eha
19.05.08,13:50
Ahojte, chcem sa spýtať či môžem do príležitostného príjmu podľa §8 ZoDzP zahrnúť školenie za ktoré zaplatíme cca 20 tis a dotyčný to nebude musieť zdaňovať, keďže nepresiahol príjem v zdaňovacom období päťnásobok životného minima.....

Dakujem
eha
19.05.08,14:27
prosím nikto nevie poradit.....
Monika Kováčová
19.05.08,16:49
málo informácií: pokiaľ viem tak uvedený príjem by mohol byť aj v §6: ako autorský honorár.... doplň info
eha
21.05.08,12:00
ide o zamestnanca štátnej správy, ktorý dá zamestnancom našej spoločnosti školenie k novele zákona.....neviem či to môže spadať po autorský honorár...
zltalienka
20.06.08,08:42
Ahojte, chcem sa spýtať, existuje nejaká definícia "príležitostného príjmu" , ktorý sa uvádza v § 8 Zákona o dani z príjmu?

Napr. keď prenajmem auto na 1 mesiac - je to príležitostný príjem
A ked ho prenajmem na 3 mesiace? Alebo 1 rok? Kde je tá hranica?

Ďakujem za dopoveď.
betka
20.06.08,12:07
Ahojte, chcem sa spýtať, existuje nejaká definícia "príležitostného príjmu" , ktorý sa uvádza v § 8 Zákona o dani z príjmu?

Napr. keď prenajmem auto na 1 mesiac - je to príležitostný príjem
A ked ho prenajmem na 3 mesiace? Alebo 1 rok? Kde je tá hranica?

Ďakujem za dopoveď.

Príležitostný príjem je príjem, kt. nemá formu opakujúceho sa príjmu.

Môj názor je, ak prenajmem auto na 1 mesiac, nejde o príležitostný príjem. Ak by som ho prenajala na 2 dni, potom by som uvažovala o príležitostnom príjme. Hranica???? Je a existuje i na porade mnoho diskusií ohľadom príležitosti, tu nájdete i mnoho názorov, z kt. si utvoríte nejaký názor o príležitosti

Ak ho prenajmem na 3 mesiace, tiež nejde o príležitosť, treba na prenájom živnostenské oprávnenie. Ide o činnosť sústavnú (napr. 90 dní) vykonávanú samostane vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a hlavne za účelom dosiahnutia zisku.

Toto je detto ako otázka, s kt.sme sa stretli na porade, či ide o príležitostný príjem, keď predám 3,4 autá za rok. Myslím si, že príležitosť to nie je. Ak by som nedosahovala týmto predajom zisk, tak tie autá nepredávam.
Ak však rozmýšľam a mám 3 autá v osobnom vlastníctve napísané na meno betka (jedno použ. ja, jedno muž, jedno syn:rolleyes: (to je len príklad, ešte je krpec:D), tak tento predaj by som nepovažovalaza príležitosť.

Takže hranice príležitosti???? Každá kontrola si stanoví individuálne,
zltalienka
23.06.08,07:24
betka, vďaka za odpoveď.