AnitaMartinska
20.05.08,12:11
Stale neviem pochopit, preco nechcu zamestnavatelia prijat do prace starsich a skusenejsich ludi.
Urcite ponukaju zodpovedny pristup k praci, vytrvalost a hlavne necakaju hned plat aspon 20000,- Sk, ako dnesni mladi ludia. Mozno nemaju take skusenosti s PC, ale kto chce, vsetko sa nauci.
Nemam nic proti mladym ludom, ved aj ja mam deti.
Rada by som si precitala vysvetlenie od tych, ktori maju prave takyto postoj voci starsim.
Pekny i ked uprsany den.
Braňo
20.05.08,10:15
jazykové znalosti, ovládanie PC, ochota pracovať nadčas....
anklar
20.05.08,10:48
jazykové znalosti, ovládanie PC, ochota pracovať nadčas....
Nuž, áno, jazykové znalosti sú práve u tých starších (než 45) hlavným nedostatkom.
Ochota pracovať nadčas: podľa mojich zistení práve mladí sa ponáhľajú z práce. Po práci sa ešte ponáhľajú ísť "žiť".

Ak sa môžem spýtať: aký máte názor na požiadavku flexibility? Vraj starší (40 a viac) sú málo flexibilní. Čo si myslíte, prečo je človek, ktorý spĺňa požiadavku flexibility lepším zamestnancom? Podľa akých kritérií?
A vôbec, čo je to tá flexibilita v zamestnaní, aký má význam? Teraz nemám na mysli definíciu slova v slovníku cudzích slov - vieme, že znamená pružnosť, prispôsobivosť novým požiadavkám, nachádzanie nových foriem riešení, atď.
Totiž, ak sme si dobre všimli, toto riešime všetci a takmer denne - stále sa niečomu prispôsobujeme, stále hľadáme nejaké riešenia a to najmä tí starší.
Rada by som poznala Váš názor na skutočný význam flexibility v zamestnaní, ale, u radového zamestnanca. Zaujíma ma tiež, prečo majú všetci inzerenti vo svojich požiadavkách podmienku flexibility. Či sa zamysleli nad významom tohto slova a tým, či naozaj potrebujú flexibilného človeka.

Napr.: firma prijme nového zamestnanca. Vo svojich podmienkach mala, ako vždy a každý zamestnávateľ má (! :)) aj požiadavku flexibility. Tento vybraný zamestnanec túto požiadavku splnil. Podľa akých kritérií zamestnávateľ zistil, že uchádzač je naozaj flexibilný?
Barbara
20.05.08,10:56
:) Braňo no tie jazykové znalosti beriem, lebo dnešní mladí sa môžu učiť napr. angličtinu, čo my sme len ""parúsky ""museli v škole. Prácu s PC a nadčasy to aj my staršie dokážeme , nemyslíš? aj ja robím s PC a nemám 25 a nemala by som problém ani s nadčasmi. apropo, no neverím, že mladé kočky by tak akurát tak chceli robiť nadčasy:rolleyes: no to silno pochybujem ;)
ja si myslím, že to je skôr s tým, že zamestnávatelia potrebujú mladé kočky na reprezentáciu a aby mali miery 90-60-90 , to neva, že nemajú prax .
nechcem sa nikoho dotknúť, ale ja to vidím takto.
preto som písala o kočkách, lebo aj ja som žena.
milagros208
20.05.08,11:00
U nás v práci nemáme problém zamestnávať aj ľudí po 45-tke. Pre zamestnávateľa to má aj výhodu - majú odrastené deti a netreba s nimi často a dlho marodovať.
Braňo
20.05.08,11:05
to či potrebujú kočky s mierami závisí od konkrétnej pozície. Na niektoré pozície je vhodné "krásny reprezentatívny vzhľad" , ale zase na niektoré pozície je vhodnejšia skôr skúsenosť. Medzi flexibilitu určite zaraďujem aj schopnosť učiť sa novým veciam vrátane ovládania PC a technologických noviniek. V tomto majú určite mladší navrch.
Maruška54
20.05.08,11:06
V 50-ke ma prepustili z práce, pri hľadaní zamestnania odo mňa pýtali angličtinu, nemčinu / v škole som sa učila ruštinu/, a vodičský preukaz/v živote som auto nemala tak načo by mi bol vodičák/. Aj keby som chcela tak čo by som mala prvé robiť - študovať angličtinu, robiť vodičák alebo zarábať korunky na živobytie?
Hepi
20.05.08,11:11
Robím v stavebnej firme, ktorá veľmi dobre prosperuje. Sme tu celkom tri + šéfova manželka. Dve sme päťdesiatničky, tretiu to čaká na budúci rok. Náš šéf si nás nevie vynachváliť a hlavne si chváli to, že sme spokojné s tým, ako nás platí. My vieme svoje a on tiež. My vieme, že by sa nám už ťažko hľadala práca a on zasa vie, že žiadne mladé babenky by mu nepracovali za to, čo nám dáva. Keď som mu povedala, že mám už iba 7 rokov do dôchodku, že by som potrebovala pridať, povedal mi, že ešte mám zo dva roky vydržať. Tak uvidíme, čo spraví potom. Inak naše platy v hrubom sú o 2000 viac, ako je minimálna mzda. Stačí?
Barbara
20.05.08,11:17
to či potrebujú kočky s mierami závisí od konkrétnej pozície. Na niektoré pozície je vhodné "krásny reprezentatívny vzhľad" , ale zase na niektoré pozície je vhodnejšia skôr skúsenosť. Medzi flexibilitu určite zaraďujem aj schopnosť učiť sa novým veciam vrátane ovládania PC a technologických noviniek. V tomto majú určite mladší navrch.



nuž áno, veď to hovorím aj ja, že pre niekoho je dôležitý ten vzhľad. a skúsenosť? no dovolím si tvrdiť, že keby som sa chcela zamestnať so skúsenosťou ja staršia a bola by so mnou u toho zamestnávateľa aj taká kočka mladá čo dobre vyzerá, tak dám ruku do ohňa, že by zamestnali tú mladú kočku a nie mňa. no bohužiaľ je to tak. Prečo si myslíš, že starší ľudia nemajú schopnosť učiť sa novým veciam,??? v tom sa mýlíš, lebo je nás veľa, ktorí by sme sa radosťou učili novým veciam, lenže to je to, že nám by nedali ani šancu to dokázať, že sme schopní aj my, možno ešte viac než tí mladí.
prosím ťa nemysli si, že sa s tebou vadím, to rozhodne nie, len píšem čo si myslím a čo vidim okolo. no čo už je teraz taká doba .
anklar
20.05.08,11:18
Robím v stavebnej firme, ktorá veľmi dobre prosperuje. Sme tu celkom tri + šéfova manželka. Dve sme päťdesiatničky, tretiu to čaká na budúci rok. Náš šéf si nás nevie vynachváliť a hlavne si chváli to, že sme spokojné s tým, ako nás platí. My vieme svoje a on tiež. My vieme, že by sa nám už ťažko hľadala práca a on zasa vie, že žiadne mladé babenky by mu nepracovali za to, čo nám dáva. - lebo sú flexibilné a idú tam, kde dostanú viac, však? :) Keď som mu povedala, že mám už iba 7 rokov do dôchodku, že by som potrebovala pridať, povedal mi, že ešte mám zo dva roky vydržať. Tak uvidíme, čo spraví potom. Inak naše platy v hrubom sú o 2000 viac, ako je minimálna mzda. Stačí?

Áno, Hepi, stačí ;).
lepka
20.05.08,11:26
to či potrebujú kočky s mierami závisí od konkrétnej pozície. Na niektoré pozície je vhodné "krásny reprezentatívny vzhľad" , ale zase na niektoré pozície je vhodnejšia skôr skúsenosť. Medzi flexibilitu určite zaraďujem aj schopnosť učiť sa novým veciam vrátane ovládania PC a technologických noviniek. V tomto majú určite mladší navrch. Prepáč, ale aj ja mám 45, ovládam PC, asi 7-9 účtovných programov, asi 3 programy potrebné pre naceňovanie zakázkovej výroby, mám certifikát zmenárnika a ovládam do detailov aj ochranné prvky približne 25 svetových mien,rada sa učím nové technologické novinky a ide mi to minimálne tak dobre ako ľuďom okolo 25-35 rokov. Toto čo viem ja, asi ťažko zvláda 20 ročný človek,lebo ani ja som sa to nenaučila za noc. Takže nech sa ma nikto nesnaží presvedčiť, že som pre zamestnávateľa nezaujímavá a neprinesiem mu úžitok.Vek nie je o starnutí mozgu,ale o starnutí ducha a kým som mladá duchom,mozgu nedovolím starnúť a propakovať si nejaký cudzí jazyk pre mňa teraz,keď mám odrastené dieťa predsa nie je problém,to len niektorí zamestnávatelia nevidi,že budem v plnom výkone ešte asi 13 rokov a potom úplne pomaličky ten výkon bude klesať,ale stále bude vyšší ako u niekoho kto nemá skúsenosti. Štve ma to,že ľudia v mojom veku vážne majú problém získať zamestnanie,pričom sú stále veľmi schopní sa učiť,ale šancu nám nechcú dať.Je to mrhanie vedomosťami a skúsenosťami.
Jara
20.05.08,11:34
Ja si myslím, že je to tak trochu nespravodlivé čo píšeš/anita, anklar/.

Aj keď ja mám prácu, môj manžel prišiel o prácu, keď mal 45, pri hromadnom prepušťaní. Bol nezamestnaný asi rok, potom bol v Anglicku a po veľmi zlých skúsenostiach sa vrátil a robil rok v ČR ako robotník, aj keď bol vyštudovaný programátor. Jazyk sme sa učili aj anglický aj ruský len ho nikdy nepoužíval v praxi. No otvárali u nás novú fabriku a manžel sa učil po nociach slovíčka, oprašoval frázy a skutočne drel. Po 3 vstupných pohovoroch v angličtine ho prijali a vyslali na zaškolenie do zahraničia na 3 mesiace. Teraz šteboce v angličtine jedna radosť. Myslím, že niekedy okolnosti prinútia človeka na sebe popracovať a ja tiež, aj keď som pedesiatnička, nemám problém s mladými a vidím, že sú celkom pristupní. Rozumieme si a chodia sa poradiť, ak majú nejaký problém, či súkromný, či pracovný. Nikto ma neodsúdil, že mám svoj vek a už nemám 90-60-90. Malo by to byť pomiešané. Starší omladnú pri mladých a mladí sa priučia od starších... Aj starší musia prejaviť snahu učiť sa od mladých vzdelaných ľudí
hanelie
20.05.08,11:57
aj mne to tak vychádza, že určitá časť 45 - a viac ročných sa pasuje do skupiny "nepotrebných, ktorých už nikto nezamestná" súhlasím s jarkou - ide o to mať čo ponúknuť -
Braňo
20.05.08,12:07
Prepáč, ale aj ja mám 45, ovládam PC, asi 7-9 účtovných programov, asi 3 programy potrebné pre naceňovanie zakázkovej výroby, mám certifikát zmenárnika a ovládam do detailov aj ochranné prvky približne 25 svetových mien,rada sa učím nové technologické novinky a ide mi to minimálne tak dobre ako ľuďom okolo 25-35 rokov. Toto čo viem ja, asi ťažko zvláda 20 ročný človek,lebo ani ja som sa to nenaučila za noc. Takže nech sa ma nikto nesnaží presvedčiť, že som pre zamestnávateľa nezaujímavá a neprinesiem mu úžitok.Vek nie je o starnutí mozgu,ale o starnutí ducha a kým som mladá duchom,mozgu nedovolím starnúť a propakovať si nejaký cudzí jazyk pre mňa teraz,keď mám odrastené dieťa predsa nie je problém,to len niektorí zamestnávatelia nevidi,že budem v plnom výkone ešte asi 13 rokov a potom úplne pomaličky ten výkon bude klesať,ale stále bude vyšší ako u niekoho kto nemá skúsenosti. Štve ma to,že ľudia v mojom veku vážne majú problém získať zamestnanie,pričom sú stále veľmi schopní sa učiť,ale šancu nám nechcú dať.Je to mrhanie vedomosťami a skúsenosťami.

