bear7
20.05.08,09:07
Zdravim,staviam chatu a ako topenie chcem pouzit krb,tak sa chcem spytat kolko prieduchov mozem vyviest z jedneho krbu,pripadne comu sa mam vyvarovat,pocul som ze nad prieduchmi cereneje stena.Takze ak mi niekto vie poradit tak prosim.
bulnova
20.05.08,07:38
Koľko prieduchov priamo súvisí s výkonom krbovej vložky. Dnes v špecializovaných predajniach majú školených predajcov, ktorí ti vysvetlia podrobne celý postup výstavby - dokonca ukážu aj postup na fotografiach. Dôležité je mať dobrý komín (dostatočne vysoký - aspoň cca 8 m ). Aby sa potrubím nevíril prach, je potrebné všetky steny izolovať špeciálnymi termoizolačnými doskami - sú pomerne drahé. Postup na výstavbu si stiahneš aj z internetu.
arizona
20.05.08,08:08
Zdravim,staviam chatu a ako topenie chcem pouzit krb,tak sa chcem spytat kolko prieduchov mozem vyviest z jedneho krbu,pripadne comu sa mam vyvarovat,pocul som ze nad prieduchmi cereneje stena.Takze ak mi niekto vie poradit tak prosim.
-prieduchov môžeš vyviesť koľko chceš, ale výhrevnosť závisí od KW vašej krb. vložky. Neviem akú máš KV, ale určite Vás pri predaji informovali, koľko m3 vyhreje. Samozrejme, je to viac menej orientačné, lebo záleží aj od iných faktorov.
Ak máte chatu menšiu(kocku) , tam možno ani prieduchy netreba,lebo sa vyhreje napr. otvorenými dverami.
Ak máte chatu "dlhú", tak nad 5m dĺžky budete potrebovať ventilátor. Ale teplo je aj tak o dosť menšie, dlho trvá, pokým sa miestnosť vyhreje.
- čo sa týka toho černania stien, je to pravda. Aj prach sa dosť prenáša. A tak isto hluk počuť aj zo vzdialenej miestnosti.
- čoho sa vyvarovať? určite neodbornej stavby. Buď si to dajte postaviť krbárovi ("vygugluj" si cech peciarov a krbárov), ktorí za bezpečnosť a kvalitu ručia, alebo si aspoň zožente kvalitné rady. Neveril by si,čo dokážu vytvoriť niektorí "odborníci", ktorí už raz videli krb a usúdili, že je to ľahké postaviť...
bear7
21.05.08,14:37
A ako sa da zamedzit cerneniu stien nad prieduchmi?
arizona
21.05.08,14:41
A ako sa da zamedzit cerneniu stien nad prieduchmi?
Žiaľ, nijako:mad:. Je to prirodzený proces horenia...
robin78
21.05.08,15:07
A ako sa da zamedzit cerneniu stien nad prieduchmi?

Jedno riesenie predsa len existuje, natriet stenu na cierno :D
stepo
22.05.08,04:22
Nazdar. Môzete mi niekto prosív vás vysvetlit ako dojde ku zacierneniu stien, ked je dobre spraveny krb. Nerozumiem ako by sa dostal nejaky dym alebo sadze z komina do priestoru odkial by ventilator tahal horuci vzduch. A pokial sa do priestoru kde sa akumuluje teplo nedostava dym ani sadze tak co by malo zaciernit stenu horúci vzduch?? Pokial je to dobre spravene, tak neni sanca. Alebo sa mylim?
bear7
22.05.08,14:20
No stepo presne to iste by zaujimalo aj mna,no zial o poschodie vyssie sa mozes docitat ze sa tomu zabranit neda.Rozmyslal som akurat nad tym vytiahnut prieduch aspon takych 20 cm von zo steny aby sa teplo nesirilo po stene az tak prudko. Co ty nato? Ja fakt len nahlas rozmyslam no tento problem ma dost zaujima.
arizona
22.05.08,18:01
No stepo presne to iste by zaujimalo aj mna,no zial o poschodie vyssie sa mozes docitat ze sa tomu zabranit neda.Rozmyslal som akurat nad tym vytiahnut prieduch aspon takych 20 cm von zo steny aby sa teplo nesirilo po stene az tak prudko. Co ty nato? Ja fakt len nahlas rozmyslam no tento problem ma dost zaujima.
- čo tým docieliš? Akurát nebudeš mať učiernený roh, ale plafón nad výustkou.

