci budú spokojní? To je iba hypotetická otázka. Viem ako by sa pri tom zatvárila daňová kontrola. :)
evina
06.06.08,06:40
Máš pravdu..takáto veta tam nie je. Dedukoval som zo zákona o účtovníctve §10 odst 1 písm b) -
"Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
- Obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov."

Právnickú osobu musíme chápať ako samostatne právne zodpovednú osobu. Preto predpokladám, že nie pokladník Jožko Mrkvička je účastník účtovného dokladu, ale jeho zamestnávateľ - PO, ktorej sa účtovný prípad priamo týka. Jednoznačne musím vpísať do VPD firmu, aby som dodržal toto ustanovenie.

ja som ešte dopísala do predchádzajúceho príspevku čosi, ale prepáč s týmto vôbec nemôžem súhlasiť...

pripájam Ti napr. tento link
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vna_subjektivita
a zvlášť vypichujem hlavne poslednú vetu

Právne úkony v mene právnickej osoby vykonávajú jej jednotlivé orgány.
A taktiež pokiaľ napr. zamestnanec ide kúpiť do papiernistva obálky tak on ich kúpou vlastne v mene firmy uzavrel kúpnopredajnú zmluvu s daným papiernictvom, to znamená v mene firmy konajú i zamestnanci určení na to, napr. príslušnými smernicami. Názov PO máš na VPD uvedený pekne v ľavom rohu hore a účastník je ten, ktorý koná za firmu. Ja nebudem k tomu ďalej písať, lebo to bude ďalší rozhovor 50 na 50len nemôžem súhlasiť s takouto interpretáciou práva.... ..
evina
06.06.08,06:47
Hm..ja som doteraz vždy považoval za účtovný doklad - doklad o nákupe z ERP predávajúceho. Podľa toho čo čítam - pokiaľ doklad z ERP nedám do účtovníctva a vyplním správne VPD podľa zákona - tak som neporušil žiadny zákon a všetci budú spokojní? To je iba hypotetická otázka. Viem ako by sa pri tom zatvárila daňová kontrola. :)


Doklad z ERP je účtovný doklad, ktorý doplnený spolu s výdavkovým dokladom predstavuje naplnenie všetkých požiadaviek na náležitosti účtovného dokladu. Výdavkovým dokladom preukazuješ pohyb peňazí a doklad z ERP dokladuje účel pohybu týchto peňazí
Pru
08.07.08,07:46
tlačíte príjmové a výdavkové v JU aj zo záučtovaním alebo stačí bez? V PU tlačím aj so zaúčtovaním.
antiny
08.07.08,08:50
v JÚ nie
evina
08.07.08,10:11
V JÚ nie je podmienka, ale nakoľko mi soft tú možnosť dáva, tak tlačím aj so zaúčtovaním v peňažnom denníku.
laka
05.08.08,05:56
chcem sa opytat ako pisete slovom eura napr. 0,66 vo vydavkovom poklad.doklade pripadne v inych tlacivach?
dakujem
invest
18.09.08,07:10
Dosť som tu čítala o sumárnom VPD. Vie mi niekto poradiť čo to znamená, a kde nájdem také tlačivo? Vypisuje sa to na jednotlivých dodávateľov alebo na spoločné dátumy nákupu tovaru?
antiny
18.09.08,10:22
myslím si že skôr ide o vytlačenie sumárneho VPD /PPD z PC z programu v ktorom účtuješ.
pri tlačením jednotlivých dokladov mám možnosť či chcem vytlačiť sumárny za deň.
antiny
18.09.08,10:31
=) nula celých, 66 centov €
(neviem či je to tak správne)
Rozalka
18.09.08,15:39
prípadne nula celých € a 66 eurocentov
(aby nedošlo k omylu, nakoľko centy majú aj iné meny, napr. $)
liba2
18.09.08,16:00
prípadne nula celých € a 66 eurocentov
(aby nedošlo k omylu, nakoľko centy majú aj iné meny, napr. $)
Rozalka, to myslíš vážne, že to takto pracne budeme písať ? :D
Dnes píšem: päť Sk 50/100 - alebo päť 50/100 Sk (podľa nálady:D).
V januári budem písať: nula € 66/100 - proste čo najkratšie.
No našťastie používam program, ktorý to píše za mňa. :D
Rozalka
18.09.08,16:21
Jasné, že budem písať 66/100.
To som len doplnila odpovedajúcu.
betka
19.09.08,18:50
Stále trápia tie VPD? Je tu 50:50.?
Viem, že ich osobne robím zle, pretože sa mi vysypú bločky dokopy a neviem kto nákup materíálu, tovaru, služieb uskutočnil, preto ich píšem z hlavičky ERP dokladu-účtovného dokladu. ZLE!

