wiktoria
21.05.08,07:06
Ahojte,

prosila by som o radu pri delení zisku organizačnej zložky. Aké povinnosti sú pri delení zisku, tým že nemá ZI tak pravdepodobne nemusí robiť rezervný fond.

Chceli by vyplatiť dividendy matke do CR, platí sa z toho daň?
wiktoria
21.05.08,11:34
prosíííím nikto nevie?
Vladimír Ozimý
21.05.08,11:48
o zisku rozhoduje valné zhromaždenie. T.j. zisk vykazujete za celú účtovnú jednotku nie len za organizačnú zložku. Za organizačnú zložku vediete len účtovníctvo v tej ktorej krajine na účely zdanenia....
wiktoria
21.05.08,11:53
takže to budú deliť ako celok? stačí že zaplatili v SR daň a už nič iné nemusia?
Vladimír Ozimý
21.05.08,11:58
takže to budú deliť ako celok? stačí že zaplatili v SR daň a už nič iné nemusia?

Podnikanie zahraničnej osoby prostredníctvom organizačnej zložky umiestnenej na území Slovenskej republiky upravuje § 21 ods. 4 Obchodného zákonníka. Zápis organizačnej zložky zahraničnej právnickej osoby do Obchodného registra je vlastne vyjadrením toho, že ide o podnikanie zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky prostredníctvom jej organizačnej zložky. Vzhľadom na to, že organizačná zložka nemá právnu subjektivitu, subjektom všetkých právnych vzťahov je zahraničný subjekt a to vyjadruje vplyv na zdanenie. t.j. zahraničná osoba prostredníctvom organizačnej zložky tu má nejaké daňové povinnosti vo vzťahu k štátnemu rozpočtu SR. T.j. DPH, daňz príjmov atd...ale zisk ako taký spadá pod plnú kompetenciu podnikateľského subjektu v zahraničí...o tom nerozhoduje organizačná zložka
wiktoria
21.05.08,12:17
ďakujem veľmi pekne za radu
MajaZA
29.07.08,08:43
Prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť?
Účtujem organizačnú zložku (matka je v ČR), v podstate nemám s ničím problém, akurát s rozdelením zisku. Za všetky staré roky mám HV preúčtovaný na 428. Ale keď si v ČR schvália nejaké dividendy, ja o nich nikdy neúčtujem (ich účtovníčka mi tvrdí, že stačí, keď to zaúčtuje ona).
Kedy a ako si teda ja v účtovníctve ponížim 428?

Ešte - tie dividendy si občas aj vyplácajú zo Sk účtu, ale od materskej firmy mám inštrukcie to účtovať len na 395 ako vnútropodnikový prevod

Dik za radu
KEJKA
29.07.08,14:08
môže byť. Zisk si delia spoločníci. Účtovanie v "materskej" firme má opodstatnenie.
MajaZA
30.07.08,12:55
Dík za odpoveď.
Ale mne sa kedy zníži účet 428?