Ivánuška
21.05.08,07:25
Ahojte,
v roku 2005 firma zaúčtovala opravné položky na pohľadávky (5 faktúr), 558/391. Ale nie všetky aj ked boli splnené podmienky na vytvorenie OP dala do daňových nákladov, po rozhodnutí konateľov spoločnosti aby sa firma nedostala do straty. V roku 2006 firma, opravné položky z roku 2005, ktoré neboli uplatnené v daň nákladoch, si uplatnila (ponížila HV).
Daňováci mi tento postup vyhodili a neuznávajú mi náklady OP, pretože:
1. ako daňový náklad to mal byť v roku 2005, pretože boli zaúčtované a splnali podmienky (automaticky mali byť daňovým nákladom)
2. v roku 2006 bolo účtovanie porušené , pretože sa OP rozpustili 391/658 ako nedanový výnos a nasledne vytvorila OP 558/391 ako danový naklad. Toto učtovanie bolo len pre moju istotu aby som sa nepomýlila. vôbec to nemalo byť špekulatívne.
- priznávam sa, že som nevedela, že ak sa zaúčtuje OP a nedá sa do danových nakladov, nesmie sa už v dalšom roku uplatniť. chcela by som to v postupoch účtovania a následne zákone o dani z príjmu niekde najsť ale asi sa mi nedarí to najsť? pomôže mi niekto a dá vysvetlenie, naj. laicky.
Vladimír Ozimý
21.05.08,08:57
toto je práve vec na čo zabúdame pri účtovaní opravných položiek. Dodržanie postupov účtovania a následne vplyv na daňový základ. Jednoznačne má mať spoločnosť internú smernicu na tvorbu opravných položiek. A to je merito veci. To je záväzné pre postupy účtovania, t.j. dodržanie účtovných metód a zásad čo rieši zákon o účtovníctve v § 7. T.j. myslím si že daňová kontrola postupovala správne. Pretože ak ja mám dve pohľadávky jeden rok po splatnosti nemôžem sa rozhodnúť že jednú opravnú položku vytvorím a druhú nie. Jednoznačne mi smernica musí určiť kedy tvorím a v akej výške a toho sa musím držať. No a tieto účtovné opravné položky potom musím očistiť na daňovú základňu pretože ja môžem mať napr. určené v internej smernici že ak je pohľadávka viac ako rok po splatnosti tvorím opravnú položku vo výške 100% ale daňovo si uznám len 20%.
Ivánuška
21.05.08,09:31
ale učtovná jednotka sa predsa môže rozhodnuť či vytvorí opr. položku alebo nie, dla rizika. rok po splatnosti je dlho ale ak stale si myslím, že môže byť uhradená tak nevytvorím OP. či? tam nie je nikde napisané slovo !povinný!
teda sme ju nemali vôbec účtovať ak sme ju nechceli dan do danových nakladov.
som z toho smutná, lebo to vyzeralo dobre a nakoniec toto... človek sa učí šak?
Vladimír Ozimý
21.05.08,09:41
ale učtovná jednotka sa predsa môže rozhodnuť či vytvorí opr. položku alebo nie, dla rizika. rok po splatnosti je dlho ale ak stale si myslím, že môže byť uhradená tak nevytvorím OP. či? tam nie je nikde napisané slovo !povinný!
teda sme ju nemali vôbec účtovať ak sme ju nechceli dan do danových nakladov.
som z toho smutná, lebo to vyzeralo dobre a nakoniec toto... človek sa učí šak?