Pravdou je, že zastávam názor a na 100% sa s ním stotožňujem, že VPD (PPD) má byť vystavený na osobu, kt. PP dám do ruky, alebo ich od nej prijmem, a nie na osobu na doklade z ERP. (Ja s tou osobou ako teta pokladníčka nič nemám.)

Som teta pokladníčka. Robím iba s peniazmi. Dám do ruky človeku 100 Sk na nákup pier. Buď mu ich dám ako preddavok, alebo mu tie perá na základe dokladu preplatím. Dávam peniaze do ruky Jožkovi, nie firme, či už FO, alebo PO.

Alebo si zoberme tetu pokladníčku v banke. Na koho píše doklad, že prijala PP, resp. ich vydala komu. Tej osobe, s kt. jej vznikol vzťah: vkladateľ (vyberateľ??) a príjemca (výdajca??. Opravte mi vzťahy, ale v podstate to je jedno). Jej nezáleží na tom, že vklad prichádza od firmy XY s.r.o., ale že vklad prichádza od Jožka Mrkvičku.
Napr. si všimnite doklad o vklade PP do banky (mám pred sebou napr. V..), a ak pozerám tak pozerám, nemám tam názov konkr. s.r.o. ale iba jej číslo účtu a osobu, kt. PP vložila.
Rozalka
20.09.08,12:29
Našla som v starej zbierku zákonov Vyhlášku č. 118 predsedu ŠBČS a FMF o pokladničných operáciách .... (samozrejme v socialistických organizáciách). Teraz si isto poviete, stará baba čosi vytiahla, čo bolo platné za socíku...
Je to tak, ale úprimne si myslím, že táto vyhláška - alebo aspoň niektoré jej ustanovenia - by mohla platiť aj dnes.

napr. § 3 Zriaďovanie pokladníc a ustanovenie pokladníka, ods. 2) druhá veta znie:
Pokladník musí byť výkonom svojej funkcie (trvalým aj prechodným) písomne poverený vedúcim organizácie a musí byť s ním uzavretá dohoda o hmotnej zodpovednosti.

Ale ja to sem píšem najmä kvôli tomuto:

§ 4 Pokladničné doklady
(1) Pokladničné doklady na podklade ktorých sa vykonávajú pokladničné operácie, musia mať tieto náležitosti:
a) názov pokladničného dokladu
b) čislo pokladníčného dokladu
c) názov organizácie
d) dátum vyhotovenia pokladničného dokladu
e) meno a adresu platiteľa alebo príjemcu
f) sumu platby číslicami a slovami
g) účel platby
h) podpisy oprávnených pracovníkov
i) podpis pokladníka, prípadne aj osoby zúčastnivšej sa na pokladničnej operácii.
...
(5) Pokiaľ osobitné predpisy* neustanovujú inak alebo nejde o pokladničné operácie pri nákupe valút alebo zlata organizáciami oprávnenými na vykonávanie tejto činnosti, postupuje sa pri výplate hotovosti takto:
a) výdavkový pokladničný doklad musí byť vystavený na meno príjemcu
b) príjemca alebo jeho splnomocnený zástupca potvrdí prevzatie hotovosti na pokladničnom doklade svojim podpisom
c) pri výplate hotovosti príjemcovi, ktorý nie je pokladníkovi osobne známy, poznačí pokladník do výdavkového pokladničného dokladu základné údaje z príjemcovho občianskeho preukazu alebo iného preukazu totožnosti (druh, číslo), ktorý ho nahrádza
d) pri výplate splnomocnenému zástupcovi .... atď.
...
(7) S tlačivami príjmových pokladničných dokladov a dokladov ich nahrádzajúcich, ktoré sa v organizácii používajú pri pokladničných operáciách, treba nakladať ako s prísne zúčtovateľnými tlačivami. ...

