martinala
21.05.08,09:36
zlatí moji poraďáci,
prvý krát riešim takýto problém a neviem čo s ním :

zamestnankyňa mi nastúpila 25. 3. 2005 - 7. 10. 2005 na materskú dovolenku, od 8. 10. 2005 mám registračný list na sociálku, že čerpá rodičovskú dovolenku.

1. akým dátumom jej končí rodičovská dovolenka ?
2. zamestnávateľ ju nechce prijať späť do zamestnania, ale vyplatí jej 3 - mesačné odstupné. takže ja ju mám hneď v ten deň prijať do PP, vypísať RLFO - vypíšem kolonku dátum skončenia MD, RD a hneď mám vypísať aj odhlášku ? alebo ju mám 1 deň nechať v PP ?

neviem si rady ....
ďakujem vopred všetkým !!!!
Tweety
21.05.08,09:42
zlatí moji poraďáci,
prvý krát riešim takýto problém a neviem čo s ním :

zamestnankyňa mi nastúpila 25. 3. 2005 - 7. 10. 2005 na materskú dovolenku, od 8. 10. 2005 mám registračný list na sociálku, že čerpá rodičovskú dovolenku.

1. akým dátumom jej končí rodičovská dovolenka ?
2. zamestnávateľ ju nechce prijať späť do zamestnania, ale vyplatí jej 3 - mesačné odstupné. takže ja ju mám hneď v ten deň prijať do PP, vypísať RLFO - vypíšem kolonku dátum skončenia MD, RD a hneď mám vypísať aj odhlášku ? alebo ju mám 1 deň nechať v PP ?

neviem si rady ....
ďakujem vopred všetkým !!!!
Nepíšeš nič o tom, k akému dátumu chce nastúpiť,, či po skončení RD- teda po dovršení troch rokov dietaťa, alebo nie. Uveď tie skutočností, a potom poradíme, tak môžeme len tápať v dátumoch.
martinala
21.05.08,09:49
no, po skončení 3- ročnej rodičovskej dovolenky by vlastne mala nastúpiť, ale zamestnávateľ ju nechce. takže jej chce dať iba "odstupné" formou 3 mesačných platov = odmena a dohodou rozviazať pracovný pomer.
Tweety
21.05.08,09:54
no, po skončení 3- ročnej rodičovskej dovolenky by vlastne mala nastúpiť, ale zamestnávateľ ju nechce. takže jej chce dať iba "odstupné" formou 3 mesačných platov = odmena a dohodou rozviazať pracovný pomer. PP môžete skončiť podľa § 63- z tzv. organiz. dôvodov, tu má nárok na odstupné, pri skončení PP dohodou nie je nárok na odstupné. PP dohodou môžete skončiť aj počas RD, ale z organiz. dôvodov nie, tam môže byť dátum, kedy končí RD- dieťa dovršilo 3 roky.
martinala
21.05.08,10:04
aha, takže keď sa dieťa narodilo 14. 5. 2005, tak to môžem urobiť takto ? :
1. k 29. 5. 2008 na SP napíšem RLFO - ukončenie RD
2. RPP podľa § 63 - dám jej odstupné
3. k 30. 5. 2008 na SP napíšem RLFO - ukončenie PP

neprešvihnem nejakú lehotu ?
Tweety
21.05.08,10:12
aha, takže keď sa dieťa narodilo 14. 5. 2005, tak to môžem urobiť takto ? :
1. k 29. 5. 2008 na SP napíšem RLFO - ukončenie RD
2. RPP podľa § 63 - dám jej odstupné
3. k 30. 5. 2008 na SP napíšem RLFO - ukončenie PP

