veronikasad
20.05.08,08:11
Ahojte poraďáci,

som účtovníčka-živnostníčka, prevádzku mám v byte. Od 3.4.08 som PN - doliečenie potrvá cca do konca júna.
Nemám zamestnancov, s účtovníctvom mi cez víkendy pomáha dcéra. Neporušujem zákon o nelegálnej práci /neprihlasovala som ju na dohodu do SP, je zamestnaná/. Keďže v apríli som bola v nemocnici, väčšinu dokladov pre DP DPH za I. štvrťrok 2008 spracovala dcéra. Doklady som dodatočne podpísala ja. Môžem vystaviť za toto obdobie v čase mojej PN-ky klientom faktúru a túto mi aj uhradia ?
Nerada by som pri príp. kontrole zo soc.poisťovne prišla o nemocenské dávky.

Ďakujem za odpoveď
Veronika
Tweety
20.05.08,09:30
Ahojte poraďáci,

som účtovníčka-živnostníčka, prevádzku mám v byte. Od 3.4.08 som PN - doliečenie potrvá cca do konca júna.
Nemám zamestnancov, s účtovníctvom mi cez víkendy pomáha dcéra. Neporušujem zákon o nelegálnej práci /neprihlasovala som ju na dohodu do SP, je zamestnaná/. Keďže v apríli som bola v nemocnici, väčšinu dokladov pre DP DPH za I. štvrťrok 2008 spracovala dcéra. Doklady som dodatočne podpísala ja. Môžem vystaviť za toto obdobie v čase mojej PN-ky klientom faktúru a túto mi aj uhradia ?
Nerada by som pri príp. kontrole zo soc.poisťovne prišla o nemocenské dávky.

Ďakujem za odpoveď
Veronika
Určite je to možné.
veronikasad
20.05.08,09:40
Ďakujem, Tweety. Ani v § 31 Zákona o soc.poistení - Všeobecné podmienky nároku na ND SZČO - sa nič nehovorí o príjme počas DPN. Dúfam, že s tým nebudem mať problém...

-------
Veronika
ZuzanaP
20.05.08,09:52
Veronika, ak si tým neporušila liečebný režim, tak myslím, že by nemal byť problém. Veď v prípade kontroly by si bola doma a čo robíš doma, ti nemôžu zakázať....:)
veronikasad
20.05.08,10:01
Veronika, ak si tým neporušila liečebný režim, tak myslím, že by nemal byť problém. Veď v prípade kontroly by si bola doma a čo robíš doma, ti nemôžu zakázať....:)
Nemala som na mysli kontrolu porušenia liečebného režimu. Ten samozrejme dodržiavam. Mám 4 hod vychádzok denne ...
Zaujímal ma ten príjem živnostníka počas DPN, či mi to pri nejakej kontrole účtovníctva zo SP nemôžu vytknúť a príp. odňať nem.dávky. V zákone som nič nenašla.

-----
Veronika
Jarka 1
20.05.08,10:17
Bola som ako živnostníčka na DPN, dokonca vyše mesiaca v nemocnici. Napriek tomu som si mesačne faktúrovala za svoje služby. Prácu som urobila neskôr, keď som vyzdravela. Žiadny problém nebol. Nevidím rozdiel, ak niekomu vystavím FA za 6 mesiacov naraz, alebo tú sumu dostanem priebežne. Možno máš aj v zmluve mesačnú fakturáciu bez ohľadu na urobenú prácu. Počas PN som neplatila do poisťovní.
abel
20.05.08,10:46
Nemala som na mysli kontrolu porušenia liečebného režimu. Ten samozrejme dodržiavam. Mám 4 hod vychádzok denne ...
Zaujímal ma ten príjem živnostníka počas DPN, či mi to pri nejakej kontrole účtovníctva zo SP nemôžu vytknúť a príp. odňať nem.dávky. V zákone som nič nenašla.

-----
Veronika
:eek::eek::eek:
ešte by ma zaujímalo, či by nám niektorý úrad prepáčil, že sme neodovzdali napr. daňové priznanie, RZZP, mesačné výkazy, DPH, registračné listy a milión iných lajstrov z dôvodu, že sme boli PN.
veronikasad
20.05.08,11:01
:eek::eek::eek:
ešte by ma zaujímalo, či by nám niektorý úrad prepáčil, že sme neodovzdali napr. daňové priznanie, RZZP, mesačné výkazy, DPH, registračné listy a milión iných lajstrov z dôvodu, že sme boli PN.
Abel suhlasím s tebou, určite neprepáčil. Robím na živnosť už 5 rokov a ešte ani raz som si z tohto dôvodu nedala vystaviť PN-ku. Teraz mi ju vystavili v nemocnici a trvať na jej ukončení, keď sa ešte necítim zdravotne v poriadku, nechcem. Samozrejme, že najnutnejšie veci sa musia urobiť - pokuty mi žiadna sociálka nepreplatí.

