brčko
22.04.08,14:16
Vo februári 2008 som s dcerou nastúpila na Očr, ktorá trvala 15dní. Nárok na ošetrovné mi vznikol zo zamestnania aj DNP, každé v inej pobočke SP. Žiadosť o ošetrovné som si od lekárky vypýtala 2x (čomu sa dosť čudovala, že som jej prvý prípad) a na oboch tlačivách som vyznačila, že si žiadam o vyplatenie ošetrovného aj z iného nem. poistenia (dokonca som im tam dopísala aj z akého a v ktorej pobočke). Začiatok spolu s ukončením Očr z DNP som odovzdala na SP podla bydliska v polovici marca. Samozrejme som si dala potvrdiť prevzatie na kopii žiadostí o ošetrovné -začiatok aj ukončenie. Druhú žiadosť mzdárka tiež odniesla do SP koncom marca.
Očakávala som, že mi príde jedno rozhodnutie, bud z pobočky SP podla bydliska alebo podla sídla zamestnávatela (podla toho ako sa obe pobočky SP dohodnú) a tiež, že dávka bude vyplatená len jedna (v zmysle § 58 ods.2 ZoSP) a teda naraz (alebo to nie je to isté???).
Z DNP mi prišlo rozhodnutie, že mi priznávajú ošetrovné z predpokladaného VZ (od posledného prihlásenia na DNP mi neuplynulo 26týždnov) v sume 148,50Sk na den za obdobie 10dní. Peniaze mi už boli aj vyplatené.
Zo zamestnania je to trochu zložitejšie, lebo v r.2007- teda v decembri som odpracovala len dva dni (ostatné dni som bola na RD a čerpala 4dni neplatené volno koncom roka z dôvodu max. VZ z DNP). Denný VZ zo zamestnania za tie 2dni podla výplatnej pásky mi vyšiel 1143, z čoho mi bolo aj odvedené nem.poistenie.

Aká bude výška ošetrovného zo zamestnania?
Vo februári je max. mesačný VZ 28142. Predpokladám, že denný vym.základ sa bude rátať ako podiel tohto maxima a počtu dní vo februári (aj ked to nie je celkom jednoznačne určené, len mesačný VZ), takže
denný max.VZ 970,41... Sk (28142:29)
po odrátaní DVZ z DNP (270,-Sk) = 700,41Sk.
Takže by mi mali doplatiť za 10dní 3853,-Sk (55% z 700,41.. x10dní).

Mýlim sa v niečom?
Dakujem, ak prispejete.
Andyke
21.05.08,02:41
Brčko zo zamestnania nebudeš mať VZ 700,41 Sk , lebo v decembri nebolo odvedené nemocenské poist. z maxima za tie 2 dni.