My máme prieduchy vedené vnútri steny( 60cm) a do izieb iba mriežky. Robila nám to "certifikovaná" firma,tiež som myslela ,že je to zle urobené.No bola som aj v dome u krbára, jemu to robilo tiež.
Ale čítala som aj odbornú literatúru, kde sa píše, že sa tomu zabrániť nedá, že je to prirodzený preces.
Tak každé 2 roky maľujeme.:mad:
bear7
22.05.08,20:06
Dobre arizona,myslel som to takto prieduch vytiahnem zhruba 20cm od steny a pritom bude umiestneny tesne nad krbom takze aj daleko od steny aj od plafonu,tak teplo nebude opalovat stenu nad prieduchom a sadze budu cierniet sice celu izbu ale to sa prejavy tak za 50 rokov.No mozno je to blbost ale tak niekto to vyskusat musi nie?
arizona
22.05.08,20:24
Dobre arizona,myslel som to takto prieduch vytiahnem zhruba 20cm od steny a pritom bude umiestneny tesne nad krbom takze aj daleko od steny aj od plafonu,tak teplo nebude opalovat stenu nad prieduchom a sadze budu cierniet sice celu izbu ale to sa prejavy tak za 50 rokov.No mozno je to blbost ale tak niekto to vyskusat musi nie?
Prepáč bear7, celkom Ti nerozumiem...
-prieduchom sa rozumie "tá Al rúra(harmonika), končí výustkou(100,125,150) a končí mriežkou v stene-tú jedinú vidíš! - tá vpúšťa do miestnosti teplý vzduch(tam to černanie)
-v miestnosti kde máš krb predsa nepotrebuješ mriežku, tam máš krb:rolleyes:
-alebo žeby si prieduchom(nad krbom) myslel mriežku v sopúchu?
Trošku krbom rozumiem-súkromne aj pracovne, možno budem vedieť poradiť, len musíme nájsť spoločný slovník:)
dad111
23.05.08,10:35
To cernanie stien je len obycajne usadzanie prachu z miestnosti. Ten prach sa roznasa pomocou viriaceho sa vzduchu. To virenie sposobuje teplota od vykurovania. Ak ma teda niekto podlahove kurenie s teplotou podlahy 35 st. vzduch viri malo, pri radiatoroch s teplotou 60 st. je uz vacsie. Tie byvaju casto pod oknom a preto najviac cerneju zaclony, ktore sa daju vyprat. Cim vacsia teplota radiatoru, tym je prudenie vzduchu nim ohrievaneho vacsie. Pri rozvode vzduchu od krbu je teplota najvyssia a casto sa pouziva aj ventilator. Tento teply vzduch je vyusteny v takych miestach, kde to cernanie stien velmi vidiet a navyse kurenie a manipulacia s pevnymi palivami samo o sebe produkuje vela prachu. Ak teda nechcete aby vam steny cerneli, respektive nebolo to vidiet musite abnormalne bojovat s prachom. Dalsia moznost je umyvatelne naterove hmoty na steny, casto malovat a podobne. Pri pevnych palivach je boj s prachom nekonecna syzifovska praca.
Tych vyduchov urob co najviac. Ak vykon krbu nebude stacit, tak niektore miestnosti odstavis zatvorenim klapiek. Je to jednoduchsie ako dodatocne nejake rozvody dorabat. Tych par metrov flexi potrubia a nejake vyustky, mozno dve navyse zase nebudu az take drahe.
JankaO
23.05.08,11:41
Nazdar. Môzete mi niekto prosív vás vysvetlit ako dojde ku zacierneniu stien, ked je dobre spraveny krb. Nerozumiem ako by sa dostal nejaky dym alebo sadze z komina do priestoru odkial by ventilator tahal horuci vzduch. A pokial sa do priestoru kde sa akumuluje teplo nedostava dym ani sadze tak co by malo zaciernit stenu horúci vzduch?? Pokial je to dobre spravene, tak neni sanca. Alebo sa mylim?

Aj pri veľmi dobre spravenom krbe sa môžu steny pri výduchoch začierniť, ale vina krbu to nieje. Pri otváraní krbových dvierok, je nutné najprv vnútro krbu odvetrať od dymu a to tým, že otvorím naplno komínovú klapku aj spodnú klapku, takto sa prebytočný dym dostane do komína a nie otvorenými dvermi priamo do vyhrievaného priesoru okolo krbu. Fyzika nepustí, v miestosti je omnoho chladnejší vzduch ako v pristore okolo obostavaného krbu, a tak studenší vzduch priamo nasaje dovnútra aj s dymom a následne vyjde prieduchmi do mistnosti.
jojkoz
23.05.08,11:56
No ja sa chystam teplovzdusny krb napojit na nutene vetranie ( v buducnosti aj s rekuperaciou) - to jest vyvody do miestnosti ale vstup vzduchu do vymennika bude rurou z vonku.
Dufam ze sa mi tymto podari dost eliminovat tento problem.
Ale ako som pisal robim to hlavne kvoli nutenemu vetraniu - ktore tadial pobezi aj ked krb nebude kurit.
bulnova
23.05.08,12:02
Arizona, nemyslím, že v miestnosti, kde je kozub nie je potrebná mriežka. Práve v tej miestnosti chceme najvyššiu teplotu dosiahnuť.Kozub vyhrieva svojim telesom a ten máš termoizolovaný špeciálnymi doskami. Teda do miestnosti prúdi teplo len prednou časťou (cez sklo) a mriežkami osadenými v izolovanej časti (laicky povedané). My sme to riešili zaujímavými keramickými kachľami s otvormi - 6 ks. Mimo toho dva prieduchy do vedľajších miestností. V špecializovaných predajniach ti vypočítajú podľa výkonu (kW) krbu koľko (na cm3) prieduchov musíš urobiť.V návode na inštaláciu vložky to máš tiež uvedené. dad111 má pravdu, že sfarbovanie omietky nad prieduchmi spôsobuje prach - dym ide do komína v izolovanom priestore. Ak krb dymí - chyba je niekde v komíne - jeho výška a pod. Krb sme postavili sami - na termoizolačnom materiáli sme nešetrili - kúrime od decembra - spaľujeme všetko suché odpadové drevo a nie sú žiadne problémy - ani zadýmenie skla na krbe či omietky . Vložka 14 kW, komín 9,5 m. Ventilátor sme nepoužili.
arizona
23.05.08,17:36
Arizona, nemyslím, že v miestnosti, kde je kozub nie je potrebná mriežka. Práve v tej miestnosti chceme najvyššiu teplotu dosiahnuť.Kozub vyhrieva svojim telesom a ten máš termoizolovaný špeciálnymi doskami. Teda do miestnosti prúdi teplo len prednou časťou (cez sklo) a mriežkami osadenými v izolovanej časti (laicky povedané). My sme to riešili zaujímavými keramickými kachľami s otvormi - 6 ks. Mimo toho dva prieduchy do vedľajších miestností. V špecializovaných predajniach ti vypočítajú podľa výkonu (kW) krbu koľko (na cm3) prieduchov musíš urobiť.V návode na inštaláciu vložky to máš tiež uvedené. dad111 má pravdu, že sfarbovanie omietky nad prieduchmi spôsobuje prach - dym ide do komína v izolovanom priestore. Ak krb dymí - chyba je niekde v komíne - jeho výška a pod. Krb sme postavili sami - na termoizolačnom materiáli sme nešetrili - kúrime od decembra - spaľujeme všetko suché odpadové drevo a nie sú žiadne problémy - ani zadýmenie skla na krbe či omietky . Vložka 14 kW, komín 9,5 m. Ventilátor sme nepoužili.
Aby sme to uviedli na pravú mieru: tým príspevkom( a volenými slovami) som hladala "spoločnú reč" s bearom7, lebo ja som z jeho slov pochopila, že slovom prieduch-má na mysli mriežku v stene.
Mriežka(1,príp.2) MUSÍ byť-na sopúchu, lebo KV nedáva teplo iba sklom.
Jeden otvor musí byť zo spodu, na prívod chlad.vzduchu, hore na sopúchu už spomenutá mriežka (odporúča sa min. 17x45) na odvod horúceho vzduchu a kvoli cirkulácii.
Ak krb dymí-chyba nemusí byť vždy v komíne. Väčšinou je to chyba spaľovania nie celkom vysušeného dreva, mäkké drevo, atď. A tiež začiernené sklo je zväčša z toho dôvodu.
My tiež kúrime takmer celý rok,nešetrili sme na žiadnych komponentoch ani na Izoloch,krb nám stavala špecializovaná firma, komín máme v poriadku,sklo nám nečerná,drevo vysušené,tvrdé a rohy nad mriežkami v izbách nám po čase černajú. Všetci oslovení krbári aj majitelia krbov nám tvrdia, že to je prirodzené a nedá sa tomu vyhnúť:confused:Dokonca som to čítala aj v odbornej literatúre jednej z najväčších krb.firiem na Slovensku.
Tak ja teda neviem, kde je chyba:confused: