mirkafi
20.05.08,17:55
Dobry den,

rada by som sa informovala (ak mi viete poradit). Brat ma problem so zamestnavatelom, ktory mu za mesiac marec nevyplatil mzdu splatnú 15. aprila 2008. Pockal 15 dni a nasledne na to poslal 5.5.2008 zamestnavatelovi doporucene Vyzvu na zaplatenie mzdy do 15.5.2008. Kedze zamestnavatel tak neurobil ani do daneho terminu, kedy mal mat na ucte uz aj mzdu za mesiac april, rozhodol sa podat na neho trestne oznamenie, ktore poslal na krajsku prokuraturu a tiez na inspektorat prace a na vedomie zamestnavatelovi. Zamestnavatel na to reagoval az dnes, kedy bratovi zaslal tretinu mzdy za marec (10 tis. Sk) a chce s nim skoncit PP vypovedou zo strany zamestnavatela za nelojalnost. Tvrdenie zamestnavatela s.r.o. je ze nemal dosttok financnych prostriedkov na ucte a nechcel zvyhodnovat jeho pred ostatnymi zamestnancami. Tato s.r.o. ma zakladne imanie 700 tis Sk. Okrem toho neobdrzal za celych 7 mesiacov vyplatnu pasku (vynimkou je februar) a stravne listky dostal za februar a marec. Mesiace 11/07, 12/07, 01/08, 04/08 a tento mesiac stravne listky neobdrzal a tiez ich nemal preplatene v mzde. Obavame sa, ze zamestnavatel za neho neplati ani povinne odvody, je mozne to nejako zistit? Ustne nam informaciu nechceli poskytnut. Prosim Vas, viete mi niketo poradit co sa da v akejto situacii robit? Myslim si, ze zamestnavatel nema pravo ukoncit PP vypovedou. Podla mojho nazoru len dohodou alebo brat moze ukoncit PP okamzite. To zatial robit nechce, pretoze sa obava, ze nespravil dobry krok s tym trestnym oznamenim. Prosim, poradte. Dakujem, Miriam
Celsus
20.05.08,16:22
Mohli by ste uviest, co by chcel Vas brat v sucasnej situacii dosiahnut (samorejme okrem doplatenia dlznych ciastok)? Chce zotrvat v pracovnom pomere alebo ma zaujem na jeho ukonceni?

K otazke moznej vypovede zo strany zamestnavatela: Na zaklade opisu situacie usudzujem, ze ak by zamestnavatel dal Vasmu bratovi vypoved za "nelojalnost", bola by neplatna. Ak sa tak stane, Vas brat si bude moct voci zamestnavatelovi uplatnit Zakonnikom prace vymedzene naroky z neplatneho skoncenia prac. pomeru (nahradu mzdy).
Chobot
21.05.08,06:54
Dobry den,

rada by som sa informovala (ak mi viete poradit). Brat ma problem so zamestnavatelom, ktory mu za mesiac marec nevyplatil mzdu splatnú 15. aprila 2008. Pockal 15 dni a nasledne na to poslal 5.5.2008 zamestnavatelovi doporucene Vyzvu na zaplatenie mzdy do 15.5.2008. Kedze zamestnavatel tak neurobil ani do daneho terminu, kedy mal mat na ucte uz aj mzdu za mesiac april, rozhodol sa podat na neho trestne oznamenie, ktore poslal na krajsku prokuraturu a tiez na inspektorat prace a na vedomie zamestnavatelovi. Zamestnavatel na to reagoval az dnes, kedy bratovi zaslal tretinu mzdy za marec (10 tis. Sk) a chce s nim skoncit PP vypovedou zo strany zamestnavatela za nelojalnost. Tvrdenie zamestnavatela s.r.o. je ze nemal dosttok financnych prostriedkov na ucte a nechcel zvyhodnovat jeho pred ostatnymi zamestnancami. Tato s.r.o. ma zakladne imanie 700 tis Sk. Okrem toho neobdrzal za celych 7 mesiacov vyplatnu pasku (vynimkou je februar) a stravne listky dostal za februar a marec. Mesiace 11/07, 12/07, 01/08, 04/08 a tento mesiac stravne listky neobdrzal a tiez ich nemal preplatene v mzde. Obavame sa, ze zamestnavatel za neho neplati ani povinne odvody, je mozne to nejako zistit? Ustne nam informaciu nechceli poskytnut. Prosim Vas, viete mi niketo poradit co sa da v akejto situacii robit? Myslim si, ze zamestnavatel nema pravo ukoncit PP vypovedou. Podla mojho nazoru len dohodou alebo brat moze ukoncit PP okamzite. To zatial robit nechce, pretoze sa obava, ze nespravil dobry krok s tym trestnym oznamenim. Prosim, poradte. Dakujem, Miriam


Nemyslím si, že by bol spravil zlý krok s tým trestným oznámením. Argumenty, že nemal dostatok peňazí a preto nevyplatil mzdy nech si nechá pre vyšetrovateľa. Ten zváži, či mal alebo nemal peniaze a či sa dopustil alebo nie trestného činu. Veď on len využil zákonné možnosti obrany voči zamestnávateľovi. A ten nemôže povedať, že by to bol úder pod pás - veď ho vyzval na vyplatenie mzdy. Mohol aspoň vopred vysvetliť prečo ju nevyplatil.

Isté je, že dlho v tej firme aj tak nezostane a myslím, že mu nemusí byť ľúto. Zamestnávateľ si už nájde spôsob, ako ho z firmy dostať.

