Eva F.
20.05.08,12:52
Som zamestnaná, t.č. som na rodičovskej dovolenke do troch rokov veku dieťaťa. Syn bude mať 3 roky 17.7.2008. Do škôlky ide až od septembra. Nemám ho kde nechať cez leto. Potrebovala by som si rodičovskú dovolenku "predĺžiť" o mesiac (tým pádom by som bola fyzická osoba starajúca sa o dieťa celodenne - ZP a dôchodkové poistenie za mňa platí štát). Mám ešte 15 dní dovolenky, ktorú by som si čerpala po "preĺžení". Ako mám postupovať u zamestnávateľa.Ďakujem
Eva F.
23.05.08,11:26
Ahojte, to mi naozaj nikto nevie poradiť?:(
Tweety
23.05.08,11:31
Som zamestnaná, t.č. som na rodičovskej dovolenke do troch rokov veku dieťaťa. Syn bude mať 3 roky 17.7.2008. Do škôlky ide až od septembra. Nemám ho kde nechať cez leto. Potrebovala by som si rodičovskú dovolenku "predĺžiť" o mesiac (tým pádom by som bola fyzická osoba starajúca sa o dieťa celodenne - ZP a dôchodkové poistenie za mňa platí štát). Mám ešte 15 dní dovolenky, ktorú by som si čerpala po "preĺžení". Ako mám postupovať u zamestnávateľa.Ďakujem
Požiadať zamestnáv. o predlž. RD.
brčko
23.05.08,19:44
podla mna, požiadať zamestnávatela o neplatené volno.
Podla ZP je povinný zamestnávatel poskytnúť rodič.dovolenku dlhšie ako 3roky, teda až do 6-tich rokov, len ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdrav.stav vyžadujúci osobitnú starostlivost.- § 166 ods.2 ZP
Eva F.
28.05.08,10:01
Ďakujem, už som myslela, že sa nikto neozve. V zdravotnej poisťovni musím vyplniť prehlásenie, že sa starám o dieťa. Len mi pri okienku nevedeli povedať, či ma zamestnávateľ má odhlásiť a ja sa znovu prihlásiť(lebo ZP za mňa bude platiť štát- a v sociálnej, že im je jedno ako sa dohodnem so zamestnávateľom a tu tiež neviem, či by ma zamestnávateľ nemal odhlásiť a ja sa prihlásiť do soc. poisťovne...Tu sú stanoviská SP a ZP a Ministerstvo práce mi neráčilo odpovedať.
Vážená pani, vážený pán,
prijali sme Vašu otázku, ktorá znela:
Dňa 16.07.2007 mi končí rodičovská dovolenka, syn bude mať 17.07.2007 3 roky. Chcela by som si ju o mesiac predĺžiť. Čo všetko musím urobiť.Ďakujem.
Odpoveď:
Dobrý deň,
v prípadeže dieťa nie je umiestnené v predškolskom zariadení je potrebné deklarovať túto skutočnosť čestným vyhlásením a zaslať ho na adresu zdravotnej poisťovne alebo osobne na hociktorej pobočke.
V tomto prípade je platiteľom poistného na zdravotné poistenie štát.

rodičovskú dovolenku Vám zamestnávateľ poskytuje v zmysle Zákonníka práce. K pracovnoprávnym otázkam nie je Sociálna poisťovňa kompetentná sa vyjadrovať, preto Vám odporúčame obrátiť sa s otázkou predĺženia rodičovskej dovolenky na svojho zamestnávateľa, prípadne na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pokiaľ sa so zamestnávateľom dohodnete na „predĺženej“ rodičovskej dovolenke, oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni za Vás ako zamestnankyňu má zamestnávateľ.


Fyzická osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku, je povinne dôchodkovo poistená ak podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti. V zmysle zákona o sociálnom poistení účinnom do 31. júla 2006 túto oznamovaciu povinnosť mal zamestnávateľ. Predpokladáme, že si zamestnávateľ túto povinnosť splnil. Túto skutočnosť si môžete overiť na pobočke Sociálnej poisťovne.
brčko
29.05.08,05:37
No veru?
Nie som mzdárka, no predpokladám, že zamestnávatel ti teraz musí v soc.poistnovni ukončiť prerušenie z dôvodu RD (oddiel 10 dôvod prerušenia č.6) a začať prerušenie poistenia z dôvodu čerpania neplateného volna (dôvod č.1).
Z toho dôvodu by som si na tvojom mieste "radšej" naozaj dala prihlášku na SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, aby za teba platil aj za čas neplat.volna v zamestnaní dôchodkové poistenie štát. A samozrejme aj potom pred nástupom do zamestnania odhlášku.
Eva F.
29.05.08,11:24
Aj ja rozmýšľam, že to takto urobím, hoci cez net sa mi ozvala jedna, ktorá rieši podobný problém a jej v soc. poisťovni povedali, že netreba urobiť nič, lebo pre nich je stále RD a až na konci ju zamestnávateľ odhlási a znovu prihlási. Tak fakt neviem...
brčko
29.05.08,11:38
Aj ja rozmýšľam, že to takto urobím, hoci cez net sa mi ozvala jedna, ktorá rieši podobný problém a jej v soc. poisťovni povedali, že netreba urobiť nič, lebo pre nich je stále RD a až na konci ju zamestnávateľ odhlási a znovu prihlási. Tak fakt neviem...

a nie je ona na dlhšej RD zo zdravot.dôvodov dieťaťa?
Ty vlastne nevieš, ako to urobí mzdárka. Ak si prihlášku podáš a je to zbytočné, tak sa vlastne nič nestane, lebo to nezaregistrujú. A budeš mať istotu, ak náhodou neskôr zistia, že to bolo treba (lebo mzdárka môže dať zmenu aj dodatočne), budeš mať doklad o doručení.

Tiež som nevedela, či mám podať odhlášku, ked ma prihlasoval zametnávatel. Aj mi tu radili, že nemusím. No pre istotu som to tam odniesla, aj ked v pobočke podla bydliska mi ju odmietli prevziať, tak som to poslala poštou do SP podla zamestnávatela (nech to tam majú radšej 2x, než by to malo chýbať).
Eva F.
30.05.08,07:12
ona nie je na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov, je učiteľka a tiež má problém čo cez leto s dieťaťom a so zamestnávateľom sa dohodli na predĺženej RD a nastúpi až od septembra. Jej v ZP povedali, že môže to urobiť tým vyhlásením a mne zas pri okienku povedali, že musím byť nezamestnaná, tak fakt už neviem...
korduľa
02.06.08,07:54
chcela by som sa spytat, ci je mozne, aby isla matka na neplatene volno do veku 6 rokov dietata, ak chodi dieta do sukromnej skolky, moze zostat doma, s tym, ze do SP bude platitel stat aj do ZP, alebo si do ZP musi platit sama odvody
dakujem