vagi
20.05.08,08:36
Zdravím všetkých,

mám otazku: v súčasnosti sa v osvedčeniach o evidencii motorového vozidla uvádza iba jedna hodnota spotreby paliva. Samozrejme ju vyrobcovia podhodnocujú (marketingové ciele), takže keď zamestnanec jazdí prevažne v meste, tak dlhodobo vykazuje nadspotrebu... ktora sa ale musí zaúčtovať do daňovo neuznaných nákladov. Ako sa toto rieši? V zákone o cestovných náhradách 283/2002 §7 pís.4 a, sa píše, že je možné zvýšiť spotrebu v meste o 40%. Platí to pre služobné motorové vozidlá? Alebo sa to rieši zmenou spotreby cez autorizovanú skúšobňu kde sa laboratorne (skúšobnými jazdami)určí nová spotreba? Samozrejme to ale stojí dosť peňazí.

Ďakujem za pomoc

Vagi
paťuška
21.05.08,08:11
Jednoznačne podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, viď §19 ods.2 písm.l zákona o dani z príjmov. Zákon o cestovných náhradách hovorí o náhradách pri použití súkromného automobilu zamestnancov na služobné cesty. Nadspotreba je bohužiaľ nedaňový náklad. Pri niektorých vozidlách je spotreba v technickom preukaze rozčlenená na spotrebu v meste, mimo mesta, prípadne kombinovaná. Ak prejazdené kilometre rozdelí podľa toho, dá sa vyjsť aj so spotrebou. Ale je to individuálne.
Karas Milan
21.05.08,08:42
1, ... v osvedčeniach o evidencii motorového vozidla uvádza iba jedna hodnota spotreby paliva. Samozrejme ju vyrobcovia podhodnocujú...
2, ...keď zamestnanec jazdí prevažne v meste, tak dlhodobo vykazuje nadspotrebu...
Vagi

Jasne platí údaj z TP (viď dolu) tzv kombinovaná.
1, Výrobcovia majú (ASI) presnú metodiku zisťovania spotreby (ako by sa mohli medzi sebou porovnávali?).
2, Ak má zamestnanec dosiahnuť hodnotu spotreby paliva , musí jazdiť podľa podmienok metodiky (alebo za lepších podmienok).

Ahoj
Ka Mil
vagi
23.05.08,09:35
Dakujem za radu a vysvetlenie

Vagi