jojkoz
21.05.08,08:11
Prosim Vas,
Otec a jeho sestra sa rozhodli darovat mi pozemky (dva susediace) (spolu cca 5000 m2) .
Aky je postup na katastry a pod. ?
Nejake poplatky , dane ... ? - nebolo by vhodnejsie tie pozemky za symbolicku sumu odkupit ?

Dakujem.
sibanka
21.05.08,10:07
Ahoj, práve som riešila ten istý problém. Otec mi daroval pozemok aj so starým domom. Urobili sme to takto:
Najprv sme išli na kataster pre list vlastníctva (kolok 250 SK), potom sme zašli za notárkou napísať darovaciu zmluvu (3320 Sk, ale neviem od čoho sa táto suma odvíja). Potom sme naspeť isli na kataster dať nárvrh na vklad a tam sme zaplatili 2000 SK kolok +6000 urýchlený vklad (ale ty toto nemusíš mať pokiaľ sa neponáhlaš s listom vlastníctva. Tak a to je všetko
candris
21.05.08,10:29
Tiez som to riesil, takze doporucujem urobit darovaciu zmluvu len jednu, v ktorej bude rozpisane presne kto ti co daruje (otec + jeho sestra). Platis tak len za jednu darovaciu zmluvu + len za jeden vklad do katastra. My sme jeden pozemok kupovali a druhy nam bol darovany, preto sme museli urobit kupnopredajnu zmluvu, v ktorej sme namiesto darovania odkupili jeden pozemok za korunu. Do jednej zmluvy mozes zahrnut viacero prevodov od roznych vlastnikov, avsak musi ist len o jeden typ zmluvy..bud vsetci daruju, alebo vsetci predaju (cena moze byt samozrejme rozna). Navrh na vklad by mal davat notar.
zalobaba
21.05.08,14:40
Tiez som to riesil, takze doporucujem urobit darovaciu zmluvu len jednu, v ktorej bude rozpisane presne kto ti co daruje (otec + jeho sestra). Platis tak len za jednu darovaciu zmluvu + len za jeden vklad do katastra. My sme jeden pozemok kupovali a druhy nam bol darovany, preto sme museli urobit kupnopredajnu zmluvu, v ktorej sme namiesto darovania odkupili jeden pozemok za korunu. Do jednej zmluvy mozes zahrnut viacero prevodov od roznych vlastnikov, avsak musi ist len o jeden typ zmluvy..bud vsetci daruju, alebo vsetci predaju (cena moze byt samozrejme rozna). Navrh na vklad by mal davat notar.

Zmlúv môže byť aj viacero a tieto sa potom môžu podať do Katastra 1 Návrhom + jedným poplatkom. Nie je potrebné, aby zmluvy vyhotovil notár (ale oni ťa presvedčia, že je to lepšie, resp. veľmi radi urobia aj notársku zápisnicu = vyššia cena). Notára treba navštíviť iba za účelom overenie podpisov na Darovacej zmluve (stačí overovať podpis darcu, obdarovaný nemusí podpis overiť)...... Nie je ani potrebné prikladať LV za 250,- (taktiež zbytočné výdavky).
cifa
22.04.09,08:00
. Nie je potrebné, aby zmluvy vyhotovil notár (ale oni ťa presvedčia, že je to lepšie, resp. veľmi radi urobia aj notársku zápisnicu = vyššia cena). Notára treba navštíviť iba za účelom overenie podpisov na Darovacej zmluve (stačí overovať podpis darcu, obdarovaný nemusí podpis overiť)...... Nie je ani potrebné prikladať LV za 250,- (taktiež zbytočné výdavky).

chcem kúpiť od troch spoluvlastníkov pozemok - zahradu.
nie je potrebné spisovať zmluvu o kúpe u notára ?
Ked si napíšeme zmluvu sami, je potrebné dať overiť podpisy všetkých predávajúcich ?(sú z rôznych miest)
kataster zapíše zmluvy len ak majú notársky overené podpisy, nemôže byť overený na matrike ?
diki
olybaba
22.04.09,14:18
chcem kúpiť od troch spoluvlastníkov pozemok - zahradu.
nie je potrebné spisovať zmluvu o kúpe u notára ?
Ked si napíšeme zmluvu sami, je potrebné dať overiť podpisy všetkých predávajúcich ?(sú z rôznych miest)
kataster zapíše zmluvy len ak majú notársky overené podpisy, nemôže byť overený na matrike ?
diki