lepka, klobúk dolu. ja som nehovoril konkrétne o Tebe. pred skúsenosťami mám rešpekt a úctu. hovorím skôr o predsudkoch. ja osobne pri pohovore nerozlišujem kandidátov na základe veku.
anklar
20.05.08,14:12
Zo svojej pozície som nestranná. Nezaujímam sa o zamestnanie, ale o názory a postoje získané na báze skúseností s hľadaním zamestnania.
Súhlasím s Hanelie, že sú tipy, ktoré zbytočne horekujú kvôli veku.
U Braňa je chvályhodné, že ako zamestnávateľ nepodmieňuje zamestnanie vekom.
Lepka a niektorí ďalší asi majú negatívne skúsenosti v súvislosti so zamestnaním, vyplývajúce z veku.
Niet pochýb o tom, že aj mladí, aj staršie ročníky majú zamestnávateľom čo ponúknuť.
Mňa veľmi zaujíma práve tá flexibilita. Sledujem inzeráty - ponuky práce. Požiadavka flexibility asi ani v jednom nechýba.
Prezradím Vám, že som na mnohé -akože- zareagovala a spýtala som sa na to, prečo potrebujú flexibilného zamestnanca.
Pre ilustráciu, dostala som odpovede typu:
- bolo to tam (vyplňovačka pre zamestnávateľov), tak sme to zaškrtli;
- všade chcú flexibilných, to je predsa normálne;
- bude musieť vykonávať rôzne práce, nielen tie, ktoré sú uvedené v popise v inzeráte;
- lebo flexibilita je pre nás dôležitá požiadavka;
--- atď., ale nedostala som odpoveď, ktorá by uspokojila moju zvedavosť.
Takéto odpovede ja osobne nepovažujem za dobré odpovede.
Medzi Vami, Poraďákmi, sú veľmi mnohí zamestnávatelia. Vy prečo kladiete (ak ju kladiete) podmienku flexibility keď prijímate nového zamestnanca?
wagner
20.05.08,14:33
Tiež patrím medzi tých, ktorí sú už od 1.5. na úrade práce:( Prvá otázka bola, že či už mám nejakú robotu. To sa pýtajú tí, ktorí sú na to, aby aspoň pomohli kde nás, ktorí máme šesť rokov do starobného dôchodku môžu zamestnať. Môžem potvrdiť, že sa vôbec nepasujem do starého železa. Ovládam PC, internet, Outlook, Power Point, MS Office, Word, Exel, tiež ruský jazyk, ešte niečo aj z nemeckého jazyka - roky som ho nepoužívala, tak si to musím opakovať. Som aktívny šofér, tiež som si vodičák robila v čase, keď sa mi ani nesnívalo, že budem jazdiť. Som flexibilná, komunikatívna a viem všetko čo zamestnávateľ požaduje. Okrem angličtiny. Aj tak ma nechcú zamestnať. Naposledy mi jeden tak ticho povedal, že sa boja práve toho, čo všetko viem a dokážem. Takže konštatujem, že na to aby ma niekto zamestnal mám byť primerane sprostá :mee: Inak nemám šancu. Alebo si myslíte že nemám pravdu? :confused:
waitinka7
20.05.08,15:10
Tiež patrím medzi tých, ktorí sú už od 1.5. na úrade práce:( Prvá otázka bola, že či už mám nejakú robotu. To sa pýtajú tí, ktorí sú na to, aby aspoň pomohli kde nás, ktorí máme šesť rokov do starobného dôchodku môžu zamestnať. Môžem potvrdiť, že sa vôbec nepasujem do starého železa. Ovládam PC, internet, Outlook, Power Point, MS Office, Word, Exel, tiež ruský jazyk, ešte niečo aj z nemeckého jazyka - roky som ho nepoužívala, tak si to musím opakovať. Som aktívny šofér, tiež som si vodičák robila v čase, keď sa mi ani nesnívalo, že budem jazdiť. Som flexibilná, komunikatívna a viem všetko čo zamestnávateľ požaduje. Okrem angličtiny. Aj tak ma nechcú zamestnať. Naposledy mi jeden tak ticho povedal, že sa boja práve toho, čo všetko viem a dokážem. Takže konštatujem, že na to aby ma niekto zamestnal mám byť primerane sprostá :mee: Inak nemám šancu. Alebo si myslíte že nemám pravdu? :confused:


Podľa mňa sú ľudia po tej 45-tke totálne diskriminovaní. Viem to podľa svojej maminy. 20 rokov robila v administratíve - v podstate na dobrých miestach. V 42 rokoch pri hromadnom prepúšťaní prišla o prácu, hľadala robotu, no márne. Má ekonomické vzdelanie, vodičák, ovláda ruštinu, čiastočne angličtinu a nemčinu...kopu iných vecí. Proste kvôli veku ju nikde nechcú zobrať na miesto zodpovedajúce jej vedomostiam, praxi a kvalifikácii. Keď aj napíše niekde nejakú žiadosť do zamestnania, tak jej odpíšu, že nespĺňa kritéria...a to hlavné kritérium je vek. To jej koľkokrát povedia aj v telefóne otvorene. Nie je to diskriminácia? Naozaj asi všade by chceli len 20 ročné modelky, s mierami 90-60-90. A starších ľudí hodiť niekde do šrotu. Teraz robí v jednej fabrike pri manuálnej, avšak naozaj fyzicky náročnej práci za minimálnu mzdu. Nadriadení sa s takýmito pracovníkmi rozprávajú ako s handrami, ako keby boli obyčajný pleps. Je to hrozné, takáto hnusná doba. A ešte by som na záver chcela povedať, že na južnom slovensku je to určite iné. Je evidentne jasné, že je tam viac pracovných možností i vyššie platy. Neviem, či sa k môjmu názoru niekto pripojí, ale ja takýchto ľudí ako je moja mamina poznám strašne veľa a na strednom a východnom slovensku to proste takto chodí.
arizona
20.05.08,15:20
Tiež patrím medzi tých, ktorí sú už od 1.5. na úrade práce:( Prvá otázka bola, že či už mám nejakú robotu. To sa pýtajú tí, ktorí sú na to, aby aspoň pomohli kde nás, ktorí máme šesť rokov do starobného dôchodku môžu zamestnať. Môžem potvrdiť, že sa vôbec nepasujem do starého železa. Ovládam PC, internet, Outlook, Power Point, MS Office, Word, Exel, tiež ruský jazyk, ešte niečo aj z nemeckého jazyka - roky som ho nepoužívala, tak si to musím opakovať. Som aktívny šofér, tiež som si vodičák robila v čase, keď sa mi ani nesnívalo, že budem jazdiť. Som flexibilná, komunikatívna a viem všetko čo zamestnávateľ požaduje. Okrem angličtiny. Aj tak ma nechcú zamestnať. Naposledy mi jeden tak ticho povedal, že sa boja práve toho, čo všetko viem a dokážem. Takže konštatujem, že na to aby ma niekto zamestnal mám byť primerane sprostá :mee: Inak nemám šancu. Alebo si myslíte že nemám pravdu? :confused:
Milá Wagner,súhlasím !
Tiež to poznám. Pred časom sa zrušila firma, kde som pracovala roky.Och, žiaden problém,myslela som si... určite si niečo rýchlo nájdem. Rozposlala som nejaké žiadosti,absolvovala nejaké pohovory... s hrdosťou vypisovala, čo všetko ovládam, čo môžem ponúknuť, ako som absolvovala popri práci rôzne doškolovacie kurzy,posielala certifikáty.Tiež som myslela, že nemám už malé deti bude mojim plusom a že zamestnávateľ ocení, že nevymeškávam z práce atď. Tiež mi bolo potichu povedané, či naznačené, že im moja prax a skúsenosti vyhovujú, no asi by ma nedokázali zaplatiť.Ha, ha...žijem v oblasti,kde ženy v mojej profesii zarábajú asi 10-12tis.Nikto ich lepšie neocení, lebo práce je málo, niet si z čoho vyberať.
Už som začínala byť zúfalá. Načo som sa celý život snažila, zdokonalovala, učila, keď teraz v strednom veku ma nik nechce zamestnať? Budem už iba čakať na dôchodok?:(:confused:
Tak som chytila rozum do "hrsti". Začala som odznovu, ale v žiadostiach som vynechala asi polovicu toho čo ovládam,vynechala certifikáty a pod.No a mohla som si vybrať z troch miest:confused: Odrazu som bola vyhovujúca.Síce blbejšia, ale budúci zamestnávatelia sa nemuseli až tak obávať, že by som chcela oceniť svoje znalosti.
Moja skúsenosť hovorí, že veľa firiem radšej zamestná ľudí bez praxe, či patričného vzdelania, len aby im nemuseli primerane zaplatiť.
Takúto skúsenosť mala aj kamarádkyna dcéra. Má VŠ, perfektne hovorí anglicky,nemecky a trochu francúzsky. Absolvovala niekoľko pohovorov nielen u nás, ale aj v BA. Všade jej povedali, že je moc múdra na danú pozíciu. Tak odišla do zahraničia, kde robí obyčajnú recepčnú, nahnevaná na Slovensko a rozmýšľa načo jej bolo potrebné študovať, keď sa bojí na pohovoroch priznať čo vie.
Dav
20.05.08,15:23
A ešte by som na záver chcela povedať, že na južnom slovensku je to určite iné. Je evidentne jasné, že je tam viac pracovných možností i vyššie platy.

Na južnom Slovensku, v okresoch Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota je veľmi vysoká nezamestnanosť, nízke platy, a argumenty, že ak sa vám nepáči, na úrade práce je dosť takých, ktorí to budú robiť.Vo všeobecnosti platí :Čo sa týka jazykov, vyžadujú sa aj tam, kde to dotyčná osoba neuplatní. Ak ste mladí, chýbajú vám skúsenosti,ak ste dievča, povedia, že pôjdete na materskú, ak ste stará, ste neperspektívna, ak máte malé deti a ste osamelá matka, ste pre zamestnávateľa horšia, akoby ste mali mor, AIDS, choleru, Ebolu a vtáčiu chrípku dokopy. Česť výnimkám v zamestnávateľoch.
anklar
21.05.08,06:49
Tiež patrím medzi tých, ktorí sú už od 1.5. na úrade práce:( Prvá otázka bola, že či už mám nejakú robotu. To sa pýtajú tí, ktorí sú na to, aby aspoň pomohli kde nás, ktorí máme šesť rokov do starobného dôchodku môžu zamestnať. Môžem potvrdiť, že sa vôbec nepasujem do starého železa. Ovládam PC, internet, Outlook, Power Point, MS Office, Word, Exel, tiež ruský jazyk, ešte niečo aj z nemeckého jazyka - roky som ho nepoužívala, tak si to musím opakovať. Som aktívny šofér, tiež som si vodičák robila v čase, keď sa mi ani nesnívalo, že budem jazdiť. Som flexibilná, komunikatívna a viem všetko čo zamestnávateľ požaduje. Okrem angličtiny. Aj tak ma nechcú zamestnať. Naposledy mi jeden tak ticho povedal, že sa boja práve toho, čo všetko viem a dokážem. Takže konštatujem, že na to aby ma niekto zamestnal mám byť primerane sprostá :mee: Inak nemám šancu. Alebo si myslíte že nemám pravdu? :confused:

Myslím si, že máš vo veľkej miere pravdu. Asi by s Tebou zamestnávateľ (firma) nemohol manipulovať podľa svojich aktuálnych nálad a prebiehajúcich pracovných procesov a, čo horšie pre Teba, je na Tebe identifikovateľné, že poznáš svoju cenu.
anklar
21.05.08,06:52
Prepáč, ale aj ja mám 45, ovládam PC, asi 7-9 účtovných programov, asi 3 programy potrebné pre naceňovanie zakázkovej výroby, mám certifikát zmenárnika a ovládam do detailov aj ochranné prvky približne 25 svetových mien,rada sa učím nové technologické novinky a ide mi to minimálne tak dobre ako ľuďom okolo 25-35 rokov.
..................
Prepáč, Lepka, že necitujem celý Tvoj príspevok.

