Mirenka
21.05.08,14:53
Dobry den priatelia,
narazila som na jednu specificku operaciu:
Firma nakupila online Licenciu na pristup do databazy s obrazkami, ktore dalej pouziva na graficke prace (graficke studio), predavame ich ako tovar.
Licenciu a teda pristup do databazy predava firma z USA, faktura nam postou neprisla, len sme si ju vytlacili.

1. Ako uctovat pristup do databazy? Podla mna je to nakupeny tovar a aj majitel ho za tovar povazuje, aj dalej ho tak refakturujeme. Alebo to povazovat za sluzbu?
2. Ako to mam zauctovat? Mozem uplatnit DPH? Podla akeho paragrafu?

Dakujem Vam velmi pekne za pomoc.
VATspecialist
21.05.08,15:36
Ja by som nákup licencie nepovažovala za tovar (klasický "krabicový" SW), ale skôr za službu buď § 15/8 d) alebo i) zakona o DPH. T.j. uplatnenie reverse-charge režimu (samozdanenie a uplatnenie práva na odpočítanie).
Mirenka
21.05.08,15:39
Dakujem Vam, idem studovat reverse-charge režim :)
Vladimír Ozimý
21.05.08,15:47
Ja by som nákup licencie nepovažovala za tovar (klasický "krabicový" SW), ale skôr za službu buď § 15/8 d) alebo i) zakona o DPH. T.j. uplatnenie reverse-charge režimu (samozdanenie a uplatnenie práva na odpočítanie).

plne súhlasím z pohľadu je to jasné to je služba to nemôže byť v žiadnom prípade tovar a riadime sa ustanoveniami § 15 ods 7 a 8.

z pohľadu účtovania to vidím na 518. Poprípade ak je to nad 50 000 a doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok tak potom 014. Mám za to že vy nepredávate licenciu len nejaký možný produkt, ku ktorému sa dostanete zakúpením licencie