* osobitný predpis má odvolávku na Zákon o Št. sporiteľni
Dav
20.09.08,13:39
50:50.
Môj osobný názor je, že zákonodarca sa v dokladoch nevyznal a neuvedomil si, čo schválil, a že je možný nejednoznačný výklad Jožko Mrkvička:Tesco. Potom kdesi ktosi príde na to , že to má byť tak a tak, a začnú sa rozdeľovať pokuty za zlé vedenie účtovníctva.
Prípady: jedoosobová fyzická osoba - živnostník Mrkvička. Komu platí peniaze z pokladne? Sebe???? Aj keď si ide do Tesca kúpiť ochranné rukavice. Teraz to skomplikujem úvahou. Nevedie knihu pokladne, vedie JÚ, je plátca DPH - ako zaúčtuje doklad, keď sám sebe vyplatí peniaze, za nákup niečoho, čo nepredáva. Výdavkový doklad firmy Mrkvička, ktorým si pán Mrkvička sám sebe vypláca peniaze, a odpočítava DPH mi silne pripomína Kocúrkovo. Alebo je v tomto prípade vypísanie VPD zbytočné a účtuje sa len na základe bločku z ERP, kde si dám pečiatku Mrkvička, IČO, DIČ( zreteľné označenie oboch partnerov)...
Keď je firma Mrkvička , fyzická osoba ,zamestnávateľom, a má pokladníčku,pani Hrachovú, ktorá vydáva peniaze aj zamestnancom Kalerábovi, Jablkovej - isteže v tom prípade vydá VPD s textom Jablkovej - záloha na nákup kancelárskych potrieb. Potom PPD, vrátená záloha a správny doklad - aj pre zaúčtovanie DPH. Pre mňa s hľadiska DPH nie je partner môj zamestnanec, nepodnikateľ, neplatca DPH, ale firma, s ktorou som, pomocou zamestnanca, vstúpila do kúpnopredajného vzťahu.
Nediskutujem o úhrade faktúry v hotovosti - , vtedy píšem VPD na skutočnú osobu, ktorej platím peniaze, napíšem aj vzťah k firme, aj číslo faktúry, ktorú takto uhrádzam.
P.S. Na daňovom riaditeľstve dajú odpoveď, aby to bolo v zmysle zákona o vedení účtovníctva...
Rozalka
20.09.08,13:46
50:50.
...

Alebo je v tomto prípade vypísanie VPD zbytočné (????) a účtuje sa len na základe bločku z ERP, kde si dám pečiatku Mrkvička, IČO, DIČ( zreteľné označenie oboch partnerov)...
...

Tak s týmto vôbec ale vôbec nesúhlasím. Účtovným dokladom je mnou vypísaný/vytlačený pokladničný doklad. Bloček z ERP nie je účtovným dokladom, len prílohou potvrdzujúcou účel výdavku.
Alebo ma ukameňujte.
Dav
20.09.08,13:49
Stále trápia tie VPD? Je tu 50:50.?


Alebo si zoberme tetu pokladníčku v banke. Na koho píše doklad, že prijala PP, resp. ich vydala komu. Tej osobe, s kt. jej vznikol vzťah: vkladateľ (vyberateľ??) a príjemca (výdajca??. Opravte mi vzťahy, ale v podstate to je jedno). Jej nezáleží na tom, že vklad prichádza od firmy XY s.r.o., ale že vklad prichádza od Jožka Mrkvičku.
Napr. si všimnite doklad o vklade PP do banky (mám pred sebou napr. V..), a ak pozerám tak pozerám, nemám tam názov konkr. s.r.o. ale iba jej číslo účtu a osobu, kt. PP vložila.
Teta pokladníčka v banke prijíma peniaze, ale k týmto peniazom existuje Faktúra - účtovný doklad - zmluva -platobný titul. Čiže nevojdem do banky a nedám len tak nič po nič niekomu peniaze na účet. Túto platbu mám podloženú dokladmi. Ale čo s bločkami z ERP? Ako zaúčtujem v softe VPD nákup pani Jablkovej z Tesca, keď chcem odpočítať DPH?
Dav
20.09.08,13:51
mimotemyNekameňujem. Aj ja chcem konečne vedieť, ako je to správne.
Rozalka
20.09.08,13:55
Ja to stále praktizujem podľa Vyhlášky predsedu ŠBČS ...
Ak má na VPD byť podpis osoby, ktorá peniaze prijala, nemôže tam byť "TESCO", lebo to Tesco mi to nepodpíše ...

mimotemy v našej firme stále používame predtlačené príjmové PD, očíslované z fabriky.
Dav
20.09.08,14:05
Ešte som si spomenula, že v časoch platnosti vyhlášky bol nákup v maloobchode za hotové obmedzovaný, a mimoriadny,nakupovalo sa na faktúry. Potom sa to zúčtovalo ako nákup v maloobchode a dodanilo podľa "Sazebníka dane z obratu" a daň sa odviedla štátu.