1.nie je potrebne spisovat zmluvu o notara
- notar zodpoveda za obsah zmluvy
- zmluvu moze napisat XY
- zmluva musi obsahovat "vsetko" a ma byt zapisatelna do katastra nehnutelnosti (po predlozeni na vklad aj s kolkom sa moze stat, ze vam ju vratia a pridete o poplatok)
2.podpisy vsetkych predavajucich musia byt overene
3.podpis na zmluve moze byt overeny bud u notara, alebo na matricnom urade
- kataster to nerozlisuje
- keby zmluva mala byt predlozena na uradoch v zahranici podpis moze byt overeny len notarom
cifa
23.04.09,09:44
vdaka,
zoženiem si vzorovú zmluvu ktorá prešla katastrom aby tam bolo "všetko".......
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.04.09,17:26
Prosim Vas,
Otec a jeho sestra sa rozhodli darovat mi pozemky (dva susediace) (spolu cca 5000 m2) .
Aky je postup na katastry a pod. ?
Nejake poplatky , dane ... ? - nebolo by vhodnejsie tie pozemky za symbolicku sumu odkupit ?

Dakujem.


Nejdem písať detaily, kolegovci tu poradili dosť.
Dám iba jednu radu.

DOPORUČUJEM, keď je to možné, riešiť rodinnú vec - prepis nehnuteľností nie darovaním, ale kúpnopredajnou zmluvou.
Prečo : Občiansky zákonník umožňuje za určitých okolností odstúpiť od darovacej zmluvy aj po rokoch. Sú aj ďalšie dôvody, ale toto je gro.


CIMOM
Snoophy
03.11.09,05:57
Darovanie - kúpa...
Čo víde lasnejšie?
Ak by svokrovci darovaly tak ako dlho to trvá - myslím tým pôjdeme na kataster asi pre list vlastníctva ( alebo ho majú doma? ) potom pojdeme k notarke spisať zmluvu a potvrdit podpise a zasa na kataster podat navrh na vklad. Dá sa to všetko za jeden deň? V Malackách?
Chobot
03.11.09,08:36
Darovanie - kúpa...
Čo víde lasnejšie?

Stojí to úplne rovnako - teda ak neberieme do úvahy cenu, ktorú by si v prípade kúpy mal zaplatiť.



Ak by svokrovci darovaly tak ako dlho to trvá - myslím tým pôjdeme na kataster asi pre list vlastníctva ( alebo ho majú doma? ) potom pojdeme k notarke spisať zmluvu a potvrdit podpise a zasa na kataster podat navrh na vklad. Dá sa to všetko za jeden deň? V Malackách?

Teoreticky áno, ale to by si musel byť s notárkou dohodnutý vopred, aby pripravila darovacie zmluvy. Na počkanie ti asi darovaciu zmluvu neurobí. A na to, aby pripravila darovacie zmluvy, musí mať podklady - osobné údaje darcu a obdarovaného, podrobnosti o darovenej nehnuteľnosti (najlepšie z listu vlastníctva). Takže aj tak bude treba ísť k notárke aj na viackrát.

Inak list vlastníctva si môžeš vytlačiť aj z internetu (www.katasterportal.sk), len je nepoužiteľný pre právne úkony, ale pre notára na prípravu zmluvy postačí.

Takže nerátaj s tým, že to obeháš za 1 deň, budeš to vybavovať dlhšie. A samotný prevod na katastri bude trvať určite dlhšie, aj niekoľko týždňov či mesiacov.
Snoophy
03.11.09,08:54
Dočítal som sa na porade že u notárky jedna zaplatila cca 3300sk za napísanie darovacej zmluvy. Mám aj predlohu darovacej zmluvy lenže niesom si istý či tam nieje nejaká chyba.
Nieje lahšie napísať kúpno predajnú zmluvu??? Napr za 1euro?
To by sme si napísaly a potvrdili u notárky a šup na kataster a len čakať. Ak by tam našli chybu tak zasa musím platiť za vklad do katastra po oprave zmluvy??
vratnik
03.11.09,09:05
Formalnych chyb moze byt neurekom. Pri chybe znova uz neplatite, len moze sa stat nieco nepredvidatelne - jeden ucastnik zomrie, rozmysli si to a podobne. Preto ja radsej nepisem zmluvu na kolene a obetujem peniaze pre pravnicku a nech spise zmluvu bez formalnych chyb a bez mozneho rizika napadnutia v buducnosti.
Snoophy
03.11.09,09:27
idem sa popozerať ako vyzerá kúpno-predajná zmluva a radšej by som pozemok s domom kúpil za 1euro.
Chobot
03.11.09,10:20
idem sa popozerať ako vyzerá kúpno-predajná zmluva a radšej by som pozemok s domom kúpil za 1euro.

