hanka kralova
19.05.08,18:26
Dobry vecer, minimalne zakladne imanie sro je 200.000 skk, niektore sro ho maju omnoho omnoho vyssie. Podla vas, ake ma niekto dovody dat sro imanie 3 miliony skk? Dakujem za nazor.
KEJKA
19.05.08,20:36
majú vyšší kredit ..... napr. banky dajú úver a niekedy vyslovene žiadaju vyššie ZI.
hanka kralova
20.05.08,18:52
majú vyšší kredit ..... napr. banky dajú úver a niekedy vyslovene žiadaju vyššie ZI.
Dakujem Kejka, nieco take som predpokladala, len ma napadlo, ci za tym nie je aj nieco ine.

Ak mozem, este jedna prakticka otazka, pokial by som chcela zvysit nasej prave zakladajucej sa sro kredit :), dame si imanie 1 milion skk napriklad, prakticky si tie peniaze z uctu na druhy den mozme vlozit do pokladne? Alebo to nie je az take jednoduche? Dakujem.
jozefstefan
21.05.08,05:14
Tie peniaze vobec nemusia byt na ucte, mozu byt aj v pokladni. A ZI mozete minut na zariadenie, nakup strojoveho parku, vyplaty, hocico. ;) Je to take zaujimave, ze ZI musite mat na zaciatku podnikania a potom len tak moze zmiznut. :rolleyes:
Hmmm. Aspon tak mi to bolo vysvetlene davnejsie, ked som sa na toto informoval.
Zoltán Kovács
21.05.08,05:17
Tie peniaze vobec nemusia byt na ucte, mozu byt aj v pokladni. A ZI mozete minut na zariadenie, nakup strojoveho parku, vyplaty, hocico. ;) Je to take zaujimave, ze ZI musite mat na zaciatku podnikania a potom len tak moze zmiznut. :rolleyes:
Hmmm. Aspon tak mi to bolo vysvetlene davnejsie, ked som sa na toto informoval.

No zmiznúť asi ťažko. Veď v účtovníctve musíš mať všetko podložené dokladmi, kam a na čo sa použili tie peniaze. ZI je vlastne zdroj krytia majetku. Ak napr. kúpiš PC do firmy z peňazí zo ZI, tak sa ti mení iba forma majetku. Z peňazí na DHM.
jozefstefan
21.05.08,08:21
:D "zmiznut" bolo len obrazne povedane.

Ale v pripade, ak sa zo ZI vyplacaju mzdy, v podstate nezostane ZI vo firme, netransformuje sa na iny druh majetku...
Zoltán Kovács
21.05.08,08:31
:D "zmiznut" bolo len obrazne povedane.

Ale v pripade, ak sa zo ZI vyplacaju mzdy, v podstate nezostane ZI vo firme, netransformuje sa na iny druh majetku...

Samozrejme súhlasím. Ak sa vyplácajú mzdy, tak by mala byť odvedená aj nejaká práca, ktrorá by mala mať za následok nejaké výkony predané zákazníkovi. Tak vznikne výnos, pohľadávka......
hanka kralova
21.05.08,11:12
Dakujem vam za nazor, este skusim:
Pokial si dame imanie 1M, predpokladam ze to bude chvilku trvat, kym si ich vyplatime na mzdach alebo zato nakupime pocitace atd, dovtedy by sme ich mali mat viac-menej v pohotovosti? Myslim napriklad pre pripad kontroly atd, bolo by potrebne mat ten milion viac menej volny pre pripad potreby?
hanka kralova
22.05.08,12:30
Prosim, neporadite?
Este pridam jednu otazku: musia tie peniaze realne vobec existovat?
Zoltán Kovács
22.05.08,12:44
Prosim, neporadite?
Este pridam jednu otazku: musia tie peniaze realne vobec existovat?

Mali by.
Modroocko
22.05.08,12:57
Dobry vecer, minimalne zakladne imanie sro je 200.000 skk, niektore sro ho maju omnoho omnoho vyssie. Podla vas, ake ma niekto dovody dat sro imanie 3 miliony skk? Dakujem za nazor.