Doklady vypisujem na firmu podľa bločku a v kolónke podpis napíšem " v prílohe". S výnimkou zálohy, ktorú preberie zamestnanec, a s výnimkou úhrady faktúry cez pokladňu.
Rozalka
20.09.08,14:08
A bloček z ERP je podpísaný pracovníkom obchodu?
zatiaľ som sa s tým nestretla.
Dav
20.09.08,14:18
A bloček z ERP je podpísaný pracovníkom obchodu?
zatiaľ som sa s tým nestretla.
Nie je. Ale spĺňa všetky náležitosti účtovného dokladu, okrem jednej - označenie toho druhého partnera.
Tak isto, ako zamestnanec nie je platcom DPH.
Nech už konečne dakto vydá jasný pokyn, ako je to správne.
Paula
20.09.08,14:30
Myslím, že kontrolórom je to absolútne jedno, ich zaujíma správnosť zaúčtovania a oprávnenosť výdavkov/nákladov/nároku na odpočet. Ak niekomu kontrola vytkla údaj v riadku "komu" bolo vyplatené, nech to sem prosím napíše. Ďakujem.:)
evina
20.09.08,15:40
Teta pokladníčka v banke prijíma peniaze, ale k týmto peniazom existuje Faktúra - účtovný doklad - zmluva -platobný titul. Čiže nevojdem do banky a nedám len tak nič po nič niekomu peniaze na účet. Túto platbu mám podloženú dokladmi. Ale čo s bločkami z ERP? Ako zaúčtujem v softe VPD nákup pani Jablkovej z Tesca, keď chcem odpočítať DPH?

Nebudem sa tu už vyjadrovať k nášmu problému 50:50, len za seba napíšem, čo som tu už uviedla niekoľkokrát - ja píšem vždy konkrétnu osobu na pokladničný výdavkový alebo príjmový doklad.
Chcela by som sa vyjadriť k hrubo vytlačenej časti citovaného príspevku, aby sme problém nedoviedli do dokonalosti:rolleyes:

DPH odpočítavame za podmienok určených zákonom o DPH /nie zákonom o účtovníctve/ a ten jasne hovorí:
§71
5/ Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

a odsek 2 písmeno b hovorí:
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené.

Je tam však povinne uvedené:
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,


Dodávateľom je TESCO v prípade, ktorý bol spomenutý, a tak pre odpočet DPH nie je dôležitá žiadna pani Jablková:) Týmto máme vyriešený problém odpočtu DPH.

Ďalším problémom je účtovanie, kde výdaj peňazí na nákup tovaru v TESCU účtujeme prostredníctvom pokladne , a teda výdavkového dokladu a tu vstupuje nami doteraz nedoriešený, resp. riešený 50 na 50 problém.
evina
20.09.08,15:44
Nie je. Ale spĺňa všetky náležitosti účtovného dokladu, okrem jednej - označenie toho druhého partnera.
Tak isto, ako zamestnanec nie je platcom DPH.
Nech už konečne dakto vydá jasný pokyn, ako je to správne.

Doklal z ERP spĺňa náležitosti pre účely odpočtu DPH , ale nesúhlasím s tým, že splňa náležitosti účtovného dokladu.
Neobsahuje podľa § 10 zákona o účtovníctve mnou červeno označené náležitosti a tie práve dopĺňame VPD a PPD:/resp. košieľku, ak ju niektorí máte...:)/

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,/jedného neoznačuje, lebo pre účely DPH nemusí/
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia

P.s. Zamestnanec nie je platiteľom DPH, ale na VPD máme označenie firmy /vľavo hore/. Komu boli vydané peniaze , ten nie je nositeľom účtovného prípadu-on nedodal tovar, resp. službu ....on zabezpečil finančný tok peňazí:)
Milan Benka
20.09.08,16:19
Označenie druhého účastníka na doklade k ERP sa robí opečiatkovaním dokladu ERP pečiatkou firmy - IČO, DIČ, IČ DPH. Ostatné údaje sú na VPD.
Mimochodom, pečiatkovanie bločkov ERP nemám ako vlastnú iniciatívu, ale ako vyjadrenie pracovníkov Daňového úradu. Okrem iného sa tým predíde aj tomu, aby bločky boli použité - zneužité, zaúčtované, viackrát, vo viacerých firmách.