Si skvelá!
m.hladka
21.05.08,06:59
Prečo všetci lamentujete, aký je zamestnávateľ? Tak si založte firmu (SZČO, SRO) a budete robiť pre seba, na seba a potom sa môžete kritizovať, aký ste zamestnávateľ. Lenže v tomto prípade ste už zodpovední za všetko. A ak ste v cudzej firme zamestnaní, tak tam si odpracujete svoj čas, dostanete svoj plat a dovi domov, ďalej sa nestarám, či zamestnávateľ má prácu na ďalší deň, či má na náklady na firmu a pod.
Ja som tiež starší ročník, takže viem o čom píšem. Napr. teraz sa učím AJ, ktorý mi ide veľmi, ale veľmi ťažko. Ale učím sa a neplačem.:mee: Snažím sa, aby som bola flexibilná!:):):)
anklar
21.05.08,07:04
Podľa mňa sú ľudia po tej 45-tke totálne diskriminovaní. Viem to podľa svojej maminy. 20 rokov robila v administratíve - v podstate na dobrých miestach. V 42 rokoch pri hromadnom prepúšťaní prišla o prácu, hľadala robotu, no márne. Má ekonomické vzdelanie, vodičák, ovláda ruštinu, čiastočne angličtinu a nemčinu...kopu iných vecí. Proste kvôli veku ju nikde nechcú zobrať na miesto zodpovedajúce jej vedomostiam, praxi a kvalifikácii. Keď aj napíše niekde nejakú žiadosť do zamestnania, tak jej odpíšu, že nespĺňa kritéria...a to hlavné kritérium je vek. To jej koľkokrát povedia aj v telefóne otvorene. Nie je to diskriminácia? Naozaj asi všade by chceli len 20 ročné modelky, s mierami 90-60-90. A starších ľudí hodiť niekde do šrotu. Teraz robí v jednej fabrike pri manuálnej, avšak naozaj fyzicky náročnej práci za minimálnu mzdu. Nadriadení sa s takýmito pracovníkmi rozprávajú ako s handrami, ako keby boli obyčajný pleps. Je to hrozné, takáto hnusná doba. A ešte by som na záver chcela povedať, že na južnom slovensku je to určite iné. Je evidentne jasné, že je tam viac pracovných možností i vyššie platy. Neviem, či sa k môjmu názoru niekto pripojí, ale ja takýchto ľudí ako je moja mamina poznám strašne veľa a na strednom a východnom slovensku to proste takto chodí.

Áno, kariérny príbeh Tvojej pani matky a ďalšie, veľmi podobné v tejto téme majú jednu spoločnú črtu. Je to najčastejšie zachytávaná informácia o vekovej kategórii nad 45.
AnitaMartinska
21.05.08,07:44
Áno, kariérny príbeh Tvojej pani matky a ďalšie, veľmi podobné v tejto téme majú jednu spoločnú črtu. Je to najčastejšie zachytávaná informácia o vekovej kategórii nad 45.


Plne suhlasim, je to vsetko realny zivot, bohuzial.
Stefan2005
21.05.08,07:57
No mne sa to vôbec nezdá ako lamentovanie... Anita založila tému, ktorá je do určitej miery charakteristická pre našu súčasnú spoločnosť, založila tému, ktorá sa jej možná v tomto momente práve bytostne týka. Slušne požiadala o vyslovenie názoru, najmä „tých, ktorí majú takýto postoj...“.
Že sa neozvali, ktorí to v praxi robia, je pochopiteľné – priznali by to, čo priznať nemôžu – formu diskriminácie. Ale ozvali sa ďalší, ktorí majú podobné pocity a skúsenosti, čo dokazuje, že Anitin prípad nie je ojedinelý.
Áno, začať podnikať, postaviť sa na vlastné nohy (a niesť za to všetko osobnú zodpovednosť), aj to jedno z riešení. Hoci to 3-4 roky pred dovŕšením dôchodkového veku nemusí byť zrovna najjednoduchšie – budovanie imidžu a dôveryhodnosti vlastnej firmy, získavanie zákazníkov a pod. nie je zrovna krátkodobý proces. A je samozrejme rozdiel začať podnikať v období, keď je po určitej službe dopyt, alebo už je prevaha ponuky...
Nesúhlasím celkom ani s logickým vysvetlením, že ako zamestnanec „odpracujete svoj čas, dostanete svoj plat a dovi domov, ďalej sa nestarám...“ – rozumný zamestnávateľ (a je ich už čím ďalej tým viacej) sa snaží zainteresovať svojich zamestnancov na výsledkoch firmy...
Záverom snaď len toľko – poznal som veľa zamestnancov, ktorí boli výborní zamestnanci, ale v podnikaní na vlastné triko sa im nedarilo a naopak – z nespokojných zamestnancov (nespokojnosť na obidvoch stranách) sa nakoniec stali úspešní podnikatelia. Nemôžeme byť všetci zamestnanci a nemôžeme byť všetci podnikatelia – sme si súdení na vzájomnú koexistenciu. Príspevok od Anity som pochopil tak, že aby táto koexistencia bola zmysluplnejšia pre obe strany, snažila sa vypýtať názor tej druhej strany – možná i preto, aby mohla byť viacej „flexibilná“...
arizona
21.05.08,08:10
Prečo všetci lamentujete, aký je zamestnávateľ? Tak si založte firmu (SZČO, SRO) a budete robiť pre seba, na seba a potom sa môžete kritizovať, aký ste zamestnávateľ. Lenže v tomto prípade ste už zodpovední za všetko. A ak ste v cudzej firme zamestnaní, tak tam si odpracujete svoj čas, dostanete svoj plat a dovi domov, ďalej sa nestarám, či zamestnávateľ má prácu na ďalší deň, či má na náklady na firmu a pod.
Ja som tiež starší ročník, takže viem o čom píšem. Napr. teraz sa učím AJ, ktorý mi ide veľmi, ale veľmi ťažko. Ale učím sa a neplačem.:mee: Snažím sa, aby som bola flexibilná!:):):)
Myslím, že v príspevkoch nešlo nikomu o kritizovanie zamestnávateľa.
Išlo skôr o to,že napriek tomu , že ženy v strednom veku, ktoré majú za sebou dlhodobú prax, majú čo zamestnávateľovi ponúknuť , sú flexibilné, celý život sa učia a pracujú na sebe, aby držali krok s dobou sa cítia sklamané a nedocenené, lebo je veľmi málo zamestnávateľov, ktorí to ocenia...
Súhlasím s Tebou, že zamestnávateľ má aj iné starosti(ktoré opisuješ), ale vždy tu budú aj zamestnávatelia,aj zamestnanci. Nie každý má prostriedky ,či môžnosti si hneď otvoriť firmu a pracovať pre seba,či zamestnávať iných.
Keby to bolo také jednoduché, všetci by sme boli len zamestnávatelia...;):)
Nika
21.05.08,08:13
Tak si založte firmu (SZČO, SRO) ...:):):)

..tak ja som mala práve s týmto problém. Všetci chceli aby som bola zamestnancom, resp. celý deň bola vo firme. Tak som to vzdala a stala sa zamestnancom.
anklar
21.05.08,08:29
Myslím, že v príspevkoch nešlo nikomu o kritizovanie zamestnávateľa.
Išlo skôr o to,že napriek tomu , že ženy v strednom veku, ktoré majú za sebou dlhodobú prax, majú čo zamestnávateľovi ponúknuť , sú flexibilné, celý život sa učia a pracujú na sebe, aby držali krok s dobou sa cítia sklamané a nedocenené, lebo je veľmi málo zamestnávateľov, ktorí to ocenia...
Súhlasím s Tebou, že zamestnávateľ má aj iné starosti(ktoré opisuješ), ale vždy tu budú aj zamestnávatelia,aj zamestnanci. Nie každý má prostriedky ,či môžnosti si hneď otvoriť firmu a pracovať pre seba,či zamestnávať iných.
Keby to bolo také jednoduché, všetci by sme boli len zamestnávatelia...;):)

Oceňujem tento príspevok. Tiež zastávam názor, že nie je cieľom tejto témy rozlišovanie zamestnávateľov na dobrých a tých menej dobrých. Téma má svojím obsahom iné zameranie, a to kariérne skúsenosti 45 a viacročných osôb.
Ingrid Ondruskova
21.05.08,09:21
V 50-ke ma prepustili z práce, pri hľadaní zamestnania odo mňa pýtali angličtinu, nemčinu / v škole som sa učila ruštinu/, a vodičský preukaz/v živote som auto nemala tak načo by mi bol vodičák/. Aj keby som chcela tak čo by som mala prvé robiť - študovať angličtinu, robiť vodičák alebo zarábať korunky na živobytie?

Aj tak si myslím, že "ovládať jazyky" je len možnosť ako nás ľudí v strednom veku "odpáliť" a znechutiť. V našom meste je len mimimum podnikov so zahr. účasťou, tak načo jazyk? /nehovorím samozrejme o ľuďoch pracujúcich na odbyte, na zahr.obchode, ktorí komunikujú so zahraničím/, ale väčšina profesií, verte, mám to overené cudzí jazyk nepotrebuje. U nás v práci napr. majiteľka ovláda anličtinu a nemčinu a je v práci každý boží deň a ja nemám šancu ani ceknúť, tak načo jazyk?
wagner
21.05.08,10:44
m.hladka, vôbec nelamentujem že nemám zamestnanie. Skôr som iba konštatovala, prečo je problém pre zamestnávateľa zamestnať ženu nad 45 rokov. Určite, keby som mala tých 45 rokov a bola zdravá, tam idem podnikať. Ale v mojom veku - keby neboli predĺžili vek odchodu do dôchodku - by som už mohla sedieť doma na starobnom dôchodku. A ani to mi neprekáža, problém je viac menej v tom, že ženy v našom veku, aj keď na pohľad vyzerajú veľmi dobre, majú zdravie podlomené a určite že nemôžu robiť tak, ako dvadsať ročné s mierami 90-60-90. Som ŤZP, miera poklesu 40%, doporučené robiť iba ľahké kancelárske práce. Robotníčku ma nikto nezoberie robiť, aj keby som chcela, nevládala by som. Pretože tie ruky som si zodrala pri ťažkej práci so železom - tiež keď som mala miery 90-60-90. Tiež, keď som pracovala, nepoznala som termín padla :mad: Padla mi vtedy, keď som mala všetko spravené a koľko krát to bolo aj večer o 22 hod.:( Určite si nepochopila obsah tejto témy. :mee:
m.hladka
21.05.08,11:02
Asi sme rovnaký ročník, pretože by som už tiež mohla byť na starobnom dôchodku. Napriek tomu som začala úplne z nuly a na rozdiel od iných som zamestnala dve dôchodkyne, ktoré mi veľmi veľa dali, pretože to bola stará škola - dúfam, že chápete ako to myslím (samozrejme veľmi v dobrom). Súhlasím aj s Vami, ale poukazala som na to, že nie vždy je chyba u zamestnávateľov, a že netreba vždy nariekať, treba pozerať aj na stránku z druhej strany. Všetkým ďakujem za kritiku, ale to bol iba môj názor.
MarcelkaT
21.05.08,11:05
Praca pre 45 rocnych a viac - môžem o tom napísať knihu. Najviac sa mi "páčia " otázky typu koľko chcete mzdu, ak ešte o Vás nevedia nič. Keď som si pred časom hľadala prácu to boli prvé otázky pri vstupe do kancelárie ešte pred pohovorom. Mám síce technické vzdelanie ale som sa naučila aj učto aj mzdy ajostatné kancelárske práce. A ešte jedná perlička: Urobila som síce konkurz - potrebovali s technickým vzdelaním ovladajúcim aj kancelárske práce- na výbornú ale má nemohli prijať, lebo nemám "súkromného učiteľa učtovníctva". Slečnu na druhom mieste prijali , lebo mala "súkromného učiteľa učtovníctva."
33andrea
21.05.08,13:40
Ahojte,

