elizabet100
08.04.05,12:01
Vysvetlite mi prosím čo to znamená ak ja dodam tovar do ČR. Vystavím fa bez DPH a uvediem to do DP? ktorý riadok ? a musím robiť súhrnný výkaz? A čo to znamená pre tú druhú stranu čiže ČR?



A ak ja príjmem fa z ČR za dodávku tovaru?
ESTER
09.04.05,08:48
Najprv musíš vedieť či odberateľ v ČR je platiteľom DPH t.j. jeho IČ DPH. Ak má pridelené IČ DPH tak vystavíš faktúru podľa § 72, kde bude odkaz na § 43 , podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane (t.j. faktúru vystavíš bez DPH). Daňová povinnosť pri dodaní do čl.krajiny EU je určená v § 19 ods.8, ako deň vyhotovenia faktúry, ak si ju vyhotovila pred 15 dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď bol tovar dodaný.V DP to uvedieš do r. 05 a 07. Vystavuješ aj súhrnný výkaz §80 ods.1 do 25 dní po skončení kal. štvrťroka.

Ak odberateľ nie je platiteľ DPH, nemá pridelené IČ DPH, tak fakturuješ s DPH. V tomto prípade ide o miesto dodania v tuzemsku, takže to uvedieš na r. 03, 01 a 02.
liba2
13.03.06,16:35
Potrebujem konfrontovať svoj názor s názormi aj iných poraďákov:

Slov. predajca motoriek - platiteľ DPH - predal motorku občanovi iného členského štátu (D). Kto má povinnosť zaplatiť dph ?
ALBO
13.03.06,19:32
Potrebujem konfrontovať svoj názor s názormi aj iných poraďákov:

Slov. predajca motoriek - platiteľ DPH - predal motorku občanovi iného členského štátu (D). Kto má povinnosť zaplatiť dph ? No treba asi stanoviť,či to nesplňa definíciu nového DP podľa§11. Ak ano, tak to daní občan z D, ak nie tak ide o dodanie s miestom v tuzemsku.
ALBO
13.03.06,19:54
Vysvetlite mi prosím čo to znamená ak ja dodam tovar do ČR. Vystavím fa bez DPH a uvediem to do DP? ktorý riadok ? a musím robiť súhrnný výkaz? A čo to znamená pre tú druhú stranu čiže ČR?



A ak ja príjmem fa z ČR za dodávku tovaru? Už len doplním, čo nie je v odpovedi od Ester. český platiteľ-odberateľ- má povinnosť dodaniť fakturovanú sumu v česku (t.j. odvedie daň do českého ŠR a ak má právo na odpočítanie tak si ju aj uplatní.) Ak vám čech dodáva tovar a obaja ste platitelia, tak postupujete podľa § 11. U vás dôjde k nadobudnutiu tovaru a vy robíte samozdanenie.(t.j. čech fakturuje bez dane a vy daň odvediete na slovensku a uplatníte) 1.Odvod základ r. 4 a dph r. 2 2. vstup daň r. 16
liba2
14.03.06,14:24
No treba asi stanoviť,či to nesplňa definíciu nového DP podľa§11. Ak ano, tak to daní občan z D, ak nie tak ide o dodanie s miestom v tuzemsku.
Alenka, vďaka za reakciu :) . Ide o novú motorku, má 1130 cm3.
ALBO
15.03.06,08:56
Alenka, vďaka za reakciu :) . Ide o novú motorku, má 1130 cm3.
Liba neviem teraz či naďaľej je problém v tom , či motorka je DPros.Alebo už si to uzavrela. POdľa mňa je DP ak ešte splní tú podmienku výkonu.
liba2
15.03.06,11:20
Liba neviem teraz či naďaľej je problém v tom , či motorka je DPros.Alebo už si to uzavrela. POdľa mňa je DP ak ešte splní tú podmienku výkonu.
Alenka, výkon DP v §11 je alternatíva. Ale dnes som sa neoficiálne nato pýtala správkyne dane; podľa nej aj jej kolegýň motorka nie je motorové vozidlo (tak znela otázka v súvislosti s daňou z MV).
Teda potom je to tovar ako každý iný. V tomto prípade kto zaplatí daň?
A ak platiteľ SK, tak do ktorého rozpočtu SR alebo D? No môj klien by bol najradšej, keby daň mal povinnosť zaplatiť občan Nemecka pri dovoze do rozpočtu D.:)
ALBO
15.03.06,12:35
Alenka, výkon DP v §11 je alternatíva. Ale dnes som sa neoficiálne nato pýtala správkyne dane; podľa nej aj jej kolegýň motorka nie je motorové vozidlo (tak znela otázka v súvislosti s daňou z MV).
Teda potom je to tovar ako každý iný. V tomto prípade kto zaplatí daň?
A ak platiteľ SK, tak do ktorého rozpočtu SR alebo D? No môj klien by bol najradšej, keby daň mal povinnosť zaplatiť občan Nemecka pri dovoze do rozpočtu D.:)

Liba, platí to čo som napísala v príspevku 4. Ak to je tovar tak podľa § 13/1 je miesto tuzemsko a zdaní to tu. Lebo nemôže ísť na § 11 lebo je to pre FO.
No ale nesúhlasím s tým čo povedala správkyňa. To, platí len pre cestnú daň. Lebo oni si v zákone zadefinovali, že CD sa týka len kategórie vozidiel M.N,O. Lenže vozidlá majú aj iné kategórie napr,L a tam patria dvojkolesové vozidlá= motorky aj.
Ak mne niekto povie pozemné motorové vozidlo a bližšie ho nešpecifikuje tak musí chodiť po zemi a mať motor.A to motorka má.
Ešte si myslím, že tam motorka spadá aj pre to, že by tam nedávali tú hranicu taký malý objem valcov 48 cm, čo je akurát tak pre malé motorky.
Dobre hľadajme ďalej , ale skus zavolať rovno na MF-tvorkyniam (ak ti to zdvihnú , tak ti určite odpovedia, .)
liba2
15.03.06,12:37
Ďakujem, hľadám ďalej.
Vladimír Ozimý
31.01.08,14:24
Kamarátičkovia ako sme dobačovali tú motorku...je to dopravný prostriedok alebo nie je to dopravný prostriedok z pohľadu DPH?
Vladimír Ozimý
31.01.08,14:29
tu som našiel definíciu:

Motocykel je dvojkolesový bezkoľajový dopravný prostriedok poháňaný motorom (http://sk.wikipedia.org/wiki/Motor) na dopravu jednej alebo dvoch za sebou sediacich osôb s motorom s obsahom (http://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Obsah_motota&action=edit) viac ako 50 cm³. Kolesá sú umiestnené za sebou a pohonná jednotka (motor a prevodovka (http://sk.wikipedia.org/wiki/Prevodovka)) najčastejšie medzi nimi. Vodič sedí na motocykli obkročmo a smer určuje riadidlami.

to jest spadá to podľa mňa pod par. 11 ods. 11
karcoolka1
13.02.08,18:03
Chcem si odsúhlasiť.
Sme platitelia DPH SK. V tuzemsku nakúpené rúre upravíme a dodávame ich do ČR platiteľovi DPH s IČ CZ. V ČR sa montujú na stavbe, čo už nevykonávame my.
Faktúru vystavujeme bez DPH s odvolávkou na § 43, na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.
Čo v prípade, že takéto dodanie bude pre platitľa DPH IČ SK?