juro
09.04.05,16:44
Prosím poradte,
na pracovnej zmluve mam uvedeny plat + osobne ohodnotenie. Zamestnávateľ mi takto uhrádza mzdu už 3 roky (figuruje to na jednej vyplatnej páske). Momentálne som vo výpovednej lehote (výpoveď z mojej strany) a zamestnávateľ sa rozhodol, že mi osobné ohodnotenie nevyplatí.
Dôvod mi písomne neoznámil, len mi to proste nevyplatil. Má na to právo?
ďakujem
porfin
09.04.05,15:41
Myslím si, že áno. Lebo nárokovateľná časť príjmu je tvoj PLAT . Odmeny sa dávajú /ak na to je peňazí/ ako nenárokovateľná časť. Mal by si to mať aj takto dáko definované v zmluve. To je môj názor, ale možno bude mať niekto skúsenejší pre teba lepšiu správu.
ondrejvla
09.04.05,17:06
Prosím poradte,
na pracovnej zmluve mam uvedeny plat + osobne ohodnotenie. Zamestnávateľ mi takto uhrádza mzdu už 3 roky (figuruje to na jednej vyplatnej páske). Momentálne som vo výpovednej lehote (výpoveď z mojej strany) a zamestnávateľ sa rozhodol, že mi osobné ohodnotenie nevyplatí.
Dôvod mi písomne neoznámil, len mi to proste nevyplatil. Má na to právo?
ďakujem
Áno má na to právo!
Nemala si podpísať zmluvu, pre nevýhodné mzdové podmienky. Nárok máš na zmluvný plat, ostatné zložky mzdy sú pohyblivé, nie je na ne právny nárok!
Škoda, že si súhlasila s takýmito mzdovými podmienkami.
Vlasta
Evanka
09.04.05,17:17
Prosím poradte,
na pracovnej zmluve mam uvedeny plat + osobne ohodnotenie. Zamestnávateľ mi takto uhrádza mzdu už 3 roky (figuruje to na jednej vyplatnej páske). Momentálne som vo výpovednej lehote (výpoveď z mojej strany) a zamestnávateľ sa rozhodol, že mi osobné ohodnotenie nevyplatí.
Dôvod mi písomne neoznámil, len mi to proste nevyplatil. Má na to právo?
ďakujemPokial mas v pracovnej zmluve uvedenu aj vysku osobneho ohodnotenia, mal by si ju mat vyplatenu. Kratit by sa mala tato suma iba pri PN, alebo z ineho titulu neodpracovanych hodinach a mala by byt vyplatena alikvotna ciastka. (U nas sa to tak praktikovalo).
ondrejvla
09.04.05,17:23
Pokial mas v pracovnej zmluve uvedenu aj vysku osobneho ohodnotenia, mal by si ju mat vyplatenu. Kratit by sa mala tato suma iba pri PN, alebo z ineho titulu neodpracovanych hodinach a mala by byt vyplatena alikvotna ciastka. (U nas sa to tak praktikovalo).
Evička, väčšinou sa dáva osobné ohodnotenie ako prémiová zložka. Viem zo skúsenosti, keď som robila v príspevkovej organizácii, že všetky osobné ohodnotenia boli pohyblivé, a náš nadriadený orgán nám pri nesplnení plánu nevyplatil toto ohodnotenie.
Vy ste boli asi svetlou výnimkou medzi podnikateľmi, ktorí zamestnávali pracovníkov a vyplatili im mzdy podľa vlastného svedomia.
Ale čo mám skúsenosti s firmami, aby nemuseli zamestnancom dať všetko, podľa zmluvy, tak to riešia formou osobného ohodnotenia, ktoré v prípade, že im prešla mačka cez cestu nevyplatia zamestnancom-berú to ako prémie.
Vlasta
Evanka
09.04.05,17:38
U nas rozlisovali osobne ohodnotenie, ktore bolo uvedene v platovom "dekrete" a odmeny, ktore boli pohyblive.
juro
11.04.05,09:10
Dakujem pekne za odpoved. S pozdravom Juro
Žofka
11.04.05,10:50
Osobné ohodnotenie pokiaľ je zakomponované v pracovnej zmluve sa stáva tak isto nárokovateľnou zložkou. V pracovnej zmluve,prípadne vo vnútropodnikovom predpise musí byť napísané za akých okolností sa môže osobné ohodnotenie krátiť, prípadne odňať úplne. Ak k takémuto postupu pristúpi zamestnávateľ musí to zamestnancovi oznámiť z akého dôvodu. Ak tak neurobil, pristúpila by som k okamžitému skončeniu pracovného pomeru zo strany zamestnanca z dôvodu nevyplatenia časti mzdy a tým by si mal nárok aj na náhradu mnzdy za 2 mesiace. To, že si vo výpovednej dobe na veci nič nemení, nakoľko v priebehu výpovednej doby môžeš skončiť pracovný pomer aj iným spôsobom, t.j. v tomto prípade okamžite.
JanaSys
12.01.12,16:25
Osobné ohodnotenie pokiaľ je zakomponované v pracovnej zmluve sa stáva tak isto nárokovateľnou zložkou. V pracovnej zmluve,prípadne vo vnútropodnikovom predpise musí byť napísané za akých okolností sa môže osobné ohodnotenie krátiť, prípadne odňať úplne.

Mohli by ste mi prosím potvrdiť na základe čoho sa stávajú nárokovateľnou zložkou? Súčasťou mojej pracovnej zmluvy je zmluva od odmeňovaní a tam je napísané: Mesačná mzda sa stanovuje nasledovne:
- základný plat (12 krát ročne)
- podiel na rozdelení prostriedkov mzdového fondu (12 krát ročne)
- podiel na rozdelení prostriedkov fondu odmien (2 x ročne)
Výška príplatkov za b a c je stanovená v Smernici xxx - mzdový predpis.
Tie fondy sa tvoria podľa tržieb, ktoré sa dosiahli atď. Takéto zmluvy má len časť zamestnancov. Tento rok vyhlásili, že celá firma dostane 13.plat a tým je to vybavené. Pri splnení podmienok v tej Smernici sú tie čiastky nárokovateľné alebo nie?
Ďakujem moc