myslim si, ze niektore firmy vyzaduju znalosti cudzieho jazyka a vodicaka skor z dovodu zvysenia firemnej hodnoty. Je to momentalne IN. Ved nie kazda firma obchoduje so zahranicnymi firmami a aj ked obchoduje, nie kazdy zamestnanec s nou prichadza do styku. "Hodila" som rec na tuto temu aj s mojim kamosom, celkom dobrym pravnikom z BA a ten mi potvrdil, ze viac menej je to otazka akejsi prestize. A kazdy rozumny zamestnavatel urcite pozera na ine kvality ako 90-60-90. Takze urcite hlavu hore aj po 45. Ved to je najlepsi vek, ale urcite zavisi aj od toho ako sa clovek v 45 citi, ci do stareho zeleza alebo v najlepsom veku :)) . A tie skusenosti a stabilita 45 rocneho nevyvazi 90-60-90 . Tak vela zdaru a nehadzat flintu do zita :).
simonka1
21.05.08,14:12
Ja by som prispela k tejto téme jednou svojou osobnou skúsenosťou. Tiež si ako 41r. hľadám prácu a tak som išla na pohovor kde ma pozvali.Prišla som tam ako posledná, tak som aj posledná odchádzala, tak som mala možno o trošku viac výhodu pri rozhovore ako ostatné uchádzačky, pretože rozhovor viedla pani z firmy v jednej miestnosti pred všetkými. Už to mi bolo dosť divné, pretože žiadne podrobnejšie veci sa nepýtala, iba samé frázy typu:,,prečo hľadáte prácu a kde ste pracovali,, čo mala v životopisoch uvedené. Takže na záver nášho tiež oficiálneho rozhovoru som sa jej spýtala, že ako je možné, že na pohovore sme boli všetky vekovo od 40 a viac. Asi sa nevedela vyhovoriť, tak vyšla s farbou von, že tridsiatničky a menej boli na pohovore deň pred nami. Tak neni toto veková diskriminácia? A taktiež mi povedala, že so svojimi skúsenosťami a vedomosťami by som sa na tom poste nudila a zakrpatela. Takže pri odchode mi bolo hneď jasné, že skúsené ženy nepotrebovali a že si vyberú z tých čo tam boli deň pred nami, pretože tie môžu použiť na rôzne druhy práce a nebudú im museť ani povedať prečo, veď to bude pre ich dobro, aby sa ako mladé babenky naučili niečo nové.
arizona
21.05.08,15:10
Ahojte,

myslim si, ze niektore firmy vyzaduju znalosti cudzieho jazyka a vodicaka skor z dovodu zvysenia firemnej hodnoty. Je to momentalne IN. Ved nie kazda firma obchoduje so zahranicnymi firmami a aj ked obchoduje, nie kazdy zamestnanec s nou prichadza do styku. "Hodila" som rec na tuto temu aj s mojim kamosom, celkom dobrym pravnikom z BA a ten mi potvrdil, ze viac menej je to otazka akejsi prestize. A kazdy rozumny zamestnavatel urcite pozera na ine kvality ako 90-60-90. Takze urcite hlavu hore aj po 45. Ved to je najlepsi vek, ale urcite zavisi aj od toho ako sa clovek v 45 citi, ci do stareho zeleza alebo v najlepsom veku :)) . A tie skusenosti a stabilita 45 rocneho nevyvazi 90-60-90 . Tak vela zdaru a nehadzat flintu do zita :).
Nedávno som videla inzerát, kde malá dedinská firma hľadala obrábača kovov. V podmienke mali: angl.jazyk aktívne:eek::confused:

A ešte jeden príklad. Kamarádka pracuje dlhé roky vo veľkej účtovníckej firme.Anglicky nehovorí, ale faktúr v cudzích jazykoch jej rukami prešlo tisícky.Kto s tým pracuje asi mi dá za pravdu, že na to stačia základy, lebo je to stále to isté.Raz za 2-3 roky príde do firmy nejaký dodávateľ hovoriaci anglicky.Nakoľko sa rozčuloval nad tým, že bežní zamestnanci nehovoria anglicky, tak firma sa rozhodla platiť všetkým zamestnancom kurz angličtiny.Tak všetci z obavy o stratu zamestnania chodia na angličtinu.
Možno by pre firmu bolo jednoduchšie zaplatiť (na tie 2-3 dni za 5 rokov)nejakú tlmočníčku. Veď to je vo svete bežné.
waitinka7
22.05.08,04:09
Prečo všetci lamentujete, aký je zamestnávateľ? Tak si založte firmu (SZČO, SRO) a budete robiť pre seba, na seba a potom sa môžete kritizovať, aký ste zamestnávateľ. Lenže v tomto prípade ste už zodpovední za všetko. A ak ste v cudzej firme zamestnaní, tak tam si odpracujete svoj čas, dostanete svoj plat a dovi domov, ďalej sa nestarám, či zamestnávateľ má prácu na ďalší deň, či má na náklady na firmu a pod.
Ja som tiež starší ročník, takže viem o čom píšem. Napr. teraz sa učím AJ, ktorý mi ide veľmi, ale veľmi ťažko. Ale učím sa a neplačem.:mee: Snažím sa, aby som bola flexibilná!:):):)


Vážená p. Hladká,
podľa tvojich slov...ty si sa ešte asi naozaj nedostala do takej situácie že nie si nikde žiadaná, že sa cítiš byť zbytočná....a zúfalá kvoli tomu, že nemáš zamestnanie. Mať zamestnanie je v dnešnej dobe otázka existencie. Keby bolo ľahké začať podnikať po 45-tke a viac...asi všetci by podnikali a ako tu niekto uviedol, všetci by boli zamestnávatelia. A aj na začatie podnikania treba mať nejaký vstupný kapitál...zvážiť ponuky a dopyt v danej lokalite....je proste veľa faktorov a nie je to len tak...
waitinka7
22.05.08,04:15
A ešte by som chcela napísať jedno...čo mi normálne zastavuje mozog...keď sa 45 ročná žena uchádza už o akúkoľvek prácu, keďže v svojom odbore nemá šancu...Vypísaný konkurz na upratovačky...požadujú profesijný životopis..., fotky tváre i celej postave...zaslať internetom vo formáte takom a takom....
Bože, veď to je na hlavu nie? Nie je jedno ako vyzerá upratovačka, či vie robiť s internetom..., veď kopu takýchto žien nemá ani digitálny foťák, nie to ešte počítač....Takéto nároky na upratovačky sú totálne absurdné.
Braňo
22.05.08,04:51
Nedávno som videla inzerát, kde malá dedinská firma hľadala obrábača kovov. V podmienke mali: angl.jazyk aktívne:eek::confused:

A ešte jeden príklad. Kamarádka pracuje dlhé roky vo veľkej účtovníckej firme.Anglicky nehovorí, ale faktúr v cudzích jazykoch jej rukami prešlo tisícky.Kto s tým pracuje asi mi dá za pravdu, že na to stačia základy, lebo je to stále to isté.Raz za 2-3 roky príde do firmy nejaký dodávateľ hovoriaci anglicky.Nakoľko sa rozčuloval nad tým, že bežní zamestnanci nehovoria anglicky, tak firma sa rozhodla platiť všetkým zamestnancom kurz angličtiny.Tak všetci z obavy o stratu zamestnania chodia na angličtinu.
Možno by pre firmu bolo jednoduchšie zaplatiť (na tie 2-3 dni za 5 rokov)nejakú tlmočníčku. Veď to je vo svete bežné.

arizona, s týmto pohľadom vôbec nesúhlasím. sústružník skutočne môže používať aktívne anglický jazyk - veľa strojárskych firiem má odberateľov zahraničné firmy, prípadne manažment. To že zamestnanci neviedia po anglicky neznamená, že nemôžu vedieť. Firma sa rozhodla správne. Je to dnes úplne normálne. Možno by bolo jednoduchšie zaplatiť tlmočníčku, ale angličtinu použijú zamestnanci aj pri denno-dennej komunikácii napríklad formou mailov-tz., že angličtina otvára dvere.
Nezabúdaj, že v krajinách EÚ je úplne bežné, že všetci ovládajú minimálne dva jazyky. Odberateľ sa zlostil oprávnene. A nezabúdaj, že jazyk sa neučíš kvôli zamestnávateľovi, ale kvôli sebe. To čo máš v hlave Ti nezoberie nikto.
simonka1
22.05.08,05:07
Braňo, skutočne si neviem predstaviť, kde bude obrábač kovov používať denno-denne angličtinu a písať maily. Myslíš, že sústružník má bežne prístup k internetu a mailu? Jasné, že tá angličtina je super vec, keď ju človek vie, ale keď ju bežne nepoužíva tak ju aj zabudne.
Liptáčik
22.05.08,05:10
Ja som prišla o prácu- firma ukončila svoju činnosť, keď som mala 46. Plná elánu som začala osobne obchádzať firmy. Veľakrát som sa vracala domov ako "zbitý pes" - k majiteľovi - resp. personalistovi som sa cez vrátnicu nedostala - nepustili ma. (Nebol prítomný, bol na porade, neberú, neberú, neberú) Takto poučená som začala reagovať na inzeráty a oslovovala aj väčšie firmy. Tí poctivejší mi moje žiadosti vracali, inde sa neunúvali ani na to. Keby som ich založila - bol by z nich za 5 rokov takmer plný poradač. Musím priznať, necítila som sa dobre a moje sebavedomie dosť utrpelo. Potom som si povedala, že takto to už ďalej nejde, oprášila som si vedomosti z účtovníctva - našťastie som mala 15 rokov odpracovaných v učtárni, ako samoplatiteľ absolvovala kurz účtovníctva a dnes už piaty rok pracujem ako SZČO - účtovník. Aj dnes sú veci, ktoré ma v práci zaskočia a nebyť Porady, neviem, neviem. No a môj záver z toho všetkého? Ako SZČO som mala pracovať už dávno. :)
Nika
22.05.08,05:13
A ešte by som chcela napísať jedno...čo mi normálne zastavuje mozog...keď sa 45 ročná žena uchádza už o akúkoľvek prácu, keďže v svojom odbore nemá šancu...Vypísaný konkurz na upratovačky...požadujú profesijný životopis..., fotky tváre i celej postave...zaslať internetom vo formáte takom a takom....
Bože, veď to je na hlavu nie? Nie je jedno ako vyzerá upratovačka, či vie robiť s internetom..., veď kopu takýchto žien nemá ani digitálny foťák, nie to ešte počítač....Takéto nároky na upratovačky sú totálne absurdné.