Ale treba ho podporiť a oceniť, že sa odvážil podniknúť aj nejaké kroky. Zo skúsenosti (aj tu na porade) vidíme, že mnohí také stavy len ticho trpia, sem tam zašomrú, ale neozvú sa. Tvoj brat sa aspoň postavil proti nespravodlivému konaniu zamestnávateľa. Má u mňa bod.


Obavame sa, ze zamestnavatel za neho neplati ani povinne odvody, je mozne to nejako zistit? Ustne nam informaciu nechceli poskytnut. Prosim Vas, viete mi niketo poradit co sa da v akejto situacii robit?

Treba pozrieť stránku sociálne poisťovne, kde majú uvedený zoznam neplatičov (http://www.socpoist.sk/77/487s).Ak je tam tá firma uvedená, tak je to jasné.
mirkafi
21.05.08,08:04
Dobry den,

dakujem za odpoved. On chce s nimi skoncit pracovny pomer, ale momentalne je v situacii, ze caka, kym sa do 30 (alebo 31) dni vyjadri prokuratura, pripadne zamestnavatela preklepne Inspektorat prace. Ale medzitym sa mu ozval zamestnavatel, ze oni nelojalneho zamestnanca nechcu, preto oslovia pravnika a chcu s nim rozviazat PP vypovedou zo strany zamestnavatela. Pozerala som moznosti v Zakonniku prace a pokial nieco nevyspekuluju, nemali by mat narok na podanie vypovede. V kazdom pripade, zrejme sa dohodnu, ak na to pride.
Brat chce dosiahnut vyplatenie mzdy za mesiac marec a april, uhradenie prispevku za neposkytnute stravne listky za poslednych 5 mesiacov, preplatenie zostavajucej dovolenky a ukoncenie pracovneho pomeru. Nad formou nepremyslal, momentalne caka na vyjadrenie z Prokuratury.
Chobot
21.05.08,08:07
Dobry den,

dakujem za odpoved. On chce s nimi skoncit pracovny pomer, ale momentalne je v situacii, ze caka, kym sa do 30 (alebo 31) dni vyjadri prokuratura, pripadne zamestnavatela preklepne Inspektorat prace. Ale medzitym sa mu ozval zamestnavatel, ze oni nelojalneho zamestnanca nechcu, preto oslovia pravnika a chcu s nim rozviazat PP vypovedou zo strany zamestnavatela. Pozerala som moznosti v Zakonniku prace a pokial nieco nevyspekuluju, nemali by mat narok na podanie vypovede. V kazdom pripade, zrejme sa dohodnu, ak na to pride.
Brat chce dosiahnut vyplatenie mzdy za mesiac marec a april, uhradenie prispevku za neposkytnute stravne listky za poslednych 5 mesiacov, preplatenie zostavajucej dovolenky a ukoncenie pracovneho pomeru. Nad formou nepremyslal, momentalne caka na vyjadrenie z Prokuratury.

Lojalitou sa zamestnávateľ nemá čo oháňať, lojalita je odtiaľ - potiaľ. Pokiaľ neplatí mzdu, nemá právo hovoriť o lojalite. Lojalita neznamená, že zamestnanci budú robiť zadarmo. Trochu čudné predstavy má ten zamestnávateľ..:rolleyes::confused:.

Ešte môže pýtať aj odstupné.
mirkafi
21.05.08,08:11
Dobry den, este reakcia k druhej odpovedi. Dakujem, ze ste odpovedali. Tiez si nemyslim, ze spravil zly krok, niekto sa k tomu musel postavit, kedze je to jediny zdroj prijmu a zivi rodinu. Takze ta mzda mohla meskat aj 1/2 roka, ale neviem ci podal podnet na presetrenie tomu spravnemu organu - Prokurature. To ma trosku zmietalo, pretoze podal trestne oznamenie na znamu firmu, kde nevzniesol podozrenie voci konkretnym osobam a nema potvrdene, ci za tie 2 mesiace do firmy neprisla ani 1 Sk. Nevadi, hadam sa docak odpovede od prideleneho vysetrovatela, prokuratora.
Ostatni zamestnanci sa stazuju, ale v podstate nic nespravili, aby im tie mzdy boli vyplatene. Nezaslali ani vyzvu na vyplatenie mzdy, ktora predchadzala trestnemu oznameniu. Takze v tomto si myslim, ze mozno pomoze aj tym ostatnym.
Urcite mu nebude luto, ze odide z firmy, ale treba mysliet aj na zadne vratka, pretoze zije na vychodnom SK a najst si tam pracu nie je az take lahke. Takze preto zatial nepodal vypoved a neukoncil PP okamzite. Caka na vyjadrenie z prokuratury a Inspektoratu prace a prakticky sa mu predlzuje doba zamestnanosti.
Pozerali sme aj na Socialnu poistovnu - neplaticov, nefiguruje tam dana firma, preto budemem musiet zistit, ci skutocne zamestnavatel plati odvody - zrejme pisomnou ziadostou.

Dakujem za odpovede a rady a prajem prijemny den, Miriam
mladymuz
21.05.08,08:41
nelojalnost nie je dovod na rozviazanie pracovneho pomeru zo strany zamestnavatela. Zamestnanec ak ma vsetky dokazy o tom, ze zamestnavatel nevyplatil mzdu, moze ukoncit tento pomer z dovodu nevyplatenia mzdy a nemusi dokonca cakat na vyjadrenie prokuratury.