Niekedy to malo oporu v predpisoch, teraz už nie. To vyjadrenie musí byť staršieho dáta.
Jana Acsová
20.09.08,16:22
Jana Acsová
20.09.08,16:23
To vyjadrenie musí byť staršieho dáta.Veru bohužiaľ nemusí. Je iba "nepodložené".
evina
20.09.08,16:23
Niekedy to malo oporu v predpisoch, teraz už nie. To vyjadrenie musí byť staršieho dáta.

Veru za staršieho zákona, t.j. 5 rokov a viac....aj tak mám pocit, že aj vtedy to bol taký byrokratický výmyseľ tá pečiatka...ale už si presne nepamätám:)
Jana Acsová
20.09.08,16:26
Z linku:

Pečiatkovanie dokladov bolo obvyklým spôsobom, ktorým sa na zjednodušený daňový doklad vystavený podľa § 16 ods. 4 Zákona č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty platného do 30.4.2004 dopĺňali údaje o platiteľovi v prospech ktorého sa zdaniteľné plnenie uskutočňovalo. V zmysle citovaného ustanovenia bol prijímateľ dodávky povinný na doklad z ERP doplniť vypočítanú daň a vlastné identifikačné údaje (obchodné meno, sídlo alebo trvalý pobyt, miesto podnikania daňové identifikačné číslo). Uvedené spravidla daňové subjekty riešili pečiatkovaním dokladov z ERP za nakupované dodávky tovarov a služieb. Od 1.5.2004 táto povinnosť už zo Zákona o dani z pridanej hodnoty nevyplýva. Ak by to kontrola žiadala doplniť, je to nad rámec povinností daňového subjektu, ktoré mu ukladá zákon.
evina
20.09.08,16:27
Takže ten byrokratický výmyseľ beriem sp´äť , nepamätala som si /a nechcelo sa mi vracať, či to bolo aj v zákone/, aj keď to, že som pečiatkovala si ešte pamätám :D
Dav
20.09.08,16:34
Chýbajúce údaje k dokladu z ERP podľa § 10 dopĺňam vlastným VPD.

Uvedomila som si, že to pečiatkovanie už je zmätočná informácia, preto som ten svoj príspevok vymazala.
betka
20.09.08,18:25
Teta pokladníčka v banke prijíma peniaze, ale k týmto peniazom existuje Faktúra - účtovný doklad - zmluva -platobný titul. Čiže nevojdem do banky a nedám len tak nič po nič niekomu peniaze na účet. Túto platbu mám podloženú dokladmi. Ale čo s bločkami z ERP? Ako zaúčtujem v softe VPD nákup pani Jablkovej z Tesca, keď chcem odpočítať DPH?

Tu sme sa nerozumeli.
Ak ja ako zamestnanec dostanem PP, kt. mám vložiť za nejakú PO do banky. Vypíšem si VPD z pokladne: Jožko Mrkvička, BA a podpis, hodím pečiatku PO do horného ľavého rohu (mám 2 účastníkov) Tieto PP idem vložiť do banky a doklad z banky si pripnem k VPD. Na doklade z banky mám len meno Jožko Mrkvička, .....č. účtu banky PO.
Tu je par. 10 splnený. Má všetky náležitosti.
Dav
20.09.08,18:44
Tu sme sa nerozumeli.
Ak ja ako zamestnanec dostanem PP, kt. mám vložiť za nejakú PO do banky. Vypíšem si VPD z pokladne: Jožko Mrkvička, BA a podpis, hodím pečiatku PO do horného ľavého rohu (mám 2 účastníkov) Tieto PP idem vložiť do banky a doklad z banky si pripnem k VPD. Na doklade z banky mám len meno Jožko Mrkvička, .....č. účtu banky PO.
Tu je par. 10 splnený. Má všetky náležitosti.
Náležitosti § 10 sú splnené. Ale na doklade z banky je aj VS, KS platby z fa.