Nie je upratovačka ako upratovačka. :D To asi len nezvolili výstižný názov profesie ......:---
lorelei
22.05.08,05:33
arizona, s týmto pohľadom vôbec nesúhlasím. sústružník skutočne môže používať aktívne anglický jazyk - veľa strojárskych firiem má odberateľov zahraničné firmy, prípadne manažment. To že zamestnanci neviedia po anglicky neznamená, že nemôžu vedieť. Firma sa rozhodla správne. Je to dnes úplne normálne. Možno by bolo jednoduchšie zaplatiť tlmočníčku, ale angličtinu použijú zamestnanci aj pri denno-dennej komunikácii napríklad formou mailov-tz., že angličtina otvára dvere.
Nezabúdaj, že v krajinách EÚ je úplne bežné, že všetci ovládajú minimálne dva jazyky. Odberateľ sa zlostil oprávnene. A nezabúdaj, že jazyk sa neučíš kvôli zamestnávateľovi, ale kvôli sebe. To čo máš v hlave Ti nezoberie nikto.

Tak neda mi nevyjadrit sa k tomuto nazoru. Nesuhlasim Brano, ale je to urcite uhol pohladu. Sustruznik profesional predsa nebude ani 25-rocny - cest vynimkam, je to uz o nieco starsi clovek, ktory na skole este ani nemal hadam tu moznost ucit sa anglictinu, pokial sa jednalo napr. o ucnovku. Snad nie je plateny od reci, ale vykonu. Anglictinu, pokial musi pracovat s pc, urcite casom bude ovladat - ale to, co potrebuje iba a asi tak, ako sa aj bude musiet naucit pracovat aj s tym pocitacom. Su ludkovia - remeselnici,ktori su zamestnancami, ktori su vyborni vo svojom obore, ale aby boli kvoli reci "diskvalifikovani".....tak to sa mi nezda fer.
Co sa tyka EU -a toho,ze ovladaju "bezne" a "minimalne" 2 jazyky , tak sa velmi mylis. Pracovala som 12 rokov v zahranici. Bol to zaber ludi a mentalit od Rakuska, Nemecka, Svajciarska, Holandska,po Taliansko, Spanielsko a Francuzsko. Aj nejaki ti anglicania boli. Kazdy si mlel svojim jazykom a okrem svojho materskeho , ked uz vobec "niekto" ovladal inu rec, tak to bol skutocne uz niekto.Su to manageri, a vyssie posty, kde uz ovladaju aj iny jazyk. Ale vo vyrobe urcite nie, ani na to nie je poziadavka. Dokonca vela podnikatelov nevedelo iny jazyk, pretoze boli tiez len bezni robotnici, ale rozhodli sa osamostatnit. Ale keby to zalezalo od znalosti cudzieho jazyka, asi by si ich vela ani netruflo - a predsa aj vyvazaju. Maju ale na to ludi, aby tlmocili. Vacsinou si bezni ludia a zamestnanci neovladaju ani svoj matersky poriadne. Neprehanam, sama som zasla nad skolami vonku - ale to by bola ina tema zasa. Takze aj podla mna je nezmysel pozadovat od robotnikov cudzi jazyk. To by sa potom malo odrazat aj v plate, nie? Kedze by mal vacsiu kvalifikaciu, pripadne certifikat na iny jazyk. Dnes su ludia,ktori sa venuju len cudzim jazykom a zivia sa tym. Urcite je vyhoda ovladat dalsi, ale to je na kazdom z nas.
Hepi
22.05.08,05:45
Teraz trochu mimo témy. Môj "sedliacky rozum" dosť rozčuľuje to, že keď mi ide Slovák pracovať do sveta, musí ovládať jazyk. A predstavte si, že zahraničné firmy, ktoré podnikajú u nás,vôbec nepotrebujú ľudí, ktorí ovládajú náš jazyk, ale zasa chcú od Slovákov, aby ovládali ich jazyk.
arizona
22.05.08,05:49
arizona, s týmto pohľadom vôbec nesúhlasím. sústružník skutočne môže používať aktívne anglický jazyk - veľa strojárskych firiem má odberateľov zahraničné firmy, prípadne manažment. To že zamestnanci neviedia po anglicky neznamená, že nemôžu vedieť. Firma sa rozhodla správne. Je to dnes úplne normálne. Možno by bolo jednoduchšie zaplatiť tlmočníčku, ale angličtinu použijú zamestnanci aj pri denno-dennej komunikácii napríklad formou mailov-tz., že angličtina otvára dvere.
Nezabúdaj, že v krajinách EÚ je úplne bežné, že všetci ovládajú minimálne dva jazyky. Odberateľ sa zlostil oprávnene. A nezabúdaj, že jazyk sa neučíš kvôli zamestnávateľovi, ale kvôli sebe. To čo máš v hlave Ti nezoberie nikto.
Braňo,súhlasím s Tebou.Určite, že jazyky sú dôležité.
Sústružník, ktorého som spomínala mal pracovať pre malú dedinskú firmičku(cca 8 ľudí), ktorá robí bežné opravy strojov po okolí.Preto mi to bolo divné. Samozrejme,keby firma plánovala v budúcnosti nejaký rozmach smerom do sveta, je to niečo iné. Ale to zase budú mať na to ľudí,ktorí budú vybavovať obchodné záležitosti a ovládajú jazyky.Ten pán môže byť dobrý sústružník,macher vo svojom odbore...ale od toho sústruhu moc obchodných kontaktov a obchodov neurobí,kde by ten jazyk bol natoľko potrebný.

-"Nezabúdaj, že v krajinách EU je bežné, že všetci ovládajú minimálne dva jazyky". V tomto Ti budem oponovať.Žila som niekoľko rokov v zahraničí a moje ilúzie o toto mýte som stratila veľmi rýchlo. Česť výnimkám-ktorí to potrebovali v práci (napr. obchodníci so svetom,manažéri a pod).Ale bežní ľudia boli na tom s jazykmi asi tak ako my na Slovensku. Tzn. ,že niečo si pamätali zo školy. Napr. v Rakúsku a Nemecku bol problém anglicky sa dohovoriť napr. v banke,lekárni,či obchode. V Taliansku a Francúzsku sú tiež domáci toho názoru, že Ty si prišiel k nim,oni sú doma,tak máš ovládať ich reč. Nikto si z toho nerobí ťažkú hlavu,že Ti nerozumie...veď on je predsa doma...
Týmto som nijako nechcela odsúdiť znalosť cudzích jazykov,iba som chcela opísať vlastné skúsenosti a povedať to, že bežný človek žijúci vo svojej krajine,ktorý nemá ambície pracovať v managmente či obchodovať so svetom nemusí byť nasilu tlačený učiť sa jazyky,keď ich vo svojej práci nie vždy potrebuje.
mariro
22.05.08,06:03
To ze by mal sustruznik ovladat jazyk sa mi zda trochu smiesne, kedze poznam takych ludi na postoch manazerov a neovladaju cudzi jazyk a funguju, lebo maju pri sebe asistentky , ktore im prekladaju, ale neoceni ich veru nikto, myslim tie asistentky.Lebo nie su nikoho zname a nelezu nikomu do zadku.Aj takto to funguje vo svete biznisu.
Barbara
22.05.08,06:26
[quote=Braňo;734830]...... sústružník skutočne môže používať aktívne anglický jazyk - súhlasím, ak ten sústružník ide pracovať von do zahraničia, aby sa dohovoril ,tak potrebuje aspoň trochu vedieť ovládať ten jazyk kedže si zháňa robotu, ale u nás ? aby pracoval pri stroji, nepotrebuje hovoriť, ale pracovať - veľa strojárskych firiem má odberateľov zahraničné firmy, prípadne manažment.
angličtinu použijú zamestnanci aj pri denno-dennej komunikácii napríklad formou mailov-tz.,áno , používajú pri komunikácii tí, ktorí sedia v kanceláriach ako si ty povedal, manažment a úradníci, ale nie obyčajný robotník, alebo si myslíš, že ten sústružník drží pri tom stroji v jednej ruke počítač a píše si mail??


postrehy červeným
zanetth
22.05.08,06:40
To ze by mal sustruznik ovladat jazyk sa mi zda trochu smiesne, kedze poznam takych ludi na postoch manazerov a neovladaju cudzi jazyk a funguju, lebo maju pri sebe asistentky , ktore im prekladaju, ale neoceni ich veru nikto, myslim tie asistentky.Lebo nie su nikoho zname a nelezu nikomu do zadku.Aj takto to funguje vo svete biznisu.

Keďže som istý čas pracovala v strojárskej firme na pozícii asistentky vedúceho výroby, chcem len podotknúť prečo je dobré, ak aj sústružník má aspoň základy cudzieho jazyka. Ono totiž výkresová dokumentácia výrobku je často v nem. alebo v angl. jazyku. Niektoré veci si šikovný strojár vie z výkresu domyslieť aj keď neovláda daný jazyk, ale niekedy veru nemali šajnu. Netvrdím, že musí ten jazyk aktívne ovládať, ale je dobré ak sú mu známe aspoň odborné výrazy v danom jazyku. Čo sa týka toho ocenenia asistentiek, k tomu len toľko... začala som prekladať na živnosť... prečo asi???;)
AnitaMartinska
22.05.08,06:43
Dakujem za vsetky poslane prispevky, i za tie s ktorymi sa neda suhlasit.
Je v nich kus pravdy, len skoda ze naozaj nikto z kompetentnych nenapisal ozaj pravdivu odpoved. i ked ta pravda bola v mnohych prispevkoch.
Aj tak si davam stale otazku:
[]PRECO TO S TYMI 45 A VIAC ROCNYMI ASPON NESKUSIA, ALE HNED ICH ODPISU!!!???
Bolo by dobre, keby vsetci, ktori maju negativny postoj ku starsim ludom,
padli na same dno a pokusali sa stupat hore. / zle sa vraj priat nema /
Kolkym sa to podari?
Pekny den.
Jara
22.05.08,06:44
Môj syn, inak študent v BA perfektne ovláda anglicky jazyk, ma certifikát robený v 11 rokoch na 4 úrovni, učil sa od materskej škôlky a bol na pobyte v zahraničí tak skutočne ovláda AJ ako SJ. V Bratislave bol na pohovor, lebo si chcel privyrobiť na DoBPŠ a tí čo s ním robili pohovor, tak chceli vedieť ako vie po anglicky. Začali sa ho pýtať určité odborné veci z odboru informatiky /študuje FIIT/ a keď videl, ako biedne rozprávajú pracovníci na vedúcich postoch, inak mladí ľudia, tak bol šokovaný. Sám ich uzemnil /naschvál/ svojou angličtinou tak, že po niekoľkých vetách videl, že mu vôbec nerozemujú a preto ho radšej hneď prijali a už boli ticho. Takže aj úroveň AJ u mladých je dosť slabá. To si priznajme. Tak prečo nedať šancu starším, aby tie základy ktoré budú používať vo svojej práci, tak aby sa doučili a netrápiť ich...
MarcelkaT
22.05.08,07:16
Nie je upratovačka ako upratovačka. :D To asi len nezvolili výstižný názov profesie ......:---
To je prosím" PODLAHOVá KOZMETIčKA". Čítala som aj inzerát kde chceli stredoškolské vzdelanie a fotku celej postavy. :D
Antea
22.05.08,08:58
to či potrebujú kočky s mierami závisí od konkrétnej pozície. Na niektoré pozície je vhodné "krásny reprezentatívny vzhľad" , ale zase na niektoré pozície je vhodnejšia skôr skúsenosť. Medzi flexibilitu určite zaraďujem aj schopnosť učiť sa novým veciam vrátane ovládania PC a technologických noviniek. V tomto majú určite mladší navrch.
No to snáď nie, je pravda, že 50-ročná nebude vykonávať práce na ktoré sa najímajú horolezci, ale nevidím problém v práci s PC. Kto chce sa naučí, bez ohľadu nato koľko má rokov. A nech mi niekto vysvetlí načo je účtovníčke angličtina, keď firma nemá žiadne kontakty so zahraničím. Je to len finta zamestnávateľov lebo predpokladajú, že starší sa angličtinu neučili. A úrovni znalosti tohto jazyka u väčšiny mladých si myslím svoje.
Jara
22.05.08,08:59
Kolegyňa robila vedúcu týmto upratovačkám a tiež robila konkurz. Prišlo jej 8 žien. Keď som sa so smiechom pýtala ako robia konkurz či im ukazujú ako sa umýva podlaha :D, tak mi s vážnou tvárou povedala že aj to ale aj to ako vyzerá, pretože napr. staršia a tučnejšia sa tak nevie obracať ako mladá :eek:. Tak sa na nich pozerá a za deň konkurzu jej upracu celú budovu... :D :D :D
MarcelkaT
22.05.08,09:14
Takže, milé záujemkyne o prácu "podlahovej kozmetičky" pracujte na štíhlej postave, lebo potom rozšírite rady nezamestnaných.....
Ingrid Ondruskova
22.05.08,09:16
A ešte sa nespomenula tá tvrdá realita, že keď je žena po 45-ke " na odpis" -pardon za ten výraz, ale všetky okolnosti a životné situácie, v ktorých sa takáto žena nachádza...k tomuto výrazu spejú,
to akože najbližších 20 rokov /kým nepôjdem do dôchodku/ sa bude ponevierať medzi úradom práce a smiešnymi brigádami za pár korún. Čo je toto za život???
Gabi03
22.05.08,09:26
No to snáď nie, je pravda, že 50-ročná nebude vykonávať práce na ktoré sa najímajú horolezci, ale nevidím problém v práci s PC. Kto chce sa naučí, bez ohľadu nato koľko má rokov. A nech mi niekto vysvetlí načo je účtovníčke angličtina, keď firma nemá žiadne kontakty so zahraničím. Je to len finta zamestnávateľov lebo predpokladajú, že starší sa angličtinu neučili. A úrovni znalosti tohto jazyka u väčšiny mladých si myslím svoje.