Prečo si myslíš, že je rozdiel napísať kúpno-predajnú zmluvu a darovaciu zmluvu? Obe zmluvy musia mať predpísané náležitosti, aby ti ich kataster zapísal.

A keď už špekuluješ nad predajom za 1 €, tak si prečítaj túto tému:

http://www.porada.sk/t118196-darovat-alebo-kupit.html
Snoophy
05.11.09,13:39
No je mi to jasné ale nikde som nenašiel kúpnopredajnu zmluvu.
A Dočítal som sa že pri kupno-predajnej zm. treba zapísať cena za kolko sa kupuje a ohodnotená cena. Musi tam byt aj ohodnotena cena?? Odhadcom? alebo vlastníkmi?

Keď mám pravdu napídať tak radšej by som dom kupil sa symbolické euro. Aj ked by ma to vyšlo drahšie. Svokrovci chcú lacnejšiu verziu tak ako im mám vysvetliť že darovacia je drahšia???
Ďakujem....
Chobot
05.11.09,13:51
No je mi to jasné ale nikde som nenašiel kúpnopredajnu zmluvu.
A Dočítal som sa že pri kupno-predajnej zm. treba zapísať cena za kolko sa kupuje a ohodnotená cena. Musi tam byt aj ohodnotena cena?? Odhadcom? alebo vlastníkmi?

SAmozrejme, že v kúpno-predajnej zmluve musí byť napísaná predajná cena, veď to je podstatou tej zmluvy: vec, ktorá sa predáva a jej cena.

Znalecká hodnota nehnuteľnosti sa už niekoľko rokov nemusí vyhotovovať pri prevode nehnuteľností.


Keď mám pravdu napídať tak radšej by som dom kupil sa symbolické euro.

A koľko zaplatíš za kúpu domu skutočne? Mne sú tie "sybmolické" predajné zmluvy za 1 € proti srsti, pokiaľ to nie je nejaký dobročinný predaj nadácii alebo nejaký sponzorský dar (napr. firma predá auto nadácii za 1 €).


Aj ked by ma to vyšlo drahšie. Svokrovci chcú lacnejšiu verziu tak ako im mám vysvetliť že darovacia je drahšia???
Ďakujem....

Prečo si myslíš, že darovacia zmluva je "drahšia"? Už som ti písal, že náklady na prevod nehnuteľnosti, či už formou kúpy alebo darovania vyjdú na rovnako...
Snoophy
05.11.09,13:55
Prečo si myslíš, že darovacia zmluva je "drahšia"? Už som ti písal, že náklady na prevod nehnuteľnosti, či už formou kúpy alebo darovania vyjdú na rovnako...[/QUOTE]
Sorry asi som sa zle vyjadril......
Nemyslim si že darovacia je lacnejšia alebo drahšia.
Svokrovcom len musím nejak dokázať že darovacia je drahšia a oni nám to "predajú" za 1euro.
Ja chcem kupno-predajnu zmluvu.
A ako je to s danou?
Chobot
05.11.09,14:12
Prečo si myslíš, že darovacia zmluva je "drahšia"? Už som ti písal, že náklady na prevod nehnuteľnosti, či už formou kúpy alebo darovania vyjdú na rovnako...
Sorry asi som sa zle vyjadril......
Nemyslim si že darovacia je lacnejšia alebo drahšia.
Svokrovcom len musím nejak dokázať že darovacia je drahšia a oni nám to "predajú" za 1euro.[/QUOTE]

Nechápem ťa, nemyslíš si, že je drahšia, ale svokrovcov chceš presvedčiť, že je drahšia....

