daniielka
19.05.08,14:06
Zdravííím.
Prosím o radu. Momentálne som evidovaná na úrade práce ale plánujem si založiť živnosť a tatiež od septembra študovať na vysokej škole. Ide o denné štúdium nakoľko podnikanie mi nezaberie tolko času. Chcem len vedieť ako to bude s odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Či si to budem odvázať sama, alebo sú pre študujúcich nejaké výnimky. Prosím o odpoveď. Ďakujem krááásne
FTC
19.05.08,16:28
predpokladam, ze ako zivnostnik budes musiet odvadzat patricne odvody. Oslobodeny od tohto su iba denny studenti bez zamestnania (brigada sa sem asi nepocita). Toto vsetko su iba domnienky a viac by ti mohli poradit na ministerstve skolstva...

skus 3x w.minedu.sk

napisal som aspon nieco, lebo som videl ze si nemala vela odpovedi a dufam ze ta to posunie dalej :-)
Zoltán Kovács
19.05.08,16:41
Zdravííím.
Prosím o radu. Momentálne som evidovaná na úrade práce ale plánujem si založiť živnosť a tatiež od septembra študovať na vysokej škole. Ide o denné štúdium nakoľko podnikanie mi nezaberie tolko času. Chcem len vedieť ako to bude s odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Či si to budem odvázať sama, alebo sú pre študujúcich nejaké výnimky. Prosím o odpoveď. Ďakujem krááásne


predpokladam, ze ako zivnostnik budes musiet odvadzat patricne odvody. Oslobodeny od tohto su iba denny studenti bez zamestnania (brigada sa sem asi nepocita). Toto vsetko su iba domnienky a viac by ti mohli poradit na ministerstve skolstva...

skus 3x w.minedu.sk

napisal som aspon nieco, lebo som videl ze si nemala vela odpovedi a dufam ze ta to posunie dalej :-)

Pri dennom štúdiu si poistencom štátu. V prvom roku podnikania odvody do ZP a SP nie si povinný platiť. V ďalšom roku je povinnosť podať ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie. Podľa výsledku zúčtovania budeš postupovať ďalej čo sa týka platenia preddavkov na zdrav.poistenie. Do SP je povinnosť do 30.06. nasledujúceho roka zaslať výpis z daňového priznania. Ak tvoje hrubé príjmy presiahnu 12x minimálnej mzdy, tak ti vzniká povinnosť platiť odvody aj do SP.
matros
22.05.08,20:01
ahoj,
som v podobnej situacii ako ty. Zatial mam len napad :) ale chcel by som ho zrealizovat co najskor. Mohli by sme si vymenit nejake skusenosti a poznatky o tom ako zacat. Moc by si mi pomohla.
Ak mozes napis mi osobnu spravu a dohodneme sa.
Dakujem
miuka
28.05.08,07:30
Pozor,

ako študent - denný si poistencom štátu, ale v prípade presiahnutia určitých mesačných príjov (v čase keď som študovala ja - 3 roky dozadu - to bolo mesačne okolo 4000 - vtedy si povinná platiť si zdravotné poistenie sama - odvíja sa to od dvanásťnásobku minimálnej mzdy myslím).
Treba sa informovať na zdravotnej/sociálnej poisťovni.
zltalienka
30.05.08,06:26
len doplním, ak predpokladáš, že Tvoj vymeriavací základ bude menej ako 64 332 Sk za rok 2008, oplatí sa Ti prihlásiť do ZP ako SZČO, a nebudeš v roku 2009 platiť odvody do ZP. Pozri si §11 ods. 9 písm. b) zákona o zdravotnom poistení.