ebeš
20.05.08,18:05
Dúfam,že správne predpokladám, že kolektívne zmluvy sú uzatvárané za účelom zlepšenia najmä pracovných a mzdových podmienok zamestnancov.
A tak nemá obdoby drzosť zamestnávateľov / a samozrejme aj odborových predákov, ktorí zmluvu podpisujú/, ktorí Kolektívnou zmluvou tieto podmienky zamestnancom zhoršujú
Čím by ste argumentovali,resp.ako by ste postupovali v prípade, keby Vám zamestnávateľ vyplatil len 1/2 z celkovej nárokovateľnej sumy diet podľa Zákona o cestovných náhradách, keďže tak to má firma zadefinované v Kolektívnej zmluve.
A takýchto "periel" je tam plno.
Neviem, či mu postačí zacitovať Zákon č.2/1991 Zb. o Kolektívnom vyjednávaní § 4 odst.2 písm.a):
Neplatná je kolektívna zmluva v tej časti, ktorá je v rozpore so všeobecne záväznými predpismi.
Denda
21.05.08,07:09
Dúfam,že správne predpokladám, že kolektívne zmluvy sú uzatvárané za účelom zlepšenia najmä pracovných a mzdových podmienok zamestnancov.
A tak nemá obdoby drzosť zamestnávateľov / a samozrejme aj odborových predákov, ktorí zmluvu podpisujú/, ktorí Kolektívnou zmluvou tieto podmienky zamestnancom zhoršujú
Čím by ste argumentovali,resp.ako by ste postupovali v prípade, keby Vám zamestnávateľ vyplatil len 1/2 z celkovej nárokovateľnej sumy diet podľa Zákona o cestovných náhradách, keďže tak to má firma zadefinované v Kolektívnej zmluve.
A takýchto "periel" je tam plno.
Neviem, či mu postačí zacitovať Zákon č.2/1991 Zb. o Kolektívnom vyjednávaní § 4 odst.2 písm.a):
Neplatná je kolektívna zmluva v tej časti, ktorá je v rozpore so všeobecne záväznými predpismi.
Žiadajte o doplatenie nároku podľa Zákona o cestovných náhradách a upozornite ho na neplatnosť časti kolektívnej zmluvy tak ako ste uviedli podľa §4. Každá kolektívna zmluva by mala obsahovať časť, kde sa riešia spory a sťažnosti zamestnanca a postup ich vybavenia. Skúste sa pozrieť a postupujte podľa toho. Držím palce.
martula000
17.01.11,07:16
ako ja ako obyčajný pracovnik môžem získať kolektívnu zmluvu? nepoznam jej znenie a chcela by som.:mad:
martula000
17.01.11,07:18
ešte by som zdôraznila, že mi na tom dosť zaleží. dakujem za akukoľvek odpoved.
Tweety
17.01.11,07:25
ako ja ako obyčajný pracovnik môžem získať kolektívnu zmluvu? nepoznam jej znenie a chcela by som.:mad:
Mala by byť na pracovisku na dostupnom mieste pre všetkých zamestnancov, ak nie je, skús sa na ňu popýtať šéfa odborov.
terezamaria
17.01.11,07:34
Dúfam,že správne predpokladám, že kolektívne zmluvy sú uzatvárané za účelom zlepšenia najmä pracovných a mzdových podmienok zamestnancov.
A tak nemá obdoby drzosť zamestnávateľov / a samozrejme aj odborových predákov, ktorí zmluvu podpisujú/, ktorí Kolektívnou zmluvou tieto podmienky zamestnancom zhoršujú
Čím by ste argumentovali,resp.ako by ste postupovali v prípade, keby Vám zamestnávateľ vyplatil len 1/2 z celkovej nárokovateľnej sumy diet podľa Zákona o cestovných náhradách, keďže tak to má firma zadefinované v Kolektívnej zmluve.
A takýchto "periel" je tam plno.
Neviem, či mu postačí zacitovať Zákon č.2/1991 Zb. o Kolektívnom vyjednávaní § 4 odst.2 písm.a):
Neplatná je kolektívna zmluva v tej časti, ktorá je v rozpore so všeobecne záväznými predpismi.
Kolektívna zmluva sa uzatvára preto, aby sa poskytli zamestnancom lepšie podmienky, ako určuje Zákonník práce.
Nikdy nemôže kolektívna zmluva obsahovať znenie také, ktoré ide pod úroveň Zákonníka práce.
Ani generálna / najvyššia / kolektívna zmluva - na ústredí odborov nikdy nemá zakomponované znenie, ktoré by nebolo na úrovni Zákonníka práce.
Takže sa treba u zamestnávateľa patrične brániť a domáhať sa toho, čo Ti patrí.
terezamaria
17.01.11,07:37
ako ja ako obyčajný pracovnik môžem získať kolektívnu zmluvu? nepoznam jej znenie a chcela by som.:mad:

Každý zamestnanec má právo, aby si prečítal Kolektívnu zmluvu. Požiadaj odborových dôverníkov, resp. predsedu odborov, aby Ti poskytol Kolektívnu zmluvu k nahliadnutiu a preštudovaniu.
martula000
08.02.11,16:48
1. juna 2007 som nastupovala do zamestnania kde mi bol slubený náborovy príspevok 5000 skk polovičku po skušobnej dobe a polovičku po roku. Dostala som len tu prvu polovičku, pretože od noveho roku 2008 sa naborovy prispevok zrušil. Je možne že zamestnavateľ nemusí dodržať zaväzok, ktorý mal v čase ked som nastupovala? Konkretne tento naborovy prispevok bol zakomponovaný v kolektivej zmluve, len o pol roka bola už ina kolektívna zmluva. Ako to vlastne je,ved zmluvu musia dodržať dve strany. Prosím odpovie mi niekto?:D
martula000
08.02.11,16:52
tak strašne by som rada vedela len jednu vec, môžem si žiadať vyplatenie aj druhej polovičky? zanikol nárok alebo stale pretrvava...