SMartina
19.05.08,22:47
Ahojte. Potrebujem poradiť. Ako mám vyriešiť to, že zamestnanec dal výpoveď, urobila som výplatu, dala som mu všetky potvrdenia a odovzdala evidenčný list na soc. poisťovňu a zabudla som mu preplatiť zvyšok dovolenky. Ako to mám vyriešiť, je problém sa s ním spojiť, aby si prevzal nové potvrdenia. Je možné aby mu tá dovolenka zostala nepreplatená alebo nevyčerpaná? Ďakujem.:confused:
katka50
20.05.08,07:16
Ahojte. Potrebujem poradiť. Ako mám vyriešiť to, že zamestnanec dal výpoveď, urobila som výplatu, dala som mu všetky potvrdenia a odovzdala evidenčný list na soc. poisťovňu a zabudla som mu preplatiť zvyšok dovolenky. Ako to mám vyriešiť, je problém sa s ním spojiť, aby si prevzal nové potvrdenia. Je možné aby mu tá dovolenka zostala nepreplatená alebo nevyčerpaná? Ďakujem.:confused:
Ja by som mu preplatila dovolenku v nasl.výplatnom období-nezráža sa poistné do soc. poisť. a zdr. poisťovne, lebo je to zúčtované po ukončení PP, iba to zdaníš.Do SP by som poslala opravný ELDP a aj jemu správne potvrdenia.
JanoL
20.05.08,08:28
Ja by som mu preplatila dovolenku v nasl.výplatnom období-nezráža sa poistné do soc. poisť. a zdr. poisťovne, lebo je to zúčtované po ukončení PP, iba to zdaníš. Do SP by som poslala opravný ELDP a aj jemu správne potvrdenia.

Domnievam sa, že opravný ELDP nebude potrebný, lebo pri preplatení nevyčerpanej dovolenky po skončení pracovného pomeru sa nezmení žiadny vymeriavací základ ani obdobie dôchodkového poistenia.

Jano
Kikuša
20.05.08,12:03
Ja mám ten istý problém, kolegynka odhlásila zamestnaca z poisťovní k 30.4 a nedala mi vedieť, že skončil, výplata sa mi už nedá opraviť, tak preplatok dovolenky mi zostane na máj. Ešte sa chcem opýtať na to ZP mne program počíta odvody z dovolenky po skončení PP, aj som to tu niekde na porade čítala, že zo ZP idú odvody, tak teraz už neviem. A čo z nezdaniteľnou čiastkou má nárok na ňu zamestnanec?
jankasm
20.05.08,12:46
Ja mám ten istý problém, kolegynka odhlásila zamestnaca z poisťovní k 30.4 a nedala mi vedieť, že skončil, výplata sa mi už nedá opraviť, tak preplatok dovolenky mi zostane na máj. Ešte sa chcem opýtať na to ZP mne program počíta odvody z dovolenky po skončení PP, aj som to tu niekde na porade čítala, že zo ZP idú odvody, tak teraz už neviem. A čo z nezdaniteľnou čiastkou má nárok na ňu zamestnanec?

Odvody nejdú ani do SP ani do ZP, kuknem zákon a napíšem aj §. :cool:

Takže už to mám :)

§ 13 Zákona o ZP
Vymeriavací základ

(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné, 44a)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, 44b)
c) príspevok zo sociálneho fondu, 44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, 44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, 44e)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, 39b)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,

Nezdaniteľnú čiastku mu uplatniť môžeš aj pri tomto preplatení dovolenky po skončení PP, ale musíš mať na tento mesiac potom ešte podpísané od neho vyhlásenie, a nemôže mať nezdaniteľnú čiastku uplatnenú napr. v novom zamestnaní. Ak je doma, je nezamestnaný, tak potom bez problémov. ;)
Kikuša
20.05.08,12:52
u nás končí 30.04 ako zamestnanec, ale zároveň od 1.5.08 nastupuje ako konateľ, takže bude poberať konateľskú odmenu. A čo sa týka potvrdenia o príjme, tak zarátavam aj máj, kde mám preplatok dovolenky?
jankasm
20.05.08,12:54
u nás končí 30.04 ako zamestnanec, ale zároveň od 1.5.08 nastupuje ako konateľ, takže bude poberať konateľskú odmenu. A čo sa týka potvrdenia o príjme, tak zarátavam aj máj, kde mám preplatok dovolenky?

Áno, musíš mu dať potvrdenie o všetkých príjmoch, ktoré u Vás dostal, takže aj preplatenú dovolenku. :cool:
JanoL
20.05.08,12:58
Ja mám ten istý problém, kolegynka odhlásila zamestnaca z poisťovní k 30.4 a nedala mi vedieť, že skončil, výplata sa mi už nedá opraviť, tak preplatok dovolenky mi zostane na máj. Ešte sa chcem opýtať na to ZP mne program počíta odvody z dovolenky po skončení PP, aj som to tu niekde na porade čítala, že zo ZP idú odvody, tak teraz už neviem. A čo z nezdaniteľnou čiastkou má nárok na ňu zamestnanec?

K ZP - podľa zákona o zdravotnom poistení § 13 Vymeriavací základ (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html#13) ods. 4 písmeno h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru - nevstupuje do vymerivacieho základu.

K NČ - zamnec mal pri ukončení p.p. podpísať oddiel IV. vyhlásenia na zdanenie, kde mal potvrdiť dátum posledného uplatnenie NČ a bonusu.
Takže asi nemá nárok.

Okrem toho, ak v máji nastúpil k novému zamtelovi, je veľmi silný predpoklad, že vyhlásenie na zdanenie už podpísal u neho.

Jano

P.S. jankasm má šikovnejšie prsty
jankasm
20.05.08,13:07
P.S. jankasm má šikovnejšie prsty

:--- :D :---