kawa
21.05.08,08:41
Poradte - účtujeme správne?

a) Zálohu na cestu - kurzom NBS v deň poskytnutia zálohy
b) Náklady cesty - ktoré mi zamestnanec predloží po ceste - kurzom NBS v deň poskytnutia zálohy
c) Preplatok alebo nedoplatok - kurzom NBS dňom zúčtovania cesta

:confused::confused::confused:
Zoltán Kovács
21.05.08,06:47
Poradte - účtujeme správne?

a) Zálohu na cestu - kurzom NBS v deň poskytnutia zálohy
b) Náklady cesty - ktoré mi zamestnanec predloží po ceste - kurzom NBS v deň poskytnutia zálohy
c) Preplatok alebo nedoplatok - kurzom NBS dňom zúčtovania cesta

:confused::confused::confused:

Je to správne. Ešte by som tam dodal prípadný kurzový rozdiel pri vyúčtovní poskytnutej zálohy.
kawa
21.05.08,07:31
Ďakujem, v pondelok som bola na školení a tam nám hovorili dva spôsoby :
1. všetko čo sa týka jednej cesty kurzom poskytnutia zálohy ako komplexný účtovný prípad ak to máme ošetrené napr. v smernici.
2. záloha - deň poskytnutia kurz NBs
vyúčtovanie + preplatok alebo doplatok -kurz NBS dňom zúčtovania a tu vzniknú aj kurzové rozdiely.

Alebo som len zle pochopila výklad?
avošodrak
21.05.08,08:36
Ja by som to robila druhým spôsobom. Kurzové rozdiely v pokladni sa účtujú až na konci roka.
Zoltán Kovács
21.05.08,08:39
Ja by som to robila druhým spôsobom. Kurzové rozdiely v pokladni sa účtujú až na konci roka.

Kurzové rozdiely na konci účt. obdobia sa účtujú iba zo zostatku val. pokladne. Ak máš v priebehu roka rozdiely tak sa účtujú dňom vzniku.
matúš
22.05.08,08:56
ak neposkytnem zamestnancovi zálohu, tak akým kurzom prepočítam náklady a akým diéty?
kawa
22.05.08,09:45
Zo zákona zamestnancovi záloha patrí. Ale ak sa stane tak potom všetko sa počítam kurzom NBS v deň zúčtovania cesty(nájklady cesty aj vyplatenie náhrad). Takéto cesťaky mám najradšej, lebo sú najjednoduchšie. Ak je to zle opravte ma.
Ď.
ZuzanaA
26.05.08,14:28
Ak zamestnanec súhlasí s vyplatením zahraničnej cesty v slov. korunách, je to v poriadku a môže sa mu teda vyplatiť SK?
Alena Šimová
31.05.08,17:47
môže.
kura
31.05.08,19:42
Ďakujem, v pondelok som bola na školení a tam nám hovorili dva spôsoby :
1. všetko čo sa týka jednej cesty kurzom poskytnutia zálohy ako komplexný účtovný prípad ak to máme ošetrené napr. v smernici.
2. záloha - deň poskytnutia kurz NBs
vyúčtovanie + preplatok alebo doplatok -kurz NBS dňom zúčtovania a tu vzniknú aj kurzové rozdiely.

Alebo som len zle pochopila výklad?

K tomu druhému spôsobu. Neviem či som to pochopila správne:
Keď účtujem cesťák - dám náklady prepočítané kurzom NBS dňom vyúčtovania, ale zálohu zúčtujem dňom NBS, kedy som poskytla zálohu a preplatok, resp. nedoplatok dňom vyúčtovana ? Alebo aj zálohu zúčtujem dňom vyúčtovania ?
Alena Šimová
02.06.08,05:29
nie, zálohu zúčtuješ dňom poskytnutia. Kurzový rozdiel ti vznikne medzi dňom poskytnutia a dňom vyúčtovania.