inguska08
20.05.08,09:02
Ahojte, nevie mi prosím niekto pomôcť? Potrebujem spraviť DP, pre daňovníka, ktorý min. roka pracoval v Rakúsku /pracovná zmluva/. Na Slovensku nemal žiadne príjmy. Viem, že je to vyňaté, to urobiť viem, ale neviem sa vysomáriť z tých podkladov. Potrebovala by som preložiť zopár slov. spojení.Vôbec neviem, čo je hrubá, čistá, soc. poistenie, daň. Nemá niekto preklad. Volá sa to Lohnzettel Beitragsgrundlagennachweis.
Sú tam také výrazy: Allgemeine Beitragszeitraum, Beitragsgrundlage, Sonderzahlung, Mitarbeitervorsorgekasse, MV- Beitragsgrundlage inkl. SZ Eingezahler Betrag an MV, Bruttobezuge gemäs, Steuerfreie Bezuge gemäs, no je toho proste veľa, nemá niekto s týmto skúsenosť? Neposlal by mi niekto vzor, alebo aspoň, čo z toho sú veci pre mňa dôležité: Hrubá, soc,,zdrav.,daň?
ďakujem za pomoc
inguska08
20.05.08,07:08
A ešte prosím, kde nájdem priemerný ročný kurz Eura?
Braňo
20.05.08,07:23
http://www.porada.sk/t76050-priemerny-kurz-euro.html
www.porada.sk/t46501-p2-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html
inguska08
20.05.08,10:10
Dík, je to tam super, ste proste skvelí!!!!!
ludmilla
20.05.08,11:57
Inguska i všetci ostatní chcem len upozorniť, že Mitarbeitervorsorgekasse vôbec nie je dôchodkové pripoistenie , hovorí sa mu zamestnanecké preventívne poistenie. Zamestnávateľ odvádza určité percento zo mzdy do poisťovne a zamestnávateľ si tak sporí na odstupné.
Tento zákon sa vzťahuje na všetkých, ktorý uzavreli pracovný pomer po 31.12. 2002 zamestnávateľ odvádza 1,53% z hrubého príjmu vrátane 13. a 14. platu. Toto platí i počas práceneschopnosti, civilnej služby alebo vzdelávania a taktiež počas opatrovania dieťaťa ide tento príspevok z fondu na vyrovnamie majetkových strát v rodine.
Tento príspevok bude vyplatený v týchto prípadoch:
- rozviazanie pomeru zamestnávateľom
- po vzájomnej dohode
- pri oprávnenom rozviazaní pomeru
- pri neoprávnenom prepustení
- pri vstupe do penzie (odpracované roky nie sú potrebné)
- pri smrti - platí dedičské konanie
Odstupné sa dá vyplácať po častiach alebo naraz, pričom z jednorázového vyplatenia sa platí 6 % -ná daň
Ak zamestnanec podá sám výpoveďa nepríde k dohode so zamestnávateľom, táto čiastka ide do pomyselného ruksaku a priráta sa k čiastkam u nového zamestnávateľa.
inguska08
20.05.08,13:00
Dík za cenné informácie. Ešte sa chcem opýtať, keďže je Rakúsko vyňaté, tak vlastne daňová povinnosť bude vždy 0,-SK, keď daňovník pracoval iba tam, v tuzemsku vôbec? Čo ak má tam trvalé bydlisko, aj tak musí podať daňové priznanie?
zanetth
20.05.08,13:54
Dík za cenné informácie. Ešte sa chcem opýtať, keďže je Rakúsko vyňaté, tak vlastne daňová povinnosť bude vždy 0,-SK, keď daňovník pracoval iba tam, v tuzemsku vôbec? Čo ak má tam trvalé bydlisko, aj tak musí podať daňové priznanie?

Ak mal príjmy len z Rakúska a má tam dokonca aj trvalé bydlisko, tak nechápem prečo by mal podávať daňové priznanie na Slovensku. :confused:
DP na Slovensku podľa mňa podávať nemusí.