neprešvihnem nejakú lehotu ?
A nastúpila od 15. do práce a až k 29.5. ukončíte PP?
martinala
21.05.08,10:16
nie, ona je stále doma a doma aj zostane. ja to potrebujem iba papierovo vyriešiť. a neviem, či ju musí prijať presne 14. 5. 2008 /teda mala som ju prijať/ alebo to môžem urobiť k 29. 5. bojím sa, aby som neprešvihla termín.
Tweety
21.05.08,10:18
nie, ona je stále doma a doma aj zostane. ja to potrebujem iba papierovo vyriešiť. a neviem, či ju musí prijať presne 14. 5. 2008 /teda mala som ju prijať/ alebo to môžem urobiť k 29. 5. bojím sa, aby som neprešvihla termín.
No, ak nenastúpila, tak PP môžete skončiť aj toho 14.5., tu bolo potrebné ju k tomu dátumu aj odhlásiť zo ZP, zo SP- ukončenie prerušenia- RD, skončenie PP.
martinala
21.05.08,10:23
takže v deň, kedy by vlastne mala nastúpiť do práce jej napíšem výpoveď podľa § 63 ZP, spätne ju rýchlo idem nahlásiť na SP - ukončenie RD a ukončenie PP, tak isto aj na zdravotku. a v spracovaní výplat za 05/08 jej dám odstupné vo výške 3 mesačných platov. je to tak ok ?
Tweety
21.05.08,10:26
takže v deň, kedy by vlastne mala nastúpiť do práce jej napíšem výpoveď podľa § 63 ZP, spätne ju rýchlo idem nahlásiť na SP - ukončenie RD a ukončenie PP, tak isto aj na zdravotku. a v spracovaní výplat za 05/08 jej dám odstupné vo výške 3 mesačných platov. je to tak ok ?
Ak má odpracov. u vás aspoň 5 rokov, tak najm. 3 mes. Všetko jej vyplatíš ku dňu skončenia PP, alebo v najbližší výplatný termín.
martinala
21.05.08,10:30
ďakujem za rady a hlavne za trpezlivosť.
ešte raz, vďaka
martina
martinala
21.05.08,10:41
ak by som ešte mohla, do odpracovaných rokov a ráta aj MD a RD, ano ? lebo ona u nás bola asi tak pol roka a potom cca 8 rokov na MD a RD.
Tweety
21.05.08,10:42
ak by som ešte mohla, do odpracovaných rokov a ráta aj MD a RD, ano ? lebo ona u nás bola asi tak pol roka a potom cca 8 rokov na MD a RD.
Áno, rátajú sa obidve obdobia.
martinala
21.05.08,10:46
veľmi veľmi pekne ďakujem.
martina
brčko
21.05.08,19:12
takže v deň, kedy by vlastne mala nastúpiť do práce jej napíšem výpoveď podľa § 63 ZP, spätne ju rýchlo idem nahlásiť na SP - ukončenie RD a ukončenie PP, tak isto aj na zdravotku. a v spracovaní výplat za 05/08 jej dám odstupné vo výške 3 mesačných platov. je to tak ok ?

ak jej dáš výpoved podla § 63 ods.1b - nadbytočnosť, tak jej PP sa nekončí 14.5.08 ani 31.5.08, ale jej začína plynúť dvoj alebo trojmesačná výpovedná lehota (podla odpracovaných rokov, ak odpracovala najmenej 5rokov, tak je to 3-mesačná) od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede, takže vypovedná doba pri výpovedi doručenej v máji 2008 začína plynúť od 1.6.08.
Ak chcete ukončiť PP napr. 31.5.08 alebo 22.5.08, tak jedine dohodou ku konkrétnemu dátumu podla § 60 z organizačných dôvodov - vtedy to bude s odstupným. Ak by tam dôvod nebol uvedený, nárok na odstupné by nebol. A samozrejme musí s dohodou súhlasiť zamestnankyna.
brčko
21.05.08,19:22
ak by som ešte mohla, do odpracovaných rokov a ráta aj MD a RD, ano ? lebo ona u nás bola asi tak pol roka a potom cca 8 rokov na MD a RD.

v tom prípade má nárok na 3mesačné odstupné (jej PP trval aspon 5rokov), a predpokladám na 2mesačnú výpovednú dobu (lebo predpokladám neodprecovala aspon 5rokov).

Do odpracovaných rokov sa totiž nezarátavajú dni rodičovskej dovolenky, takže ak odpracovana napr. pol roka, potom bola na MD napr. 3x alebo 4x (podla počtu pôrodov) po cca pol roku (ale treba vyrátať presne t.j. bud 28týždnov, príp 37týždnov ak je osamelá alebo sa jej narodilo viac deti), tak to vychádza cca vyše 2 a pol roka, čo nie je 5rokov
jankasm
22.05.08,11:23
Ja len doplním, že ak mala po RD nastúpiť do práce 14.5.2008, možno by ste to nemuseli ukončovať spätne. Nemá náhodou nejaku dovolenku? Píšeš, že bola doma dosť dlho, to znamená možno 2-3 MD za sebou. Počas každej MD má nárok na dovolenku /doba MD sa považuje za odpracovanú dobu, ako keby normálne pracovala, a vzniká nárok na dovolenku/. Takže kľudne môžete dať do 31.5.2008 čerpanie dovolenky a k 31.5.2008 ukončenie PP.
Zvyšok dovolenky, ak nejaká ešte bude, musíte pri skončení PP preplatiť. :cool: