evka-janekova
20.05.08,12:24
Zasa som tu s peenkou, ale trosku zložitejšou ako včera. Prišiel zamestnanec a doniesol mi PN (2 papiere) + hlásenie úrazu... No je to pracovný úraz, už som si tu zistila zhruba čo s tým, a kde čo poslať.

No na obidvoch papieroch o PN mám pečiatku hore REGRES. co to znamená? to som este nikdy nevidela a som toho trosku mimo. PN bude asi 14 dní.

mimotemyinak ešte sa spýtam, ked PN trvá kratšie ako 10 dní, posiela sa niečo niekam???

Ja viem ze som otrava ;)
Peterika
20.05.08,10:29
Zasa som tu s peenkou, ale trosku zložitejšou ako včera. Prišiel zamestnanec a doniesol mi PN (2 papiere) + hlásenie úrazu... No je to pracovný úraz, už som si tu zistila zhruba čo s tým, a kde čo poslať.

No na obidvoch papieroch o PN mám pečiatku hore REGRES. co to znamená? to som este nikdy nevidela a som toho trosku mimo. PN bude asi 14 dní.

mimotemyinak ešte sa spýtam, ked PN trvá kratšie ako 10 dní, posiela sa niečo niekam???

Ja viem ze som otrava ;)

Regresné konanie- niekto mu fyzicky ublížil

Regres je viazaný na podmienku, že ide o zodpovednosť za škodu spôsobenú zavinením inej osoby. Ďalej je podmienkou uplatnenia regresu to, že zodpovedná osoba, napr. zamestnávateľ škodu poškodenému uhradil a teraz si ju bude vymáhať od osoby, ktorá ju zavinila.
Ak bola škoda spôsobená aj zavinením poškodeného, znáša ju pomerne podľa miery zavinenia. Ak bola spôsobená výlučne jeho zavinením, napr. nedodržal bezpečnostné predpisy a v dôsledku toho došlo k pracovnému úrazu, znáša ju výlučne sám.
jankasm
20.05.08,10:53
Ja len doplním, že prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ náhradu príjmu. Čiže ak PN po 10 dni nepokračuje, SP nemá čo platiť, a netreba nikam nič posielať, len si to všetko založiť k svojim papierom. ;)
JanoL
20.05.08,12:00
Ja len doplním, že prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ náhradu príjmu. Čiže ak PN po 10 dni nepokračuje, SP nemá čo platiť, a netreba nikam nič posielať, len si to všetko založiť k svojim papierom. ;)

Dovolím si doplniť: "nikam nič" platí len pre SP.
Na zdravotnú poi. sa posiela hromadné oznámenie zamtela o začiatku a konci DPN.

Jano
PetoNHL
16.07.09,15:13
zdravím, práve aj ja mám takýto problém, od dnes som na PN-ke a mám písané na kladenke regres... bol to pracovný úraz,mám okrem 55% pn nárok aj na rozdiel medzi ušlou mzdou, alebo ako je to platené?
Jana Motyčková
17.07.09,08:26
Platí to Sociálna poisťovňa, podklady do SP posiela zamestnávateľ. Nejde celkom o ušlú mzdu ale o úrazový príplatok, za prvé tri dni PN máš nárok na 55%, potom na 25% z denného VZ (zjednodušene priemerná mzda z minulého roku na 1 kalendárny deň).
gven75
12.08.09,07:14
ahojte surne potrebujem POMOC! Mali sme prac. úraz a na marodke je nap. REGRES . chceme dať mieru zavinenia zam-covi 10% môžme mu to dať? alebo to nejak vylučuje REGRES? ja tomu slovu nerozumiem Ďakujem :)
niko.presov
14.10.09,16:42
Ako je to s PN-kou a regresom pri autonehode? Kolko dni musi PN trvat, aby bol regres uznany vinnikovi dopr.nehody?