retriever007
19.05.08,13:34
Poprosím o radu určite s tým máte skúsenosti niekto... Sused chce stavať hneď pri plote či mu to povolíme... Nie sme proti ale máme tam dočasné hospodárske stavby (no dočasné jak rusi v 68 - už 25 rokov... ) teda taký kurník plus šopa... Chceme sa s ním dohodnúť že mu to povolíme ale potrebujeme to dať do nejakej zmluvy alebo dohody medzi susedmi tak, aby v budôcnosti ON nemohol požadovať odstránenie našich dočasných stavieb...

Viete prosím ako sa to robí, čo by to malo obsahovať, podľa prípadne akého zákona... občianskeho??? stavebného??? ktoré ustanovenie???

Ďakujem za radu
NInive
20.05.08,08:45
mimotemyNechcem tu pôsobiť ako netolerantný človek, ale uvedom si, že ak oni postavia, tak presah strechy je u vás, ak bude chcieť neskôr zateplovať, tak už bude u vás, nemáte záruku, že sa vám neskôr neobrátia chrbtom. Náš pozemok je široký reálne 12,4m, podľa výmeru by to malo byť vyše 15m. Domy sú tam postavené jeden vedľa druhého a tie zostávajúce m už nikdy neuvidíme. Moji starí rodičia a rodičia boli tolerantní a kde teraz sme. Vždy budú nejaké úpravy a ani sa nenazdáš a budeš ich mať i v obývačke.....
A keď niečo potrebujeme, hádaj ako to je?
Ver, doplatíte na to len vy.......
Libusa
20.05.08,09:06
Neviem či by som išla cestou sporu, ako sa vraví palica má dva konce. Dnes si postavíte hlavu Vy , zajtra si ju postaví sused a dom si neprenesiete. Ak by chceli robiť problémy môžu ich robiť aj ak stavba nebude na hranici pozemku napríklad ak chováte v tom kurníku zvieratá môžu žiadať jeho odstránenie lebo sú obťažovaní neprimeraným zápachom...Práve Občiansky zákon taxatívne vymenováva čím nesmie byť obmedzovaný vlastník nehnuteľnosti od suseda /zápach,prach,hluk..../a to bez ohľadu či je nehnuteľnosť na hranici pozemku, alebo nie.
NInive
20.05.08,11:18
Libusa, rozumiem aj tebe. Ja som si tým prešla a to peklo, čomám teraz vídavať len vo filmoch. Ak mu aj tu stavbu retriever 007 povolí na hranici a čo ak mu za rok-dva (keď sa do novostavby nasťahujú) nezačnú tie stavby vadiť? A ak tam budú sliepky, tak to bude úplne naisto. A žiadna dohoda so susdom ich nezachráni. lebo susedia sa chytia zákona a bude to. Svojim prvým príspevkom som chcela len povedť, že ja mám svoje, ty máš svoje. Tvoje ti nevezmem a svoje si budem chrániť....... A spory v budúcnosti hroziť nebudú........
Libusa
21.05.08,05:02
Libusa, rozumiem aj tebe. Ja som si tým prešla a to peklo, čomám teraz vídavať len vo filmoch. Ak mu aj tu stavbu retriever 007 povolí na hranici a čo ak mu za rok-dva (keď sa do novostavby nasťahujú) nezačnú tie stavby vadiť? A ak tam budú sliepky, tak to bude úplne naisto. A žiadna dohoda so susdom ich nezachráni. lebo susedia sa chytia zákona a bude to. Svojim prvým príspevkom som chcela len povedť, že ja mám svoje, ty máš svoje. Tvoje ti nevezmem a svoje si budem chrániť....... A spory v budúcnosti hroziť nebudú........
Viete ak tie hospodárske budovy nebudú obťažovať tým čo je uvedené v Občianskom zákone prípadne ak nebudú spôsobovať škodu na majetku nebude mať sused šancu v budúcnosti prinútiť zrušiť tie budovy. Pozrela som na internet a zistila som, že dom možno postaviť 2-4m od hranice pozemku a napríklad ten zápach by mohol byť dôvodom na zrušenie stavieb aj v prípade ak nebude stavba na hranici. Tiež si myslím, že s dohodou by neuspeli veď dnes môžu v stavbe skladovať drevo čo by bolo akceptovateľné ,ale o päť rokov tam môžu chovať ošípané a sused sa bude brániť. Samozrejme , že treba zvážiť všetky pre aj proti. Na jednej strane dobré susedské vzťahy na druhej napr. ochotu povoliť vstup na pozemok ak bude treba opraviť dom od suseda. Niekedy sú treba výkopové práce vo dvore suseda. Viem o čom hovorím bývame v rodinnom dome v radovej zástavbe takže som sa stretla so všetkým o čom som písala.
retriever007
21.05.08,07:51
Takto: hospodárske - skladové stavby tam máme my, sú z dreva, ale na hranici plota na našej strane je aj z jeho strany omietnutý múr... On tam chce postaviť 2 podložnú prístavbu na také kombinované použitie... Pointa je v tom aby - ako bolo správne poznamenané - ak by to chcel omietnuť či zatelliť, aby nežiadal z tohoto dôvodu prístupu zbúranie našej hospodárskej stavby, navyše tá poznámka s prečnievajúcou strechou, dažďovou vodou atď... bola presne prefná, takže to nie je mimo témy...

Ale už keď sa to rieši radi by sme tam dali recipročne neodvolateľnú klauzulu, že pokiaľ v budúcnosti by sme mali záujem tam pristaviť riadnu stavbu ako on, že tiež nebude mať námietky... sa motrejme stavbu v podobnom rozsahu výške použití ad ako on...

Ja by som len poprosil či niekto neporadí kde na internete nájdem vzor takejto zmluvy, a ako ju treba formulovať, na čo netreba v nej zabudnúť, aby formálne nebola od začiatku vlastne neplatná alebo odvolateľná...

ďakujem
arizona
21.05.08,08:31
Takto: hospodárske - skladové stavby tam máme my, sú z dreva, ale na hranici plota na našej strane je aj z jeho strany omietnutý múr... On tam chce postaviť 2 podložnú prístavbu na také kombinované použitie... Pointa je v tom aby - ako bolo správne poznamenané - ak by to chcel omietnuť či zatelliť, aby nežiadal z tohoto dôvodu prístupu zbúranie našej hospodárskej stavby, navyše tá poznámka s prečnievajúcou strechou, dažďovou vodou atď... bola presne prefná, takže to nie je mimo témy...

Ale už keď sa to rieši radi by sme tam dali recipročne neodvolateľnú klauzulu, že pokiaľ v budúcnosti by sme mali záujem tam pristaviť riadnu stavbu ako on, že tiež nebude mať námietky... sa motrejme stavbu v podobnom rozsahu výške použití ad ako on...

Ja by som len poprosil či niekto neporadí kde na internete nájdem vzor takejto zmluvy, a ako ju treba formulovať, na čo netreba v nej zabudnúť, aby formálne nebola od začiatku vlastne neplatná alebo odvolateľná...

ďakujem
Ty potrebuješ do zmluvy uviesť konkrétne veci,aby si ich v prípade potreby aj o pár rokov mohol použiť a aby boli v rámci zákona vymožiteľné...
Ja by som určite na Tvojom mieste investovala do kvalitnej zmluvy od právnika, aby ste si neskôr "nebúchali hlavu o stôl", prečo ste to vtedy neurobili...
legolas
22.05.08,18:19
Poprosím o radu určite s tým máte skúsenosti niekto... Sused chce stavať hneď pri plote či mu to povolíme... Nie sme proti ale máme tam dočasné hospodárske stavby (no dočasné jak rusi v 68 - už 25 rokov... ) teda taký kurník plus šopa... Chceme sa s ním dohodnúť že mu to povolíme ale potrebujeme to dať do nejakej zmluvy alebo dohody medzi susedmi tak, aby v budôcnosti ON nemohol požadovať odstránenie našich dočasných stavieb...

