jancim
19.05.08,17:14
Ahojte,

Som SZCO podnikajuci v IT a nie som platca DPH. Planujem kupit notebook v hodnote cca 40000 SKK (s DPH). Vediem si jednoduche uctovnictvo a zatial som nemal taky vysoky vydavok. Viem, ze nad urcitu hodnotu nie je mozne dat celu hodnotu naraz do nakladov, ale treba to odpisovat postupne. Mozete mi prosim poradit, ci sa ma to v uvedenom pripade tyka a ako mam postupovat? Pripadne ma nasmerovat na relevatne zdroje?

Ospravedlnujem sa, ak sa pytam na banalitu, no moc sa v uctovnictve nevyznam a doteraz som sa ani nepotreboval. Prezrel som celu tuto kategoriu, ale nenasiel som ziadnu temu, ktora by mi pomohla. :(

Vdaka,
J.
Andyke
19.05.08,17:18
Keby si kúpil v hodnote do 30 000 Sk, tak ide to jednorázovo do nákladov. Nad túto sumu je to hmotný investičný majetok, a do nákladov dostaneme formou odpisov (notebook patrí do 1. odpisovej skupiny a odpisujeme 4 roky v zmysle zák. o dani z príjmov.) Ak budeš odpisovať rovnomerne tak 1/4 obstarávacej ceny budú odpisy, ak budeš odpisovať rovnomerne tak je postup v tomto zákone.
jancim
19.05.08,17:22
Keby si kúpil v hodnote do 30 000 Sk, tak ide to jednorázovo do nákladov. Nad túto sumu je to hmotný investičný majetok, a do nákladov dostaneme formou odpisov (notebook patrí do 1. odpisovej skupiny a odpisujeme 4 roky v zmysle zák. o dani z príjmov.) Ak budeš odpisovať rovnomerne tak 1/4 obstarávacej ceny budú odpisy, ak budeš odpisovať rovnomerne tak je postup v tomto zákone.

Dakujem za rychlu odpoved. ;)

Cize ak to spravne chapem, pri cene napr. 40000 s DPH si tento rok mam dat do nakladov 10000, dalsi rok zasa 10000 a tak az do roku 2011, chapem to spravne? Je moznost odpisat to nejak rychlejsie?
Andyke
19.05.08,17:29
Stále budeš odpisovať 4 roky, zrýchlene takto:
1. rok 10.000 2.rok 15.000 3. rok 10.000 a 4. rok 5 000

ešte opravujem môj príspevok (názov majetku nad 30.000), je to dlhodobý hmotný majetok.
antiny
21.05.08,07:24
dobre a čo v tedy ak je mesačným platcom DPH?
v ktorom mesiaci dám do evidencie DPH?
(v tedy keď som kúpila alebo až pri uzávierkových operáciách k 31.12.2008)

pec ZD 26 800,- Sk DPH 19% 5 090,- Sk
kúpené 30.4.2008
poradte
Zoltán Kovács
21.05.08,07:28
dobre a čo v tedy ak je mesačným platcom DPH?
v ktorom mesiaci dám do evidencie DPH?
(v tedy keď som kúpila alebo až pri uzávierkových operáciách k 31.12.2008)

pec ZD 26 800,- Sk DPH 19% 5 090,- Sk
kúpené 30.4.2008
poradte

Ak je platiteľom DPH, tak daň na vstupe sa uplatní v tom zdaň. období, keď bude mať doklad splňajúci náležitosti §71 zákona o DPH. Teda v mesiaci kedy kupoval a má riadný doklad o kúpe.
Martin Mocko
21.05.08,07:29
dobre a čo v tedy ak je mesačným platcom DPH?
v ktorom mesiaci dám do evidencie DPH?
(v tedy keď som kúpila alebo až pri uzávierkových operáciách k 31.12.2008)

pec ZD 26 800,- Sk DPH 19% 5 090,- Sk
kúpené 30.4.2008
poradte

Do evidencie DPH vstupuje štandardne dňom "zdaniteľného plnenia" - ktorý je uvedený na faktúre, prípadne zákon o DPH dovoľuje o jedno obdobie neskôr.
Zoltán Kovács
21.05.08,07:32
Do evidencie DPH vstupuje štandardne dňom "zdaniteľného plnenia" - ktorý je uvedený na faktúre, prípadne zákon o DPH dovoľuje o jedno obdobie neskôr.

Skôr by som povedal, že do evidencie DPH vstupuje dňom prijatia dokladu. Napr. kúpim 28.04., dodávateľ má 15 dni na vystavenie daňového dokladu, teda do 12.05. Do evidencie dám 12.05. s tím, že mám možnosť uplatniť si DPH buď v apríli alebo v máji, ak som mesačným platiteľom.
Martin Mocko
21.05.08,07:38
Skôr by som povedal, že do evidencie DPH vstupuje dňom prijatia dokladu. Napr. kúpim 28.04., dodávateľ má 15 dni na vystavenie daňového dokladu, teda do 12.05. Do evidencie dám 12.05. s tím, že mám možnosť uplatniť si DPH buď v apríli alebo v máji, ak som mesačným platiteľom.

Je to o cite. Právo na odpočet ti vzniká ak vznikla daňová povinnosť A pri tovare daňová povinnosť vzniká dňom dodania - a tento dátum by mal byť uvedený na faktúre.
Zoltán Kovács
21.05.08,07:40
Je to o cite. Právo na odpočet ti vzniká ak vznikla daňová povinnosť A pri tovare daňová povinnosť vzniká dňom dodania - a tento dátum by mal byť uvedený na faktúre.

S tým súhlasím, len sme písali o dátume zaevidovania. Aj keď plnenie nastane 28.04. a nemám doklad, ale až okolo 12.05. tak predsa do evidencie nemám čo dávať 28.04.
Martin Mocko
21.05.08,07:48
S tým súhlasím, len sme písali o dátume zaevidovania. Aj keď plnenie nastane 28.04. a nemám doklad, ale až okolo 12.05. tak predsa do evidencie nemám čo dávať 28.04.

mmt...keď účtuješ firmu, ktorá má 10 dod. faktúr/mes - tak sa to dá urobiť podobným spôsobom. Ale pokiaľ máš 3 šanóny/mesačne? Kým faktúry prejdú každú "dôležitú" osobu vo firme, trvá to niekedy aj týždeň. Takže všetky faktúry so zdan.plnením apríl/08 účtuješ aj tak 20.5. a hneď ich šupuješ do apríla.
A v takomto prípade...dátum dodania 28.4. - fak. vystavená 2.5.? Štandardne všetky firmy účtujú i náklad i DPH do apríla - je potom jednoduchšia kontrola.