Reagujem na zvýraznené. Úplne súhlasím, avšak iba s podmienkou, keď sa požiadavky ZĽa naučí, resp. osvojí pred nástupom. Ide jednoducho o náklady. Zaučiť nového človeka niečo stojí, nielen finančne, ale aj časovo. Človek, ktorý má predpoklady ale nie skúsenosti určite bude pozadu oproti tomu, ktorý už tie skúsenosti má. A tak je to aj s angličtinou. Prečo sa nenaučiť tú angličtinu (veď by ste sa v prípade potreby učili počas zamestnania) a až potom sa hlásiť na určité zamestnania.

Toto je síce iba jeden pohľad na vec, ale je to môj názor.
anklar
22.05.08,09:37
Praca pre 45 rocnych a viac - môžem o tom napísať knihu. Najviac sa mi "páčia " otázky typu koľko chcete mzdu, ak ešte o Vás nevedia nič. Keď som si pred časom hľadala prácu to boli prvé otázky pri vstupe do kancelárie ešte pred pohovorom. Mám síce technické vzdelanie ale som sa naučila aj učto aj mzdy ajostatné kancelárske práce. A ešte jedná perlička: Urobila som síce konkurz - potrebovali s technickým vzdelaním ovladajúcim aj kancelárske práce- na výbornú ale má nemohli prijať, lebo nemám "súkromného učiteľa učtovníctva". Slečnu na druhom mieste prijali , lebo mala "súkromného učiteľa učtovníctva."

Hm, takýto argument už hraničí s absurditou. Však?
anklar
22.05.08,09:47
arizona, s týmto pohľadom vôbec nesúhlasím. sústružník skutočne môže používať aktívne anglický jazyk - veľa strojárskych firiem má odberateľov zahraničné firmy, prípadne manažment. To že zamestnanci neviedia po anglicky neznamená, že nemôžu vedieť. Firma sa rozhodla správne. Je to dnes úplne normálne. Možno by bolo jednoduchšie zaplatiť tlmočníčku, ale angličtinu použijú zamestnanci aj pri denno-dennej komunikácii napríklad formou mailov-tz., že angličtina otvára dvere.
Nezabúdaj, že v krajinách EÚ je úplne bežné, že všetci ovládajú minimálne dva jazyky. Odberateľ sa zlostil oprávnene. A nezabúdaj, že jazyk sa neučíš kvôli zamestnávateľovi, ale kvôli sebe. To čo máš v hlave Ti nezoberie nikto.
Braňo, rozhodne máš pravdu. V tomto konkrétnom prípade, ktorý popísala Arizona, by som sa však ponáhľala nezabúdať na japonský efekt.
anklar
22.05.08,09:49
Braňo, skutočne si neviem predstaviť, kde bude obrábač kovov používať denno-denne angličtinu a písať maily. Myslíš, že sústružník má bežne prístup k internetu a mailu? Jasné, že tá angličtina je super vec, keď ju človek vie, ale keď ju bežne nepoužíva tak ju aj zabudne.
Ha! A ako rýchlo! Simonka, ja s Tebou veľmi súhlasím.
arizona
22.05.08,09:54
Reagujem na zvýraznené. Úplne súhlasím, avšak iba s podmienkou, keď sa požiadavky ZĽa naučí, resp. osvojí pred nástupom. Ide jednoducho o náklady. Zaučiť nového človeka niečo stojí, nielen finančne, ale aj časovo. Človek, ktorý má predpoklady ale nie skúsenosti určite bude pozadu oproti tomu, ktorý už tie skúsenosti má. A tak je to aj s angličtinou. Prečo sa nenaučiť tú angličtinu (veď by ste sa v prípade potreby učili počas zamestnania) a až potom sa hlásiť na určité zamestnania.

Toto je síce iba jeden pohľad na vec, ale je to môj názor.
-Snáď sa nenájde dnes ešte účtovníčka, ktorú by budúci zamestnávateľ musel učiť pracovať s počítačom? Aj keď má 45 a viac...:confused:

- Ten druhý (podčiarknutý) názor sa mi nejako "bije". Píšeš, že vyučenie zamestnanca niečo stojí... a keď už bude zaučený(či vyškolený počas práce) má si hľadať nové zamestnanie, kde to využije?:confused: To sa mi nezdá moc férové voči tomu zamestnávateľovi, ktorý to "vyučenie" platil... toť môj názor;)
Gabi03
22.05.08,09:57
-Snáď sa nenájde dnes ešte účtovníčka, ktorú by budúci zamestnávateľ musel učiť pracovať s počítačom? Aj keď má 45 a viac...:confused:

- Ten druhý (podčiarknutý) názor sa mi nejako "bije". Píšeš, že vyučenie zamestnanca niečo stojí... a keď už bude zaučený(či vyškolený počas práce) má si hľadať nové zamestnanie, kde to využije?:confused: To sa mi nezdá moc férové voči tomu zamestnávateľovi, ktorý to "vyučenie" platil... toť môj názor;)

Nebola som pochopená. :o
V tom druhom prípade som mala na mysli skôr takých ľudí, ktorí sú nezamestnaní a nevedia si nájsť prácu napr. práve kvôli tej angličtine, lebo ju neovládajú. Avšak ak by ich prijali, tak by neboli proti, keby im ZĽ umožnil (a možno ešte aj finančne) študovať tú angličtinu. Tak toto ja tiež nazývam využívaním ZĽa. ;)
anklar
22.05.08,10:02
Dakujem za vsetky poslane prispevky, i za tie s ktorymi sa neda suhlasit.
Je v nich kus pravdy, len skoda ze naozaj nikto z kompetentnych nenapisal ozaj pravdivu odpoved. i ked ta pravda bola v mnohych prispevkoch.
Aj tak si davam stale otazku:
[]PRECO TO S TYMI 45 A VIAC ROCNYMI ASPON NESKUSIA, ALE HNED ICH ODPISU!!!???
Bolo by dobre, keby vsetci, ktori maju negativny postoj ku starsim ludom,
padli na same dno a pokusali sa stupat hore. / zle sa vraj priat nema /
Kolkym sa to podari?
Pekny den.

Anita, počkaj pár rokov a, stane sa.:)
Súčasní mladí dravci (ó, aká som aktuálna) sa dopracujú k svojim 45-50 rokom a ocitnú sa vo veľmi-veľmi podobnej situácii ako tí dnešní.
Lenže, oni to ešte nevedia.:)
Antea
22.05.08,10:04
Reagujem na zvýraznené. Úplne súhlasím, avšak iba s podmienkou, keď sa požiadavky ZĽa naučí, resp. osvojí pred nástupom. Ide jednoducho o náklady. Zaučiť nového človeka niečo stojí, nielen finančne, ale aj časovo. Človek, ktorý má predpoklady ale nie skúsenosti určite bude pozadu oproti tomu, ktorý už tie skúsenosti má. A tak je to aj s angličtinou. Prečo sa nenaučiť tú angličtinu (veď by ste sa v prípade potreby učili počas zamestnania) a až potom sa hlásiť na určité zamestnania.

Toto je síce iba jeden pohľad na vec, ale je to môj názor.
Myslela som to tak, že keď sa uchádzam o prácu tak si ešte predtým zopakujem zabudnuté a naučím sa na PC robiť.Veď dnes to nie je problém, PC má známy alebo jeho známy, nejako sa človek vždy dostane. Ja osobne som neovládala Excel, nad ktorým sa rozplývali moji nádejní zamestnávatelia. Tak som sa ho začala sama učiť, ale aj ho veľmi málo používam. Viem, niekomu treba ukázať viackrát, kým sa niečo naučí, ale snáď to nebude trvať pol roka.
Antea
22.05.08,10:06
Anita, počkaj pár rokov a, stane sa.:)
Súčasní mladí dravci (ó, aká som aktuálna) sa dopracujú k svojim 45-50 rokom a ocitnú sa vo veľmi-veľmi podobnej situácii ako tí dnešní.
Lenže, oni to ešte nevedia.:)
Aj ja tak vravím, budú "vyšťavení" z tej flexibility
AnitaMartinska
22.05.08,10:13
Anita, počkaj pár rokov a, stane sa.:)
Súčasní mladí dravci (ó, aká som aktuálna) sa dopracujú k svojim 45-50 rokom a ocitnú sa vo veľmi-veľmi podobnej situácii ako tí dnešní.
Lenže, oni to ešte nevedia.:)


Ale ich to teraz netrapi.
simonka1
22.05.08,10:18
Ja by som pridala teda ešte jednu osobnú skúsenosť z viacerých mojich pokusov nájsť si novú prácu. Na pohovore v istej firme na post účtovníka chceli vyslovene človeka s viacročnou praxou a skúsenosťami. A dozvedela som sa tam, že prečo. Povedali mi, že celé oddelenie tvoria juniori, ktorí nemajú skúsenosti a chcú jedného staršieho, ktorý to tam tak nejak zastreší.
Pýtam sa : prečo nabrali na oddelenie samých mladých neskúsených ľudí? Síce vedeli anglicky, čo bolo treba, ale aj ostatné vedomosti sú dôležité pri práci účtovníka. Kladú sa maximálne nároky, ale na základné veci sa zabúda. A napokon som sa dozvedela, že strašne potrebujú aby som vedela anglicky. Podľa čoho teda vyberali tých mladých? Tí už tam pracujú, lebo boli mladí a vedeli reč. A starší človek keď sa chce zamestnať, tak musí vedieť všetko......
MarcelkaT
23.05.08,08:23
Hm, takýto argument už hraničí s absurditou. Však?
Ja som sa už na to povzniesla. Ale ako sa hovorí že, na každú opicu má panbožko palicu.
ludo_centrum
23.05.08,09:46
Stale neviem pochopit, preco nechcu zamestnavatelia prijat do prace starsich a skusenejsich ludi.
Urcite ponukaju zodpovedny pristup k praci, vytrvalost a hlavne necakaju hned plat aspon 20000,- Sk, ako dnesni mladi ludia. Mozno nemaju take skusenosti s PC, ale kto chce, vsetko sa nauci.
Nemam nic proti mladym ludom, ved aj ja mam deti.
Rada by som si precitala vysvetlenie od tych, ktori maju prave takyto postoj voci starsim.
Pekny i ked uprsany den.