------
Veronika
veronikasad
20.05.08,11:03
Bola som ako živnostníčka na DPN, dokonca vyše mesiaca v nemocnici. Napriek tomu som si mesačne faktúrovala za svoje služby. Prácu som urobila neskôr, keď som vyzdravela. Žiadny problém nebol. Nevidím rozdiel, ak niekomu vystavím FA za 6 mesiacov naraz, alebo tú sumu dostanem priebežne. Možno máš aj v zmluve mesačnú fakturáciu bez ohľadu na urobenú prácu. Počas PN som neplatila do poisťovní.
Jarka, práve že ja mám zmluvu urobenú tak, že fakturujem až po odovzdaní práce a pri štvrťročných platiteľoch DPH to by bolo v apríli niekoľko faktúr za celý prvý štvrťrok. Tu ide o dokončenú robotu, nie zálohu.

-------
Veronika
abel
20.05.08,11:05
No v prípade kontroly by bola dobrá výhovorka aj to, že si musíme zarobiť aspoň na platenie preddavkov na zdravotné poistenie, ktoré musíme platiť aj počas PN ;)
Jarka 1
20.05.08,11:26
Jarka, práve že ja mám zmluvu urobenú tak, že fakturujem až po odovzdaní práce a pri štvrťročných platiteľoch DPH to by bolo v apríli niekoľko faktúr za celý prvý štvrťrok. Tu ide o dokončenú robotu, nie zálohu.

-------
Veronika

Podľa mňa nemá poisťovňa právo študovať moje zmluvy, či som mala, alebo nemala faktúrovať. Aby som Ťa úplne ukľudnila, pridám celkom čerstvú skúsenosť na túto tému. Klient SZČO zostal na PN a potom aj v nemocnici. Bolo jasné, že v tom najlepšom prípade pôjde len o DPN. Preto som obvolala zdrav. aj soc. poisťovňu. Povedala som im, že aj počas PN bude mať príjem a že chcem už za mesiac vzniku PN prepočítať odvody do poisťovní presne na počet dní, aby neplatil viac, ako má. Nemali vôbec žiaden problém s tým, že bude mať príjem počas PN. V zdrav. poisťovni sme sa zhodli, že si to aj tak všetko vysporiada cez RZZP a soc. poisťovni tiež nebol problém. Upozornili ma, že ak mu vznikne preplatok /ak nestačí pozastaviť platby/ tak požiada o vrátenie peňazí po skončení PN. Naozaj sa nad tým príjmom nikto ani len nepozastavil.

Napr. Aj živnostník vlastniaci obchod zrejme nezatvorí počas svojej PN, ale niekoho tam zatiaľ strčí, aby neprišiel o kšeft.
veronikasad
20.05.08,11:38
Podľa mňa nemá poisťovňa právo študovať moje zmluvy, či som mala, alebo nemala faktúrovať. Aby som Ťa úplne ukľudnila, pridám celkom čerstvú skúsenosť na túto tému. Klient SZČO zostal na PN a potom aj v nemocnici. Bolo jasné, že v tom najlepšom prípade pôjde len o DPN. Preto som obvolala zdrav. aj soc. poisťovňu. Povedala som im, že aj počas PN bude mať príjem a že chcem už za mesiac vzniku PN prepočítať odvody do poisťovní presne na počet dní, aby neplatil viac, ako má. Nemali vôbec žiaden problém s tým, že bude mať príjem počas PN. V zdrav. poisťovni sme sa zhodli, že si to aj tak všetko vysporiada cez RZZP a soc. poisťovni tiež nebol problém. Upozornili ma, že ak mu vznikne preplatok /ak nestačí pozastaviť platby/ tak požiada o vrátenie peňazí po skončení PN. Naozaj sa nad tým príjmom nikto ani len nepozastavil.

Napr. Aj živnostník vlastniaci obchod zrejme nezatvorí počas svojej PN, ale niekoho tam zatiaľ strčí, aby neprišiel o kšeft.
Jarka, ďakujem za príspevok. V platení odvodov mám jasno. Živnosť účtovníka sa počas PN-ky nedá "prerušiť", pokial to zdravotný stav aspoň trochu dovoluje, tie najnutnejšie veci - vzhľadom na vysoké pokuty - každá /ý/ z nás sa snaží urobiť.

--------
Veronika