veď samozrejme pravidla však treba práve určiť v tej internej smernici. Vy ani nemôžete tvoriť opr. položku ak vám ju uhradia do dňa zostavenia účtovnej závierky, poprípade tam nie je riziko úhrady. Ale to musíte deklarovať. ak mám dve rovnocenné pohľadávky nemôžem o k jednej účtovať opravnú položku a k druhej nie...išlo by o porušenie účtovných zásad. A vy ste písali že ste potom tvorili v následujúcom roku opravné položky takže to riziko z neuhradenia tam asi bolo a povinnosť tvorby vám vznikla...
KEJKA
21.05.08,12:19
ale učtovná jednotka sa predsa môže rozhodnuť či vytvorí opr. položku alebo nie, dla rizika. rok po splatnosti je dlho ale ak stale si myslím, že môže byť uhradená tak nevytvorím OP. či? tam nie je nikde napisané slovo !povinný!
teda sme ju nemali vôbec účtovať ak sme ju nechceli dan do danových nakladov.
som z toho smutná, lebo to vyzeralo dobre a nakoniec toto... človek sa učí šak?
ja mám z popisu bud hokej, alebo ?
Podľa citovaného príspevku to vychádza tak, akoby ste OP zaúčtovali, ale z nich niektoré uplatnili daňovo a niektoré neuplatnili. Pritom splnené podmienky boli u všetkých. Ak som to takto správne pochopila, tak DU postupoval správne.
Pokiaľ nechcete tvoriť OP tak ju netvoríte...teda neúčtujete o nej.
A ak o nej účtujete, tak ju treba správne vyhodnotiť z daňového pohľadu.
Vladimír Ozimý
21.05.08,12:24
ja mám z popisu bud hokej, alebo ?
Podľa citovaného príspevku to vychádza tak, akoby ste OP zaúčtovali, ale z nich niektoré uplatnili daňovo a niektoré neuplatnili. Pritom splnené podmienky boli u všetkých. Ak som to takto správne pochopila, tak DU postupoval správne.
Pokiaľ nechcete tvoriť OP tak ju netvoríte...teda neúčtujete o nej.
A ak o nej účtujete, tak ju treba správne vyhodnotiť z daňového pohľadu.

ja som sa nezamýšľal nad tým lebo je pravda že na jednej strane sa tam píše o daňových výdavkoch pri rozpustení zase o výnosoch neovplyvňujúcich základ dane...ja somsa skôr zameral na riziko nevytvorenia internej smernice na tvorbu opr. položiek, aj keď každá malá s.r.o. to robí deň pred daňovou kontrolou dôležité je však zachovať systém.
KEJKA
21.05.08,12:36
jasne, tvoju odpoved som nechcela spochybniť. Dávam súhlas. Len som to doplnila o svoj príspevok..... niekedy fakt žasnem, čo všetko aj proti logike dokážu firmy vymyslieť.
Ivánuška
21.05.08,13:19
uviedla som to tam, že som nemala vedomosť o presnom takomto postupe. nedali sme v roku 2005 všetky OP do N lebo by sme zbytočne prehlbili stratu ktorá už bola. A ja si nevymýšlam to čo robím... nejak všetko pomedzi riadky čítať v zákonoch neviem a toto mi "trošku ušlo",všetci sme raz začínali, nie? doplatila som na to, poučila som sa, každému sa stane. A dakujem Vám za názory. pekný den
KEJKA
21.05.08,14:56
uviedla som to tam, že som nemala vedomosť o presnom takomto postupe. nedali sme v roku 2005 všetky OP do N lebo by sme zbytočne prehlbili stratu ktorá už bola. A ja si nevymýšlam to čo robím... nejak všetko pomedzi riadky čítať v zákonoch neviem a toto mi "trošku ušlo",všetci sme raz začínali, nie? doplatila som na to, poučila som sa, každému sa stane. A dakujem Vám za názory. pekný den
Z princípu by som fakt chcela vedieť čo ste dali a nedali do nákladov a čo to znamená, lebo zaúčtované opravné položky treba posúdiť správne aj z daňového hľadiska v tom roku, v ktorom boli zaúčtované.
nezaúčtované OP sa môžu zaúčtovať v nasledujúcom roku.
Všetko podľa rozhodnutia a SMERNICE platnej pre firmu.

Ak OP neboli zaúčtované, tak DU nemá čo vyhadzovať!!
Ivánuška
22.05.08,13:56
Op boli zaúčtované v roku 2005 a neboli v danových nakladoch.
len vytvorená opravná položka:cool:.
KEJKA
24.05.08,15:36
Op boli zaúčtované v roku 2005 a neboli v danových nakladoch.
len vytvorená opravná položka:cool:.
takto som to pochopila, preto postup DU bol správny.
Prioritné je účtovanie, následne sa posudzujú účtovné prípady z daňového hľadiska.