jobala
21.05.08,07:34
Zdravim vsetkych,
chcel by som vas poprosit o radu . Mam malicku niestnost cca 2 x 2 m , je v nej umiestneny jeden stroj s hlucnostou okolo 85 (dB) / ziadne velke buchanie , iba monotonny zvuk /. Vzhladom na to ze byvam v bytovke, potreboval by som odhlucnit tuto niestnost /dve strany tejto miestnosti su spolocne so susedmi/, tak aby ten zvuk nerusil susedov.
Moze mi niekto poradit ci sa to da , prip. ako a cim? Stretol som sa z roznymi teoriami ako napr polystyren , izolacna vata , dokonca papierove prepravky na vajicka.... ale neviem co s toho sa zaklada na pravde , tak ak niekto vie poradit .... Dakujem
Zypsik
21.05.08,06:00
Mne poradili oblozit to vatou, ale tak, aby konstrukcia nebola ukotvena do steny, cez ktoru nema ist zvuk.
Papierove obaly na vajicka su medzi hudobnikmi osvedceny najlacnejsi postup na utlmenie vnutri miestnosti, len neviem nakolko pomahaju pri tlmeni prechodu hluku smerom von.
Chobot
21.05.08,07:06
Zdravim vsetkych,
chcel by som vas poprosit o radu . Mam malicku niestnost cca 2 x 2 m , je v nej umiestneny jeden stroj s hlucnostou okolo 85 (dB) / ziadne velke buchanie , iba monotonny zvuk /. Vzhladom na to ze byvam v bytovke, potreboval by som odhlucnit tuto niestnost /dve strany tejto miestnosti su spolocne so susedmi/, tak aby ten zvuk nerusil susedov.
Moze mi niekto poradit ci sa to da , prip. ako a cim? Stretol som sa z roznymi teoriami ako napr polystyren , izolacna vata , dokonca papierove prepravky na vajicka.... ale neviem co s toho sa zaklada na pravde , tak ak niekto vie poradit .... Dakujem

Ťažko to bude odhlučniť, keďže hluk sa v paneláku šíri najmä stenami. Takže musíš zamedziť kontaktu stroja - hluku so stenami. Najprv by som ten stroj položil na protihlukovú podložku - trebárs hrubší filc (alebo nejaká minerálna vlna na podlahy) a na to laminátová podlaha. Na steny dať protihlukový molitan alebo iný obklad (napr. takéto niečo (http://www.sonsat.sk/akustika.html)). Myslím, že by to malo pomôcť. Síce s tým zmenšíš miestnosť, ale aspoň bude menší hluk.
jobala
22.05.08,04:02
Zatial Vam obom pekne dakujem za rady, ak by este niekto mal nejaky napad , alebo by vedel o niecom ucinnom ..... Potesim sa .
Volal som aj do tej firmy , uvidime co navrhnu a hlavne ,co za to budu chciet....

Zatial ...Dakujem
bulnova
22.05.08,04:41
Polystyrén nemá zvukovo izolačné vlastnosti. Už za mojich študentských čias boli rozhlasové miestností izolované papierovými prekládkami z vajíčok. Do vedľajšej izby naozaj nebolo nič počuť. Ak chceš odborne (drahšie zvukovo izolovať miestnosť ) môžem ťa skontaktovať s majiteľom nahrávacieho štúdia skupiny PEHA - má bohaté skúsenosti v tejto oblasti. Štúdia mal väčšinou na internátoch.
britva
22.05.08,05:51
Myslim ze bubenik skupiny Peha si odhlucnenie nerobil sam,ale si to dal urobit,ale urcite skusenosti ma. Skor sa priklanam k tomu,aby ste si zistili ako riesia odhlucnenie v nejakej firme kde maju velke hlucne stroje a musia dodrzat normy hluku prenikajuceho von. Napr. nejaka tlaciaren s rotackou a pod.
jobala
22.05.08,06:53
Polystyrén nemá zvukovo izolačné vlastnosti. Už za mojich študentských čias boli rozhlasové miestností izolované papierovými prekládkami z vajíčok. Do vedľajšej izby naozaj nebolo nič počuť. Ak chceš odborne (drahšie zvukovo izolovať miestnosť ) môžem ťa skontaktovať s majiteľom nahrávacieho štúdia skupiny PEHA - má bohaté skúsenosti v tejto oblasti. Štúdia mal väčšinou na internátoch.


hmmm..... s tymi prekladkami vajickovymi je to dost zaujimavy a lacny napad ,ktory by stal aspon za vyskusanie.... skor ako sa pusti clovek do nejakeho drahsieho a profesionalnejsieho riesenia. Tiez by som nepohrdol nejakou radou od toho majitela NS , ak by sa dalo s nym nejako skontaktovat ...
jobala
09.06.08,19:03
Dakujem za rady....


....vsetkym.....
chandler
11.06.08,15:34
napis potom ako tie krabice na vajicka fungovali .... podla mna by mali dost dobre
ako ti uz radili ta protihlukova podlazka je najdolezitejsia.
Milan.Žiška
11.06.08,16:17
Miestnosť 2X2m predpokladám na výšku bytu. Ak je zariadenie niejaký motor samostatný prípadne zabdefinovaný do konštrukcie je potrebné jeho dynamické účinky ( vibrácie ) obmedziť v šírení. K tomu slúžia silenbloky, resp vybračné podložky ( uvýťahov napr. korok, pryža ... Zariadenie nemá mať iný ako pružný (odpružený) spoj s konštrukciou.

K zvuku, ktorý zariadenie vydáva - väčšina štandardných zariadení s vyššou hladinou úrovne zvuku má aj tlmiče vo forme filtrov a pod - vyžadujú to hygienické predpisy.

K pohltivostivosti povrchov. Čím je povrch hladší a tvrdší je jeho schopnosť odrážať zvukové vlny väčšia. Čím bude povrch poréznejší a materiál "mäkší", výsledný efekt bude lepší. Mohol by pomôcť - ošetriť povrch starším kobercom a kombinovať so spomínanými prepravkami na vajíčka ( papierové ). Ukladať ich s presahom ako LEGO. Dvere sa dajú tapacírovať ale určite nájdeš aj lacnejší spôsob.

V akustickej komore je povrch pokrytý sústavami pyramíd sa pohltivým povrchom a steny sú opatrené dvojobalom. predsadené steny so vzduchovou medzerou.

PS: ak by to zariadenie dovoľovalo je možné ho zakryť - niečí ako krabica - vyskúšaj kartónovú, ale pozor na bezpečnostné podmienky PO. Zariadenie sa pri prevádzke môže zahrievať.
jobala
11.06.08,17:16
Hned ako sa mi to podari poprerabat , budem vsetkych informovat co a ako to funguje. Len najte chvilku strpenia kym to spravim...... Dakujem