Mali by to už fakt jednotne jasne napísať, ako je to správne, lebo každý si obhajuje svoje. Podľa princípu konkrétna osoba, by boli všetky VPD doklady SZČO , bez zamestnancov,platené len tej SZČO. 50:50 správne, ale ... Firma Jožko Mrkvička, vyplatila Jožkovi Mrkvičkovi.
Alebo to dať do smernice pre vedenie účtovníctva, že ako konkrétne bude firma, SZČO, postupovať?
betka
20.09.08,19:08
Náležitosti § 10 sú splnené. Ale na doklade z banky je aj VS, KS platby z fa.
Mali by to už fakt jednotne jasne napísať, ako je to správne, lebo každý si obhajuje svoje. Podľa princípu konkrétna osoba, by boli všetky VPD doklady SZČO , bez zamestnancov,platené len tej SZČO. 50:50 správne, ale ... Firma Jožko Mrkvička, vyplatila Jožkovi Mrkvičkovi.
Alebo to dať do smernice pre vedenie účtovníctva, že ako konkrétne bude firma, SZČO, postupovať?

A prečo nie? (k hrubému)
Par. 10/1/b- dve "totožné" osoby-označenie účastníkov. SZČO je Jožko Mrkvička-je to názov jeho firmy ako FO podnikateľa-UJ, subjektu... A vyplatené komu: občanovi Jožkovi Mrkvičkovi. Firma Mrkvička dala Mrkvičkovi :):rolleyes:;)
cloe
20.09.08,19:38
A prečo nie? (k hrubému)
Par. 10/1/b- dve "totožné" osoby-označenie účastníkov. SZČO je Jožko Mrkvička-je to názov jeho firmy ako FO podnikateľa-UJ, subjektu... A vyplatené komu: občanovi Jožkovi Mrkvičkovi. Firma Mrkvička dala Mrkvičkovi :):rolleyes:;)

Napr. aj keď si vyberie FO-podnikateľ z pokladne peniaze na osobnú spotrebu, musím vypísať dve "totožné" osoby.
Dav
20.09.08,19:50
Napr. aj keď si vyberie FO-podnikateľ z pokladne peniaze na osobnú spotrebu, musím vypísať dve "totožné" osoby.
Áno, ale tu ide skutočne o peniaze pre FO-podnikateľa, nie o to, že ich odnesie do obchodu, aby za ne kúpil tovar, materiál. Na DRSR som nenašla riešenie vo F.A.Q., tak idem napísať aby som dostala jednoznačnú odpoveď.
mimotemyK účtovaniu tržieb ERP do pokladne mi napísali, že v zmysle zákona o vedení účtovníctva sa tržba z ERP účtuje v deň uskutočnenia účtovného prípadu, teda denne.
ego.mc
21.09.08,01:45
Doklal z ERP spĺňa náležitosti pre účely odpočtu DPH , ale nesúhlasím s tým, že splňa náležitosti účtovného dokladu.
Neobsahuje podľa § 10 zákona o účtovníctve mnou červeno označené náležitosti a tie práve dopĺňame VPD a PPD:/resp. košieľku, ak ju niektorí máte...:)/

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,/jedného neoznačuje, lebo pre účely DPH nemusí/
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia


Dovolím si trochu polemizovať.
Ten istý paragraf (10) v odseku 2 odkazuje na §8 odsek 5 a ten ďalej okrem iného aj na §31 odsek 2.
Vzhľadom na to, že v podstate všetci spracúvame účtovníctvo pomocou počítačov t.j. vedieme ho v technickej forme. Pri zaúčtovaní dokladu z ERP mu v programe priradíme poradové číslo.
Takže, v PC máme "výdavkový doklad č. xxx" (bod a).
bod f - podpisový záznam podľa §32 nemusí byť vo fyzickej forme (napr v DOS MRP je v Peňažňom denníku pri každej položke uvedená osoba zodpovedná za zaúčtovanie aj za prípad.).
bod g - je bezpredmetný. Jednak sme v Jednoduchom účtovníctve ;), jednak označenie účtov (v PÚ) vyplýva z programovho vybavenia.
A zostal iba bod b. Čo s ním?:confused:
evina
21.09.08,06:54
Dovolím si trochu polemizovať.
Ten istý paragraf (10) v odseku 2 odkazuje na §8 odsek 5 a ten ďalej okrem iného aj na §31 odsek 2.
Vzhľadom na to, že v podstate všetci spracúvame účtovníctvo pomocou počítačov t.j. vedieme ho v technickej forme. Pri zaúčtovaní dokladu z ERP mu v programe priradíme poradové číslo.
Takže, v PC máme "výdavkový doklad č. xxx" (bod a).
bod f - podpisový záznam podľa §32 nemusí byť vo fyzickej forme (napr v DOS MRP je v Peňažňom denníku pri každej položke uvedená osoba zodpovedná za zaúčtovanie aj za prípad.).
bod g - je bezpredmetný. Jednak sme v Jednoduchom účtovníctve ;), jednak označenie účtov (v PÚ) vyplýva z programovho vybavenia.
A zostal iba bod b. Čo s ním?:confused:

