milagros66
20.05.08,13:57
Som na Porade prvýkrát a potrebovala by som poradiť.
STRAVOVANIE SZČO - účtujem v JÚ a viem, že FO podnikateĺ má nárok na stravné vo výške najviac 89,- Sk/deň. Neviem ale, či je to ako pri zamestnancoch / - dovolenky, -PN / alebo u nich je to stále rovnako / či je v práci alebo nie /.

Ešte sa opýtam asi hlúposť, ale podnikateľ neplatí do pokladne za lístky nič /ako jeho zamestnanec/?
Moc ďakujem. Milena
Tweety
20.05.08,12:00
Som na Porade prvýkrát a potrebovala by som poradiť.
STRAVOVANIE SZČO - účtujem v JÚ a viem, že FO podnikateĺ má nárok na stravné vo výške najviac 89,- Sk/deň. Neviem ale, či je to ako pri zamestnancoch / - dovolenky, -PN / alebo u nich je to stále rovnako / či je v práci alebo nie /.

Ešte sa opýtam asi hlúposť, ale podnikateľ neplatí do pokladne za lístky nič /ako jeho zamestnanec/?
Moc ďakujem. Milena
1. SZČO nemá nárok na dovolenku, takže, nárok na stravné má za každý odpracovaný deň.
2. Prečo by platil? veď on si za seba už zaplatil vtedy, ak stravenku zakúpil.
Anja111
20.05.08,12:15
Vyjadrenie DR SR:

Otázka
Ako je treba chápať pojem odpracovaný deň pri uplatňovaní si výdavkov na stravovanie SZČO, pretože SZČO na rozdiel od zamestnanca nemá ustanovený pracovný čas zákonom a teda môže odpracovať teoreticky 365 dní v roku. Akým spôsobom sa má vykazovať odpracovaný deň, aby bolo možné tento výdavok uplatniť?


Odpoveď
S účinnosťou od 1.1.2006 do 31.12.2006 si mohol daňovník, ktorý je fyzickou osobou a dosahuje príjmy z podnikania (§ 6 ods.1) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2), uplatniť podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky (náklady) na stravovanie, a to za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), pričom rozsah pracovného času je vymedzený § 85 Zákonníka práce (ZP).
Títo daňovníci mali teda nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci t.j. v sume najmenej 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín podľa osobitného predpisu.
Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s citovaným zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. obedovými lístkami), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad.
Tieto výdavky nemôže uplatniť daňovník, ktorému súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie (taktiež podľa ZP a zákona o cestovných náhradách) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo tento daňovník si uplatňuje výdavky na stravovanie pri tzv. pracovných cestách podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
Z. č. 688/2006 Z.z., ktorý novelizoval zákon o dani z príjmov, bola vykonaná zmena ustanovenia § 19 ods. 2 písm. p). S účinnosťou od 1.1. 2007 sa za daňový výdavok považuje stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách. Aj naďalej zostáva v platnosti, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak mu súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo ak uplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Naďalej tiež platí, že výdavky vynaložené na stravné musí daňovník preukázať dokladom o nákupe stravných lístkov, stravovacích poukážok a pod



www.drsr.sk
Marcela16
02.01.09,16:19
k vyššie uvedeným príspevkom by som sa chcela spýtať, lebo jasná odpoveď nebola, že ak SZČO je PN-ke 4 mesiace, môže si dať do nákladov stravné poukážky počas týchto 4 mesiacoch? a dalšia otázka, aj ked trochu mimo témy - môže počas PN-ky keď má stanovené aj vychádzky dávať si do nákladov PHM a zároveň mať zdaniteľné príjmy? podľa môjho názoru áno, ale predsa by som chcela poznať aj názor iných
Johanka
02.01.09,16:49
k vyššie uvedeným príspevkom by som sa chcela spýtať, lebo jasná odpoveď nebola, že ak SZČO je PN-ke 4 mesiace, môže si dať do nákladov stravné poukážky počas týchto 4 mesiacoch? a dalšia otázka, aj ked trochu mimo témy - môže počas PN-ky keď má stanovené aj vychádzky dávať si do nákladov PHM a zároveň mať zdaniteľné príjmy? podľa môjho názoru áno, ale predsa by som chcela poznať aj názor iných
Odpoviem Ti vlastnou skúsenosťou , niekoľko rokov starou.
Mala som súbeh - SZČO (povinne poistená ) aj zamestnanec. Počas doby PN-ky som si ako SZČO nezaplatila sociálne poistenie. Po určitom čase ma vyzvali na zaplatenie ... po dlhom dopisovaní mi s ústredia SP prišlo vyrozumenie, že poistné doplatiť musím, pretože som bola PN iba ako zamestnanec. Môj predmet činnosti - vedenie účtovníctva - som (vraj) bola schopná vykonávať.
Aj by som pripojila smajlíka, ale takého ešte nevymysleli ;).
veronikasad
02.01.09,16:51
Odpoviem Ti vlastnou skúsenosťou , niekoľko rokov starou.
Mala som súbeh - SZČO (povinne poistená ) aj zamestnanec. Počas doby PN-ky som si ako SZČO nezaplatila sociálne poistenie. Po určitom čase ma vyzvali na zaplatenie ... po dlhom dopisovaní mi s ústredia SP prišlo vyrozumenie, že poistné doplatiť musím, pretože som bola PN iba ako zamestnanec. Môj predmet činnosti - vedenie účtovníctva - som (vraj) bola schopná vykonávať.
Aj by som pripojila smajlíka, ale takého ešte nevymysleli ;).
mimotemy a mala si vystavené 2 PN-ky ?
Johanka
02.01.09,16:58
To bolo ešte v dobe, kedy sa dve PN-ky nevystavovali. Išlo iba o to, že som musela doplatiť poistenie.