martinapb
21.05.08,17:39
Som zamestnana v hlavnom pracovnom pomere, kde si uplatnujem nezdanitelnu cast na danovnika. Popri tom by som chcela s inym zamestnavatelom uzavriet dohodu o vykonani pracovnej cinnosti (na uctovnicke prace). Zamestnavatel za mna bude teda odvadzat odvody len na poistenie v nezamestnanosti a garancny fond a ja si budem platit len poistenie v nezamestnanosti.

Dan 19 % mi bude teda vyratavana z hrubej mzdy - odvody na PPN. Zaujima ma, ako z toho vyjdem pri podavani danoveho priznania? Bude mi cast dani, ktoru odvediem na dohodu vratena alebo nie?
Centrum
21.05.08,18:09
Adeptka na učtovné práce by odpovede na dané otázky mala poznať. Príjem z dohody je podľa zák. o DP § 5 príjmom zo závislej činnosti a nie je od dane oslobodený. Do 5 tis. Sk zrážková daň, ktorá je pri podaní DP už vysporiadaná, pri príjme nad túto hranicu daň preddavková, ktorá je tak ako aj dosiahnutý príjem z dohody , súčasťou príslušných riadkov DP. Vo Vašom prípade príjem z dohody nie je vymeriavacím základom pre žiadne odvody zamestnanca ( zamestnanie na HPP ). Zamestnávateľ odvádza tak, ako Ste uviedla.
Petra29
21.05.08,22:09
Dala som súhlas s miernou opravou. zamestnávateľ pri prácach vykonávaných mimo PP odvádza garančný fond a úraz.poistenie, to uvádzané poistenie v nezamestnanosti nie.
Centrum
22.05.08,13:20
Ano, ďakujem Petra 29 za usmernennie, samozrejme je to tak. Pozornosť som sústredila viac na odvody zamestnanca. Pekný deň.
martinapb
25.05.08,10:38
Dakujem za odpoved Centrum, aj ked si ma trocha nastvala s tou tvojou poznamkou. Ja som zaciatocnicka a rocne zuctovanie som robila zatial len raz, pricom s pracou na dohodu som sa este nestretla. Ale ty si sa asi narodila hned mudra, ale potom nechapem, preco aj teba musela Petra29 poopravit.