chestyna
20.05.08,13:12
ja sa chcem opytat, ak napisem splnomocnenie pre mojich rodicov na vykon nejakych uradnych ukonov, je to niekde v zakone, ze urady musia to splnomocnenie prijat a tym padom rodicia mozu konat v mojom mene? Potrebujem vybavit Osvedcenie o statnom obcianstve pre syna a zijem v Londyne. Chcem napisat splnomocnenie pre mojich rodicov, ale na Krajskom urade mi povedali, ze oni splnomocnenie neprijimaju, ze si to musim vybavit sama....co teraz? poradte
Jara
20.05.08,12:13
Môj známy ma plnú moc od syna na právne úkony overenú notárom a zastupuje ho aj v bankách aj na daňovom úrade a všetko čo príde. Je potrebné podpísať túto plnú moc pred notárom osobne tak neviem či to je možné ak žiješ v Londýne. No možno Ti poradí nejaký právnik fundovanejšie ako ja.
Chobot
20.05.08,12:34
ja sa chcem opytat, ak napisem splnomocnenie pre mojich rodicov na vykon nejakych uradnych ukonov, je to niekde v zakone, ze urady musia to splnomocnenie prijat a tym padom rodicia mozu konat v mojom mene? Potrebujem vybavit Osvedcenie o statnom obcianstve pre syna a zijem v Londyne. Chcem napisat splnomocnenie pre mojich rodicov, ale na Krajskom urade mi povedali, ze oni splnomocnenie neprijimaju, ze si to musim vybavit sama....co teraz? poradte

Neviem presne aké kroky treba podniknúť pri vybavovaní štátneho občianstva, ale môže sa stať, že niektoré úkony bude musieť urobiť žiadateľ osobne.
svojar
20.05.08,14:32
Na splnomocnení musí byť uvedené konkrétne pre aký účel plná moc slúži, teda nie všeobecne- splnomocňujem na všetko. O tom štátnom občanstve by som pochyboval, že na to sa dá niekoho splnomocniť.
Lubica12
22.05.08,20:35
Prosím o radu:
jednej našej klientke dal vnuk podpísať splnomocnenie, že sa dobrovoľne vzdáva doživotného práva užívania bytu, ktorého bola vlastníčkou. Po smrti manžela, sa vzdala vlastníctva bytu, s tým, že tam bude doživotne bývať. Vnuk ju odložil do DD a teraz využil situáciu, že babka nie je po mentálnej stránke celkom v poriadku a ona to podpísala aj za prítomnosti notárky. Keď som jej vysvetlila čo urobila, zhrozila sa a chce to vziať späť. Babička má uvedený trvalý pobyt v predmetnom byte. Vnuk sa viac neobjavil a o babku samozrejme nemá záujem, zaujíma sa iba o jej dôchodok. Byt má v úmysle predať, nikde nepracuje, je vyznavač hazardných hier. Doteraz už vlastne čo sa dalo všetko predal a peniaze všetky minul. Čo možno v tejto veci podniknúť, aby sa mohlo zvrátiť jeho konanie?
Chobot
23.05.08,09:19
Prosím o radu:
jednej našej klientke dal vnuk podpísať splnomocnenie, že sa dobrovoľne vzdáva doživotného práva užívania bytu, ktorého bola vlastníčkou. Po smrti manžela, sa vzdala vlastníctva bytu, s tým, že tam bude doživotne bývať. Vnuk ju odložil do DD a teraz využil situáciu, že babka nie je po mentálnej stránke celkom v poriadku a ona to podpísala aj za prítomnosti notárky. Keď som jej vysvetlila čo urobila, zhrozila sa a chce to vziať späť. Babička má uvedený trvalý pobyt v predmetnom byte. Vnuk sa viac neobjavil a o babku samozrejme nemá záujem, zaujíma sa iba o jej dôchodok. Byt má v úmysle predať, nikde nepracuje, je vyznavač hazardných hier. Doteraz už vlastne čo sa dalo všetko predal a peniaze všetky minul. Čo možno v tejto veci podniknúť, aby sa mohlo zvrátiť jeho konanie?

Pokiaľ to už bolo zapísané na katastri a ťarcha už bola zrušená, tak myslím, že je už neskoro. Jedine, keby bol návrh podaný, ale ešte nezapísaný, tak by sa dalo zrušiť návrh. Ale treba konať rýchlo.

A kto je vlastne majiteľom bytu podľa listu vlastníctva? Ten vnuk? Potom to babke môže byť aj tak jedno, lebo v byte už nebýva a vlastníkom ona nie je. Po jej smrti bude môcť ten vnuk aj tak plne disponovať s bytom.

Niečo podobné bolo riešené tu:

http://www.porada.sk/t52204-p2-darovacia-zmluva-anulovanie.html