Niektoré firmy majú vyššie základné imanie preto, lebo im to predpisuje nejaký iný zákon, podľa ktorého podnikajú. Napríklad firmy s hracími automatmi, či ruletami musia mať minimálne ZI vo výške 3 - 5 miliónov. Podobne je to s finančnými inštitúciami (banky, poisťovne a pod.) Podnikanie sa neriadi len Obchodným zákonníkom.
Modroocko
22.05.08,13:03
Ešte poznámočka:
Dôležitejšie ako základné imanie je vlastné imanie.
hanka kralova
22.05.08,16:55
Dakujem vsetkym, len sme spekulovali, lebo v buducnosti by sme chceli ziadat nejake pozicky/fondy, mozno tak o 2-3 roky, ci si tam dat uz teraz vysoke imanie, ale asi mi teda odporucate nechat to az na potom, ked to bude naozaj aktualne.
Modroocko
26.05.08,07:45
Ja by som vám odporučila dovtedy si vytvárať vo firme zisky, ktoré by vám zdvihli vlastné imanie (nie základné zápísané v OR), to banky zaujíma pri žiadostiach o úver oveľa viacej. Darmo bude mať firma zapísané základné imanie 1 milión Sk, keď následným dosahovaním strát z podnikania a neustálym navyšovaním dlžôb voči dodávateľom alebo štátu sa jej vlastné imanie dostane až k nule, či nebodaj do mínusu. Nezabúdajte na to, že banky budú chcieť vidieť vaše účtovné výkazy, najmä súvahu a stav pohľadávok a záväzkov. A ešte treba dať pozor na to, aby ste nemali veľa nedobytných či premlčaných pohľadávok. Tie tiež dosť znižujú kredit firmy.
maverick27
27.05.08,04:53
Pekný deň prajem,
ja mám tiež jednu otázku. Je pravda, že po novom pri založení sro netreba vložiť celých 200 000 Sk, ale dajme tomu 20 000 Sk + nejaký HM ako napríklad notebook v hodnote 30 000 Sk a zbytok do 5-tich rokov? Je to tak?
Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
27.05.08,04:56
Pekný deň prajem,
ja mám tiež jednu otázku. Je pravda, že po novom pri založení sro netreba vložiť celých 200 000 Sk, ale dajme tomu 20 000 Sk + nejaký HM ako napríklad notebook v hodnote 30 000 Sk a zbytok do 5-tich rokov? Je to tak?
Ďakujem pekne.

Pri jednoosobovej s.r.o. je stále podmienka splatenia základného imania. ZI môže byť splatené aj inou ako peňažnou formou samozrejme. Pri viacosobovej s.r.o. ak dobre viem, tak minimálne 50% ZI musí byť splatených pri založení.
maverick27
27.05.08,05:27
Musia tie peniaze fyzicky existovať? Alebo stačí len nejaké prehlásenie? Ďakujem.
Zoltán Kovács
27.05.08,06:02
Musia tie peniaze fyzicky existovať? Alebo stačí len nejaké prehlásenie? Ďakujem.

Mali by existovať.
maverick27
27.05.08,06:42
Takze existuje spôsob ako to nejak obísť? ;)
KEJKA
27.05.08,06:52
Takze existuje spôsob ako to nejak obísť? ;)
zlá otázka - nič sa nedá obísť.
Všetko je na zodpovednosti zakladateľa, resp. správcu vkladu. Ten, resp. konateľ PODPISUJE, že vklady sú splatené.
A to je záväzné pre registrový súd, aby sro zapísal.
FAA
27.05.08,07:04
zlá otázka - nič sa nedá obísť.
Všetko je na zodpovednosti zakladateľa, resp. správcu vkladu. Ten, resp. konateľ PODPISUJE, že vklady sú splatené.
A to je záväzné pre registrový súd, aby sro zapísal.

Takže, keby ku niečomu došlo, je to na správcovi vkladu. Poznám prípad, keď správca vkladu podpísal prevzatie vkladov od spoločníkov a to ste mali vidieť ten tanec, keď sa nedarilo, pespektíva žiadna a bolo treba peniaze na záväzky. Zo začiatku sa to zdá jednoduché..... Rovná cesta je najistejšia, kriviť ju, sa nevypláca.
maverick27
27.05.08,09:08
Mne sa jedná o to že mám živnosť a chcem prejsť na sro. A niekde na porade som čítal že netreba spaltiť ihneď celé ZI, ale stačí len časť a zbytok v lehote 5 rokov, tak tak.
Zoltán Kovács
27.05.08,09:10
Mne sa jedná o to že mám živnosť a chcem prejsť na sro. A niekde na porade som čítal že netreba spaltiť ihneď celé ZI, ale stačí len časť a zbytok v lehote 5 rokov, tak tak.

Pri jednoosobovke musíš splatiť celé ZI.
liba2
27.05.08,09:24
Je to jednoduché :) - stačí nazrieť do príslušného zákona :

§ 111 Obchodného zákonníka

(1) Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 50 % zo zákonom ustanovenej minimálnej výšky základného imania podľa § 108 ods. 1.

(2) Ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, môže sa zapísať do obchodného registra, len keď je v plnej výške splatené jej základné imanie.