AK ti raz chcú nehnuteľnosť darovať, tak nevymýšľaj a urob to formou darovacej zmluvy.


Ja chcem kupno-predajnu zmluvu.
A ako je to s danou?

Akú daň máš na mysli. Existujú rôzne dane...
Snoophy
13.11.09,06:48
nikde nemôžem nájsť kupno-predajnu zmluvu na pozemok a starý dom. Pomôžte.....
Ď.
chandler
13.11.09,07:25
je uplne jedno ci je to darovacia alebo kupno predajna za 1 euro. odstupit sa da od obidvoch, od prvej lebo je darovacia a od druhej lebo je jednoznacne nevyhodna pre predavajuceho.
Snoophy
13.11.09,07:39
Už som sa rozhodol, chceme k-p zmluvu nech môžme vydokladovať stavebko. Dáme sumu na zmluvu aku potrebujeme. Len ju nemôžem nikde najsť.
Chobot
13.11.09,08:36
nikde nemôžem nájsť kupno-predajnu zmluvu na pozemok a starý dom. Pomôžte.....
Ď.

A kde si ju stratil...?:D

Veď nájdi si tu na porade vzor kúpno-predajnej zmluvy a uprav si ju podľa svojich nehnuteľností.
Snoophy
13.11.09,09:20
:) hehe
nehodíš mi sem link?
Ani za bo.. ju nemožem tuna najsť. Darovaciu som našiel hneď ale k-p nie. Asi som slepý :)
A Ď. za link.......
Chobot
13.11.09,09:39
:) hehe
nehodíš mi sem link?
Ani za bo.. ju nemožem tuna najsť. Darovaciu som našiel hneď ale k-p nie. Asi som slepý :)
A Ď. za link.......

Nie je problém, tu máš nejaké:

http://www.porada.sk/t8082-kupno-predajna-zmluva.html

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=73

http://www.porada.sk/t35996-kupno-predajna-zmluva-na-stavebny-pozemok.html
Snoophy
13.11.09,10:33
ooh... ĎAKUJEM :)
Pozrem na to .....určite sa zíde.
popradtatry
20.03.11,17:31
Dobrý deň
chcel by som požatat o informácie.
Keď je otec podílovývlastník niekolkých pozemkov (1 / 2, 1 / 12,.... atď sú podiely mojho otca,, pozemkov je niekoľko a list vlastníctva na ktorých je muj otec napísaný je asi 20) a chce rozdelit tieto svoje podiely medzi svoje dvoch bratov a svoj ​​podiel prepísať na mňa. Teda tvoj podiel rozdelit medzi tri ľudí,
Akým spôsobom mám postupovať aby som mu uľahčilo prácu a nechodil porád na katastrálny úrad.
Je možné si dokumenty stiahnuť z internetu az domuva pripravit všetko potrebné.
Koľko penazí to bude stáť.
Rozalka
20.03.11,17:54
Ak na LV pozemku nie je zapísaný žiadny majiteľ, ako sa ho dá získať?
LV vyzerá takto:
Rozalka
21.03.11,18:30
posúvam ...
evka58
10.04.12,13:04
Dobry den ja by som sa chcela spytat ze chceli by sme stavat dom a pozemok, na ktorom budeme stavat je zatial na svokra a chce nam ho darovat. respektivne ho chce prepisat na syna, teda mojho manzela a chcela by som sa spytat, ze aky postup je potrebny pri prepisani pozemnku a co nas to asi bude stat...dakujem za odpoved..Eva Beňová
clen
08.07.14,07:47
Medzi kúpou a darovaním je hlavne tern rozdiel, že pri darovaní možno žiadať pozemok späť, ak sa obdarovaný voči darcovi správa v rozpore s dobrými mravmi. Inak treba len návrh na vklad, zmluvu a dodrzat dalsie zakony... Na navrh aj zmluvu sa daju nast vzory lahko: http://opozemkoch.sk/vzory/index.php?ic=18
http://opozemkoch.sk/vzory/index.php?ic=15

avšak pozemkove pravo nie je jednoduche, preto treba dat vec posudit niekomu kto sa vyzna. Najnovsie treba pri prevode polnohosp. pozemkov v extravilane podstupit dost zlozity proces.