1. V prvej vete píšeš, že priradíme mu číslo - výdavkový doklad XXX-bod a. To znamená, že tvoríš účtovný doklad v zmysle vyššie uvedeného, takže nevidím tu rozpor.

2. Podpisový záznam práve podľa paragrafu 38 musí byť s podpisom, nielen menom. Osoba, ktorá je uvedená ako zodpovedná za zaúčtovanie je o.k, ale musí tam byť i jej vlastnoručný podpis /alebo podpis napr. nascanovaný/ tak isto ako aj osoby zodpovednej za účtovný prípad.
§32
3/ Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

3. Samozrejme nemôžme povedať, že bod g je bezpredmetný:), lebo je v zákone. My tu nie sme už v JÚ /aj keď je to v tejto téme/, ale v problematike /k tomu sa nasmerovala rozprava/ "výdavkového dokladu" a dokladu z ERP a na doklade ERP Ti bod g nevznikne programovým vybavením, ale práve doplnením dokladu z ERP napr. o spomínaný výdavkový doklad. Nie každé programové vybavenie to musí obsahovať, ale to tu neriešime, vieme len, že v PÚ označenie účtov je povinné.

4. Čo sa týka bodu a doplníme ho na spomínanom VPD, alebo inom priloženom účtovnom doklade...
invest
23.09.08,10:30
Je to dosť rozsiahla debata na tému vypisovania VPD. Spracúvam účtovníctvo prie viac firiem a v jednej vypisujem VPD naosobu, ktorej som vyplatila peniaze za doklad z ERP ( lebo tak si to žiadal majiteľ, aby mal prehľad) a v inej zasa na PO, ktorá vydala doklad z ERP. Mala som kontrolu vo všetkých firmách a ani jeden postup mi nebol vytknutý, t.j. obidva boli správne. Záleží to asi od konkrétneho daňovníka, ktorý robí kontrolu.
Lucinka23
03.11.08,09:06
Po prečítaní tejto témy sa aj mne zdá, že je stav 50:50. Ale ja osobne zastávam názor, že VPD treba vypisovať na osobu, ktorá uskutočnila kúpu, pretože také Tesco či Bila alebo iné hypermarkety vám nikde nepotvrdia podpisom na VPD príjem peňazí. Ale mňa zaujíma iné. Určite mnohí z vás tu účtuju maloobchodné predajne. Ja konkrétne účtujem potraviny. Denne je tam mnoho dokladov, bločkov, atď. A mňa by zaujímalo ako to účtujete, vlastne koľko VPD na to vypisujete. Ja osobne všetko spočítam a zaúčtujem jednou sumou nákup tovaru. V prípade, že je tam nejaká faktúra, tak si poznačím na zadnú stranu, aby som mohla v softe urobiť samostatný zápis. Dokonca dávam na ten isté VPD aj napr., keď prevádza peniaze z pokladne na účet. Neviem, či však robím správne. Poraďte mi prosím. A ešte jedna vec: môžu sa používať ako pokladničné doklady aj tie, ktoré si vytlačím napr. z excelu? Ale existuje nejaký hromadný VPD? Ďakujem.
Muška
03.11.08,09:15
Alexandra777
09.02.11,19:28
Takže ak sa vytvorí súhrnný výdavkový pokladničný doklad (aj pri platcoch DPH) - odpadá problematika lepenia a spinkovania dokladov? Niekde som počula, že na základe Zákona o DPH sa musia výdavkové pokl. doklady tlačiť a lepiť zvlásť, nie na súhrnný zberný doklad. Neviete mi poradiť, čo je na tom pravda? Ďakujem