lukig
20.05.08,07:22
Ahojte všetci ...

Čo poviete na situáciu...dostala sa mi do rúk faktúra od platiteľa DPH z ČR (pridelené IČDPH CZ). Fakturuje slovenskému platiteľovi DPH za tovar, ALE!!!...s DPH a ešte k tomu v sadzbe 19% !!!!!!!!:eek:. Na faktúre ma uvádzaný aj text, že zboží je dodané bez DPH a DPH znáša kupujúci, ale podľa mňa je vystavená chybne.
Ja by som to riešila tak, že budem pracovať len so základom a urobím si samozdanie ako keby bola vystavená bez DPH...čo vy na to?
Vladimír Ozimý
20.05.08,07:27
19% DPH je tam preto lebo aj v ČR je 19%...ak je faktúra chybne vystavená pretože ide o intrakomunitárne dodanie potom ste ako prijimateľ tovaru povinný odviesť daň podľa § 69 a následne ak máte faktúru môžte si daň uplatniť na vstupe. Budete vychádzať zo základu dane. DPH vyčíslená na faktúre, ak firma nebude riešiť túto situáciu a zaplatí ju, bude nedaňový výdavok pre spoločnosť, pretože ide o neoprávnené faktúrovanie DPH. Jednoznačne vrátiť Fa a vystaviť správne bez DPH
lukig
20.05.08,09:27
ďakujem za jasnú odpoveď a prajem pekný deň...
lukig
20.05.08,21:26
A mám ešte jeden problém.SRO bola registrovaná za platiteľa dph k 1.4.2008, kartička DPH bola doručená okolo 12.4.08, takže dovtedy všetky predaje na kase fungovali bez DPH. Ja tú dph potrebujem teraz dodaniť z týchto tržieb. Takže ... sa urobila mesačná uzávierka k uvedenému dátumu 12.4.2008, vyšla suma napríklad 100 bez DPH. Túto sumu považujem za základ dane, z ktorého vyčíslim 19% dph , čiže 19 a túto sumu by som mala odviesť štátu ako DPH na výstupe, ak správne uvažujem. Ako to však správne zaúčtovať (538999/343XXX????)? A uvažujem vôbec správne? Hľadala som niečo podobné na vysvetlenie v zákone, ale nedopátrla som sa, takže je to už en na Poraďákoch, ktorí to dúfam hrabo "rozlúsknu" . ;) Ďakujem
Vladimír Ozimý
21.05.08,07:23
A mám ešte jeden problém.SRO bola registrovaná za platiteľa dph k 1.4.2008, kartička DPH bola doručená okolo 12.4.08, takže dovtedy všetky predaje na kase fungovali bez DPH. Ja tú dph potrebujem teraz dodaniť z týchto tržieb. Takže ... sa urobila mesačná uzávierka k uvedenému dátumu 12.4.2008, vyšla suma napríklad 100 bez DPH. Túto sumu považujem za základ dane, z ktorého vyčíslim 19% dph , čiže 19 a túto sumu by som mala odviesť štátu ako DPH na výstupe, ak správne uvažujem. Ako to však správne zaúčtovať (538999/343XXX????)? A uvažujem vôbec správne? Hľadala som niečo podobné na vysvetlenie v zákone, ale nedopátrla som sa, takže je to už en na Poraďákoch, ktorí to dúfam hrabo "rozlúsknu" . ;) Ďakujem

noo inak sa to riešiť nedá. Ja som mal tiež takúto situáciu tak som si zobral celkové tržby k dátumu do kedy boli vystavované bez DPH navýšil som to o DPH a tá DPH sa odviedla. Pri kontrole vám môžu samozrejme vytknúť nesprávnosť postupu ale štát o nič neprišiel takže nemali by to pokutovať...účtovne by som to spravil 548999/343XXX - ako nedaňový výdavok, na 538 účtujeme len dorubenia DPH pri kontrolách...
lukig
21.05.08,11:46
Ďááááááááááákujem a prajem krásny deň :D