Zvláštne, ja ak by som mohol zamestnať, tak zamestnám práve takýchto ľudí, presne ako píšeš.
Mladí sú často nespoľahliví, neskúsení, treba ich učiť niekedy až obyčajným ľudským pravidlám žitia.
A pred nedávnom som sa práve o tomto bavil s kolegom, že ak jedného dňa budem zamestnávať niekoho, tak s najväčšou pravdepodobnosťou minimálne aby mal(-a) 40-45 rokov. :cool:
simonka1
23.05.08,14:50
Aj dneska v práci som zažila jednu takú situáciu, ktorá sa presne k tejto téme hodí. V susedstve našej firmy sídli jedna taká malá firmička. Pracuje v nej jedna slečinka(22) čo je zároveň aj majiteľova dcéra. Vyvážali na vozíku z nášho dvora nejaký odpad a ako ho tak viezli za autom, tak im to pekne vyvadávalo. Tak som tú slečnu upozornila, že u nás na parkovisku stále chodia autá a môže si niekto na tom rozrezať pneumatiku. Ona že veď dobre, keď sa tí dotyční na tom aute vrátia, tak im povie nech si ten plech upracú a išla preč. Tí dotyční sa vrátili asi tak za dve hodiny. No medzi tým môj kolega(64) samozrejme ten odpad upratal do kontajnera. Samozrejme slečna si ani zďaleka poobede nespomenula, že tam niekde niečo mala upratať. To som chcela iba na ilustráciu toho, že ako sa mladí ľudia chovajú benevolentne.
Barbara
23.05.08,15:39
Kolegyňa robila vedúcu týmto upratovačkám a tiež robila konkurz. Prišlo jej 8 žien. Keď som sa so smiechom pýtala ako robia konkurz či im ukazujú ako sa umýva podlaha :D, tak mi s vážnou tvárou povedala že aj to ale aj to ako vyzerá, pretože napr. staršia a tučnejšia sa tak nevie obracať ako mladá :eek:. Tak sa na nich pozerá a za deň konkurzu jej upracu celú budovu... :D :D :D

:confused: a zadarmo:confused::confused: to snaď nemyslíš vážne, že musia aj upratovať, :cool: to je tiež spôsob ako ušetriť peniaze, lebo hádam im zato nedá ani háka. tak si predstavte, že keď celý mesiac robí ten konkurz, koľko si asi na nich ušetrí?:mad: lenže si to neviem predstaviť, že keby som išla na ten konkurz, aby som aj hneď upratovala, keď neviem či ma príjme, alebo nie;):rolleyes:

ináč sa mi veľmi páči , že """" podlahová kozmetička""""""":):---:D:D
Barbara
23.05.08,15:46
Ja som sa už na to povzniesla. Ale ako sa hovorí že, na každú opicu má panbožko palicu.


alebo "na každého raz príde" a je to svatá pravda. už som sa o tom niekoľkokrát presvedčila, že každému sa všetko vrátí aj s úrokmi, buď tak alebo onak, ale je to tak.
waitinka7
01.07.08,18:05
Dnes som napr. volala na jeden inzerat, vraj hladame pracovnicku do textilu. Zistila som, ze sa jedna o second-hand....a pan, ktory so mnou hovoril, povedal, ze dnes uz bolo vyberove konanie, bolo vela zaujemkyn, ale ziadnu z nich si nevybral, ze mam prist este dnes, aby si ma "obzrel". Na otazku mzda odpovedal: minimalna.
Tak potom, co vlastne chce? Ake naroky maju na jednu obycajnu predavacku v sekaci? Je to normalne, ked si nikoho nevybral? To tam chce mat modelku vysokoskolacku s vedomostami, ako keby mala robit na ministerstve ci co vlastne chce? Takychto podnikatelov milujem...
arizona
01.07.08,19:08
Dnes som napr. volala na jeden inzerat, vraj hladame pracovnicku do textilu. Zistila som, ze sa jedna o second-hand....a pan, ktory so mnou hovoril, povedal, ze dnes uz bolo vyberove konanie, bolo vela zaujemkyn, ale ziadnu z nich si nevybral, ze mam prist este dnes, aby si ma "obzrel". Na otazku mzda odpovedal: minimalna.
Tak potom, co vlastne chce? Ake naroky maju na jednu obycajnu predavacku v sekaci? Je to normalne, ked si nikoho nevybral? To tam chce mat modelku vysokoskolacku s vedomostami, ako keby mala robit na ministerstve ci co vlastne chce? Takychto podnikatelov milujem...
Buď rada, že si Ťa "nevyberie".Jeho štýl "okukávania"mi skôr pripomína kupčenie s dobytkom na trhu, ako hľadanie kvalitného pracovníka.Asi by si tam s takým "inteligentom" dlho nevydržala.
Takých tiežzamestnávateľov mám najradšej.Práca od nevidím-do nevidím,piatky,sviaky(samozrejme bez príplatkov) a ešte buď vďačná, že Ti zaplatí min. mzdu.
Len pre tú srandu sa tam choď po pár mesiacoch pozrieť,aký "klenot" si vybral.
jamNicka
01.07.08,20:16
ahojte, musím sa pripojiť do tejto debaty, lebo mi nedá nepodeliť sa o moje skúsenosti s hľadaním zamestnania - mám po 50 tke a veru stále pociťujem, že som už stará, neperspektívna a neatraktívna....
po strate zamestnania som išla na konkurz, boli tam tri také 20-23 slečny, povypytovali sa ma bežné veci uvedené v životopise a povedali, že sa mi ozvú - samozrejme, neprešla som, ale dali si ma vraj ako náhradníčku - lenže z toho nevyžijem a tak si stále píšem žiadosti cez stránku "profesia" no doteraz som nedostala ani na jednu moju žiadosť ani len odpoveď, počítač ovládam no neovládam cudzí jazyk, ktorý všade tak strašne potrebujeme...
waitinka7
02.07.08,07:51
ahojte, musím sa pripojiť do tejto debaty, lebo mi nedá nepodeliť sa o moje skúsenosti s hľadaním zamestnania - mám po 50 tke a veru stále pociťujem, že som už stará, neperspektívna a neatraktívna....
po strate zamestnania som išla na konkurz, boli tam tri také 20-23 slečny, povypytovali sa ma bežné veci uvedené v životopise a povedali, že sa mi ozvú - samozrejme, neprešla som, ale dali si ma vraj ako náhradníčku - lenže z toho nevyžijem a tak si stále píšem žiadosti cez stránku "profesia" no doteraz som nedostala ani na jednu moju žiadosť ani len odpoveď, počítač ovládam no neovládam cudzí jazyk, ktorý všade tak strašne potrebujeme...


Uplne Vas chapem, mam mamu tesne pred 50-tkou a ona si tiez hlada pracu a takisto ju nikde nechcu, lebo je "stara". Posielame tolko ziadosti a zivotopisov cez net, a ak z 15-tich zamestnávateľov odpíše 1, tak to už je veľa a samozrejme napíše len: "ľutujeme, ale nedostali ste sa do užšieho výberu a bla bla bla..."
drobeceva
02.07.08,07:58
Uplne Vas chapem, mam mamu tesne pred 50-tkou a ona si tiez hlada pracu a takisto ju nikde nechcu, lebo je "stara". Posielame tolko ziadosti a zivotopisov cez net, a ak z 15-tich zamestnávateľov odpíše 1, tak to už je veľa a samozrejme napíše len: "ľutujeme, ale nedostali ste sa do užšieho výberu a bla bla bla..."
Dovolím si tvrdiť, že 50-tničky si dokážu aspoň tak dobre zastať svoju robotu /ak nie lepšie/ ako tie 20-tky. Aj ten prístup je v mnohých prípadoch zodpovednejší /samozrejme výnimky existujú/.
waitinka7
02.07.08,08:03
Ano, ale to akosi zamestnavatelia nechcu pochopit ...
Viera Klimentová
12.09.08,06:45
K tejto téme som sa dostala cez vyhľadávač, pretože som potrebovala "pracovne" niečo zistiť. Ostala som pri nej a prečítala si každý príspevok. Takmer so všetkými súhlasím pretože patrím k ženám už pred dôchodkom. Necítim sa "stará", ale určite nie som pre žiadneho zamestnávateľa už perspektívna a vôbec nie som ani atraktívna. Za posledných takmer 20 rokov som prešla rôznymi zamestnaniami. Peripetie tejto cesty by boli aj pre napísanie knihy. Podstatné je však to, že všetko čo som zažívala, súviselo s konkrétnym človekom, s konkrétnym zamestnávateľom. A čo je tiež veľmi dôležité, súviselo so zákonnými možnosťami a s možnosťami ich obchádzania a mojim postojom voči tomu.
Aj ja, ako mnoho iných vo veku nad 50 ovládam ruštinu (aktívne). Je pravda, že angličtina dnes "letí", ale jej automatické vyžadovanie v profesiách, kde by mala byť na prvom mieste odbornosť, vzťah k danej práci, skúsenosť a kvalita výkonu práce ja osobne považujem za prejav poplatnosti a nesmiernej, bezhlavej oddanosti "novým pánom".
"Koľko jazykov ovládaš, toľko krát si človekom" - to je nepopierateľná pravda, ale v komunikácii s cudzinou. Naša materinská reč - slovenčina je prekrásna a je mi doplaču, keď počúvam niektorých mladých, ako ju "pŕznia". Hlavne však, že ovládajú angličtinu. Ale to je už zase o niečom inom.
Zuzana2
16.09.08,13:51
Práve som bola asi na 20-tom pohovore. Tentokrát v banke. Viete čo odo mňa chceli vedieť? Presne potrebovali vedieť, aké produkty ponúkajú, aký popis práce má to miesto, o ktoré som sa uchádzala. Prečo sa chcem zamestnať v banke, prečo práve v ich banke. No čo som im mala povedať? Že hľadám prácu a pomaly mi už začína byť jedno, akú prácu budem robiť, lebo iné nerobím len chodím po pohovoroch, a stále nič?
Doma ma čakal mail od ďalšej firmy, že veľmi ľutujú, ale skončila som na druhom mieste a že ma budú naďalej držať v evidencii atď, atď.
Tak pomaličky ale iste upadám do depresie a utvrdzujem sa v tom, že ženy nad 40 si nájdu prácu iba protekčne ale určite nie normálne cez výberové konanie.
dagyna
22.09.08,15:24
Ja som bola tiež na pohovore, nakoľko mám 4 deti musím ich

