tanis
19.05.08,16:28
Ahojte poradaci,
potreboval by som poradit pri takom menej castom probleme. V pripade, ze manzelia nemaju deti a jeden z manzelov umrie, nastane pri dedeni situacia, ze majetok zosnuleho sa dedi medzi pozostaleho druha (manzel/manzelka) a rodicov, pripadne surodencov zosnuleno.
Ide konkretne o to, ze znamemu zomrela manzelka, bude prebiehat dedicke konanie. Hlavne pojde o byt, kde znamy zdedi 1/2 z podielu zosnulej manzelky a druhu 1/2 pravdepodobne dostane brat zosnulej. To znamena, ze kamarat bude mat 3/4 bytu a brat zosnulej 1/4. Ak nepride k dohode, vyplateniu alebo inemu rozdeleniu, je mozne pripravit znameho o byvanie v danom byte kde mu patria 3/4 a byva tam uz vyse 30 rokov? Ma pracu, kde vela nezarobi, za par rokov bude mat 50 rokov takze vyplatenie podielu mu nehrozi (hypoteku ani pozicku mu nik neda a keby aj, tak by ju nevedel splacat) a nakolko ani vztahy s bratom zosnulej nie su idealne, tak je predpoklad, ze korektnu dohodu okrem vopred avizovaneho tlaku na vyplatenie ocakavat nemoze. Ma vobec nejaku sancu v tom byte dozit alebo moze uz len ocakavat, ze po navrhu mensinoveho spoluvlastnika sud pristupy k predaju bytu a rozdeleniu penazi, za ktore si pravdepodobne druhy byt nezozenie. Vopred dakujem.
hanelie
19.05.08,15:06
ak ide o dedenie zo zákona, tak v prvom /priamom/rade dedí manžel/ka a deti rovným dielom
až v ďalšom rade dedí brat / v tomto prípade zdedí všetko manžel

DRUHÁ HLAVA
DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededíniektor é dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedív druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorísa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475

(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázanívýživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

§ 475a

Ak žiadny dedič nededív tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededížiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
iriska
19.05.08,17:14
len na okraj - súd nepristúpi k predaju bytu - súdu je totiž úplne jedno ako sa dedičia s dedičstvom vysporiadajú
a možno (nestáva sa často, ale "nikdy nehovor nikdy) sa brat zosnulej manželky nebude domáhať štvrtiny a známemu zostane byt.
p.s. - rodičia manželky ešte žijú? resp. sú tu aj iní súrodenci okrem toho spomínaného brata?
tanis
19.05.08,18:27
hanelie: ano v tom co si napisala mas pravdu, teda pokial citujes zakon, lenze akonahle bolo manzelstvo bezdetne, ako v tomto pripade, tak sa manzel posuva do druhej skupiny § 474 (1) a tam uz sa bude delit s bratom zosnulej a nezdedi vsetko sam ako pises, co je dost kuriozne, ale zial tak to v zakone je "preto ludia myslite na poslednu volu uz dnes, pokial Vam zalezi na najblizsich" ...

iriska: odpovedam na tvoju otazku, rodicia manzelky uz neziju a inych surodencov nemala

pri dedicskom konani predpokladame, ze pride k rozdeleniu 3/4 k 1/4 a brat zosnulej uz avizoval, ze bude ziadat vyplatit svoj podiel, to dosiahne jedine tym, ze po prebehnuti dedicskeho konania a prepisani 1/4 nehnutelnosti nanho najprv ponukne odpredaj svojho dielu na zaklade predkupneho prava manzelovi zosnulej - tomu mojmu znamemu, kedze ten nebude moct danu ciastku uhradit, tak po odmietnuti poda jeho svagor navrh na sud o vyporiadanie spoluvlastnictva, takze sud bude mususiet rozhodnut, ale myslim, ze vsetky tieto skutocnosti som uz uviedol v povodnej otazke, takze stale ma zaujima, ci ma znamy nejaku moznost dozit spokojne v tom byte alebo ci je pravdepodobnejsie, ze sa stane bezdomovec? Nestretol sa niekto s niecim podobnym? Dakujem.

p.s.: v kazdom pripade nech to vyznie akokolvek, tak si vazim oba prispevky
Celsus
19.05.08,19:04
Pokial manzelka nezanechala zavet a nema deti ani rodicov, dedit bude zo zakona iba pozostaly manzel a nie aj brat zosnulej. Brat by dedil (spolu s pozostalym manzelom) iba vtedy, ak by najmenej po dobu jedneho roka pred smrtou uvedenej zeny s nou zil v spolocnej domacnosti a staral by sa z tohto dovodu o spolocnu domacnost alebo by bol odkazany vyzivou na zomretu zenu.
tanis
19.05.08,19:37
aha, ano teraz som to uz pochopil, ja som bol v tom, ze v druhej skupine sa dostanu na radu rodicia, popripade surodenci, to som si neuvedomil, ze to su az dalsia skupina ... a to som to cital viac krat
inak mozno som sa nechal zmylit, ze na dedicske konanie bol prizvany aj brat zosnulej, tak teraz neviem preco potom ... no ved ked budem trpezlivy, tak sa to casom dozviem, dakujem vsetkym
iriska
20.05.08,16:25
Pardón, zo skúseností viem, že manžel nemôže dediť sám (v prípade keď je tam možný aj iný dedič), čiže sa domnievam, že notár správne prizval aj brata. A s tým vysporiadaním spoluvlastníctva a pod. - to by si asi rozmyslel, sú tam dosť veľké súdne poplatky, skôr ak by bolo aspoň trochu možné (v prípade, že sa nemýlim a dediť bude aj brat) treba sa dohodnúť pri prejednávaní dedičstva na vyplatení podielu. Ale ak je ten brat bezchrbťák, môže vymáhať peniaze exekučne (čo by bolo v prvom rade asi strhávanie z dôchodku).