zltalienka
21.05.08,07:41
Dobry den,

chcem sa spytat ci je zahranicny konatel (EÚ) povinný sa prihlásiť do ZP a platiť odvody z odmeny konateľa, ak v SR nemá trvalý pobyt a zdržiava sa tu menej ako 183 dní v roku. Platí si zdravotné poistenie v Holandsku, kde má trvalý pobyt.
Dakujem
striebro1
21.05.08,08:08
zahranicny konatel neplati odvody do zdravotnej poistovne,kedze je zdravotne poisteny vo svojej krajine. skus si to tu pohladat, uz to bolo riesene...
pekny den
zltalienka
21.05.08,08:30
Znamená to, že z príjmu ktorý dostane ako konateľ v SR nemusí platiť poistné do žiadnej ZP?
a čo vety zo zakona o ZP?
§ 11
(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, 27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 27b)

podľa toho mi vychádza, že poistné do ZP je povinný platiť každý zamestnanec (a konateľ s odmenou konateľa je tiež zamestnanec)

Tiež som počula, že zahraničný konateľ sa nemusí prihlasovať do ZP a ani platiť poistné, ale ja to potrebujem vidieť niekde napísané, že je to naozaj tak.... prosím poradte mi, kde mám hľadať.

hľadala som v ostatných príspevkoch a nenašla ... možno je to riešené v Drak-ovi, ale tam nemam pristup.
zltalienka
23.05.08,08:39
---posúvam---
zltalienka
28.05.08,11:05
napísala som svoju otázku aj do ZP Dôvera, pripájam ich odpoveď, možno niekomu pomôže.

"pokial zahranicny konatel pobera na Slovensku (v inom clenskom state EU) odmenu, a v inom clenskom state v Holandsku je zdravotne poisteny – zamestnany, tak je potrebne vyziadat si zo socialnej poistovne formular E101 (na Slovensku), ktory sluzi na urcenie uplatnitelnej legislativy v ramci EU. Pravdepodobne slovensky platitel sa bude registrovat v holandskej ZP a z vyplacanej odmeny bude zamestnavatel odvadzat odvody do holandskej ZP."

potvrdili mi to aj Unione a Spoločnej ZP ....takže asi tak
Yuya
14.01.10,09:53
A co zahraničný konateľ z tretích krajin? Musi sa zaregistrovat u nas v zdravotnej poistovni? A musi platit nejake odvody ak za vykon funkcie nepobera ziadnu odmenu? Mam na mysli ci nemusi platit odvody z minima ako samoplatitel.