presviedčať, že deti nie sú prekážkou v práci.
wagner
22.09.08,19:24
Aj mňa tie pohovory už prestali baviť a to, že mi nikto ani neodpovie na žiadosť je celkom normálne:( - teda aspoň pre nich. Nepoznajú ani zásady slušnosti. Od apríla čo si hľadám zamestnanie mi odpovedali dve firmy:mad:, to žasnem, lebo tých žiadostí koľko som poslala:(. Pomaly sa budem musieť zmieriť s tým, že ozaj zamestnanie v mojom veku nenájdem. Len čo budem doma robiť keď do dôchodku mám viac ako päť rokov. Kto ma bude sponzorovať?:(:mee::mee::mee:
drobeceva
23.09.08,04:44
Aj mňa tie pohovory už prestali baviť a to, že mi nikto ani neodpovie na žiadosť je celkom normálne:( - teda aspoň pre nich. Nepoznajú ani zásady slušnosti. Od apríla čo si hľadám zamestnanie mi odpovedali dve firmy:mad:, to žasnem, lebo tých žiadostí koľko som poslala:(. Pomaly sa budem musieť zmieriť s tým, že ozaj zamestnanie v mojom veku nenájdem. Len čo budem doma robiť keď do dôchodku mám viac ako päť rokov. Kto ma bude sponzorovať?:(:mee::mee::mee:
Wagner, je to ozaj tak, ako píšeš, je to veľmi ťažké. Ale nezúfaj. Musíš veriť, že aj na Teba sa usmeje šťastie. Viem, o čom hovorím. Ja som takisto ani odpovede na svoje žiadosti nedostávala až raz jedného krásneho dňa mi zazvonil telefón a oslovila ma jedna firma a už v novembri bude 5 rokov, čo v tejto firme pôsobím. Takže hlavu hore a ver, že sa Ti niečo podarí nájsť. Držím prsty, aby sa to čím skôr splnilo.
janomila
24.09.08,10:51
Úplne fascinovane čítam príspevky v tejto téme a musím povedať, že so všetkým súhlasím. Ale milé žienky v najlepších rokoch, nemyslite si, že nie je jednoduché zamestnať sa len po štyridsiatke. Ja mám 36 a tiež si hľadám prácu. Keďže nemám tie správne väzby (rodinné ani pivové), tak sa mi sypú ponuky na robotníčku vo výrobe, ale inak nič. Začala som si robiť VŠ, aby som mohla pracovať v odbore, ktorý ma zaujíma, ale zisťujem, že asi ani to mi nepomôže pri hľadaní. Ovládam počítač, vcelku slušne komunikujem anglicky a nemecky a výborne rusky, mám strojopis, vodičá, auto, a ešte k tomu dobre vyzerám. A nič. Takže naozaj neviem, čím to je. Asi fakt strávim zvyšok života pri páse, ale ani to nejde, pretože mám absolútny zákaz nočných. Prestávam chápať firmy, ktoré dávajú inzeráty na obsadenie tej ktorej pracovnej pozície, pretože je to všetko len fraška.
arizona
24.09.08,17:13
Janomilka, zaujal ma tá Tvoja výborná ruština.;)
Poznám človeka, ktorý ovláda 4 svet. jazyky, ale samotná ruština ho slušne uživí. Robí preklady.Využíva situáciu,že dnes je v móde učiť sa angličtinu ,príp.nemčinu.

Ovládať tri jazyky! Šikuľka!Klobôk dole! Za pásom Ťa je určite škoda.
Držím palce, nech si nájdeš niečo, kde sa ťa dokážu oceniť.:):):)
wagner
24.09.08,17:20
Neviem kedy bude taký pekný deň, lebo Iľko hlási zamračené pomaly do októbra. Ozaj mi zostáva iba veriť, že keď sa šťastie unaví, sadne aj na nás starších:D:D. Tiež mi ponúkajú robotu do výroby pri páse:(. Iba sa potom pýtam, načo som toľké roky diaľkovo študovala, keď dnes mám ísť pri pás len za to, že už nemám dvadsať rokov?:(
janomila
24.09.08,18:23
Milá wagner, aj Tebe sa zdá, že z nás Slovákov zachvíľu bude len národ pásových robotníkov? Vôbec sa nečudujem, že nám mládež(tá šikovnejšia) uteká do zahraničia. U nás by skončili vo výrobe. Aj ja, ak by som nemala deti už dávno utečiem. Ale bohužiaľ to už nejde.
Arizonka, nie je jednoduché zamestnať sa bez certifikátov. Nemám papier o absolvovaní štúdia cudzieho jazyka. To, že začneš už na ZŠ, pokračuješ na strednej a potom celý život(ak už nemám možnosť inak konverzovať, tak postačí aj National Geographic a čítanie Tolstého) a na vstupnom pohovore bez problémov komunikuješ s manažérom. Proste papier nepustí.
Nech je ako chce, niekedy by som rada vedela, ako sa títo ľudia, ktorí vyberajú vhodných adeptov na pracovné pozície, tvária, keď im takto odmietnu matku, starkú alebo tetku.
Zo svojej skúsenosti(tiež mám skúsenosti s riadením ľudí) môžem povedať, že u generácie starších ľudí je oveľa viac vyvinutý pocit zodpovednosti, pracovitosť, poctivosť a snaha učiť sa ako u mladých. Až na pár svetlých výnimiek bola schopnosť zaradiť sa do kolektívu a ťahať za jeden povraz ako tím vlastná zväčša len tým starším. Zrejme sme inak vychovaní.
účtovník 007
24.09.08,18:41
Treba odpovedať na inzerát pravdivo, ale vo veku odpovedať nepravdivo. napísať 26.
Ak Vás pozvú, rovno sa opýtať:
"A Vás prekvapuje, že mám 26 rokov, 3 odrastené deti, adekvátne vzdelanie, 170 cm, 56 kg, Veď ja som pre Vás ako stvorená?:D
arizona
24.09.08,18:50
Spomenula som si na jeden pohovor.:D

Už ste počuli takúto výhovorku?
"Pani, viete, budem úprimný. Ja (šéf) mám 32 rokov a potrebujem na túto pozíciu človeka, ktorý tu zostane,keď ja pôjdem do dôchodku...":rolleyes::rolleyes::rolleyes::eek:

(to nevedel o tom, že viem, že sa mu na tom mieste vystriedali za rok dve mladé baby:D)
janomila
24.09.08,19:06
Dobre som sa zasmiala. Áno, tých 26 by som brala a možno by som ich aj ustála, len kde zohnať nejakého lacného falšovateľa dokladov?
Mne to proste príde tak, že najlepsí adept na prácu je 20-ročná, asexuálna, neplodná, 176cm, 58kg, 90-60-90, ovládajúca niekoľko jazykov, z očí jej pozerajú dva Windovsy, má 20-ročnú prax, vlastného meďáka, vodičák, ovláda administratívu, financie, manažment, personalistiku, niekoľko remesiel,no povedzte, dá sa odolať?
A my ostatní môžeme len tíško snívať.
V bývalej práci sme mali riaditeľa, ktorý prišiel z USA. Na post sa vypracoval z pozície operátora.(rozumej robotníka). Raz som sa ho na porade opýtala, ako sa to dá, vypracovať sa z operátora na riaditeľa. Povedal mi, že prácou. Chudák, vtedy bol u nás len krátko a tak asi nepochopil ten kus irónie v mojej otázke.:D
archangelsk
19.10.08,21:16
Dobre som sa zasmiala. Áno, tých 26 by som brala a možno by som ich aj ustála, len kde zohnať nejakého lacného falšovateľa dokladov?
Mne to proste príde tak, že najlepsí adept na prácu je 20-ročná, asexuálna, neplodná, 176cm, 58kg, 90-60-90, ovládajúca niekoľko jazykov, z očí jej pozerajú dva Windovsy, má 20-ročnú prax, vlastného meďáka, vodičák, ovláda administratívu, financie, manažment, personalistiku, niekoľko remesiel,no povedzte, dá sa odolať?
A my ostatní môžeme len tíško snívať.
V bývalej práci sme mali riaditeľa, ktorý prišiel z USA. Na post sa vypracoval z pozície operátora.(rozumej robotníka). Raz som sa ho na porade opýtala, ako sa to dá, vypracovať sa z operátora na riaditeľa. Povedal mi, že prácou. Chudák, vtedy bol u nás len krátko a tak asi nepochopil ten kus irónie v mojej otázke.:D
No hej, Amerika je iny svet. Tam staci chut pracovat a mate 90percenty uspech. Ja mam 26 rokov, chcem otvorit kaviaren v Lucenci a zamestnat starsieho cloveka by mi nerobilo problem, pokial by mal "schopnosti" a " good customer service." Otazkou ale je, ci by sa nasiel niekto starsi ochotny robit takuto pracu a este sa aj nechat "komandovat" takym "uchom."
tilia222
03.03.12,22:54
Moja zlata, zalozila som si SZCO* Zakazkove krajcirstvo, prve dva roky som ako tak fungovala, ale teraz som zivnost musela zrusit, vdaka nasim/ Cinskym pomocnikom/handry za par eur atd..Som flexibilna ale moja snaha je v tomto state neocenena...Mam 52 rokov, nemam pracu a do dochodku statom stanovenym daleko....
tilia222
03.03.12,23:06
Ludia nasi, trapime sa medzi sebou, ze nemame pracu a ty hore sa nam v teplych miestockach smeju, ked nam stanovili do 62 rokov pracovat. Ja budem velmi rada, ked sa v nasej krajine bude brat ohlad na nasich mladsich obcanov a mi po 50, nebudeme zbytocne hladat pracu, lebo budeme na zasluzenom dochodku....
Indeed
04.03.12,07:24
Moja zlata, zalozila som si SZCO* Zakazkove krajcirstvo, prve dva roky som ako tak fungovala, ale teraz som zivnost musela zrusit, vdaka nasim/ Cinskym pomocnikom/handry za par eur atd..Som flexibilna ale moja snaha je v tomto state neocenena...Mam 52 rokov, nemam pracu a do dochodku statom stanovenym daleko....

Možno budeš sklamaná z mojej odpovede ,

no flexibilita zanamená PRISPOSOBENIE SA zmeneným podmienkam,

len tak okrajovo, ak nefunguje šitie nových odevov, tak sa vrhám na opravy /zipsy treba stále meniť a aj nohavice skracovať , či ?/

ďalej veĺmi záleži aj na umiestnení dielne, či okolo nej stále chodia potencialní zákaznici, a zakazníčky, alebo je tak trochu od ruky.
tilia222
04.03.12,17:59
Možno budeš sklamaná z mojej odpovede ,

no flexibilita zanamená PRISPOSOBENIE SA zmeneným podmienkam,

len tak okrajovo, ak nefunguje šitie nových odevov, tak sa vrhám na opravy /zipsy treba stále meniť a aj nohavice skracovať , či ?/

ďalej veĺmi záleži aj na umiestnení dielne, či okolo nej stále chodia potencialní zákaznici, a zakazníčky, alebo je tak trochu od ruky.

Ty si nejaka muuudra, tym slovom flexibilna je -
sila som vsetko, co zakaznici doniesli skracovanie vsetkeho druhu, opravy zipsov, iba to som posledny rok najviac robila.Ty mudra, necudujem sa, ze ludia si radsej kupia za 4 eura nohavice u Cinana, ako platit zips+ opravu...Ja narazam na to ako nasa vlada pripravila nasich ludi o pracu,
Indeed
05.03.12,04:47
Ty si nejaka muuudra, tym slovom flexibilna je -
sila som vsetko, co zakaznici doniesli skracovanie vsetkeho druhu, opravy zipsov, iba to som posledny rok najviac robila.Ty mudra, necudujem sa, ze ludia si radsej kupia za 4 eura nohavice u Cinana, ako platit zips+ opravu...Ja narazam na to ako nasa vlada pripravila nasich ludi o pracu,

Ja nie som múdra, ja som MUDRY , a viem o čom hovorím, moja manželka ma tiež zakazkove krajčírstvo a stále ma dosť zákazok, chce to len trochu viac optimizmu,
a svoju činnosť brať ako SLUŽBU ľuďom, nie zamerať sa na zlatokopectvo.
alaya1
05.03.12,05:33
u nas na sidlisku mame 2 opravovne satstva a roboty maju stale dost.