Viete prosím ako sa to robí, čo by to malo obsahovať, podľa prípadne akého zákona... občianskeho??? stavebného??? ktoré ustanovenie???

Ďakujem za radu

Je to jednoduché pretože teraz sa už nesmie stavať ako niekedy, že dom bol postavený 50cm od susedovho pozemku. Myslím, že teraz je to min. 2m smerom do svojho pozemku ta s tým, že máš tam hospodárske budovy v budúcnosti neurobí nič, lebo on ak to teraz kúpil alebo sa až teraz rozhodol stavať dom musí sa s tým uspokojiť, že inak to nemôže byť. Ja Ti radím, aby si s ním nerobil žiadne zmluvy ani dohody ;)
NInive
22.05.08,19:36
Dom by som teda za žiadnych okolností nedovolila postaviť na hranici. Ak by ste v budúcnosti chceli aj vy, tak by ste na hranici nemohli, ale museli by ste nechať ostup na presah jeho strechy. Teda by ste sa zbytočne ukrátili. Ak mu chcete niečo dovoliť, tak potom minimálne na 1,5m. A tiež radím zainvestovať do zmluvy, ale najprv zmluva, potom váš podpis, nie opačne!!!!!!!!!
Legolas, dobrý vtip:D
legolas
24.05.08,17:38
Dom by som teda za žiadnych okolností nedovolila postaviť na hranici. Ak by ste v budúcnosti chceli aj vy, tak by ste na hranici nemohli, ale museli by ste nechať ostup na presah jeho strechy. Teda by ste sa zbytočne ukrátili. Ak mu chcete niečo dovoliť, tak potom minimálne na 1,5m. A tiež radím zainvestovať do zmluvy, ale najprv zmluva, potom váš podpis, nie opačne!!!!!!!!!
Legolas, dobrý vtip:D


Prajem pekný večer, zaujíma ma to :) vysvetlíš? dobrý vtip?
NInive
28.05.08,11:07
Legolas asi tak, že moja kúpa pozemku, postavenie domu niesú súhlasom pre stavby suseda. Samozrejme, že s tými, ktoré mi nejak neubližujú nezmôžem nič, ale s takými, ktoré ma budú obťažovať (už spomínaný hluk, prach, zápach) sa môžem vysporiadať aj neskôr. Tak dohodu, alebo zmluvu určite TREBA (i keď prdpokladám, že oni tam prasiatka nechovajú). Lepšie za ňu zaplatiť , mať ju a nevyužiť, ako nemať ju, síce ušetriť, ale veľmi potrebovať:)
legolas
28.05.08,18:46
Legolas asi tak, že moja kúpa pozemku, postavenie domu niesú súhlasom pre stavby suseda. Samozrejme, že s tými, ktoré mi nejak neubližujú nezmôžem nič, ale s takými, ktoré ma budú obťažovať (už spomínaný hluk, prach, zápach) sa môžem vysporiadať aj neskôr. Tak dohodu, alebo zmluvu určite TREBA (i keď prdpokladám, že oni tam prasiatka nechovajú). Lepšie za ňu zaplatiť , mať ju a nevyužiť, ako nemať ju, síce ušetriť, ale veľmi potrebovať:)

Ja to beriem z pohľadu môjho: vysvetlím dobre? Ja mám tiež susedov, ktorí si kúpili dom / bývam na dedine od narodenia/ a predstav si, že majiteľka je dokonca právnička, no a ja mám tiež hospodársky dvor ktorý urobil ešte môj otec a mám tam šopu, kurník, koterce so zajacami a je to pri ich medzi. Tí moji susedia si akurát spočiatku pripomienkovali, prečo to mám na opačnej strane, ale ja som im to vysvetlil, že oni vedeli od začiatku čo si kupujú a ja predsa nebudem búrať to čo moji rodičia postavili. No a nechali to tak, len suseda nasadila okolo plota tuje a to je všetko. Je to už 20 rokov :):):)